Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

eu sunt "trek "ist,.dar e la fel cu ce ai postat tu . in mare

oricum siteul -ul ala e super ok , recomand

si cel mai simplu, du te direct la magazim sa vezi/testezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca vrei s-o folosesti pe sosea , drumuri asfaltate in general , iti recomand sa iei o bicicleta cu roti de 28` . Ai mai mult spor la pedalat , indiferent de inaltimea ta vei gasi un cadru pe masura , pt asta trebuie sa probezi . Deasemeni o furca ori fixa ori reglabila , la pedale sa fii atent , uneori vanzatorii monteaza unele de plastic , apoi mai dai intre 80-200 ron sa le schimbi , bicicleta fiind in general upgradabila .

Pt buget redus poti incerca si la Decathlon , ai de unde alege , totusi pt calitate sunt destule magazine in Bucuresti , incearca si pe 1Mai , fostul Dioda , eu de acolo am luat o Merida Cros de care sunt foarte multumit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei s-o folosesti pe sosea , drumuri asfaltate in general , iti recomand sa iei o bicicleta cu roti de 28` . Ai mai mult spor la pedalat ,

Focus Marakas-ul ala de 28 are rotile, ca asta a fost una din chestiile care mi-au placut la el :) Acum sa vad daca or avea baietii marimea mea pe stoc...

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Cine imi recomanda o tura de mtb pe langa bucuresti ? o padure, niste dealucri, chestii de gen(de preferat, zone fara gunoaie :angryfire: )

-Nici prin cap nu-mi trecea ca pot sa ajung la servici mai repede cu bicicleta, decat cu orice alt mijloc de transport :D

-Nu m-am obisnuit inca cu saua, ma doare fundul de la ea(am inceput sa ies de 2 zile)

-Voi cum reglati furca in oras, moale, sau tare ?

-Sunt foarte entuziasmat de bicicleta, momentan motocicleta e pe locul 2(cu toate ca am iesit si in sfarsitul de saptamana la o tura) :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la comana ai putea să te dai fain de tot cu mtb-ul.

ia-ți pantaloni cu bazon Âşi nu o să te mai doară fundul. oricum, îți va lua ceva timp până ți se dă posteriorul pe Âşa.

în oraÂş furca tre să fie tare, doar dacă nu sari borduri ca nebunul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Cine imi recomanda o tura de mtb pe langa bucuresti ? o padure, niste dealucri, chestii de gen(de preferat, zone fara gunoaie :angryfire: )

-Nici prin cap nu-mi trecea ca pot sa ajung la servici mai repede cu bicicleta, decat cu orice alt mijloc de transport :D

-Nu m-am obisnuit inca cu saua, ma doare fundul de la ea(am inceput sa ies de 2 zile)

-Voi cum reglati furca in oras, moale, sau tare ?

-Sunt foarte entuziasmat de bicicleta, momentan motocicleta e pe locul 2(cu toate ca am iesit si in sfarsitul de saptamana la o tura) :rolleyes:

 

s-o stapanesti sanatos!eu am optat de mult pt bicla ca mijloc de locomotie in oras (si nu numai) ,din aceleasi considerente (in oras,rapiditate,la cum e traficul pe la noi....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai aproape de Bucuresti si foarte faina pt mtb este padurea Cernica unde pe langa drumurile forestiere mai sunt si poteci ''single-trail'' superbe pe malul baltilor. Si la Comana e frumos dar e mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Multumesc pentru raspunsuri..maine o sa ma cronometrez, sa vad cat fac cu motocicleta pana la servici..desi nu cred ca o sa scot sub 10 minute(timpul bicicletei); cu masina nici nu vreau sa ma gandesc cat fac :scratch: nu are rost..

-Inainte sa-mi iau bicicleta, am vrut sa-mi iau un scuter cu care sa merg in oras(nu regret alegerea facuta)

*Sunt 100% ECO

*Sport/conditie fizica

*Poti sa mergi pe majoritatea potecilor/drumurilor

*Sunt multe piste pt. biciclisti

*De banii economisiti, banuiesc ca nu incape vorba

*Inca nu am facut consumul la bicicleta, dar cred ca 2 sandwich-uri la 3 ore(isi face amestecul singur, se toarna apa peste) :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Multumesc pentru raspunsuri..maine o sa ma cronometrez, sa vad cat fac cu motocicleta pana la servici..desi nu cred ca o sa scot sub 10 minute(timpul bicicletei); cu masina nici nu vreau sa ma gandesc cat fac :scratch: nu are rost..

-Inainte sa-mi iau bicicleta, am vrut sa-mi iau un scuter cu care sa merg in oras(nu regret alegerea facuta)

*Sunt 100% ECO

*Sport/conditie fizica

*Poti sa mergi pe majoritatea potecilor/drumurilor

*Sunt multe piste pt. biciclisti

*De banii economisiti, banuiesc ca nu incape vorba

*Inca nu am facut consumul la bicicleta, dar cred ca 2 sandwich-uri la 3 ore(isi face amestecul singur, se toarna apa peste) :bigstar:

 

am mers si eu cativa ani cu bicla la servici in oras.

este super si am descoperit scurtaturi si trasee ff misto.

in afara de cernica poti sa mergi si la mogosoaia - langa lac e o padure tot asa cu poteci/trail super...

 

singurul inconvenient este faptul ca vara aerul conditionat se opreste cand te opresti si tu, efectul imediat este ca te uzi instant de transpiratie... trebeuie sa cari prosoape dupa tine sa nu te vada lumea lac de apa dupa 30 min de pedalat...

 

altfel ca timp este cam ca si mobra pe distante relativ scurte, max 4-5 km. daca te intinzi la 10+ km gen, Berceni-Chitila, moto e mult mai avantajoasa ca timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg pe bicla de la 3 ani jumate, in timpul liceului am mers zilnic cu bicla, am facut un pic de pauza in timpul facultatii , iar de cand am ajuns in Bucuresti merg din nou zilnic indiferent de vreme. Pana acum nu-mi amintesc sa mi se fi rupt lantul decat o data si atunci pt ca-l inadisem eu in graba din mai multe bucati.

N-am folosit niciodata presa de lant si am avut multe lanturi ieftine din piata , pe toate le-am inchis cu ciocanul, asta pana cand am descoperit power-linku, relativ recent.

 

Daca lantul a fost inchis bine si s-a rupt cel mai probabil l-ai fortat prea tare, ideea e sa-ti dai seama cam cat de tare trebuie sa apesi in pedale pt ca daca fortezi uzezi rapid atat lantul cat si foile si pinioanele. Cu cat piesele-s mai ieftine cu atat cedeaza mai usor.

Poti merge bine mersi si cu piese de calitate mai slaba atata timp cat iti dai seama cam ce poti face cu ele.

 

La magazinele de biciclete din cate stiu eu un lant de 6-7 pinioane cat de cat incepe pe la 20 ron iar alea mai scumpe sunt in jur de 40 ron. Pt 8-9 pinioane nu cred ca gasesti ceva sub 40-50 ron, mai degraba se apropie de 100 ron. Cele de 10 pinioane deobicei sar bine de 100 ron.

In piata/targ nu gasesti deobicei decat pt 6-7 pinioane si costa cam 10-15 ron parca si-s foarte proaste.

Sfatul meu e sa cauti un lant cu power-link, adica o za care se imbina manual fara presa si care se poate desface oricand ai nevoie, astfel iti poti monta singur lantul foarte usor.

Si ca sa nu mai rupi lanturi pe viitor schimba din timp vitezele astfel incat sa nu ajungi in situatii in care trebuie sa apesi foarte tare in pedale. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine se pleaca in gasca mare catre Ruse (aproximativ 20 de oameni).Se merge in ritm de plimbare.Daca mai e cineva amator va rog sa ma anuntati:0749 512 297 si 0734 165 408.Va fi gasca mixta,cursiere+ MTB.

Editat de lokko_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum rup unii lantul la bicicleta.Bicicleta mea face anul asta 11 ani.Nu am mers extrem cu ea,dar nici nu pot sa zic ca am menajat-o. I-am desfacut si lantul de vreo 2 ori ca sa-l curat mai bine si tot nu am avut nici un incident...

 

Da elidar, ai dreptate..dar pt mine e super cand ma duc la servici..azi am observat ca mi s-a rupt o bucata din lant..ce lant imi recomandati si de unde sa-l iau, ca sa-mi asigure si montajul..

 

Cum ai reusit mai exact?

 

Si ca sa nu mai rupi lanturi pe viitor schimba din timp vitezele astfel incat sa nu ajungi in situatii in care trebuie sa apesi foarte tare in pedale. :cheers:

 

Si sa nu mai ales sa nu schimbe viteza cand forteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers si eu cativa ani cu bicla la servici in oras.

este super si am descoperit scurtaturi si trasee ff misto.

in afara de cernica poti sa mergi si la mogosoaia - langa lac e o padure tot asa cu poteci/trail super...

 

singurul inconvenient este faptul ca vara aerul conditionat se opreste cand te opresti si tu, efectul imediat este ca te uzi instant de transpiratie... trebeuie sa cari prosoape dupa tine sa nu te vada lumea lac de apa dupa 30 min de pedalat...

 

altfel ca timp este cam ca si mobra pe distante relativ scurte, max 4-5 km. daca te intinzi la 10+ km gen, Berceni-Chitila, moto e mult mai avantajoasa ca timp.

 

Cand e ft cald,eu folosesc tricouri speciale de ciclism,si la serviciu ma schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai reusit mai exact?

-Pai era putin ruginit, asa am luat bicicleta, iar acum se pare ca a cedat..cei din service-ul la care am dus-o sa-i faca revizia, nu au zis nimic de lant..in fine, acum nu mai conteaza..

-Am 9 pinioane, am vazut ca preturile sunt undeva pe la 75 lei..o sa caut lant cu montare simpla, cred ca asa este si cel ce-l am acum..

-Azi cand am vrut sa plec de la servici, mi-a atras atentia un coleg, asupra lantului..ma si grabeam, trebuia sa ajung la stomatolog, notoc ca aveam si motorul tot la servici :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

binox zice bine, ia un lanț nou Âşi cumpără Âşi un powerlink (sau za de legătură rapidă). ai să vezi ce bună e când ai de curățat lanțul. îl desfaci uÂşor Âşi-l bagi într-un pet de jumate cu un sfert de motorină. agiți sticla preț de o țigară, scoți lanțul, îl mai speli cu puțin săpun lichid Âşi apă Âşi iese ca nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as baga lantul in apa... Otelul ala rugineste destul de repede si in timp conteaza...

Eu bag lantul in sticla de plastic si pun diluant peste el. Il agit pana se curata de tot. Avantajul e ca se usuca foarte repede. Din pacate nu merge cu diluant si la lantul de mobra, ca are garnituri din cauciuc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu am vazut prea putini biciclisti care sa mearga pe ploaie si chiar si la munte foarte multi ocolesc baltile. Apa pe otel nu-i buna, indiferent de situatie. La inceput e doar o pelicula apoi inainteaza. Nu-i un capat de tara, dar nu e necesar dpmdv. Diluantul dizolva toate gomele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdeah, Âşi dacă te ia ploaia la 100 de km de casă ce faci? stai acolo până se usucă pe jos? de aia există aripi la bicle, că se presupune că mergi Âşi pe ploaie. în fine. eu dau Âşi cu apă cu săpun pentru că motorina folosită la curățare va duce la diluarea uleiului sau vaselinii cu care ungi apoi lanțul, ce o să sară pe cadru, jantă, haine, papuci, etc.

Editat de monsteristu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Pai era putin ruginit, asa am luat bicicleta, iar acum se pare ca a cedat..cei din service-ul la care am dus-o sa-i faca revizia, nu au zis nimic de lant..in fine, acum nu mai conteaza..

-Am 9 pinioane, am vazut ca preturile sunt undeva pe la 75 lei..o sa caut lant cu montare simpla, cred ca asa este si cel ce-l am acum..

-Azi cand am vrut sa plec de la servici, mi-a atras atentia un coleg, asupra lantului..ma si grabeam, trebuia sa ajung la stomatolog, notoc ca aveam si motorul tot la servici :rolleyes:

incearca la dkbike..e pe Virtutii :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca la dkbike..e pe Virtutii :burnout:

-pai la ei am fost cu bicicleta la revizie, nu mi se par profesionisti..nici macar nu-ti dau nimic la mana ca lasi bicicleta la ei in service, cand am intrebat daca-mi face un proces verbal ceva, mi-a dat o foita mica pe care a scris de mana ca am lasat bicicleta acolo si a pus o stampila(sa nu mai vorbesc de privirea primita), altfel, nu primeam nimic..poate ca sunt baieti de incredere, dar eu asa consider ca e normal..oricum, intotdeauna am considerat ca increderea se castiga in timp..

-acum vreo 5 ani cand mergeam cu vechea bicla, stiu ca mi-am facut o roata undeva pe la coltea, cred ca voi incerca acolo..

-cat despre lant, mi-am facut deja o parere, o sa-l bag intr-o sticla cu motorina si amestec bine(tot cu motorina spal si lantul de la mobra)

 

[Later Edit]: Am luat de la vechii mei prieteni, (dk-bike) lant "sram" si m-a costat 70 lei, este pt. 9 pinioane..mai aveau unul la 90 de lei, dar l-am luat pe acesta..are siguranta de prindere rapida si se simte ca bicicleta merge altfel, schimbarea este in bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am o intrebare, are cineva "brake studs", eu i am scos si aruncat cand am trecut pe discuri dar vreau sa revin la v brake si am mare nevoie.Daca are cineva si nu are folosinta sa imi dea un PM.post-20820-0-43111400-1332959530_thumb.jpg

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-pai la ei am fost cu bicicleta la revizie, nu mi se par profesionisti..nici macar nu-ti dau nimic la mana ca lasi bicicleta la ei in service, cand am intrebat daca-mi face un proces verbal ceva, mi-a dat o foita mica pe care a scris de mana ca am lasat bicicleta acolo si a pus o stampila(sa nu mai vorbesc de privirea primita), altfel, nu primeam nimic..poate ca sunt baieti de incredere, dar eu asa consider ca e normal..oricum, intotdeauna am considerat ca increderea se castiga in timp..

-acum vreo 5 ani cand mergeam cu vechea bicla, stiu ca mi-am facut o roata undeva pe la coltea, cred ca voi incerca acolo..

-cat despre lant, mi-am facut deja o parere, o sa-l bag intr-o sticla cu motorina si amestec bine(tot cu motorina spal si lantul de la mobra)

 

[Later Edit]: Am luat de la vechii mei prieteni, (dk-bike) lant "sram" si m-a costat 70 lei, este pt. 9 pinioane..mai aveau unul la 90 de lei, dar l-am luat pe acesta..are siguranta de prindere rapida si se simte ca bicicleta merge altfel, schimbarea este in bine..

Eu ti-i recomand tot pe ei . Incearca sa fii calm , vorbesti direct cu Ion , el este seful pe acolo si ii explici omului ce vrei . Sunt de incredere si cand au timp fac lucrul bine . Ei au fost inainte pe Popovat , mai langa Crangasi , dar s-au mutat in toamna . Daca ajungi la aceeasi parere , pe Iuliu Maniu , langa LIDL , in cladirea cu biliardul , la parter este PlanetBikes , firma destul de scumpica , dar la manopera ieftini . ( cam 5 ron de reglat orice ) . Eu incerc sa evit kerobikes de pe fostul 1Mai , DIODA ... cam zgarciogi si egoisti de mai multe ori , in schimb vizavi de ei mai este o firma mica , la parterul unui bloc , baieti foarte faini care rezolva totul ok .

Lantul il poti curata odata la 2-3 luni desfacut intr-o sticla taiata la jumate in putina motorina si apoi putin cu o pensula , altfel dupa fiecare tura il stergi bine pe carpa si il ungi cu ulei special si nu va avea nevoie sa-l mai desfaci de tot . Eu prefer ca inainte si dupa fiecare tura sa-l curat si sa-l ung si nu este nevoie sa-l desfac de tot , apoi daca ai grija de el la fiecare iesire si restul de angrenaj va fi curat ( pinioanele , foile , schimbatoarele ... ) . Pentru 9 pinioane poti folosi de la HG50 in sus , adica LX , SLX , XT ... 70 - 90 ron pentru un lant si 10 ron pentru un quick-link . Eu recomand lanturile Shimano daca ai angrenajele si schimbatoarele Shimano si cu o za quick-link montata pe lant si una de rezerva la tine , astfel incat esti asigurat . Nu mi s-a intamplat niciodata sa mi se rupa lantul , poate am eu grija mai mare de el , dar stiu ca nu mi-am facut griji din cauza lui pt ca eram asigurat .

Eu voi incerca pe viitor sa folosesc si niste uleiuri mai deosebite , sa vad acea diferenta de calitate , mai precis Ceramic Wax si Dry Wax ... sa vad cum se simte pe o "distributie"noua . :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...