Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare.

 

Am o problema. Vedeti aici.

Cred ca acum 2 week-enduri l-am spalat si am curata bine zona respectiva, sa vad daca mai curge sau nu.

L-am lasat aseara, dupa ce m-am plimbat prin oras. Si azi dimineata am vazut si alea 2 picaturi cazute. Nu stiu daca erau acolo, insa coincidenta e prea mare.

 

S-a mai lovit cineva de problema? :)

 

Cel mai probabil ma asteapta o vizita in service la AB.

 

Multam,

Sam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb daca nu cumva are de-a face ca era cald grupul cand ai dat cu apa rece la spalatorie...

 

Simeringul ala pare sa coste 5$, nu ii asa mare bataia de cap... Uleiul la fel, intre putin si nu e nici ala asa de scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost la spalatorie, cursese deja. Nu stiu cand a inceput insa atunci am bagat de seama :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles...

 

Atunci... va trebui sa o schimbi... Is curios cat o sa iti ia la AB pentru asta.

 

Si eu am patit la fel cu simeringul la grup la GS. Dupa o vreme, efectiv incepe sa curga, banuiesc ca de la varsta. Are si ala o viata... L-am schimbat, am pus alt ulei si doamne'ajuta-i.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si idee, cu un extractor de simeringuri scoti ala vechiu si il pui pe asta nou la loc.

 

Mai complicat e la pus uleiul, ca nu stii cat ai si cat trebuie sa pui ca sa completezi. Asa ca trebuie data roata jos, etrierul de pe disc, desfacut surubul ala ce tine grupul de link si basculat grupul ca sa curga uleiul afara, pus dopul la loc si pus alt ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

What’s a “major problem”? For Harley guys, it could be “stock pipes weren’t loud enough.” For the Beemer guys, it could be “The final drive died when I didn’t change the oil in it for 80,000 miles.”

 

:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa birou asa de test si rodaj cauciucuri. Spre sfarsit le am impins mai tare dar nu la maxim, primele impresii sunt bune, parca se lasa mai usor pe viraj, probabil din cauza profilului mai rotund. Inclinarea ar trebui sa fie mai agresiva cand o sa le mai folosesc un pic, pe margini nu mai sunt intreruperi din cauza knob urilor ca la anakee 2, tourance etc. Sa vedem daca sapt viitore reusesc sa le bag pe drumuri de pamant. O sa le scot si pe ploaie cu prima ocazie.

post-6973-0-03209400-1366833233_thumb.jpg

post-6973-0-29949000-1366833324_thumb.jpg

post-6973-0-65376700-1366833366_thumb.jpg

post-6973-0-46260200-1366833406_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am o problema. Vedeti aici.

Cred ca acum 2 week-enduri l-am spalat si am curata bine zona respectiva, sa vad daca mai curge sau nu.

L-am lasat aseara, dupa ce m-am plimbat prin oras. Si azi dimineata am vazut si alea 2 picaturi cazute. Nu stiu daca erau acolo, insa coincidenta e prea mare.

 

S-a mai lovit cineva de problema? :)

 

Cel mai probabil ma asteapta o vizita in service la AB.

 

Multam,

Sam

la mine are joc rulmentul exterior si voi avea parte de aceeasi operatiune cat de curand.

Recomandarea mea ar fi sa verifici temeinic/inlocuiesti preventiv si rulmentii, avand in vedere ca la 40k trebuie schimbati(confrom recomandarilor bmw) si neaparat sa ne spui cat te-a costat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....................

Recomandarea mea ar fi sa verifici temeinic/inlocuiesti preventiv si rulmentii, avand in vedere ca la 40k trebuie schimbati(confrom recomandarilor bmw) si neaparat sa ne spui cat te-a costat....

BMW nu recomanda asa ceva, nu stiu de unde ai luat tu aceasta informatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am spus ca se recomanda, este evident ca poti sa-l lasi pana uruie insa nu poate fi placut sa te lase balta/incinga/topeasca simeringul cand esti la 1000km de casa prin cine stie ce tara/coclau.....nu cred ca e o regula a celor de la bmw avand in vedere ca acestea sunt subansamble cumparate de la diversi si mai mult, conteaza enorm pe unde mergi cu mobra.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am o problema. Vedeti aici.

Cred ca acum 2 week-enduri l-am spalat si am curata bine zona respectiva, sa vad daca mai curge sau nu.

L-am lasat aseara, dupa ce m-am plimbat prin oras. Si azi dimineata am vazut si alea 2 picaturi cazute. Nu stiu daca erau acolo, insa coincidenta e prea mare.

 

S-a mai lovit cineva de problema? :)

 

Cel mai probabil ma asteapta o vizita in service la AB.

 

Multam,

Sam

si mie mi s-a intamplat asemenea faza. am schimbat simeringul...cel vechi se scoate destul de usor. pana sa-l scot ma gandeam ca va fi greu, insa chiar nu, iar de introdus cel vechi e chiar foarte simplu, se baga cu cel vechi ca ajutor. costuri minime. daca mi-aduc bine aminte cred ca am dat pe al nou in jur de 60-70 ron

 

si mie mi s-a intamplat asemenea faza. am schimbat simeringul...cel vechi se scoate destul de usor. pana sa-l scot ma gandeam ca va fi greu, insa chiar nu, iar de introdus cel vechi e chiar foarte simplu, se baga cu cel vechi ca ajutor. costuri minime. daca mi-aduc bine aminte cred ca am dat pe al nou in jur de 60-70 ron

schimba simeringul( inlocuieste si uleiul in grup) si baga multa benzina, frate, ca de schimbat rumenti lasa pe altii. or sa se ceara ei schimbati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW nu recomanda asa ceva, nu stiu de unde ai luat tu aceasta informatie.

chiar de la bmw AB, dar daca tu lucrezi la ei, atunci mea culpa, poate stii tu mai bine....

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica la ce dubii ne referim, eu am spus foarte clar ca asta mi-a spus bmw, intelegand AB, din aceasta fisa nu pot sa deduc decat ca aceasta mobra nu are rulmenti.....nu zice nimic de ei deci, nu exista, ciudat pe adv rider se tot discuta de niste rulmenti.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca bmw ar fi spus, logic ar fi fost ca asta sa fie clar desenata in fisa aia postata de tau, corect? Iote ca nu e. Cine e bmw asta? Ca sa-i luam un interviu sau sa ne updatam manualele de mentenanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar de la bmw AB, dar daca tu lucrezi la ei, atunci mea culpa, poate stii tu mai bine....

 

Nu lucrez la AB, nici macar nu sunt mecanic sau inginer, doar un simplu pasionat de motoare, caruia ii place mecanica, imi intretin singur motoreta, dar nu dupa ureche, am documentatie si scule adecvate.

 

Revenind la rulment, tin sa mentionez un lucru: in planurile de revizii producatorii specifica doar inlocuirea periodica (sau in functie de rulaj) a consumabilelor, nu si a pieselor "obisnuite" care la randul lor evident se uzeaza si ele.

Adica eu nu sustin ca rulmentul cardanului tine 100 ani sau 3 milioane de km, dar nici nu este un "consumabil" cum sunt placutele sau cureaua alternatorului.

 

Cu siguranta BMW nu recomanda inlocuirea rulmentului la 40.000 km, dar nici la 100.000 sau 200.000 km.

Acesta se inlocuieste, cum bine a scris un coleg mai sus, cand incepe sa capete joc sau mai rau, incepe sa huruie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...