Sari la conținut

Cazatura...12.04.2008 Soseaua Oltenitei


ghost_rider_88
 Share

Postări Recomandate

Frati motociclisti, nu credeam sa ajung sa postez aici dar iata ca mi s-a intamplat si mie...Eram pe soseaua Oltenitei in dreptul localitatii Frumusani si mergeam de ceva vreme in spatele unei dacii 1310 cu vreo 60km\h (din fata veneau multe masini asa ca nu puteam depasi)...pana la urma enervat la culme ca stau in spatele conservei am zis ca o depasesc...toate bune si frumoase...ma asigur ...era cam aproape cel din fata da am zis ca ma bag....am depasit si de aici a inceput tot....cand am revenit pe banda mea de mers sau mai bine zis in timpul revenirii pe banda am simtit ca se smuceste motoru in toate directiile si dupa care m-am trezit pe jos...sunt incepator adica am permis din vara trecuta si nu am asa multa experienta...sa-mi spuna si mie cineva cu experienta mai multa care ar fi posibilele cauze al cazaturii...eu nici acum nu-mi pot da seama...scuzati data gresita....am vazut aqm k e 11 nu 12...

Editat de ghost_rider_88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai zi-ne si tu mai multe detalii, in ce viteza erai, cat de tare te-ai bagat in gaz la inceperea depasirii si pe parcurs, ce ai facut in momentul re-intrarii pe banda, cat de aproape ai re-intrat pe banda fata de masina depasita... ca sa incercam sa te ajutam cu iesplikatii.

Ca totusi, CBR-u nu te da pe jos fara sa-l enervezi cu ceva, e destul de iertator.

Editat de WildPuppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca la revenire, probabil fiind in gaz putin, ai calcat marcajul si a plecat usor de spate moment in care, probabil fara sa realizezi, ai deschis putin mai tare gazul si 'lowside'.

 

Bine ca esti ok. Atentia putin mai mare pe unde mergi, adica peste ce treci cu motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denivelari longitudinale pronuntate in asfalt (facute de camioane), combinate cu neatentia (sunt destul de vizibile totusi) si lipsa de experienta. Stiu drumul ala destul de bine, il fac de cateva ori pe saptamana.

 

foarte posibil, asa am cazut si eu. Dar m-am gandit ca poate a re-intrat pe banda aproape tare de dacie si "iubitorul" de motociclisti din spatele covrigului l-a ajutat putin... Pot certifica (,) ca si fost incepator (si actual incepator) ca poti sa te grabesti la reintrarea pe banda si sa risti sa te acroseze bouru care de fapt nu vroia sa te lase sa-l depasesti, dar conserva lui a luat mai greu viteza ca tine... poate fabulez, dar era s-o patesc asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denivelarile longitudinale trebuie luate hotarat si cat mai perpendicular. Daca eziti sa treci repede peste ele si schimbi banda cu frica, iti fura roata si motocicleta merge unde vrea ea, nu unde vrei tu. Daca ai mai si tras de gaz involuntar cand s-a smucit dihania, iaca motivul.

Rezolvarea: atentie mare la suprafata de rulare. Nu sta aproape de santurile longitudinale si cand trebuie sa treci peste ele, fa-o scurt si hotarat, la un unghi cat mai mare. Grija mare si la gropile mai mari, care pot avea acelasi efect. Ori le ocolesti complet, ori le iei cu motocicleta dreapta si te tii bine, fara sa fii pe franare in momentul in care treci peste ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai patit ceva? Motorul cum arata?

Eu nu am nimic...motoru e zgariat putin...da asta se rezolva...

 

--- Mesaj completat în 11 Apr 2008 15:19 -------------

foarte posibil, asa am cazut si eu. Dar m-am gandit ca poate a re-intrat pe banda aproape tare de dacie si "iubitorul" de motociclisti din spatele covrigului l-a ajutat putin... Pot certifica (,) ca si fost incepator (si actual incepator) ca poti sa te grabesti la reintrarea pe banda si sa risti sa te acroseze bouru care de fapt nu vroia sa te lase sa-l depasesti, dar conserva lui a luat mai greu viteza ca tine... poate fabulez, dar era s-o patesc asa...

Nu m-a ajutat "Iubitorul" de motociclisti pentru ca atunci cand am re-intrat pe banda era ceva distanta intre mine si el...si omu` chiar a fost de treaba adica dupa ce am cazut a oprit si m-a intrebat daca e totu ok...

 

--- Mesaj completat în 11 Apr 2008 15:23 -------------

a tras de gaz ca Pacala

aici ai dreptate...asta am facut...m-am grabit putin pentru ca venea masina din fata si nu am apreciat prea bine dinstanta in sensu ca am zis ca trebuie sa depasesc repede ca e timpu cam scurt...dar era timp si pentru o depasire in care sa nu bag mana prea mult in gaz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No asta conteaza, adica faptul ca n-ai tu nimic fizic (sper si psihic). Deci se pare ca ai primit si explicatii pentru pierderea controlului.

 

In concluzie ..te sfatuiesc maine sa nu iesi din casa,uita-te si tu ce ti se poate intampla

 

:angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil este din cauza denivelarilor. Nu spun asta in calitate de experimentat, ca sunt si eu incepator dar am observat ca pana si liniile dintre benzi le simt si ma jeneaza. Aici vorbesc de banda (continua sau discontinua).

 

Urat oricum, bine ca nu ai patit tu nimic :angryfire:

 

 

Bafta multa :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie ..te sfatuiesc maine sa nu iesi din casa,uita-te si tu ce ti se poate intampla

 

EXACT!!!

 

Trebuie sa fi foarte socat sa sti totul din amanunt,inainte de accident. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce majoritatea celor care deschid topicuri despre propriile accdente incepe cu "nu credeam ca voi ajunge sa postez/patzesc asta"? Eu de cand m-am hotarat sa merg pe 2 roti am avut asteptari de bushituri. Este un risc asumat. Am patzit-o mai putzin rau decat m-as fi asteptat, asa ca mai este loc:) Scuze pt offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mei... totusi nu s-a spus cum a luat-o razna motoreta...

 

Ti-a luat-o razna sub poponetz, ai bagat mana in gaz si ai pierdut aderentza la spate...

Ti-a dat "lovituri" puternice ghidonul... ai avut boblaj de la ceva, o denivelare...

 

Poti sa ne spui mai detaliat, daca ai retinut bineinteles...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

negre? :angryfire:

 

Cred ca se referea la uzura lor (dar probail stii asta deja :angryfire: ) :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...