Sari la conținut

Rezervor gaurit


Postări Recomandate

Dap, merge mai degraba asa, cu surub - doua shaibe mari mari de metal si doua shaibe pe masura de cauciuc - cred ca mai gasesc pe acasa niste cauciuc rezistent la temperatura si benzina - mi-a facut cineva care lucreaza la o fabrica de cauciuc niste placi de-astea si mai am resturi. Problema este insa cum bagi capul surubului dincolo de gaura.... Ai putea sa faci asta cu multa rabdare, astfel : bagi o sarma de cupru/otzel prin gaura de 5mm, din afara in interiorul rezervorului, apoi o scotzi prin busonul de umplere. Apoi agatzi de sarma respectiva (lipind cu cositor) un surub (pe care ai bagat deja shaiba de cauciuc si cea de tabla), apoi tragi de sarma pana aduci surubul in dreptul gaurii si mai departe. Vii apoi pe exterior cu shaiba de cauciuc, shaiba de tabla, apoi piulitza si strangi si gata. Inainte de operatziune, fasonezi un pic gaura cu un spiral de 5, sa nu aiba bavuri nasoale pe interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca incerci sa-l alamesti ai MARI sanse sa explodeze (am spalat trei zile un rezervor de Jawa, l-am umplut cu apa si tot a bufnit la sudura).

Cureti bine in jurul gaurii, eventual o prelucrezi in forma de crater (adincitura) ca sa nu iasa dimbulet si ai doua variante:

- cositorit (dar fara flacara)

- rasina epoxidica (gen Bison) sau mai bine chit auto (rezista perfect la benzina). Totul e sa fie perfect degresat si curatat, eventual cit mai grosier sa ai aderenta maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salu!,...si eu am avut probleme cu un rezervor (dar nu cu gauri asa mari !insa erau al dracu de multe ! cca100 de pori /gauri)...le-am rezolvat cu rasina de la poxipol si mai buna este rasina de la BISON (sunt tuburile acelea 2 ca niste seringi!) este f f f buna pt. asa ceva ! rezista la benzenuri uleiuri ..si se poate prelucra (chiar si pe strung daca e nevoie :makeout: , pilit, s.a )/...daca pui silicon ai grija de care pui ..sa citesti pe tub sa fie rezisten la acizi, benzenuri ...

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt 90% hotarat dar are unele defecte.

si de asta am intrebat sa vad cum pot sa rezolv.

imi iau motor low-budget pt o vara sa ma misc cu el.

:makeout:

Va multumesc de raspunsuri si dupa weekendul asta va spun ce fel a mers si cum am procedat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat pana la urma de alt rezervor care avea pori destul de mari

si am folosit BISON EPOX METAL cu succes zic eu

pret 180 mii in Carrefour f misto

Editat de Inger`Albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...