Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Eu nu m-am complicat cu standerul, am un aparat de spalat cu presiune, bag pe pinioane, lant si foi, pana nu mai ramane o pata de ulei/praf si le fac sa luceasca. Acum 2 ani, foloseam degresant, pana am descoperit noua metoda ( stiu, ca profesionistii nu recomanda, dar eu nu sunt profesionist :D, ) Dupa ce se usuca, dau cu ulei pentru angrenaj si merge fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De unde luam si noi un ''stander'' ieftin pentru bicla'?Ceva care sa tina roata din spate ridicata cand curat si ung lantul.

de ce ? e greu sa o intorci cu rotile in sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Standuri astept si eu sa vad la oferta , cel mai ieftin il vazusem la 2 milioane , dar cand am vazut ca nu erau decat 4 tije metalice si 3 suruburi , am renuntat la idee . Trebuie cautat cineva care sudeaza si sa dam comanda de 3-5 , chiar 10 bucati . Ceva finut facut , usor si subtirel , este de ajuns cat sa tina vre-o 6-7 kg , ca nu o tii pe toata , ci numai spatele .

A mea nu o pot intoarce , am hidraulice si se duc naiba si franele , apoi am saua noua , alba , pe fata am claxonul , coanele ... sa fim seriosi , acea manevra cu intorsul cu fundul in sus s-a dus de mult , nu mai este valabila .

CSJ - in afara de look , restul nu e ok . La ce face rau presiune de apa si de ce nu e bine , te-as ruga sa cauti pe ciclism.ro si sa vezi recomandarile celor de acolo . Eu personal nu vreau sa bag presiune de apa pe bicla . Una e ca te mai prinde o ploicica , alta e sa curat eu cu presiune peste tot . Lanturile chiar sunt recomandate sa nu fie spalate niciodata cu apa si/sau detergent , ci eventual degresant si apoi unse iar . Eu numai daca ma gandesc ca sunt sanse sa ajunga grasimea de pe lant si pinioane pe discuri ... deja imi pierde cheful de spalat . Prefer sa o curat zonal cu 3 feluri de carpe , una pentru partile unse si murdare , una pentru praf si pete de genul cadrului si una f curata pentru discuri .

Editat de marius_eugen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e chiar un stand mare si destul de greu de facut . Ce naiba sa fac cu bicla ridicata la 2 metri ? Eu ma refeream la un stand care ridica 4-5 cm rota spate si tine bicla dreapta , atat. E tot ce ai nevoie pentru a lucra la ea si nu ai nevoie de nici un fel de spatiu suplimentar . Daca dai cu un spray de la 1,5 metri inaltime mi-am facut praf toata camera sau balconul ... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce te opreste sa-l faci exact la ce dimensiune ai nevoie? Ala din link e gandit ca sa lucrezi in picioare la bicla, in special la reglajul schimbatoarelor care nu prea merge facut cu bicla intoarsa cu roatele in sus.

Daca tu vrei sa salti roata doar 4-5cm poti sa-l faci exact cat iti trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am aparat de sudura , iar al varului a fost furat in toamna . Caut o persoana care sa inteleaga ce vreau , ceva simplu , usor si ieftin .

Editat de marius_eugen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am aparat de sudura , iar al varului a fost furat in toamna . Caut o persoana care sa inteleaga ce vreau , ceva simplu , usor si ieftin .

Daca te-ai fi uitat atent in linkul ala si ti-ai fi dat seama ca nu trebuie nici o sudura.

Oricum dupa reply-urile tale imi dau seama ca nu prea ai inclinatii tehnice , asa ca cel mai simplu pentru tine ar fi sa-ti cumperi unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot DK recomand,dar doar daca se ocupa Ion.Cei de la Mos Ion Roata (Felt) ,de pe Stefan cel Mare ,iarasi sunt ok,desi cam scump pe acolo

Am fost vis-a-vis de liceul tudor vladimirescu, e representanta felt.. Coincidenta si bicicleta mea, tot un felt este..mi-am inlocuit niste placute de frana(luate de la ei), scurtat lant, centrat roata, totul la 50 lei.. Nu numai serviciile mi se par mai ok, dar si atitudinea, cu siguranta voi reveni:) sorry pt eventualele greseli din mesaj, imi este foarte greu sa modific de pe tel..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respectivii sunt bikesplanet.ro . Sunt multumit si eu de servicii , atitudine , dar preturile sincer sunt cam mari . La ei vreau sa merg si eu pentru mici reglaje ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marius_eugen,sunt Felt...de fapt cred ca au facut un fel de comasare.Eu am fost la cei de pe Stefan cel Mare pt ca acolo aveau baiolina,aici aveau doar baieuri (si doar Vittoria Evo ,eu am Kenda Domestic).Una peste alta,mi se par printre putinii cu bun simt,atitudine corecta,etc.Am fost in alta parte unde pt o amarata de camera a trebuit sa astept

 

Am fost vis-a-vis de liceul tudor vladimirescu, e representanta felt.. Coincidenta si bicicleta mea, tot un felt este..mi-am inlocuit niste placute de frana(luate de la ei), scurtat lant, centrat roata, totul la 50 lei.. Nu numai serviciile mi se par mai ok, dar si atitudinea, cu siguranta voi reveni:) sorry pt eventualele greseli din mesaj, imi este foarte greu sa modific de pe tel..

 

Ce Felt ai?de curiozitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marius_eugen,sunt Felt...de fapt cred ca au facut un fel de comasare.Eu am fost la cei de pe Stefan cel Mare pt ca acolo aveau baiolina,aici aveau doar baieuri (si doar Vittoria Evo ,eu am Kenda Domestic).Una peste alta,mi se par printre putinii cu bun simt,atitudine corecta,etc.Am fost in alta parte unde pt o amarata de camera a trebuit sa astept

 

 

 

Ce Felt ai?de curiozitate

Felt Q920(un model mai vechi, cred ca are vreo 6-7 ani)

 

Sfaturile primite din service:

 

-sa duc bicla la Hayes, pentru reconditionarea sistemului de franare(desfacut pistonase, curatat sau inlocuit daca este cazul, inlocuit garnituri, inlocuit lichid) am inteles ca service-ul se afla prin pantelimon..cam aiurea pentru mine, ca stau in partea opusa a bucurestiului..

franele tin foarte bine, nu am ce sa reprosez, dar discul atinge placutele de frana, iar asta nu este ok..

-Inlocuit disc frana fata, pentru ca e putin mai gros(nu e original)

-Curatat pinioane si foi cu un degresant, parca(am inteles ca si WD40 e ok)

-Inlocuit cauciucuri(sunt si crapate)

 

 

Cam asta ar fi "pomelnicul", destul de mare..

 

o mica intrebare: voi ce folositi pt. lant, spray-ul de moto e ok ?

 

In alta ordine de idei, azi am mers cu o cursiera si mi-am dat seama ca nu e de mine, in special pozitia..mi-a placut ca era foarte usoara, 9kg, fata de felt-ul meu care are 13,6 kg(le-am cantarit azi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 kg o cursiera este destul de grea . Cursierele de marca se incadreaza intre 6 si 7 kg . Un MTB decent are sub 13 kg , mai precis 11-12 kg . MTB la 13-14 kg le gasesti la 15-20 milioane si nu trebuie sa fie FELT .

Pentru lant se folosesc uleiuri speciale . Poti folosi si spray-ul , dar nu tine prea mult si sincer depinde unde faci operationea . Cu spray ai ocazia sa dai si pe discuri / janta si apoi iti blestemi zilele pana le cureti , ajungand chiar la inlocuire placute ( 50-80 ron ) .

Eu recomand produsele Finish Line , desi pana anul trecut am folosit si uleiuri cu teflon si doar un singur spray pentru deplasari . Cititi pe net detalii despre Finish Line si incercati . Eu curat lantul dupa tura si inainte de tura , asa imi place , asa m-am obisnuit , apoi unei linii XT si lant XTR ... le sta bine curate si gresate :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tare... multi rideri pe aici ! va salut. ma dau pe un UMF hardy 4 cu un marzocchi 66 pe fata..... cred ca am bagat mai multi bani in bicicleta decat in mobra pana acum... e adevarat ca e pasiune mai veche cu bicicleta. poate ii dam o tura pe munte la Piatra Arsa (Sinaia). bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marti imi vine si mie bicla, tot un umf, ce casca ar fi ok ptr entry level?..pana una alta o s-o folosesc pe aia de cross, un nitro racing, dar am auzit ca cele de downhill sunt mai usoare. thx :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca de bicla gasesti la majoritatea magazinelor de profil . Parerea mea : daca mergi mult , ai bani , tii mult la aspect si vrei una care sa o tii multi ani , poti cumpara una mai scumpa 150 - 200 ron , altfel mergi mai intai in Cora / Carefura / Decathlon si vezi care ti se potriveste ( 50 - 80 ron ) . Castile de mers normal pe bicla sunt MULT mai usoare fata de cele moto , adica au 250 - 400 grame , iar pe bicla daca te dai cu casca moto , fie ea si cross , cred ca o sa transpiri foarte mult , vitezele find mult diferite .

Cat timp ti se potriveste si este marimea buna , restul tine mai mult de design . Eu am una ieftina din Cora , luata cu 36 ron si sunt f multumit de ea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca de bicla gasesti la majoritatea magazinelor de profil . Parerea mea : daca mergi mult , ai bani , tii mult la aspect si vrei una care sa o tii multi ani , poti cumpara una mai scumpa 150 - 200 ron , altfel mergi mai intai in Cora / Carefura / Decathlon si vezi care ti se potriveste ( 50 - 80 ron ) . Castile de mers normal pe bicla sunt MULT mai usoare fata de cele moto , adica au 250 - 400 grame , iar pe bicla daca te dai cu casca moto , fie ea si cross , cred ca o sa transpiri foarte mult , vitezele find mult diferite .

Cat timp ti se potriveste si este marimea buna , restul tine mai mult de design . Eu am una ieftina din Cora , luata cu 36 ron si sunt f multumit de ea .

 

 

Buna, multumesc ptr sfaturi :D

Nu stiu sigur daca vorbim despre acelasi tip de casca, eu caut una de downhill, fullface preferabil. Cred ca tu vb despre una urbana ptr ca eu am gasit nimic asa de usor... oricum am vazut ca sunt considerabil mai usoare decat casca mea de cross.

Foarte mult nu o sa merg, dar vreau totusi una buna ptr ca atunci cand esti novice sunt cele mai mari sanse sa pici urat.

 

Preferam una dintr-un magazin ca sa o pot proba, de aceea am si postat, am vazut ca mai sunt pers care practica downhill, ma gandeam ca imi pot recomanda cateva magazine Bucuresti/Brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.marosbike.ro/index.php?modul=catalog&idcategory=846&page=1&idbrand=0&search=&price=&p=&orderby=%20price_resell%20asc,%20price_promo%20asc

Vad ca sunt la pret aproape cat cele moto ... pentru DH ... Am crezut ca esti mai ... linistita , ca incepatoare . :grinbandit:

Oricum , daca mai ai putintica rabdare , pe 22 aprilie parca este targul de la ROMAERO :

http://www.expobike.ro/ - poti citi aici mai multe . Si eu am amanat cateva cumparatori in domeniu pentru atunci , ca ai sansa sa gasesti ceva bun si interesant . Oricum , pt. DH trebuie sa-ti iei si celelalte protectii , mai ales la genunchi si coate . Eu nu as cumpara nimic prin posta , numai PROBAT .

 

Pana atunci poti face o vizita al cei de la Scorpio : http://www.scorpio-az.ro/?produs,429 - super preturi ! Ii recomanda pe baieti sunt super , dar neaparat sa dai un telefon inainte , sa nu stai pe la usa degeaba , ca si asta am patit . BAFTA la cumparaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a doua zi de Paste ma gandesc sa fac un Buc-Brasov,daca mai sunt amatori,let me know

 

Casca de bicla gasesti la majoritatea magazinelor de profil . Parerea mea : daca mergi mult , ai bani , tii mult la aspect si vrei una care sa o tii multi ani , poti cumpara una mai scumpa 150 - 200 ron , altfel mergi mai intai in Cora / Carefura / Decathlon si vezi care ti se potriveste ( 50 - 80 ron ) . Castile de mers normal pe bicla sunt MULT mai usoare fata de cele moto , adica au 250 - 400 grame , iar pe bicla daca te dai cu casca moto , fie ea si cross , cred ca o sa transpiri foarte mult , vitezele find mult diferite .

Cat timp ti se potriveste si este marimea buna , restul tine mai mult de design . Eu am una ieftina din Cora , luata cu 36 ron si sunt f multumit de ea .

 

 

man,fara suparare,dar alea din Cora sunt petarde.eu nu as merge never cu una din aia.gandeste-te ca donwhill-ul nu e plimbare in parc,si daca,doamne-fereste,cazi,cazi bine.deci ai nevoie de o protectie ft buna.eu m-as orienta spre un magazin de ciclism,specializat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu fac downhill , domnisoara facea si abia mai tarziu am inteles . Cea ieftina a mea , pentru mine e ok , pentru plimbari ocazionale , apoi este destul de tapana , nu are nici un fel de probleme . Decat deloc , e buna si asta ieftina . Pentru downhill si alte nebunii , normal ca va trebuie mult echipament mai specializat si scump , eu nu am astfel de pasiuni si pentru plimbarile mele e ok .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut weekendul asta ,si cu casca pe care o folosesc in mod normal.eu fac ocazional,insa dk as face DH mai consistent,mi-as lua neaparat ceva specializat

 

Care mergeti la prima evadare?

 

stii cumva daca se poate si pe cyclo-cross?stiu ca erau discutii,parca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evadarea de la mare sau cea de la Snagov ? ( cursiere sau MTB ? ) Nu cred ca te poate obliga sa mergi pe un anumit tip de bicla , conditiile fiind de siguranta si varsta , dar nu cred ca poti merge cu un ciclocross cum se merge pe cursiere .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream la cea de Snagov.Acolo se mergea doar pe MTB pana acum,daca nu gresesc.Cu privire la " cu bicicleta la mare" ,acolo se merge cu orice.

Eu unul voi merge la mare pe cursiera,pe MTB mi se pare sinucidere sa faci atatia km pe MTB (ma refer la o sg zi de pedalat);pe MTB cel putin,nici nu cred ca e posibil sa mergi pana la mare intr-o sg zi

Editat de lokko_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit si de persoane care au fost cu citybike-uri , dar la cate trante si-au luat pe noroi ... au renuntat la idee . Pana la urma si daca nu te lasa cu ceva , poti face traseul ca "entuziast" si nu neaparat ca un concurent . Eu la cati bani am bagat in ea de la sfarsitul anului trecut pana in prezent ... nu imi surade ideea . Astept sa se mai incalzeasca pentru plimbari cu prietenii si cam atat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...