Sari la conținut

Pasiunea pentru zbor


Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru cei interesati, Scoala Superioara de Aviatie Civila scoate la concurs 20 de locuri de piloti de avion si elicopter (10+10). Cursul dureaza trei ani, dupa care teoretic ai licenta de pilot profesionist...

Inscrierea se face pana pe data de 17 octombrie. Pentru detalii sunati la scoala la 021/232 11 43.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursurile nu costa nimic, tocmai asta e ideea, cele 20 de locuri sunt burse date de Ministerul Transporturilor, si asta e si motivul pentru care se da concurs. Cu bani te poti duce oricand acolo sa faci cursuri...

Probele sunt: medicala (care costa peste 4 milioane, cred, nu stiu exact, si e eliminatorie), engleza (scris si oral, din nou eliminatorie), mate si fizica, nivel de bac sau de admitere la o facultate cu profil tehnic. minim 18 ani si bacul, maxim 27.

Mai e si o taxa de inscriere la concurs de vreo 20 euro, si cam asta e tot din punct de vedere al costurilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Baremul" pt medical se poate da? Ca am niste mici probleme, dar nu stiu cat/daca s-ar lua in considerare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conditiile sunt aceleasi si pentru cei care au deja o diploma de inginer?

 

 

Bineinteles ca nu, doar se stie ca inginerii au calitati inascute de piloti :angryfire:

\scuze nu m-am putut abtine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E oferta speciala de 11 septembrie? :angryfire:

....scuze de gluma.

Doar in america ai reducere :angryfire:

 

Eu as vrea licenta de parasutism,nu stie nimeni unde se poate da ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar in america ai reducere :angryfire:

 

Eu as vrea licenta de parasutism,nu stie nimeni unde se poate da ?

 

Âşi la Strejnic lângă PloieÂşti, la Aeroclub.

 

http://www.aeroclubul.ploiesti.go.ro/old/index.html

http://www.aero-ploiesti.8m.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cât costă pt elicopter? unde se face? care e programul? etc. ....

 

Cursurile sunt pentru piloti profesionisti, deci nu prea poti face asta in timpul liber. Se incepe cu un modul de teorie, care dureaza vreo 4-5 luni, apoi un modul de zbor (adica din primavara pana la toamna). La teorie trebuie sa mergi la scoala 6 ore pe zi, 5 zile pe saptamana, iar zborul in primul an se face de pe aerodromul de la Strejnic, de langa Ploiesti (deci se sta si acolo vreo 5-6 luni)... In rest, cursurile se tin la scoala care e in Baneasa, si din anul al doilea tot de acolo se si zboara...

 

Dupa terminarea scolii esti obligat sa lucrezi 5 ani pentru un operator aerian roman (dar acest operator, la randul lui, poate opera in alta tara :angryfire: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursurile sunt pentru piloti profesionisti, deci nu prea poti face asta in timpul liber. Se incepe cu un modul de teorie, care dureaza vreo 4-5 luni, apoi un modul de zbor (adica din primavara pana la toamna). La teorie trebuie sa mergi la scoala 6 ore pe zi, 5 zile pe saptamana, iar zborul in primul an se face de pe aerodromul de la Strejnic, de langa Ploiesti (deci se sta si acolo vreo 5-6 luni)... In rest, cursurile se tin la scoala care e in Baneasa, si din anul al doilea tot de acolo se si zboara...

 

Dupa terminarea scolii esti obligat sa lucrezi 5 ani pentru un operator aerian roman (dar acest operator, la randul lui, poate opera in alta tara :angryfire: ).

 

merci de lămuriri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

daca vrei doar sa incerci uite aici:

http://www.jurnalul.ro/articol_3797/report...0_de_metri.html

potiu sa faci contra cost un salt in tandem..si te poate si filma

asta e numai un exmeplu..mai sunt locuri

 

daca vrei sa-l faci ca sport..iti recomand sa mergi la Clinceni (daca esti din Bucuresti) si sa vorbesti cu instructorul de acolo..si el iti va explica ce trebuie sa faci (contract..etc)

nu fac parasutism..asa ca mai multe detalii nu pot sa iti dau

cert e ca acum e prea frig..asa ca nu cred ca se mai sare..probabil ca la primavara

dar e bine sa incepi sa te interesezi de acum..daca vrei sa o faci civilizat

stii cum sa ajungi la clinceni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: parasutisti am vazut pe forum...daca vrei niste sfaturi sunt multe fete...pe centura :D sunt sigur ca le au :ok:

goana dupa posturi ? :friends:

daca vrei doar sa incerci uite aici:

http://www.jurnalul.ro/articol_3797/report...0_de_metri.html

potiu sa faci contra cost un salt in tandem..si te poate si filma

asta e numai un exmeplu..mai sunt locuri

 

daca vrei sa-l faci ca sport..iti recomand sa mergi la Clinceni (daca esti din Bucuresti) si sa vorbesti cu instructorul de acolo..si el iti va explica ce trebuie sa faci (contract..etc)

nu fac parasutism..asa ca mai multe detalii nu pot sa iti dau

cert e ca acum e prea frig..asa ca nu cred ca se mai sare..probabil ca la primavara

dar e bine sa incepi sa te interesezi de acum..daca vrei sa o faci civilizat

stii cum sa ajungi la clinceni?

din pacate ... sunt din oradea ... unde nu e asha dezvoltat sportul acesta ... :drink:

voi merge maine la aeroclub sa ma interesez mai detaliat ...

bine intzles ca nu voi mai sari anul asta ... pt. ca inghetzi acolo sus :what:) ... nici nu ma grabesc ...am lasat toata chestia asta asha mai spre toamna ...sa am timp sa ma documentez...sa fac antrenamente...bla bla ... pana la primavara ... :eek: :cheers:

deci nimeni ... parashutist de p'aici ? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

goana dupa posturi ? :friends:

 

nu frate...mai glumesc si eu...am vazut aici destui alergatori dupa asa ceva si nu sunt genu :drink: poti arunca un ochi la posturile mele, daca vrei...de altfel, se vede cate posturi am...enooorm de multe... :cheers: uitasem sa pun, dar pun acum....offtopic :blink:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pentru doritorii de senzatii:

 

Take great care guys... inainte sa va hotarati prea ferm spre parasutism by all means, mergeti pe langa, asistati la o lansare, abia apoi ganditi-va sa incercati o data. Cu riscul de a fi privit urat, va spun ca acest sport nu e pentru toata lumea. NU e ca si cum te-ai da cu motorul pe strada...

 

Am vazut oameni:

- sarind o data si spunand ca nu mai fac asta in vecii vecilor, amin (si s-au tinut de promisiune) - de obicei astia sunt genul tipului bine facut gen culturist care s-a gandit sa incerce ceva nou ca sa compenseze marimea mica

- sarind cu un tipat de film horror pe care il auzi in ciuda urechilor infundate, motorului avionului si castii de pe cap: AAAaaaaaaaa..aaa.aa - de obicei aici intra cei care trebuie sa o faca - gen trupe speciale, mascati - ca am sarit si cu din astia (au venit cu un elicopter PUMA bestial dar am sarit din AN2 ca erau prea prosti ca sa il foloseasca... tough luck)

- sarind in fund in usa avionului si proptindu-se ferm cu mainile in ea ("eu NU merg mai departe de atat"), sau si mai amuzant, ramanand dupa parasire cu mana inclestata pe manerul exterior al aeronavei si fluturand in curentul de aer - astea sunt chicks de regula

- de unii care au reusit sa sara de mai multe ori... prea multe de povestit

 

Deci nu va simtiti obligati sa muriti degeaba. Faceti asta nu pentru senzatii ci numai daca simtiti ca aveti nevoie de ea si sunteti facuti pentru ea. Oricum va simtiti acum de duri... am vazut viteji care asista la o lansare ("sure, I can do that") si un pic mai tarziu isi borasc toate matele sau daca ii pui sa o faca dau inapoi. Nici o rusine aici, dupa cum vedeti (mai sus) nimeni nu retine numele lor.

 

Stiti cum e... If at first you don't succeed... skydiving isn't for you!

 

Orice alte informatii as putea sa ofer, intrebati si incerc.

Editat de tudormon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru doritorii de senzatii:

 

Take great care guys... inainte sa va hotarati prea ferm spre parasutism by all means, mergeti pe langa, asistati la o lansare, abia apoi ganditi-va sa incercati o data. Cu riscul de a fi privit urat, va spun ca acest sport nu e pentru toata lumea. NU e ca si cum te-ai da cu motorul pe strada...

 

Am vazut oameni:

- sarind o data si spunand ca nu mai fac asta in vecii vecilor, amin (si s-au tinut de promisiune) - de obicei astia sunt genul tipului bine facut gen culturist care s-a gandit sa incerce ceva nou ca sa compenseze marimea mica

- sarind cu un tipat de film horror pe care il auzi in ciuda urechilor infundate, motorului avionului si castii de pe cap: AAAaaaaaaaa..aaa.aa - de obicei aici intra cei care trebuie sa o faca - gen trupe speciale, mascati - ca am sarit si cu din astia (au venit cu un elicopter PUMA bestial dar am sarit din AN2 ca erau prea prosti ca sa il foloseasca... tough luck)

- sarind in fund in usa avionului si proptindu-se ferm cu mainile in ea ("eu NU merg mai departe de atat"), sau si mai amuzant, ramanand dupa parasire cu mana inclestata pe manerul exterior al aeronavei si fluturand in curentul de aer - astea sunt chicks de regula

- de unii care au reusit sa sara de mai multe ori... prea multe de povestit

 

Deci nu va simtiti obligati sa muriti degeaba. Faceti asta nu pentru senzatii ci numai daca simtiti ca aveti nevoie de ea si sunteti facuti pentru ea. Oricum va simtiti acum de duri... am vazut viteji care asista la o lansare ("sure, I can do that") si un pic mai tarziu isi borasc toate matele sau daca ii pui sa o faca dau inapoi. Nici o rusine aici, dupa cum vedeti (mai sus) nimeni nu retine numele lor.

 

Stiti cum e... If at first you don't succeed... skydiving isn't for you!

 

Orice alte informatii as putea sa ofer, intrebati si incerc.

 

Tot ce-ai scris se rezuma in cateva cuvinte: "iti place sau nu!". Nimeni nu e obligat sa sara. Frica e mare chiar daca adori parasutismul chiar daca nu.

La primul salt, eu eram decisa sa nu mai sar (pt ca cei care sarisera fix inaintea mea aveau mii de salturi si se aruncau in tot felul de pozitii ciudate, ff rapid unul dupa altul, etc). M-am hotarat sa ma duc in usa, sa stau putin, sa-mi cer scuze si sa ma dau laoparte nemaisarind. Zis si facut: am ajuns in usa, am scos sfios o mana afara (cum scoti dimineata mana pe geam sa vezi daca e racoare) si inainte sa apuc sa-mi cer scuze....norocul a facut ca m-a luat curentul de aer si m-a smuls din avion. M-am rotit haotic pana s-a deschis parasuta, apoi am inceput sa rad.

Mi-a placut enorm, am prins gustul si de atunci am sarit de fiecare data de bunavoie si nesilita de nimic (dar emotiile/adrenalina sunt prezente de fiecare data... si asta e tot farmecul in fond).

Asa ca people, daca va incanta catusi de putin ideea, go for it! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieu am dat sfoaran tzara , dau si aici , ca nu stii de unde sare epurele .

si postu asta imi pare prietenos ...

am de vanzare un MOTODELTAPLAN :

aripa polaris 17

triciclu apollo racer gt

motor rotax 503

instrumente bord tot.

omologat acte inmatriculat.

 

Nu sunt in tema asa cum ar trebui sa fiu , eu sunt facut pentru roti , nu pentru aripi,DAR imi stau o gramada de bani in el :crack:

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...