Sari la conținut

Tura Pe Malul Dunarii - Duminica 13 Aprilie


Marat
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca inca mai visez la peisajele vazute in ultima tura pe malul Dunarii , m-am hotarat sa mai propun una. De data asta va fi in sens invers , cu plecare spre Calarasi , avantajul fiind faptul ca nu suntem legati de o ora de ajungere la bacul de la Ostrov.

De la Ostrov la Cernavoda sunt ,cred ,cam 140 , 160 de km , drumul este destul de bun(nu perfect dar nici cu gropi) iar peisajul de vis. De la Cernavoda se poate merge spre Capidava (cetate pe malul Dunarii) sau , asa cum cred ca voi face eu , la Fetesti si inapoi spre Calarasi pe celalat brat al Dunarii care formeaza Balta Ialomitei, apoi acasa. Nu stiu cum este drumul de la Fetesti la Calarasi prin Jegalia, daca cineva stie apreciez informatiile .

Plecarea va fi Duminica (din pacate eu lucrez Sambata) in jurul orei 8, de la benzinaria MOL de la iesirea pe autostrada. Costuri x km ori cat consuma fiecare +5 lei bacul la Ostrov :burnout:

Nu stiu sa existe vreun restaurant pe traseu , pe portiunea Ostrov - Cernavoda vom fi in secolul 19 :cheers: (dar merita, repet) , asa ca niste mancare la voi ar fi ok.

 

PS 1) nu sunt un pasionat al organizarilor la mm , eu doar merg in directia aia si mi-ar face placere sa vad motoare prin jur

2) daca nu vine nimeni plec singur...aia e , am mai fost :hug:

3) se pot vedea poze in topicul Dunarea de la Harsova la Ostrov.

 

 

Toate bune!

Editat de Marat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca inca mai visez la peisajele vazute in ultima tura pe malul Dunarii , m-am hotarat sa mai propun una. De data asta va fi in sens invers , cu plecare spre Calarasi , avantajul fiind faptul ca nu suntem legati de o ora de ajungere la bacul de la Ostrov.

De la Ostrov la Cernavoda sunt ,cred ,cam 140 , 160 de km , drumul este destul de bun(nu perfect dar nici cu gropi) iar peisajul de vis. De la Cernavoda se poate merge spre Capidava (cetate pe malul Dunarii) sau , asa cum cred ca voi face eu , la Fetesti si inapoi spre Calarasi pe celalat brat al Dunarii care formeaza Balta Ialomitei, apoi acasa. Nu stiu cum este drumul de la Fetesti la Calarasi prin Jegalia, daca cineva stie apreciez informatiile .

Plecarea va fi Duminica (din pacate eu lucrez Sambata) in jurul orei 8, de la benzinaria MOL de la iesirea pe autostrada. Costuri x km ori cat consuma fiecare +5 lei bacul la Ostrov :burnout:

Nu stiu sa existe vreun restaurant pe traseu , pe portiunea Ostrov - Cernavoda vom fi in secolul 19 :cheers: (dar merita, repet) , asa ca niste mancare la voi ar fi ok.

 

PS 1) nu sunt un pasionat al organizarilor la mm , eu doar merg in directia aia si mi-ar face placere sa vad motoare prin jur

2) daca nu vine nimeni plec singur...aia e , am mai fost :hug:

3) se pot vedea poze in topicul Dunarea de la Harsova la Ostrov.

Toate bune!

 

De la Fetesti la Calarasi drumu e varza in sensul ca pe langa gropile aferente, pe portiuni destul de lungi e valurit asfaltul, te zgaltaie de te ia dracu. Atentie in afara de betivi la copii oligofreni calare pe biciclete a caror ocupatie principala e sa se joace cu nervii tai. Singura consolare e peisajul. Atentie la copii oligofreni si in Dobrogea, sunt foarte inventivi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca inca mai visez la peisajele vazute in ultima tura pe malul Dunarii , m-am hotarat sa mai propun una. De data asta va fi in sens invers , cu plecare spre Calarasi , avantajul fiind faptul ca nu suntem legati de o ora de ajungere la bacul de la Ostrov.

De la Ostrov la Cernavoda sunt ,cred ,cam 140 , 160 de km , drumul este destul de bun(nu perfect dar nici cu gropi) iar peisajul de vis. De la Cernavoda se poate merge spre Capidava (cetate pe malul Dunarii) sau , asa cum cred ca voi face eu , la Fetesti si inapoi spre Calarasi pe celalat brat al Dunarii care formeaza Balta Ialomitei, apoi acasa. Nu stiu cum este drumul de la Fetesti la Calarasi prin Jegalia, daca cineva stie apreciez informatiile .

Plecarea va fi Duminica (din pacate eu lucrez Sambata) in jurul orei 8, de la benzinaria MOL de la iesirea pe autostrada. Costuri x km ori cat consuma fiecare +5 lei bacul la Ostrov :cheers:

Nu stiu sa existe vreun restaurant pe traseu , pe portiunea Ostrov - Cernavoda vom fi in secolul 19 :hug: (dar merita, repet) , asa ca niste mancare la voi ar fi ok.

 

PS 1) nu sunt un pasionat al organizarilor la mm , eu doar merg in directia aia si mi-ar face placere sa vad motoare prin jur

2) daca nu vine nimeni plec singur...aia e , am mai fost :(

3) se pot vedea poze in topicul Dunarea de la Harsova la Ostrov.

Toate bune!

Salut, drumul de Fetesti-Calarasi nu e varza deloc, cu exceptia faptului ca trebuie sa incetiniti la 50-60 pe raza comunei Unirea. In rest, o sa gasiti pietoni si carute pe carosabil dar nu alarmant de multe-traficul e redus fiind weekend. Se poate manca bine la Drajna- Rest. Rustic sau la Calarasi. La Chiciu,langa Ostrov deasemenea se poate manca fiind un restaurant. La Calarasi si imprejurimi pot sa va insotesc, daca ma anuntati! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii , intoarcerea nu este sigura prin Fetesti , Calarasi , depinde de timpul ramas . Dupa parerile voastre am inteles ca vad eu acolo cum e drumul. Cred ca si faptul ca aveti motoare diferite va face sa-l vedeti altfel. Copii ologofreni sunt peste tot , mie aia din Dobrogea mi-au placut , ne faceau cu mana peste tot , nu au dat cu pietre:)...poate nu o fac nici acum. Despre intalnire la Calarasi mai vb spre sf saptamanii pentru detalii.

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am fost si eu o bucata din drumul asta,mai precis prin Harsova,dar din lipsa timpului m-am intors prin Cernavoda.Bucata aia de drum este de senzatie..prima oara cind mi-a parut rau ca nu aveam un enduro sa bat dealurile pe linga serpuirea molcoma a Dunarii!

Saracie mare prin satucele alea,dar tocmai asta este farmecul drumului.

Traseul este foarte lung,trebuie cam toata ziua pentru asta.

Eu nu pot merghe in Week-end,dar in timpul saptamanii as repeta tura!

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar e foarte fain traseul. Nu stiu nimic despre drumul Fetesti Calarasi, dar oricum pe mine nu stiu cit de mult m-ar afecta :burnout:. Pacat ca nu am sa pot sa merg din cauza unei accidentari de acum 2 week-end-uri.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da benzinaria de la iesirea spre Autostrada Soarelui , e usor de gasit. Nu stiu inca nr celor care vin , se pare ca 3 - 4 pana acum. Poate se mai adauga de la Calarasi , pana duminica mai este .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Fetesti la Calarasi drumu e varza in sensul ca pe langa gropile aferente, pe portiuni destul de lungi e valurit asfaltul, te zgaltaie de te ia dracu.

Iessss. Endureala pe asfalt

 

Faceti si voi o lista cu cine vine .

De exemplu 1. Cutarica cu/fara pasager-motocicleta Mercedes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Cine are chef sa se plimbe cu motorul prin locuri mai putin umblate si ff frumoase , duminica 13 aprilie poate veni intre orele 8 , 8 30 la benzinaria MOL de la iesirea spre autostrada de Constanta (ultima benzinarie pe sensul de iesire din Buc, sper ca zic corect MOL). Poate veni cine vrea fara sa anunte , lista se face la sfarsit cu cine a fost... :angryfire:

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STIMATI DOMNI

 

avand in vedere greva spontana a cadrelor MI de sambata 12 april

va rugam ca la plecarea din bucuresti sa intocmiti liste/tabel nominal cu toti motociclisti care parasesc garnizoana

 

capul de tabel va contine

nr crt

nume prenume

domiciliul

cnp

"grupa sangvina"

alergii la diferite medicamente/insecte

apartenenta politica

etc

 

acEst lucru este necesar in vederea FLUIDIZARII TRAFICULUI :angryfire:

 

 

PLECATI FRATE

CARE VINE BINE CARE NU SA FIE SANATOS :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai si tu , sa vad si eu un GS 1200 la treaba :angryfire:

 

--- Mesaj completat în 12 Apr 2008 08:12 -------------
Intalnirea la 8 - 8 30 la ultima benzinarie inainte de iesirea pe autostrada de Constanta. Inca nu stiu sigur cine vine...vine cine vrea :angryfire:

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde e benzinaria aia? eu vin pe centura pana la autostrada dinspre pipera. e dincolo de intrarea aia in autostrada, adica mai spre oras?

Doru,este spre oras cum vi tu pe centura!Urci inainte de podul autostrazii si mergi vreo cativa km este un Mol pe dreapta ,vezi ca nu la ala ci este unul pe sensul celalat (sunt aproape pararele) te mai nduci putin in fata si poti sa intorci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru,este spre oras cum vi tu pe centura!Urci inainte de podul autostrazii si mergi vreo cativa km este un Mol pe dreapta ,vezi ca nu la ala ci este unul pe sensul celalat (sunt aproape pararele) te mai nduci putin in fata si poti sa intorci!

nu pricep unde urc. venind din oras pe care axa/iesire e si cam unde? pe aia cu policolor din balta alba? ? pe la autovit pe splai? daca vin dinspre centura trec de urcarea aia aproape pe mine si pana unde merg? sau ma urc si merg pe autostrada pina la intrarile celelalte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai simplu si cel mai usor ,ca sa nu te incurci, este sa intri pe autostrada si sa te intorci spre bucuresti...nu ai sa faci mai mult de 5 min....cu 200km/h...:angryfire:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...