Sari la conținut

CUSTOM PAINTING


kerosen
 Share

Postări Recomandate

Salut

Am citeva intrebari poate ma ajuta cineva.Poate ca au mai fost puse si daca e asa i-mi cer scuze daca le mai pun si eu odata dar topicul e foarte mare si e greu sa gasesc ce ma intereseaza.

Vreau sa vopsesc motocicleta la un vopsitor care vopseste destul de bine dar nu poate sa vopseasca fara efectul de coaja de portocala.Am vazut si masini din fabrica cu efectul de coaja de portocala.

Cum reusesc sa scap de problema asta si sa iasa vopseaua perfecta?Sa il las sa o voseasca si inainte sa o lacuiasca sa o slefuiesc .Exista vreo solutie? asta ar fi o problema

2. Americanii ii zic la culoare CANDY APPLE PAINT e un rosu mai inchis probabil il stiti unde as putea sa il gasesc sau o paleta de culori online cu denumiri.

3. Cum se taxeaza un custom paint in functie de complexitate sau la centimetru patrat?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut

defapt nu exista lacuire perfecta! Se face prin slefuire si polish,dupa uscarea stratului,si vreo 6 starturi e necesar.Se slefuieste cu shmirgpaper de 1500,dupa asta cu 2000 ,cu 2500 si 3000.Apoi vine pasta de polish nr.1(dura),nr2 si nr.3 ,asa devine ca un bec.Si nu in ultimul rind depinde si de calitatea lacului,trebuie folosit ceva HS(high solid).Vopsele speciale ,gasesti prin net.Prin online Shop

Iar pretul airbrushului este dupa complexitate...C-am atit :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Urmaresc de ceva timp topicul acesta,vad ca esti tare priceput domn'le(Zoli) am si eu o mica intrebare.Cum ce as putea sa vopsesc o casca sa o fac k-lumea sa iese "bec" am un Nolan negru enduro/cross si vreau sa o fac alta culoare si am incercat pe alta casca cu sprayul dar nu iese frumos astept raspuns multumesc anticipat

Denis

Numai bine si bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

o slefuiesti casca ,cu hirtie de 1500 si dai cu vopsea dupa ce dai cu lac vroe 6 straturi(min.)cind s-a intarit (peste o saptamina),iarasi slefuiesti cu 1500 ,dupa ccare vine 2000 si 2500.Cind ai facut toate astea ,incepi sa dai polish,Primul cu pasta nr.1 (dura),dupa aia cu pasta nr.2 si ultimul este pasta nr.3 care face bec.Si bineinteles scoti de pa masca tot ce este lipit sau montat (aerisitoarele )si asa ai departe ..alea trebuie lacuit separat ..bineinteles pe astea bucati mici nu poti sa polishezi, tre sa lacuesti perfect.bafta :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut....am si eu o intrebare ....de unde as putea cumpara un compresor pentru un aerograf....sau cum as putea sa fac unul?....daca are cineva o idee va rog mult sa imi spuneti si mie....observ ca aici sunt oameni destul de priceputi si ca as putea gasi un raspuns...ahhh.... cineva mia recomandat sa fac compresorul dintr-o pompa din aceea electrica de masina + un rezervor ....ce spuneti este o idee buna?...multumesc mult....bafta :ok: ;) :pow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut....am si eu o intrebare ....de unde as putea cumpara un compresor pentru un aerograf....sau cum as putea sa fac unul?....daca are cineva o idee va rog mult sa imi spuneti si mie....observ ca aici sunt oameni destul de priceputi si ca as putea gasi un raspuns...ahhh.... cineva mia recomandat sa fac compresorul dintr-o pompa din aceea electrica de masina + un rezervor ....ce spuneti este o idee buna?...multumesc mult....bafta :cheers: :) :moto:

 

nu ti-as recomanda

mai degraba fa din compresor de frigider la care atashezi rezervorul si altele care mai trebuie dar cel mai bine cumeri unu gata facut

da-i un serch pe internet si vezi si tu unde sunt

 

 

din cate stiu e ceva magazijn in buc cu compresoare special pt aerograf dar fi si tu atent ca nu stiu cat sunt de bune

 

 

am incercat sa pun nishte poza dar se pare ca nu reushesc asa ca am sa revin cu ele

Editat de cicioc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e incurajator ca sunt tot mai multi airbrush-isti in romanica

postez si eu o lucrare

post-27169-1194263293_thumb.jpg

tel: 0727720998

thunra_12@hotmail.com

 

 

Frumos, mai pune... Pune si poze de ansamblu langa cele de detaliu, numai asa putem sa ne facem o idee ca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare.Bravo baieti si ma bucur ca mai gasiti de lucru.In sfarsit am reusit sa primesc niste poze de la un client si ma bucur sa le postez......m-as fi bucurat sa fi fost o motocicleta insa asta e mai putin important.Va salut pe toti. :)

 

--- Mesaj completat în 19 Nov 2007 13:37 -------------
Salutam.Scuze maxime pentru calitatea inferioara a lucraturii insa aparatul a suferit un accident din vina mea.Neasigurarea pe suport asa cum tre' si....cazatura in cap pe gresia din cabina.Am rectificat varful acului asa cum am putut iar clientu a fost de acord sa continuam chiar si in conditiile astea.Am primit piesele noi si spun acum GATA stropilor.........care deranjeaza foarte tare si aproape ca nu merita munca si efortul intr-o situatie ca asta.......ca sa nu zic altfel.Merci lui Cicioc pentru mesaj si va salut pe toti.

post-3667-1195247321_thumb.jpg

post-3667-1195247361_thumb.jpg

post-3667-1195247421_thumb.jpg

post-3667-1195247452_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-mi fac si eu motoru', am ceva experienta in lucrul cu aerograful, dar la modelism.

Am o intrebare, legata de vopseaua care tr. folosita, precum si de lacul care se aplica dupa. Din cate stiu vopsitorii auto aplica lacul dupa vopsire, la maxim 2 ore, altfel acesta se cojeste in timp. Cum se procedeaza pentru lucrarile in aerograf?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

k. Din experienta mea pot sa-ti spun ca poti da lacul si dupa doua saptamani (fostul meu motor "s-a bucurat" de acest tratament si uite ca de 4 ani vopseaua si lacu' sunt tot acolo neatinse). acuma totul e ce tip de lac vrei sa folosesti.....aici ar trebui sa intervina Kerosen, ca are un cuvant greu de spus. Poti folosi culori pe baza de apa sau cu diluanti auto ....cele consacrate deja in vopsiri auto. Parerea mea e ca nu tre' sa intri in panica daca nu dai lacu' imediat dupa.....odihneste-te linistit pentru ca straturile de lac se pot da si a doua zi. Vopseaua de baza a masinii are un timp de uscare care depinde in mare masura si de lac.

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

k. Din experienta mea pot sa-ti spun ca poti da lacul si dupa doua saptamani (fostul meu motor "s-a bucurat" de acest tratament si uite ca de 4 ani vopseaua si lacu' sunt tot acolo neatinse). acuma totul e ce tip de lac vrei sa folosesti.....aici ar trebui sa intervina Kerosen, ca are un cuvant greu de spus. Poti folosi culori pe baza de apa sau cu diluanti auto ....cele consacrate deja in vopsiri auto. Parerea mea e ca nu tre' sa intri in panica daca nu dai lacu' imediat dupa.....odihneste-te linistit pentru ca straturile de lac se pot da si a doua zi. Vopseaua de baza a masinii are un timp de uscare care depinde in mare masura si de lac.

 

Toate bune.

Multumesc

Sper sa mearga

Astept sa primesc mai multe sfaturi de la Kerosen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jos palaria Cicioc.......cred ca-i cazu' sa-ti cumperi un aparat foto mai performant , ca merita. :cheers:

ms man. in leg cu aparatul o stiu :D dar noah acum asta este .

oricum revin cu poze mai bune cu motorul montat cu aparat profi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo man Cicioc. :cheers: vad ca nu te plictisesti. Lucrez si eu la o lucrare mai mare,abia o luna ma chinuiesc cu un audiotuning l a un Peugeot Partner.Problema este ca paint job nu prea o sa fie,in schimb eu tre sa fac toate pregatirile dupa ce am preluat de la constructori,partile din fibra de sticla.Asa de tare m-am saturat de slefuit ,ca am zis ,ca numai fac niciodata asa ceva in vata mea.Asta e ,si linga asta ,au adus o masina lovita(pictat de mine) ,sa repar,si sa refac si airbrushsul.Asa ca din pacate nu am reusit sa creez nici o ciudatenie.Dar peste o saptamina sper ca termin si vin motocilcletele.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo man Cicioc. :P vad ca nu te plictisesti. Lucrez si eu la o lucrare mai mare,abia o luna ma chinuiesc cu un audiotuning l a un Peugeot Partner.Problema este ca paint job nu prea o sa fie,in schimb eu tre sa fac toate pregatirile dupa ce am preluat de la constructori,partile din fibra de sticla.Asa de tare m-am saturat de slefuit ,ca am zis ,ca numai fac niciodata asa ceva in vata mea.Asta e ,si linga asta ,au adus o masina lovita(pictat de mine) ,sa repar,si sa refac si airbrushsul.Asa ca din pacate nu am reusit sa creez nici o ciudatenie.Dar peste o saptamina sper ca termin si vin motocilcletele.... :(

 

 

dada

bine spui.se pare ca nici tu nu te plictiseshti.

 

poi e sezonul sa se puna motoarele jos si sa se desfaca pt a avea o noua infatzishare anul viitor .

spor la treaba sa aveti :cheers: . ma pregatesc si eu acum de o alta motocicleta care tre sa intre . nu spun ce e dar spun ca sunt doar 2 in tzara :) (DIN CATE AM INTELES EU):lol: si cu ocazia asta daca tot am postat mai pun ceva poze ce azi mi-0au sosit de la o lucrare din cj in IULIUS MALL

 

--- Mesaj completat în 26 Nov 2007 11:30 -------------
revin cu poze de la yamaha v star

 

--- Mesaj completat în 26 Nov 2007 11:33 -------------

dada

bine spui.se pare ca nici tu nu te plictiseshti.

 

poi e sezonul sa se puna motoarele jos si sa se desfaca pt a avea o noua infatzishare anul viitor .

spor la treaba sa aveti :D . ma pregatesc si eu acum de o alta motocicleta care tre sa intre . nu spun ce e dar spun ca sunt doar 2 in tzara :) (DIN CATE AM INTELES EU):D si cu ocazia asta daca tot am postat mai pun ceva poze ce azi mi-0au sosit de la o lucrare din cj in IULIUS MALL

 

<small>--- Mesaj completat în 26 Nov 2007 11:30 -------------</small><br/>revin cu poze de la yamaha v star

 

cat de curand se schimba si tobele . vor fi tobe negru mat

post-9047-1195829718_thumb.jpg

post-9047-1195829783_thumb.jpg

post-9047-1195829865_thumb.jpg

post-9047-1195829943_thumb.jpg

post-9047-1195829994_thumb.jpg

post-9047-1195830033_thumb.jpg

post-9047-1196069188_thumb.jpg

post-9047-1196069284_thumb.jpg

post-9047-1196069368_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut mar interesa si pe mine sa cumpar un aerograf de unde as putea sa cumpar unul .

 

PLS help.

 

Apropo datimio si niste preturi ca nu msunt din Bucuresti si daca vin sa il iau sa stiu si cati bani imi trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut mar interesa si pe mine sa cumpar un aerograf de unde as putea sa cumpar unul .

 

PLS help.

 

Apropo datimio si niste preturi ca nu msunt din Bucuresti si daca vin sa il iau sa stiu si cati bani imi trebui.

da te mai intereseaza da un mail si am sa iti trimit mai muilte feluri de aerografe pretxzuri si de unde le poti cumpara

inca o casca cu un nene decedat :)

post-9047-1196501304_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...