Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 5 zile. E destul de ok. Trebuie sa stau dupa el, inclusiv la munca, bine ca am posibilitatea asta. Sunt rupt de somn, deabia ieri am apucat sa dorm calumea intre 5-21.30. In rest, ma trezeste noaptea, sambata am stat cu el pe piept toata noaptea, altfel nu dormea. In masina de dimineata am mers cu el pe mana, altfel nu statea linistit. Il mai pacalesc cu cate o sticla cu apa calda, carpe incalzite, etc. E o panarama. Astept sa deschida ochisorii, dar cica mai am de asteptat o saptamana. Eu ii zic ca e un mic bullterier, dupa pata de pe ochi :) Mai are una pe fund, in rest e alb frumos.

 

Ii dau un lapte praf pt catei cu colostru si vitamine. Si baga in el de sparge.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa un bine si ia-i lapte praf pentru catei daca tot te chinui cu el. Trebuie sters cu carpa uda la fund si la putza sa isi faca nevoile. Asa ii stimuleaza mama lor. Daca te straduiesti poate ca o sa traiasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta ii dau de mancare. De facut face ok, insa cel putin de 2 ori (dimineata si seara) il sterg cu vata calduta si mai face. Chestia e ca face cam ciudat, un pic galbejiu si parca sub forme de brobonele ceva. Doctorul a zis totusi ca e ok...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa merite sacrificiul din perioada asta :) Banuiesc ca o sa-l pastrezi, daca reuseste sa supravietuiasca. Arata bine, oricum... sa treaca de perioada de 8 saptamani cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa fac cat mananca lapte, mai galben. Daca nu are diaree e ok. Pe masura ce creste o sa manance si o sa isi faca nevoile mai rar. Acum cel mai important e sa nu raceasca si sa nu se deshidrateze. Fac foarte usor pneumonie. Fiind vara totusi, sansele sunt mici. Daca e deshidratat iti dai seama apuncand de pielea de pe spate la nivelul umerilor. Daca nu revine repede la forma initiala repede si nu e elastica e deshidratat. Ochii ii deschide la 10-14 zile. Pana atunci nici nu aude. Forma urechilor se mai schimba. E cam devreme sa ghicesti cu ce rasa seamana. Dupa forma botului nu pare bullterrier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, glumeam si eu, ca avea pata aia pe ochi ca unul dintre bulterierii unui amic.

 

in genul asta http://www.adoptiicaini.ro/imagini-caini/2010/01/Bull-Terrierul-este-fara-indoiala-cea-mai-inconfundabila-rasa-datorita-formei-de-ou-pe-care-o-are-capul-acestor-caini.jpg

 

O sa ma uit cu deshidratarea, chiar imi parea azi nasucul cam uscat.

 

@Geo, pai acuma m-am atasat de el, ar fi pacat sa nu il tin. Sa se faca el maricel, ca la cum e, ti se baga sub piele si o conving si pe iubita. Daca nu, sa vad pe la curte...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te agita sa o convingi tu. O convinge ala micu' imediat :P Stiu cum e... si eu eram contra cainelui, cand l-am gasit. Dar dupa cateva zile m-am mai inmuiat, am inceput sa ma obisnuiesc cu el... si dupa 2-3 saptamani, adica cu scurt timp inainte sa-l ducem la Cta la curte, m-am hotarat sa-l pastram. Si nu-mi pare rau... nici macar dupa ce ieri (cred) mi-a "marcat" motocicleta in sufragerie :crack: Il iert...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salutam pe toti, eu si Papy, bichonul meu frise, are 1 anisor.

Mai conduce masina mica, mai conduce camion, mai munceste pe la birou, se mai lupta cu cate un os, dar motocicleta nu vrea sa o conduca... :-))))

 

Scuze ptr off topic dar imi plac camioanele aranjate pe dulap si am o intrebare : lucrezi cu TX Connect ? On topic : frumos catelul , daca-l tii in mediul ala o sa ajunga sa stie mai mult transport decat unii din colegii mei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ptr off topic dar imi plac camioanele aranjate pe dulap si am o intrebare : lucrezi cu TX Connect ? On topic : frumos catelul , daca-l tii in mediul ala o sa ajunga sa stie mai mult transport decat unii din colegii mei :)

Salut,

Off: Nu lucrez cu TX Connect. Pe o parte din camioane este instalat Dynafleet, iar pe cealalta parte WebEye.

On: Eu si Papy iti multumim pentru aprecieri.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, glumeam si eu, ca avea pata aia pe ochi ca unul dintre bulterierii unui amic.

 

in genul asta http://www.adoptiicaini.ro/imagini-caini/2010/01/Bull-Terrierul-este-fara-indoiala-cea-mai-inconfundabila-rasa-datorita-formei-de-ou-pe-care-o-are-capul-acestor-caini.jpg

 

O sa ma uit cu deshidratarea, chiar imi parea azi nasucul cam uscat.

 

@Geo, pai acuma m-am atasat de el, ar fi pacat sa nu il tin. Sa se faca el maricel, ca la cum e, ti se baga sub piele si o conving si pe iubita. Daca nu, sa vad pe la curte...

 

Cum te mai descurici cu junioru. Cu somnu asa e. Eu am crescut 3 ciobanesti germani de la 5 zile ca mi`a murit cateaua dupa ce a fatat. E chin da merita tot efortul. Spor in continuare si tot respectul pt tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma descurc, multumesc! A inceput parca sa creasca, nu mai urla chiar asa. Noaptea... la fel de grea, ieri totusi s-a trezit doar de 3 ori :) Am avut si cate 200 de pui de prepelita si nu mi-a fost asa greu. Astazi porcusoru' face 8 zile :) Noroc ca am unde sa ma duc la casa sa nu imi stresez vecinii de la bloc. Am mai facut o vizita la veterinar ieri si mi-a zis ca e in regula. Mananca ca porcu, face pipi peste tot, azi e a 2-a oara cand m-a 'marcat'. Am grija sa fie tot timpul curat unde sta si sa fie hranit.

 

De respect nu e cazul... orice OM ar fi facut la fel. Din pacate traim intr-o perioada cam nasoala, unde omenia e cam rara si gesturi care ar trebui de fapt sa fie normale, poate ies in evidenta ca fiind speciale (ma refer in general). Eu sunt multumit ca am facut o fapta buna si sper sa fie sanatos asta micu multa vreme de acum incolo.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Ma descurc, multumesc! A inceput parca sa creasca, nu mai urla chiar asa. Noaptea... la fel de grea, ieri totusi s-a trezit doar de 3 ori :) Am avut si cate 200 de pui de prepelita si nu mi-a fost asa greu. Astazi porcusoru' face 8 zile :) Noroc ca am unde sa ma duc la casa sa nu imi stresez vecinii de la bloc. Am mai facut o vizita la veterinar ieri si mi-a zis ca e in regula. Mananca ca porcu, face pipi peste tot, azi e a 2-a oara cand m-a 'marcat'. Am grija sa fie tot timpul curat unde sta si sa fie hranit.

 

De respect nu e cazul... orice OM ar fi facut la fel. Din pacate traim intr-o perioada cam nasoala, unde omenia e cam rara si gesturi care ar trebui de fapt sa fie normale, poate ies in evidenta ca fiind speciale (ma refer in general). Eu sunt multumit ca am facut o fapta buna si sper sa fie sanatos asta micu multa vreme de acum incolo.

Foarte frumos piticul! Să îţi trăiască! Ai tot respectul meu pentru fapta ta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam! Faza cea mai penala e ca pana si in familie gasesc exemple care ma intreaba de ce l-am luat... Cand le explic ca ar fi murit in chinuri... "aaa...mda..." Ce sa mai zic..

 

In rest, creste vazand cu ochii. E un porcusor rasfatat. Chiar ma uitam azi la el si ma minunam cat de departe am ajuns cu el. Sper sa o duca la fel de bine si de acum inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, inca nu. Deocamdata ii zic şocâte, porcuşor, caţel, şoarec. M-au intrebat si la veterinar si au pus X. Dar pt ce oare mi-or fi luate datele si mie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar n-am... si noua ne-au cerut datele cand am fost prima data la veterinar.

la cum arata acum, eu i-as zice Pinky (and the Brain... erau niste desene pe vremuri :P ). nu e un nume f fioros, dar i se potriveste :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca l-ai nimerit! El seamana mai degraba cu Brain, dar propun in consiliu si vedem ce iese!

pai Brain nu esti tu? Sa vezi caterinca maxima daca chiar o fi bullterier si o sa il cheme Pinky :crack: . Da si cand o sa se apuce sa faca scandal sa vedem atunci care mai indrazneste sa rada de el.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bulterier, e potaita maidaneza mai mult ca sigur, iar eu brain nu sunt, ca sunt prea inalt :crack: Azi a facut primii pasi. In ziua a 14-a. Chestia e ca deabia acum incep sa i se deschida ochii, ma asteptam sa ii deschida mai devreme. In continuare baga in el pana nu mai poate... s-a mai linistit si ma trezeste doar o data pe noapte :) Azi i-a fost un picut cam rau ca se vaita si a varsat o data, insa acum pare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bulterier, e potaita maidaneza mai mult ca sigur, iar eu brain nu sunt, ca sunt prea inalt :crack: Azi a facut primii pasi. In ziua a 14-a. Chestia e ca deabia acum incep sa i se deschida ochii, ma asteptam sa ii deschida mai devreme. In continuare baga in el pana nu mai poate... s-a mai linistit si ma trezeste doar o data pe noapte :) Azi i-a fost un picut cam rau ca se vaita si a varsat o data, insa acum pare ok.

Fain. Sa ne dai in continuare update-uri cu starea/evolutia micutului

 

Mai incolo o sa pun si eu niste poze cu pensionaru' meu :))

Editat de iFeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doreste cineva doua birmaneze frumoase si cuminti? Sunt sterilizate, mama si fiica. Rafaela (mama) are un ochi albastru si unul caprui si e tare haioasa. Nu miauna decat rar, in schimb vine langa tine, se asaza in fund si se uita fix in ochii tai :)) Mitzi (fiica) are ambii ochi albastri si paseste elegant ca o printesa. Le-am luat la mine pt ca stapanul lor e grav bolnav si nu mai avea cine sa le ingrijeasca. Aveau caltzi in blanitza si aratau rau. Acum sunt doua frumoase.

 

Iaca niste poze:

 

Mitzi:

post-2978-0-81401700-1375117906_thumb.jpgpost-2978-0-32117100-1375117919_thumb.jpgpost-2978-0-41480600-1375117883_thumb.jpg

 

Rafaela:

 

post-2978-0-39997300-1375117968_thumb.jpgpost-2978-0-90905600-1375117959_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kali: frumoase pisicutele!

 

Fain. Sa ne dai in continuare update-uri cu starea/evolutia micutului

 

I-a fost cam rau si azi... si caldura... in weekend am ramas fara mancare pt el si nu am reusit sa gasesc nimic in tot orasul asta (ma simt nevoit sa il citez iar pe goodkat: 'traim in codru'); de la lapte normal a varsat, iar laptele praf nu ii placea, s-a mai si constipat. Noroc ca dom' doctor i-a adus mancare astazi si si-a revenit. I-a mai facut un control, l-a laudat ca a crescut, 900 grame :) I-am luat si niste laxativ si si-a revenit. Are si ochiuti, se cam uita asa ciudat spre mine, vede umbre probabil. Iar acum doarme ca porcul. probabil ca il oboseste si pe el munca, ce sa fac, il port cu mine la servici, are locul lui intr-un birou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...