Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

tz tz tz..ideea e ca ..na, poate pe rand o mai fi cum o fi, adica sa umbli la frana sau la schimbator...

dar la mine e vb de tot :D adica as vrea o inspectie din aia generala cu uns/strans/reglat ce trebuie uns/strans/reglat.



ps. sa nu v-aud ca umblati la tot "in acelasi timp" :P

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai pe mine cand m-apuca, iau un cadru si incep sa pun piese pe ele. Incep reglajele peste tot. Nu e mare smecherie, te poti apuca din timp, pana vine primavara o faci boboc. La cat ai dat pe bicla s-ar putea sa te sperie preturile din service :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost un prieten al meu cu o bicla echipata cu multe piese Shimano Saint la cei de la bikenature.ro si a fost multumit de preturile de service si servicii, si cei de la bicicletebucuresti.ro au preturi bune . sa nu uit de fratele motociclist de la bikezone.ro la parcul Carol , eu l-am terorizat pe om cu intrebari si a fost foarte serviabil iar service-ul nu cred ca ar fi scump !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut unele din biciclete singur, piese comandate de la magazine online si montate de mine de la cap la coada, mai putin rotile pe care le-am luat gata facute (adica butuci, spite si jante, nu si cauciucurile :) ). In continuare servisez singur toata herghelia din garaj (sunt vreo 5 acum) tot mai putin rotile, pentru 5 lei o centrare prefer sa le duc la dkbike (zis si "Ion din Crangasi", doar ca s-a mutat pe Virtutii langa Mol). Singurele operatii mai delicate sunt butucii pe conuri si furcile, restul sunt chiar banale, nu trebuie nici macar sa stii sa scrii si sa citesti ca sa le faci.



@ Adrian : bariera este sus unde se bifurca drumul , stanga Bolboci si dreapta Piatra Arsa

eu unul nu nu sunt sigur ca as putea pedala pe serpentinele alea care incep abia dupa ce treci podul ala de piatra si pana la Cuibul Dorului , sunt cateva pante serioase de aceea am spus 70 % !

Se poate pedala pe toata distanta. Am fost de mai multe ori cu moto decat pe bicicleta pe acolo, dar nu imi aduc aminte de nici o panta care sa necesite impins bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe mine cand m-apuca, iau un cadru si incep sa pun piese pe ele. Incep reglajele peste tot. Nu e mare smecherie, te poti apuca din timp, pana vine primavara o faci boboc. La cat ai dat pe bicla s-ar putea sa te sperie preturile din service :P

eu auzisem ca o duci la decathlon si ca pt 1 mil fac aia chestii la ea (nu intrebati ce), la modul ca o pregatesc pt sezon.

 

ps. cand aveam pegas si dhs mai surubaream la ea, dar doar de nevoie. (cam des adica)

Mi s-a cam luat! :grinbandit:

 

+ ca la furca nu m-as baga :)

 

nici la roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dacă n-am chef să-mi fac singur reglajele (berea intră mai bine când e gașca mai mare, plus că întotdeauna am nevoie de vreo unealtă pe care n-o găsesc prin casă) mă duc la nea Gelu' lângă Mall Vitan... Nu știu sincer ce prețuri mai are, însă nu cred că am văzut să-i dea cinve vreodată 100 lei pe o revizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te pricepi si vrei sa dai 100 de lei atunci de ce nu? Desi auzisem si de preturi gen 60 de lei o revizie pe la alte magazine de biciclete care au si service, poti sa suni la 2-3 sa intrebi si sa alegi.

 

ori asa ori ma duc la decathlon si gata. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, nu mai stiu cum mai sunt baietii de la Decathlon, insa la un moment dat, in Militari am vazut cum se chinuia unul dintre "mecanici" (ghilimelele-s intentionate) sa monteze franele invers la o bicla.... dupa ce-am stat si admirat determinarea lui l-am intrebat daca n-are nevoie de ajutor... personal nu mi-as duce bicla la Decathlon pentru revizii nici sa fie gratuite... (btw. cei de la biciclop faceau la un moment dat un targ de primavara in parcul Izvor unde-ti reglau printre altele bicla... gratis).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bulevardul Timisoara este un service unde am fost mai mult decat multumit, au preturi foarte ok la manopera, dar si la piese, este o reprezentanta Felt..

Am mai fost undeva in Pantelimon, dar am uitat cum se numeau si ei au fost ok..

 

Anul trecut mi-am vandut felt-ul de 19.5 inch, ca-mi era cam mare pentru urcari si coborari si aveam nevoie de bani pentru noul moto..Era un cross-country, acum as vrea un DownHill, cu frane hidraulice si un cadru foarte rezistent..Vad ca toate bicicletele DH, sunt ceva mai lasate de spate, cam ce marime mi-ar trebui pe un astfel de cadru, eu avand 175cm ?

UMFHardy sunt ok ? am vazut si unele biciclete de Dirt, pot fi folosite pentru DH, avand in vedere ca nu au schimbator de foi ?

Bicicleta as vrea sa o iau second pe la inceputul lui Aprilie si sper sa nu ma pacalesc pe 1 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadru: pentru downhill probabil poti merge si cu cadru de 14", maxim 17". Nu ai nevoie de foi multiple, una medie de ~32-34 e suficienta asta daca nu vrei sa urci inapoi pe bicicleta, ceea ce e mai dificil din cauza ca e mai grea, iti trebuie si foaie mai mica (max 26) si o sea inalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Adrian .... a mea e configurata de downhill cu toate ca ce fac eu nu se poate numi asa dar configuratia este asa :

fata

angrenaj cu brate pedalier de 175 mm ( cel normal e 170 mm )

monobloc cu rulmenti exteriori supradimensionati

foaie de 36 T

ghid de lant ( neaparat pentru 1 foaie si 9 pinioane )

 

spate

9 pinioane cu raport 11 - 34

 

in rest trebuie neaparat frana pe disc cu diametru minim 180 mm

jante duble

cauciucuri de minim 2.3

butuci pe rulmenti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, a ta e deja.

 

Franele pe disc de "minim 180": frane pe disc sunt bune si la XC, am pe doua biciclete (una mecanica si una hidraulica), fara frane disc nu poti merge pe ploaie offroad, dar frana peste 180 nu iti trebuie, cu cat discul e mai mare cu atat se blocheaza mai usor roata cand franezi. Pe fata e chiar tragedie daca se intampla, cu bicicleta cu disc de 180 pe fata m-am dat peste cap, cu aia cu 160 inca nu :)

 

Jante duble: toate jantele decente sunt duble, ideea e sa ai jante de DH, mai late si mai solide. In acelasi timp sunt si mai grele, dar mai conteaza la vale?

 

Cauciucuri de minim 2.3: Da, dar depinde cat te tine cadrul si janta; jantele de XC sunt inguste si nu merg peste 2.5, cadrele de downhill tin pana pe la 2.7, dar 2.3 mi se pare suficient pentru amatori

 

Butucui pe rulmenti: Shimano Saint e linia de downhill, dar butucii sunt pe conuri si nu contesta nimeni ca ar fi printre cei mai buni butuci de dh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar frana peste 180 nu iti trebuie

Asa ziceam si eu dupa ce mi-am luat prima bicicleta cu disc hidraulic de 180. Chiar ma gandeam la ce o fi nevoie de un disc mai mare sau chiar dublu disc cum am vazut ca au aparut mai recent. Totusi dupa ce am facut niste coborari mai lungi , si unele mai abrupte, forestier/poteca, nu le-as categorisi ca DH , mi-am dat seama ca nu ar strica niste discuri mai mari. Intamplator am gasit pe net unu care vroia sa schimbe un disc de 203 cu unul de 160, i-am dat discul meu de spate de 160 , pe cel de 203 l-am montat pe fata iar pe al meu de 180 pe spate. Pana acum n-am regretat deloc miscarea.

Si eu m-am dat peste cap de 3 ori pana acum cu discul de 180, dar de fiecare data pe drum drept si cand nu eram atent. Defapt motivul principal cred ca era faptul ca mergeam zilnic cu alta bicicleta cu frane slabe iar cu mtb-ul cu discuri mergeam doar in we , si nu ma acomodasem cu franele.

 

Saptamana trecuta am facut o coborare la care am avut cele mai mari emotii de pana acum, culmea a fost una foarte scurta , in oras, pe asfalt. O panta cu inclinatia 17%(conform indicatorului) , o straduta de 200m lungime care se termina intr-o intersectie cu un STOP iar apoi un perete.

Am inceput coborarea cu o viteza de maxim 10km/h si fara sa dau din pedale in 170m am atins 68km/h,apoi am inceput franarea care nu a fost deloc usoara, si in aia 25-30m pana la STOP ma tot gandeam daca reusesc sa opresc la timp, sau macar pana sa ma fac afis de zid. Am reusit cu greu si zic eu ca discul ala mai mare pe fata chiar a contat. Cel de pe spate nu pot sa zic ca m-a ajutat prea mult(in comparatie cu unul mai mic) pt ca oricum pierdeam aderenta imediat , asta si pt ca am slick-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mituri si legende urbane despre discuri.

 

Ce e adevarat:

- un disc mai mare franeaza mai usor. Pozitia placutei mai departe de butuc inseamna parghie mai mare, necesita forta mai mica

- un disc mai mare are suprafata mai mare si se raceste mai bine. Nu conteaza pe 200 de metri, conteaza pe o coborare de 10 km

 

Ce nu e adevarat:

- un disc mai mare e mai bun sau necesar. Nu intotdeauna, ci rar.

De ce:

- necesita o forta mai mica pentru a bloca roata, asta inseamna riscuri mai mari

- daca nu faci coborari lungi de 10-20km nu incingi discurile de 160 incat sa ramai fara frana. Oricum la hidraulice riscul e sa se incinga etrierul si lichidul de frana, nu discul; un disc mai mare nu are nici un efect asupra temperaturii etrierului.

- la frane hidraulice maneta si pompa sunt calculate pentru discuri de 160. Merg foarte bine si cu 203, dar sunt calculate sa poti frana lejer cu un singur deget cu discuri de 160, asta inseamna ca discurile mai mari nu sunt necesare

- discurile mai mari sunt mai grele si riscul de a lovi pietre e mai mare (se indoaie).

- prinderile fiind cu diametru mic, si pe 6 suruburi si pe centerlock, riscul de ovalizare creste o data cu diametru discului

- daca furca are prinderi native de 6" (standard) pentru discuri de 160, daca pui adaptoare si discuri de 203 poti rupe prinderea etrierului in furca pentru ca ai forte in alte puncte si directii decat cele proiectate. De aceea e bine pe prinderi de 6" sa pui discuri de 160 si maxim 180 si sa pui discuri de 203 doar daca ai prinderi postmount de 7"

 

Se pot pune si 3-4 discuri daca vrei, pe fata, dar nu ai nevoie de mai mult de 1. Si ca sunt destui care pe spate pun discuri de 140, sunt mai usor de controlat (se blocheaza mai greu pentru ca necesita o forma mai mare pentru blocare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- necesita o forta mai mica pentru a bloca roata, asta inseamna riscuri mai mari

Asta e ca si cum ai spune ca nu poti merge incet cu o vitezana ca risti sa te dai peste cap cand pui frana :) . Riscurile sunt mai mari doar pana te acomodezi, dar la fel poti spune si la trecerea de la o frana slaba pe saboti la un disc hidraulic de 160, as zice ca-i mai mare "riscul" in cazul asta.

- la frane hidraulice maneta si pompa sunt calculate pentru discuri de 160. Merg foarte bine si cu 203, dar sunt calculate sa poti frana lejer cu un singur deget cu discuri de 160, asta inseamna ca discurile mai mari nu sunt necesare

La o coborare mai lunga si pe teren mai denivelat efortul suplimentar in cazul franarii cu un disc mic e important, si ori ce ai spune pe o coborare mai serioasa nu-ti ajunge 1 deget , nu neaparat pt ca nu ai avea forta necesara ci pur si simplu pt ca-ti oboseste.

 

Nu vreau sa fac apologia discurilor mari sau a discurilor in general , dar nu mi se pare corect sa consideri ca un disc mare e total inutil pt ca sunt situatii in care discul mare, probabil si sistemele cu 2 discuri isi au rostul. Totul depinde de modul in care folosesti bicicleta. Desi nu fac DH am ajuns destul de repede sa simt nevoia unui disc mai mare chiar daca la inceput nu-mi imaginam la ce o fi bun....A fost o intamplare ca altfel nu as fi dat banii pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima mea bicicleta cu frane hidraulice pe disc (Magura Julie HP) avea disc de 180 pe fata. Urmatoarea disc de 160. Apoi pe aia cu disc de 180 am pus al doilea set de roti, ca sa am unul de oras si unul de munte cu cauciucuri gata puse pe roti, dar discul avea initial 160 si am trecut muntii din Bucovina in Transilvania. Coborarea a avut vreo 10 km la vale (drum de 60 km) cu cainii dupa mine si cu varul meu pe cealalta bicicleta cu frane mecanice (Avid BB7) si disc de 160. Cand am ajuns la strada asfaltata nici unul din noi nu avea nici un fel de probleme cu degetele de la franare, doar un pic cu picioarele pentru ca fiind hard tail ambele biciclete am facut toata coborarea in picioare.

 

2 discuri: am vazut discutii pe net si concluzia era ca nu ai niciodata nevoie. Si ii cam cred. Nu am mers niciodata cu discuri de 203, doar pe 160 si 180 si acum am 180 pe ambele seturi de roti la bicicleta principala, nu simt vreodata nevoia de mai mult.

 

Cand am zis de riscul de blocare al franei ma refeream la faptul ca ai control mai redus asupra franei. Si da, cu o vitezana risti mai mult sa te pui in cap cand pui frana decat cu un naked sau un chopper, frana e mai agresiva. La vitezana blochezi mai usor roata fata, desi imi plac franele de Fazer si R6 nu inseamna ca nu mi se par si un pic mai periculoase pana te inveti cu ele. Controlul si forta de franare sunt invers proportionale, iar la bicicleta e fix la fel - cu discuri mari si frane mediocre ai 2 pozitii la maneta: mers normal (fara frana) si roata blocata. Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

 

Pana la urma ce visez eu de la urmatoarea bicicleta (le pastrez si pe cele pe care le am) este un full-suspension de 29", eventual cu cadru din titan. Full-suspension pentru coborari, de 29" pentru ca e mai stabil si mai rapid (in dauna manevrabilitatii, dar nu e o problema) si titan pentru greutate redusa si viata foarte lunga. Cadrele de aluminiu nu au viata prea lunga, incep sa fisureze si nu stii cand se intampla (fabricantii recomanda sa le schimbi dupa 5 ani de utilizare), cadrele de titan tin o viata si apoi le lasi mostenire nepotilor. Ar merge si carbon, dar sunt si mai scumpe si nu rezista prea bine in timp, rasinile folosite pentru imbinari se degradeaza in timp - sudurile la titan nu au asemenea probleme. Configuratia ar fi all-mountain, nu downhill, pentru ca imi place sa fac ture peste munti, nu sa urc cu telecabina ca sa am de unde sa cobor. De asemenea bicicletele de downhill sunt si sensibil mai grele, asta inseamna mai mult efort la urcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai noroc,

 

ma gandeam: m-as baga sa umblu eu la bici..nu neaparat de bani, ca am auzit ca nu e scump, ci pt mine..stiti voi, sa "ne cunoastem mai bine" (eu si cu bici :grinbandit:).

 

daca are vreunu de pe-aici garaj sau ceva de genul si isi face singur chestii, poate e dispus sa invete si pe altul una-doua lucruri.

nu gratis, in schimbul unui lichid galben si cu ceva "acid".

 

daca nu..fac eu rost de niste "unelte de lucru" si experimentez "reverse engineering".



vorba aia "ce poate sa se-ntample?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi le fac in casa, ultima bicicleta am montat-o in birou :)

 

La capitolul "unelte de lucru" vezi ca uzual iti trebuie:

- cheie de pedale de 15

- inbusuri de pe la 2.5 la 8; uzual de 4 si 5 aproape peste tot, dar eu am de 8 de pilda la pedale (SPD) si de 2.5 sau 3 unele reglaje

- torx de diferite dimensiuni - in general pentru prinderea discurilor pe 6 suruburi, dar nu numai

- cheie de conuri de 15 (una foarte subtire) pentru butucii Shimano

- presa de angrenaj pe patrat, cheie (de obicei sunt combo) sau cheie speciala de angrenaj daca e Hollowtech sau altceva

- cheie de spite - majoritatea sunt de o calitate foarte proasta

- leviere pentru cauciucuri - preferabil de plastic din cele cu prindere pe spita

- cheie de caseta (8-9) sau de pinioane (6-7) si cheie cu lant

 

Iti ia ceva vreme pana le aduni. Fara sculele potrivite nu are rost sa umbli ca sa rotunjesti suruburile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am cumparat doar 2 chei specifice: cea pt pinoanele pe caseta de pinioane(care merge si la discurile shimano ) si presa pt pedalele pe patrat. Deocamdata m-am desccurcat fara altele speciale, doar cu scule "universale".

Probabil o sa cumpar si una pt butuci hallowtech cand voi avea nevoie sa umblu acolo.

Cheie cu lant mi-am improvizat rapid, si am facut chiar 2in1, capatul de jos al cheii l-am prelucrat ca sa-l pot folosi impreuna cu o cheie franceza pt a demonta caseta de pinioane, pentru a putea fi curatata si unsa.(stiu ca exista si un device special cu care se face operatia asta fara demontare , dar pe langa faptul ca-i scump si nu prea s e gaseste la noi, nu cred ca iese treaba la fel de bine ca atunci cand e demontata).

Pt conuri imi polizasem o cheie normala sau mai foloseam chei speciale din trusele bicicletelor vechi, romanesti sau rusesti.

Pinioanele pe filet se pot demonta si fara cheie speciala, pe bucati, dar pt a scoate ultima piesa, cea care este infiletata pe butuc trebuie un cleste mare de instalator, sau o menghina (cateodata e nevoie si de un flex :D )

In mod normal cica nu ar trebui sa-ti lipseascca nici o presa de lant , dar m-am descurcat intotdeauna si fara, ca sa scot un lant vechi folosesc flexul iar cand il montez pe cel nou folosesc mereu powerlink.

 

post-334-0-15474400-1362243349_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi le fac in casa, ultima bicicleta am montat-o in birou :)

 

La capitolul "unelte de lucru" vezi ca uzual iti trebuie:

- cheie de pedale de 15

- inbusuri de pe la 2.5 la 8; uzual de 4 si 5 aproape peste tot, dar eu am de 8 de pilda la pedale (SPD) si de 2.5 sau 3 unele reglaje

- torx de diferite dimensiuni - in general pentru prinderea discurilor pe 6 suruburi, dar nu numai

- cheie de conuri de 15 (una foarte subtire) pentru butucii Shimano

- presa de angrenaj pe patrat, cheie (de obicei sunt combo) sau cheie speciala de angrenaj daca e Hollowtech sau altceva

- cheie de spite - majoritatea sunt de o calitate foarte proasta

- leviere pentru cauciucuri - preferabil de plastic din cele cu prindere pe spita

- cheie de caseta (8-9) sau de pinioane (6-7) si cheie cu lant

 

Iti ia ceva vreme pana le aduni. Fara sculele potrivite nu are rost sa umbli ca sa rotunjesti suruburile.

touche!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea cu discuri mari nu e numai pentru franare , alea de pana la 180 mm se incing in draci la o coborare !

de exemplu am dat o tura cu bicla azi in tineretului si momentan am discuri de 160 mm , dupa o coborare zdravana de 1 minut cam frigeau cu 180 sau 200 mm nu era asa rau

 

Shimano Saint te omoara la preturi dar exista si Novatec care au niste butuci ok , de exemplu eu nu pot pune ax bolt-on pe furca actuala asa ca aleg un butuc Novatec cu ax excentric de 9 mm ..... faza e ca ca la butucul pe rulment se elimina jocul lateral ( cel de voblaj ) asa ca nu o sa indoi discurile de frana .....

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza e ca ca la butucul pe rulment se elimina jocul lateral ( cel de voblaj ) asa ca nu o sa indoi discurile de frana .....

Asta e valabila pana incep sa se uzeze rulmentii....

Oricum si la butucii cu conuri daca-s reglati corect jocul e suficient de mic in cat sa nu afecteze discul care oricum are o anumita elasticitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rulmentii se schimba foarte usor si sunt mult mai durabili dar mai greoi la pedalat .... dupa cateva ture off-road butuci pe conuri se fac praf de aceea sunt recomandati pe bicle de sosea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde de calitate. Eu am acelasi butuc pe conuri de cativa ani, probabil e cel original, a vazut destule ture offroad si nu e deloc varza, i-am schimbat o singura data bilele.

Ma gandesc ca daca ar fi musai rulmentii pe offroad i-ar produce si shimano , iar din cate stiu eu nu s-au grabit sa-i faca deocamdata.(e posibil sa ma insel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...