Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

salut la toata lumea sunt nou pe forumul asta ... am un R1 2002 de anul trecut si de cand ne-am intalnit prima data a fost dragoste la prima vedere ... ce pot spune am calarit honde,suzuki,kawasaki de la prieteni dar chiar si posesori celorlalte marci sus mentionate au recunoscut ca YAMAHA are ceva special in ea , daca e vb de fiabilitate la motoare de 1000 cc si rezistenta la gropile patriei atunci the winner is HONDA FIREBLADE daca e vorba de performante tehnice atunci exista YAMAHA R1 si restul marcilor. Imi iubesc motorul pt ca e special din mai multe puncte de vedere insa are ceva al lui R1 nu e ca celelalte marci in sensul ca pe HONDA,SUZUKI,KAWASAKI etc ma pot urca si pleca cu ele ... chiar daca sunt putin obosit sau nu prea am chef de plecat dar trebuie, in schimb pe YAMAHA R1 altfel sta treaba , are o forta si o ciclistica, care impune respect adik nu pleci cand si cum vrei si in orice conditii pt ca la viteze mari R1 nu iarta pe nimeni si nimic nici cea mai mica greseala , ea se aseaza pe asfalt bine dar daca tu te asezi prost pe ea, acolo unde celelalte marci sunt mai docile R1 iti face cunostiinta cu asfaltul in mod direct si chestia asta impune respect.

E mai greu de condus un R1 decat restul marcilor si spun asta mai mult in sens psihic si de autocontrol pt ca motocicleta asta poate de multe ori lucruri care depasesc limitele tale si trebuie sa ai un psihic puternic si o rabdare de fier ca sa inveti adevarata valoare a unui R1 , insa nu e dracu' atat de negru pe cat zic unii gen " daca incepi viata pe motor cu R1 mori sigur" , eu pot spune cu deosebita consideratie si placere ca R1 pe care il am acum este primul meu motor si ma simt foarte bine pe el .... dar stau ffff bine la capitolul psihic adik chiar daca am stiut ca poate merge cu 300 km/h si prinde 100 km/h in 2.9 sec sau ca se ridica usor pe o roata am avut o rabdare de fier pana sa ajung sa-i dau un 260 km/h .

 

NICIODATA NU AS VINDE MOTORUL YAMAHA R1 DECAT CA SA IMI ACHIZITIONEZ O ALTA YAMAHA R1 MAI NOUA !

 

FOREVER YAMAHA R1, FOREVER YAMAHA R1 TOUCHING YOUR HEART !

 

r1 98-2003 e slab pe ciclistica, "stie" doar gaz pe linie dreapta! de aia nu iarta, daca cade pe mana cui nu trebuie se sfarseste tragic. unde ai vazut tu ca foloseste cineva modelul asta de r1 pe circuit? cat despre fiabilitate nu vad diferenta intre yamaha si honda sincer sa fiu poate mi-o arata cineva... bafta si asfalt si mult grija la trafic

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu o intrebare la cei care au mai multe cunostinte de mecanica la R1

 

stiti cumva codul de rulment fata de r1?

 

si eventual producatorul?

 

rog raspuns pe PM sau pe mail gabone_biker2@yahoo.ca

 

merci anticipat...

cu stima Gabone

Editat de dublu JACK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1 ce an?

oricum, e irelevant, codul Yamaha e acelasi indiferent de an: 93306-00420-00, aproximativ $22 in US per bucata.

 

Am inteles ca modelele cu 20 de valve au probleme si cam la 2-3 ani trebuie rectificata problema. Din ce an a trecut yamaha la 16 valve iarasi? Multam frumos.

din 2007. pana in 2006 inclusiv au fost cu 20valve.

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este RN04 din 2001, oare la astia la SKF, nu gasesc?

 

 

eu cred ca gasesti ca au toate natiile de rulmenti... adica merita incercat, si daca nu faci comanda sa-ti aduca cineva de afara.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre voi sunteti cu mult mai in varsta ca mine. Cand o sa va maturizati si o sa terminati cu r1 vs. x, y, z ? Recunosc, R1 e cea mai buna, este deasupra tuturor. Acum, shhhht !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre voi sunteti cu mult mai in varsta ca mine. Cand o sa va maturizati si o sa terminati cu r1 vs. x, y, z ? Recunosc, R1 e cea mai buna, este deasupra tuturor. Acum, shhhht !!!

 

 

postul tau nu are nici o relevanta... postezi sa te afli in treaba ? comparatiile sunt bine venite ,atata timp cat e competitie cresc performantele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

postul tau nu are nici o relevanta... postezi sa te afli in treaba ? comparatiile sunt bine venite ,atata timp cat e competitie cresc performantele

Atunci cand aceste comparatii o sa fie obiective si postul tau o sa fie relevant. La revedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand aceste comparatii o sa fie obiective si postul tau o sa fie relevant. La revedere.

 

am afirmat ca nu am vazut diferenta de fiabilitate dintre yamaha si honda. in caz ca nu ai obs era o parere personala, e un punct de vedere. lasa glumele de liceu si spune ceva interesant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut la toata lumea sunt nou pe forumul asta ... am un R1 2002 de anul trecut si de cand ne-am intalnit prima data a fost dragoste la prima vedere ... ce pot spune am calarit honde,suzuki,kawasaki de la prieteni dar chiar si posesori celorlalte marci sus mentionate au recunoscut ca YAMAHA are ceva special in ea , daca e vb de fiabilitate la motoare de 1000 cc si rezistenta la gropile patriei atunci the winner is HONDA FIREBLADE daca e vorba de performante tehnice atunci exista YAMAHA R1 si restul marcilor. Imi iubesc motorul pt ca e special din mai multe puncte de vedere insa are ceva al lui R1 nu e ca celelalte marci in sensul ca pe HONDA,SUZUKI,KAWASAKI etc ma pot urca si pleca cu ele ... chiar daca sunt putin obosit sau nu prea am chef de plecat dar trebuie, in schimb pe YAMAHA R1 altfel sta treaba , are o forta si o ciclistica, care impune respect adik nu pleci cand si cum vrei si in orice conditii pt ca la viteze mari R1 nu iarta pe nimeni si nimic nici cea mai mica greseala , ea se aseaza pe asfalt bine dar daca tu te asezi prost pe ea, acolo unde celelalte marci sunt mai docile R1 iti face cunostiinta cu asfaltul in mod direct si chestia asta impune respect.

E mai greu de condus un R1 decat restul marcilor si spun asta mai mult in sens psihic si de autocontrol pt ca motocicleta asta poate de multe ori lucruri care depasesc limitele tale si trebuie sa ai un psihic puternic si o rabdare de fier ca sa inveti adevarata valoare a unui R1 , insa nu e dracu' atat de negru pe cat zic unii gen " daca incepi viata pe motor cu R1 mori sigur" , eu pot spune cu deosebita consideratie si placere ca R1 pe care il am acum este primul meu motor si ma simt foarte bine pe el .... dar stau ffff bine la capitolul psihic adik chiar daca am stiut ca poate merge cu 300 km/h si prinde 100 km/h in 2.9 sec sau ca se ridica usor pe o roata am avut o rabdare de fier pana sa ajung sa-i dau un 260 km/h .

 

NICIODATA NU AS VINDE MOTORUL YAMAHA R1 DECAT CA SA IMI ACHIZITIONEZ O ALTA YAMAHA R1 MAI NOUA !

 

FOREVER YAMAHA R1, FOREVER YAMAHA R1 TOUCHING YOUR HEART !

 

 

Bun venit in club.... si daca poti vino la intalniri.... data o sa o stabilim aici pe site.... pune si tu poze cu racheta ta... daca tot ai R1.... Toate cele bune R1dere !!!

 

Salutare.... m-am uitat la meteo si conform datelor... nu o sa fie zile de iesit cu motorul :) .... altfel o puneam de o intalnire... urmaresc zilele frumoase si va anunt.... Numa` bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept.... numa ca e cam frig , si nu prea se anunta vreme frumoasa..ar fi ceva intr-o sambata dimineata , pe la un 10-11 , dar sa fie cat de cat cald afara....HAI CU SOARELE....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept.... numa ca e cam frig , si nu prea se anunta vreme frumoasa..ar fi ceva intr-o sambata dimineata , pe la un 10-11 , dar sa fie cat de cat cald afara....HAI CU SOARELE....

 

 

Omule ....prea devreme :friends:)

pe la 2-3 PM..sa fie cald......

dimineata este DIMINEATA ...si prea racoare acum :cheers: si la fel va fi si la vara.

Sambata la 2-3 este perfect. Eventual facem niste trasee in afara Bucurestiului si ne introarcem cadn incepe sa apuna soarele

apoi ne odihnim seara oasele la o bere impreuna :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu e ok si pt mine, acum depinde banuiesc ca nu putem ajunge toti mereu sambata la ora aia,cateodata mai avem alt program si desi am vrea sa venim suntem retinuti :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...