Sari la conținut

Cum Poti Marii Puterea Motorului?


bimoto
 Share

Postări Recomandate

de ce , nu iti ajunge? io zic ca zx9 are destula putere nu mai trebuie marit , eventual schimbi motoru

Dino jet kit,daca este pe carburatie,power comander,pentru injectie,filtru si sistem de evacuare sport,axe cu came pistoane ,turbo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dino jet kit,daca este pe carburatie,power comander,pentru injectie,filtru si sistem de evacuare sport,axe cu came pistoane ,turbo!

 

 

 

ce e dino jet kit??? merge si pe cbr de 125?? sau ce as putea sa pun pe un cbr de 125 pe carburatie??? cu turbo suflanta cum s-ar comporta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e dino jet kit??? merge si pe cbr de 125?? sau ce as putea sa pun pe un cbr de 125 pe carburatie??? cu turbo suflanta cum s-ar comporta??

Un moto de cilindree mica nu justifica turbo!

Dino jet kit, pentru optimizarea amestecului carburant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@83CAG....ba baiatule...incepi sa fii enervant cu intrebarile astea tembele despre...marirea puterii motorului de cbr 125!

 

ia-ti dracu' un motor mai mare si...ai putere din plin! ia-tei un SS de 1000! sa vezi putere acolo! DOOOOH

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa incep alt topic da vreau sa stiu daca sia mai montat cineva dino jet sa stiu daca merita <am vazut la luise kitu si ere in mai multe stagii<4> ma intereseaza chestii legate de consum, putere,uzura a motorului etc

am un srad de 600 din 97

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa incep alt topic da vreau sa stiu daca sia mai montat cineva dino jet sa stiu daca merita <am vazut la luise kitu si ere in mai multe stagii<4> ma intereseaza chestii legate de consum, putere,uzura a motorului etc

am un srad de 600 din 97

 

 

 

Am un zx9-r din '96 cu kit dyno-jet . Cred ca este nivelul 1 (jigloare si galerii ce-am vazut schimbate )nu stiu exact care dar iti pot spune sigur ca trage mult mai liniar iar consumul este unul normal ( 100-110 km/h = 5l / 100km ; 150-160 km/h = 7-8l / 100km ; in oras cam 8/ 100km ) . Despre uzura motorului nu iti pot spune mare lucru , nu cred sa afecteze in vreun fel viata acestuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e dino jet kit??? merge si pe cbr de 125?? sau ce as putea sa pun pe un cbr de 125 pe carburatie??? cu turbo suflanta cum s-ar comporta??

 

Parerea mea este sa pui pe cbr de 125 un motor de elicopter !!!! Asa tunning se merita !!!! :rusinica: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

achizitioneaza-ti ALT MOTOR> eventual un GSX-R 1000 K6... si... "o sa te racoresti"...SIGUR nu mai vrei "turbo" :rusinica:

CIAO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu de pus turbo pe un motor de 125.

In primul rand, trebuie o turbina mica, care este cam greu de gasit si daca o gasesti, e cam greu de intretinut. Fiind mica se roteste foarte repede si implicit fiabilitatea scade.

Daca totusi reusesti sa o adaptezi, mai intervine problema carburatiei. Trebuie un carburator suflat si nu stiu daca gasesti asa ceva pentru o cilindree asa de mica. Mai mult ca sigur trebuie sa modifici actualul carburator si sa mergi pe ghicite cu o eventuala jetare corespunzatoare a lui. Asta necesita bani, scule, multa rabdare si nu in ultima instanta, cunostinte de mecanica fluidelor.

Daca totul iese ca la carte, multumeste-te cu un spor de 50% fata de actuala putere, ceea ce dupa mintea mea nu e cine stie ce, la motorul asta.

Cine crede ca asta cu "turbo" e ca in jocurile NFS, unde te duci si iti iei kit turbo si gata, il arunci pe masina, se inseala.

Orice lucrare de acest gen costa destul de mult in final si nu merita decat de la un anumit nivel in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: :banana: :kali:

bine spus!

sa speram ca ii si intra in cap baietelului...stiti ce cred eu? ca baiatul n-are 18 ani...si n-are A, ci A1...si vrea si el mai mult de la motoreta pe care o are...ca motocicleta,e mult spus...poate da bunul Dumnezeu sa faca in curand 18 ani si sa isi ia si el o motocicleta mai performanta,sa scapam odata de intrebarile lui!

 

ooops,scuzeee! abia acum am citit profilul lui...hmmm...man,ia-ti odata un motor mai teapan,ce naiba!

Editat de clickerfux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu de pus turbo pe un motor de 125.

In primul rand, trebuie o turbina mica, care este cam greu de gasit si daca o gasesti, e cam greu de intretinut. Fiind mica se roteste foarte repede si implicit fiabilitatea scade.

Daca totusi reusesti sa o adaptezi, mai intervine problema carburatiei. Trebuie un carburator suflat si nu stiu daca gasesti asa ceva pentru o cilindree asa de mica. Mai mult ca sigur trebuie sa modifici actualul carburator si sa mergi pe ghicite cu o eventuala jetare corespunzatoare a lui. Asta necesita bani, scule, multa rabdare si nu in ultima instanta, cunostinte de mecanica fluidelor.

Daca totul iese ca la carte, multumeste-te cu un spor de 50% fata de actuala putere, ceea ce dupa mintea mea nu e cine stie ce, la motorul asta.

Cine crede ca asta cu "turbo" e ca in jocurile NFS, unde te duci si iti iei kit turbo si gata, il arunci pe masina, se inseala.

Orice lucrare de acest gen costa destul de mult in final si nu merita decat de la un anumit nivel in sus.

 

 

multumesc mult ptr informatii ! tot respectul ptr atitudinea ta, ptr asta e un forum nu ptr ironii si glume proste....

 

toate cele bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, ca si eu sunt ironic grupa mare, dar uneori mai simt nevoia sa clarific unele lucruri :rolleyes:

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: :banana: :kali:

bine spus!

sa speram ca ii si intra in cap baietelului...stiti ce cred eu? ca baiatul n-are 18 ani...si n-are A, ci A1...si vrea si el mai mult de la motoreta pe care o are...ca motocicleta,e mult spus...poate da bunul Dumnezeu sa faca in curand 18 ani si sa isi ia si el o motocicleta mai performanta,sa scapam odata de intrebarile lui!

 

ooops,scuzeee! abia acum am citit profilul lui...hmmm...man,ia-ti odata un motor mai teapan,ce naiba!

 

 

no comment la adresa ta .....un singur lucru iti spun: nici macar scuter nu am avut inainte de aceasta moto si nici permis deci sunt incepator in adevaratul sens al cuvantului iar atunci cand am cumparat moto (in rate, fiecare dupa posibilitati) nu aveam habar despre moto deloc si confundam ccm cu caii putere iar ala de la magazinul respectiv a profitat de asta si mi-a bagat-o pe gat mai mult ......

Dar nu imi pare rau ca am luat-o e ideala ptr incepatori..

 

P.S. Sunt multe porcarii scrise pe forum dar nu sunt in masura sa ii judec tu de ce o faci???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu nu sunt TNG. . intzelept si ingaduitor. . .pe mine nu ma intereseaza sa te am drept client. . daca vrei sa maresti puterea la 125. .ia-ti un 250, 400, 500, 6oo, 1000, 1300, 1700, I don't give a shit anyhow, , dar sincer cred ca daca te obsedeaza ce ai scris in titlu. .cred ca, nu te vad prea bine. .s-ar putea sa auzim de tine la rubrica de ripuri. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...