Sari la conținut

2 zile, ne-a oprit zapada de 2 ori la 2000m


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In august ma bag si eu cu voi, poate deja la sfarsit de iulie merge.

Ma gandesc sa ma bag chiar mai repede cu EXC-ul pe acolo, sunt aproape convins ca pot trece cu un motor usor si gume adecvate.

In cele din urma ati luat-o pe la Ciungu sau cum dracu se numeste localitatea aia dupa Voineasa?Sau ati mers pana la Obarsia Lotrului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In august ma bag si eu cu voi, poate deja la sfarsit de iulie merge.

Ma gandesc sa ma bag chiar mai repede cu EXC-ul pe acolo, sunt aproape convins ca pot trece cu un motor usor si gume adecvate.

In cele din urma ati luat-o pe la Ciungu sau cum dracu se numeste localitatea aia dupa Voineasa?Sau ati mers pana la Obarsia Lotrului?

Te-asteptam la sf. lui iulie.Cu un exc...e parfum pe-acolo :wave: .Daca aveam si noi motorete de 120 de kile, le luam in spate si ocoleam zapada :o

P.S.Am intrat in padure cu vreo 10 km inainte de Voineasa..cam pe la Valea Macesului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Loris: cam 70 km + 60 km in cele 2 etape pe munte; cam 40 km in etapa de legatura curtea de arges - calimanesti

@Okesz: localitatea aia se cheama Ciunget (spre Petrimanu). Nu am luat-o pe-acolo; drumul asta este intre voineasa si petrimanu, orientat est - vest; se intzeapa in transalpina la sud de obarsia lotrului. Oricum, acum ne-am prins ca putem sa urcam in el si dinspre vidra si dinspre ciunget/ petrimanu. Urcarea dinspre vidra e kriminala (super abrupta!! si plina de bolovani) - merita incercata

@soso: pai nu ti-am zis mah :o Am inceput sa ma imprietenesc cu animalu'. Mai am insa mult de invatzat. Adevarul e ca daca nu eram cat usha cadeam de nenumarate ori. Pe-acolo pe unde am mers era un challenge numai sa intorci motocicleta pe o poteca :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ dcsan: sunt foarte fericit cu E09 pe spate. Am tractiune in toate conditiile. F bun. Cand se duce asta vreau sa testez insa si un C02.

Insa ala de fatza devine total nefolositor in noroi. E foarte greu sa o iau pe unde vreau :wave: O sa-mi pun si eu tot C 11, chiar daca se va duce foarte repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ma enervati!!! :wave: Voi va dati MEGA si eu stau sa renovez mansarda la socrii :blbl:

 

Dar las', ca cine o sa aiba dupa aia baza la Caciulata ?? :o :o Apropos, ionut: traseele din jurul Caciulatei sunt deja bagate in GPS-ul meu. Deasemenea am si toate hartile trebuincioase.

 

Sper ca pe la sfarsitul lunii sa termin cu mansarda, si dupa aia voi enduriza si eu la greu prin zona. Sper sa mergem impreuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos, am vrut sa te sun sambata seara dar se facuse tarziu si voiam sa ajung pe lumina la Pitesti (eu sunt cam chior noaptea).

 

Intrucat eu sunt un tip organizat :o , zic sa ne organizam pentru weekendul 22-24 iulie. Mai devreme nu pot :wave: (nunti, deplasari, concediu cu gagika)

 

Cata? Okesz? Poate ne onoreaza si domnul Soso cu prezentza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat eu sunt un tip organizat  :o , zic sa ne organizam pentru weekendul 22-24 iulie.

Cata? Okesz? Poate ne onoreaza si domnul Soso cu prezentza?

Suna bine. Poate se topeste zapada pana atunci. Eu zic sa plecam de vineri seara, ramanem la pensiunea Lazar :) si dimineatza o luam pe scurtatura aia abrupta :blbl: cu intoarcere pe la Pestera Polovragi daca mai avem timp, daca nu ramanem la Ranca sambata seara.Obiectii?

P.S. mai trebuie si un plan B in caz ca ploua :wave: :o

P.S.2 ar fi bine sa nu fim mai multi de 4-5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa fac acel traseu cu GS-ul, cu EXC ar fi prea usor si plictisitor, nu vreau sa ofensez pe nimeni dar traseul propus nu poate fi numit unul de hard enduro, doar eventual acum din cauza zapezii ramase.Cand se duce zapada, cu EXC-ul este doar o plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Okesz - asa e man. In afara de cateva urcari nasoale nu o sa gasesti cine stie ce senzatii cu EXC-u' pe traseul asta.

... si nu o sa se supere nimeni; nu avem pretentii de mari enduristi. Mergem cat sa ne simtim bine, sa mai invatzam una-alta, sa mai admiram peisajul.

 

Insa cu BMW-u' cred ca te chinui cam tare pe-acolo. Sunt multe santuri lasate de torentele de apa pe toate drumurile alea si cred ca e pacat de cilindrii aia frumosi :o

 

Sugestia mea: mergi cu EXC-ul si pe unde noi dam 50 - 60/h tu poti sa bagi 70 - 80 si ne astepti :wave: Sau poti sa mergi pe langa drum, direct pe munte ... si sigur o sa ai senzatii :blbl:

 

@Cornel - te chinui tare cu balena pe urcare. Daca te opresti nu mai pleci si nici nu ai unde sa intorci.

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa fac acel traseu cu GS-ul, cu EXC ar fi prea usor si plictisitor, nu vreau sa ofensez pe nimeni dar traseul propus nu poate fi numit unul de hard enduro, doar eventual acum din cauza zapezii ramase.Cand se duce zapada, cu EXC-ul este doar o plimbare.

Suntem curiosi chiar cum e cu GS-ul pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca fac motorul si am bani si de cauciucuri E09 ma prezint si eu.

abia astept

Pai asa te lauzi daca am bani auzi tu scuza. Facem bucse la rulmenti ca sa-ti ramana de gume?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu curios, de'aia vreau sa incerc cu GS-ul inca odata.Recunosc, ca unde m-am intors era o portiune abrupa si cu bolovani mari, urcare cam greu abordabila cu GS-ul.

Plec insa de la ideea, ca drumul acela este practicabil vara cu masini, iar unde trece o masina, merg si eu cu GS-ul.Repet, nu vreau decat sa trec pe drum de la Obarsia Lotrului pana la Ranca si de acolo la Novaci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec insa de la ideea, ca drumul acela este practicabil vara cu masini, iar unde trece o masina, merg si eu cu GS-ul.Repet, nu vreau decat sa trec pe drum de la Obarsia Lotrului pana la Ranca si de acolo la Novaci.

Vara trecuta, de la Novaci, Ranca, spre Obarsia Lotrului. 2 motoare de strada + 1 enduro, cu bagaje si pasageri. Cauciucuri de strada.

post-7-1118693333_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec insa de la ideea, ca drumul acela este practicabil vara cu masini, iar unde trece o masina, merg si eu cu GS-ul.Repet, nu vreau decat sa trec pe drum de la Obarsia Lotrului pana la Ranca si de acolo la Novaci.

Inca o poza. Eram sus, pe varful Urdele, la 2141m, in plin nor de furtuna.

post-7-1118693611_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte msito.In ce luna ati fost acolo?Ati dat de portiuni unde a trebuit sa va ajutati reciproc pentru a trece motorul?Sau ati trecut peste tot fara ajutor extern fiind pe gume pe strada.Eu pe GS am tot gume de strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...