Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator ala cu F-ul

Ma descurc, multumesc! A inceput parca sa creasca, nu mai urla chiar asa. Noaptea... la fel de grea, ieri totusi s-a trezit doar de 3 ori :) Am avut si cate 200 de pui de prepelita si nu mi-a fost asa greu. Astazi porcusoru' face 8 zile :) Noroc ca am unde sa ma duc la casa sa nu imi stresez vecinii de la bloc. Am mai facut o vizita la veterinar ieri si mi-a zis ca e in regula. Mananca ca porcu, face pipi peste tot, azi e a 2-a oara cand m-a 'marcat'. Am grija sa fie tot timpul curat unde sta si sa fie hranit.

 

De respect nu e cazul... orice OM ar fi facut la fel. Din pacate traim intr-o perioada cam nasoala, unde omenia e cam rara si gesturi care ar trebui de fapt sa fie normale, poate ies in evidenta ca fiind speciale (ma refer in general). Eu sunt multumit ca am facut o fapta buna si sper sa fie sanatos asta micu multa vreme de acum incolo.

Foarte frumos piticul! Să îţi trăiască! Ai tot respectul meu pentru fapta ta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam! Faza cea mai penala e ca pana si in familie gasesc exemple care ma intreaba de ce l-am luat... Cand le explic ca ar fi murit in chinuri... "aaa...mda..." Ce sa mai zic..

 

In rest, creste vazand cu ochii. E un porcusor rasfatat. Chiar ma uitam azi la el si ma minunam cat de departe am ajuns cu el. Sper sa o duca la fel de bine si de acum inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, inca nu. Deocamdata ii zic şocâte, porcuşor, caţel, şoarec. M-au intrebat si la veterinar si au pus X. Dar pt ce oare mi-or fi luate datele si mie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar n-am... si noua ne-au cerut datele cand am fost prima data la veterinar.

la cum arata acum, eu i-as zice Pinky (and the Brain... erau niste desene pe vremuri :P ). nu e un nume f fioros, dar i se potriveste :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca l-ai nimerit! El seamana mai degraba cu Brain, dar propun in consiliu si vedem ce iese!

pai Brain nu esti tu? Sa vezi caterinca maxima daca chiar o fi bullterier si o sa il cheme Pinky :crack: . Da si cand o sa se apuce sa faca scandal sa vedem atunci care mai indrazneste sa rada de el.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bulterier, e potaita maidaneza mai mult ca sigur, iar eu brain nu sunt, ca sunt prea inalt :crack: Azi a facut primii pasi. In ziua a 14-a. Chestia e ca deabia acum incep sa i se deschida ochii, ma asteptam sa ii deschida mai devreme. In continuare baga in el pana nu mai poate... s-a mai linistit si ma trezeste doar o data pe noapte :) Azi i-a fost un picut cam rau ca se vaita si a varsat o data, insa acum pare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bulterier, e potaita maidaneza mai mult ca sigur, iar eu brain nu sunt, ca sunt prea inalt :crack: Azi a facut primii pasi. In ziua a 14-a. Chestia e ca deabia acum incep sa i se deschida ochii, ma asteptam sa ii deschida mai devreme. In continuare baga in el pana nu mai poate... s-a mai linistit si ma trezeste doar o data pe noapte :) Azi i-a fost un picut cam rau ca se vaita si a varsat o data, insa acum pare ok.

Fain. Sa ne dai in continuare update-uri cu starea/evolutia micutului

 

Mai incolo o sa pun si eu niste poze cu pensionaru' meu :))

Editat de iFeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doreste cineva doua birmaneze frumoase si cuminti? Sunt sterilizate, mama si fiica. Rafaela (mama) are un ochi albastru si unul caprui si e tare haioasa. Nu miauna decat rar, in schimb vine langa tine, se asaza in fund si se uita fix in ochii tai :)) Mitzi (fiica) are ambii ochi albastri si paseste elegant ca o printesa. Le-am luat la mine pt ca stapanul lor e grav bolnav si nu mai avea cine sa le ingrijeasca. Aveau caltzi in blanitza si aratau rau. Acum sunt doua frumoase.

 

Iaca niste poze:

 

Mitzi:

post-2978-0-81401700-1375117906_thumb.jpgpost-2978-0-32117100-1375117919_thumb.jpgpost-2978-0-41480600-1375117883_thumb.jpg

 

Rafaela:

 

post-2978-0-39997300-1375117968_thumb.jpgpost-2978-0-90905600-1375117959_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kali: frumoase pisicutele!

 

Fain. Sa ne dai in continuare update-uri cu starea/evolutia micutului

 

I-a fost cam rau si azi... si caldura... in weekend am ramas fara mancare pt el si nu am reusit sa gasesc nimic in tot orasul asta (ma simt nevoit sa il citez iar pe goodkat: 'traim in codru'); de la lapte normal a varsat, iar laptele praf nu ii placea, s-a mai si constipat. Noroc ca dom' doctor i-a adus mancare astazi si si-a revenit. I-a mai facut un control, l-a laudat ca a crescut, 900 grame :) I-am luat si niste laxativ si si-a revenit. Are si ochiuti, se cam uita asa ciudat spre mine, vede umbre probabil. Iar acum doarme ca porcul. probabil ca il oboseste si pe el munca, ce sa fac, il port cu mine la servici, are locul lui intr-un birou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doreste cineva doua birmaneze frumoase si cuminti? Sunt sterilizate, mama si fiica. Rafaela (mama) are un ochi albastru si unul caprui si e tare haioasa. Nu miauna decat rar, in schimb vine langa tine, se asaza in fund si se uita fix in ochii tai :)) Mitzi (fiica) are ambii ochi albastri si paseste elegant ca o printesa. Le-am luat la mine pt ca stapanul lor e grav bolnav si nu mai avea cine sa le ingrijeasca. Aveau caltzi in blanitza si aratau rau. Acum sunt doua frumoase.

 

Iaca niste poze:

 

Mitzi:

attachicon.gifimage.jpgattachicon.gifimage.jpgattachicon.gifimage.jpg

 

Rafaela:

 

attachicon.gifimage.jpgattachicon.gifimage.jpg

Ce frumoase suuuunt... Eu am deja 2, aş dormi pe la uşă dacă aş mai apărea cu încă două :)

Sper să se găsească stăpâni şi pentru ele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Are si ochiuti, se cam uita asa ciudat spre mine, vede umbre probabil. Iar acum doarme ca porcul. probabil ca il oboseste si pe el munca, ce sa fac, il port cu mine la servici, are locul lui intr-un birou.

 

Respect, Omule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o chema तारा (adica Tara)

am gasit-o in strada pe 12 Iulie 2013 . de atunci inca ne luptam zilnic :)

 

 

1015674_589872654377069_1734765917_o.jpg

1008991_588923607805307_1285950167_o.jpg

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele ale mele nu miauna sau latra si nici nu stau in bratele meu...

 

Daisy (stiu, este baiat... dar asa l-a numit prietena):

https://www.youtube.com/watch?v=4OKk-F6IQks

 

Si bancul de mancaciosi:

https://www.youtube.com/watch?v=tDw3uPXlCk4

 

P.S. Nu va luati de algele de pe plante... acum s-au mai curatat.

Editat de vice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce grasuneeeel! :)) sa va traiasca, DaSchmutz, e tare haios. Burtica aia s-ar putea sa fie si de la paraziti, care paraziti iubesc laptele. Vorbeste cu veterinarul, cred ca in 2 saptamani poti sa-i dai ceva. Presupun ca Drontal. Dar vezi tu atunci ce zice nenea doctorul :)

 

:hug: pt grasunel

 

 

Ps: felicitari pentru gestul tau!

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 3 saptamani se poate face deparazitare cu drontal puppy. E un lichid roz. Se da 1ml/kg. O sa-l linga, probabil e dulce. Pastile se dau cand creste mai mare.

Asa au burtile cand sunt mici. Se umfla dupa fiecare masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de info, cristidb, nu stiam de sirop. De obicei, inainte de prima vaccinare ii pastilam pe ai mei (nu de capul meu, iti dai seama) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa dozezi pastilele cand sunt mici, de asta se da sirop. Problema cu siropul e ca la veterinari e scump, 10 RON/ml. Eu am cumparat o sticla intreaga de 50ml cu 80RON, mi-a ajuns pentru 2 deparazitari la toata gasca.

Eu le-am facut deparazitare la 5 saptamani si desi niciodata parintii n-au avut paraziti am avut surpriza sa gasesc 4 limbrici. Dupa asta n-au mai eliminat nimic la urmatoarele deparazitari.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce grasuneeeel! :)) sa va traiasca, DaSchmutz, e tare haios. Burtica aia s-ar putea sa fie si de la paraziti, care paraziti iubesc laptele. Vorbeste cu veterinarul, cred ca in 2 saptamani poti sa-i dai ceva. Presupun ca Drontal.

Multam pt urari! Doar ce mancase...e un mancacios mic si nesatul. E posibil sa aiba si ceva paraziti... nu ii stiu originile, asadar orice e posibil. De drontal stiu, insa o sa mai aman un pic. pe 3 ia medicul concediu si prefer sa il vizitez tot pe el. De cand cresteam prepelite merg la el si chiar imi place ca isi da interesul si e foarte de treaba...

 

Si uite asa ne indreptam spre o luna de zile. Azi a mancat singurel, e activ, se joaca, alearga prin birou si prin toata casa, nu ii mai ajunge doar balconul sau coltul de birou rezervat pt. el. In rest, lenes si pisacios ca de obicei. A...si acum are dintisori cu care incearca sa ma muste :crack:Si se baga prin cele mai murdare locuri: sub lantul de la bicicleta, in ghiveciul de flori de la munca etc...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...