Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Dupa ce n-am mai mers cu bicicleta vreo doi ani, timp in care - sedentarism maxim si fumat la greu - am revenit back in business. Treaba e ca am bagat din prima vreo 15 km cu 2 pauze mici (inainte faceam 15 - 20 de km fluierand) si m-a rupt, mi-e somn intr-una si ma dor toate cele (desi au trecut 2 zile de cand am comis-o). Cel mai rau ma doare khuru. :crack: Sa fie lipsa de antrenament? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ÂŞi o Âşa nepotrivită sau reglată prost. NiÂşte pantaloni cu bazon fac minuni. Dacă nu te-ai miÂşcat atat timp, e normal ce ți se-ntâmplă. Două zile de pauză sunt de ajuns. Ia-o de coarne zilnic sau la două zile Âşi-n două-trei săptămâni o să faci 50 km lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a palit si pe mine aceasta pasiune. M-am inscris aici desi nu prea stiam eu bine cum e cu plecare de pe loc la bicla si am reusit sa termin cursa...cu pana facuta, alergat pe langa bicla...sunt mandra de mine si vreau MTB :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iollele, Bravo!

Nici locul ocupat nu e rău! (m-am uitat pe clasament... )

 

Toate bune! :cheers:

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iollele, Bravo!

Nici locul ocupat nu e rău! (m-am uitat pe clasament... )

 

Toate bune! :cheers:

 

M-am ofticat foarte tare...daca nu faceam pana...sau daca aveam pompa si stiam ce sa fac cu camera terminam mult mai binee...am pierdut macar 30 de minute cu pana...10 minute ca am ratacit traseul si cat am mai pierdut la start ca am plecat ultima...imi era frica in grup ca nu prea stiam sa merg...data viitoare rup stilul :D ca terminam in 2 ore in mod sigur daca nu aveam belele :D

Oricum cel mai important e ca m-a prins "microbul" :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a palit si pe mine aceasta pasiune.

 

Felicitari! Dar da si tu mai multe detalii,te rog.Te-ai inscris la maraton sau la semi-maraton? Vrei MTB? Nu ai avut deja pentru a participa la cursa sau a fost de imprumut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Dar da si tu mai multe detalii,te rog.Te-ai inscris la maraton sau la semi-maraton? Vrei MTB? Nu ai avut deja pentru a participa la cursa sau a fost de imprumut?

M-am bagat la semi-maraton...dar cred ca ma tinea si la 70 ca dupa ce am terminat eram plina de energie ...:D parca abia ma incalzisem :D Problema era ca nu stiam sa merg cu bicla nici pe sosea prea bine ...nu stiam in ce ma bag. Bicicleta cu care am participat este a prietenului meu, eu o sa-mi cumpar curand :D

Editat de iollele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bine v-am gasit.

Si eu biciclesc de vreo 2 ani prin Bucuresti. In principiu doar "naveta" la munca si de la munca acasa, si treburi prin oras...in rest, din pacate nu prea am avut timp de plimbari mai lungi.

Va atasez si doua poze cu utilajul din dotare. Este un FELT QX70, Shimano Alivio fata-spate, V-Brake fata-spate, brate Truvativ, cauciucuri "aproape stradale" si merge brici :moto:

 

Va salut cu soneria tzar-tzar!

post-6237-0-28724200-1306327391_thumb.jpg

post-6237-0-98520000-1306327427_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura lejera Mihailesti weekendul asta,boys and girls,sambata.Doritorii ,da-ti un semn la 0749 512 297

 

In Mihailesti e o terasa faina ,preturi studentesti si niste mici de-ti lingi degetele :D

Editat de lokko_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa.. hai sa spamez si aici: daca are cineva chef de impachetari cu namol, toata ziua de sambata asta prin padurea Caldarusani, "lasati-ma sa stiu" :D

Ca sa nu ma repet, link la vecinii pe doua roti fara motor: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4105-planificator-ture-pentru-bucurestenimtb/page__view__findpost__p__435729

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vine vreunul dintre motocicliștii bicicliști la triatlonul „Fără asfalt”? Eu voi fi acolo, chiar dacă anul ăsta nu sînt antrenat deloc (din motive obiective - operația soției) și sper să reușesc o clasare în prima jumătate a clasamentului. Dacă-mi iese, mă îmbăt, iar dacă n-o fi să fie, de asemenea... :rolleyes:

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am fost din nou la „Fără asfalt”...

Am participat la tura scurtă, lipsa antrenamentului din acest an îndemnîndu-mă la aceasta. Constat cu această ocazie că, deși am cu 7-8 kg în plus față de normal, m-am mișcat mult mai bine decît mă așteptam. Cu toate acestea, chiar proba preferată mi-a pus capac. Am clacat la traseul de bicicletă. După ce am înotat fără costum de neopren într-o apă de circa 13 grade realizînd un timp destul de bun și apoi am alergat 5 km pe noroi și nisip, a urmat proba de ciclism. Neșansa mea a fost să am o bicicletă de împrumut, foarte bună, de altfel, dar care s-a dovedit a fi nepotrivită cu traseul din ziua concursului. În noaptea precedentă startului a plouat torențial, ceea ce a dus la înnămolirea puternică a primilor 10 km. Frînele MAGURA (hidraulice, dar care acționează saboții aflați pe jantă) mi se încărcau groaznic cu o clisă cum rar mi-a fost dat să întîlnesc. Au avut cîștig de cauză toți cei care au avut frîne pe disc. Am avut și ghinionul de a întîlni destui care nu mai participaseră la astfel de competiții și care nu cunoșteau semnificația strigătelor STÎNGA/DREAPTA, adică „depășesc prin stînga, respectiv dreapta”, și se deplasau exact în direcția în care nu te așteptai, obligîndu-mă să mă opresc, ceea ce ducea la o înnămolire și mai puternică. Drept urmare, am clacat nervos, de multe ori fiind nevoit să curăț roțile bicicletei de cîteva ori pe minut. Rezultatul a fost dezastruos, am parcurs primii 7 km în aproape 2 ore. Apoi m-am calmat, am renunțat cu totul la competiție și singurul țel a fost să termin cursa și să mă bucur de traseul extrem de frumos, mai ales că și vremea se îndreptase. M-am clasat undeva pe la coada clasamentului, dar nu sînt supărat. M-am simțit bine, am întîlnit o grămadă de prieteni și, din punct de vedere al formei în care mă aflu, am realizat că anii de antrenament și-au pus serios amprenta asupra mea, terminînd concursul cu rezerve de energie pe care n-aș fi crezut că le am la plecarea de acasă!

Cîteva poze de la concurs: post-7334-0-52069900-1308346365_thumb.jpgpost-7334-0-16434700-1308346455_thumb.jpgpost-7334-0-40405000-1308346404_thumb.jpgpost-7334-0-70344300-1308346594_thumb.jpg

 

Cred că voi încerca o participare și la triatlonul de la lacul Sfînta Ana!

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva cam cat costa o semi-cursiera la sh? Ma refer la una in stare ok. Sunt cam novice in domeniu. Inafara de MTB-ul pe care-l am de vreo 8 ani de zile, n-am mai mers pe alt fel de bicla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cicloburu

Felicitari pt terminarea cursei , in conditiile alea chiar a fost o performanta ;)

Mult succes la urmatorul concurs, vezi poate faci rost de o bicla cu discuri de data asta :D

 

Stie careva cam cat costa o semi-cursiera la sh? Ma refer la una in stare ok. Sunt cam novice in domeniu. Inafara de MTB-ul pe care-l am de vreo 8 ani de zile, n-am mai mers pe alt fel de bicla

Pai poate fi oricat incepand de la 3-500ron pana la mii de E

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cicloburu

Felicitari pt terminarea cursei , in conditiile alea chiar a fost o performanta ;)

Mult succes la urmatorul concurs, vezi poate faci rost de o bicla cu discuri de data asta :D

...

Mulțam fain!

M-am înscris, voi avea și tricou personalizat :banana:, să vedem cu bicla, probabil că voi merge tot cu asta... Între timp, voi începe antrenamente mult mai susținut decît pînă acum, măcar să scap de burta de bere (care nici măcar nu e umplută cu bere), ca să nu-mi mai fie jenă să mă uit la mine din profil...

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, salutare,

 

De ceva timp tot caut o bicicleta dar m-am pierdut in multimea de firme/modele/echipari, etc.

Pe vremea cand nu trecea o zi fara sa pedalez min. 10-15km, treaba era simpla: daca scrie Shimano e bun domne :)

Asa, hai sa va spun ce vreau , ce-am ochit si ce buget am si cu promisiunea ca berea e de la mine :cheers: , poate ma puteti ghida spre o anumita bitza.

 

Ce vreau:

Un MTB hardtail ptr mers la munci in Bucuresti si ocazional cate o iesire la munte dar numai pe drumuri forestiere, nimic “hard enduro”. :)

Ma gandesc si la varianta in care sa cumpar 2 perechi de jante: una de oras, una de munte.

Ca si marime a cadrului, mi se potriveste 26” (am probat un Leader evo 9 si imi venea bine), am 1,87 si 92 de kile.

 

Bugetul e de 8-900lei,

bineinteles, daca prind o oferta buna sh, mai iefitna, nu zic nu.

Asta ptr ca pe de o parte se fura biciclete intr-o veselie si ptr ca intre timp poate o sa ma pun la punct cu piata si urmatoarea bicicleta va fi mai usor de ales.

 

 

 

Ce-am ochit:

Leader evo 9 My link

Link-ul e pus doar ptr specificatii, n-am nici o treaba cu nici un magazin s.a.m.d.

Daca sunt posesori printre voi as fi recunoscator ptr 2,3 vorbe despre aceasta bicicleta.

Am mers putin pe ea si mi se pare ok.

 

 

 

 

 

Bicicleta Impulse 2687

My link

 

La asta nu ma incanta prezenta firmei DHS in specificatii.

Impulse e linia de sus a producatorului DHS? Sau care-i treaba?

 

Bicicleta Drag One 2009

My link

 

 

Bineinteles, lista e deschisa.

Multumesc anticipat si sper sa ne vedem in curand la ture!! :cheers: :drink:

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te si la o FOCUS, are fiu-meu si e foarte multumit de ea.

Si eu, mai putin la pret,dar daca cauti una SH, te poti incadra in bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inspirat de pozele postate de un coleg motociclist intr-un topic despre Gura portitei we asta m-am gandit sa dau si eu o tura pe acolo si cum nu am enduro usor m-am dus cu bicla.

Planul initial a fost sa plecam sambata dimineata la 5 din Bucuresti dar cum ploua tare cu descarcari electice am amanat plecarea pana pe la 6.30.

Am lasat masina la cherhanaua/barul/terasa din Vadu de unde am plecat calare. Imediat dupa cherhana am gresit drumul, am luat-o spre dreapta spre plaja in loc de stanga si am ajuns in niste mlastini prin care candva trecusera niste masini 4x4. Deabia am reusit sa mergem pe jos, nici vorba sa mergi pe bicla. Nici pe plaja nu era mai usor de mers mai ales ca marea era agitata. De pe plaja am incercat sa gasim drumul, am tarat biclele prin boscheti pana la stalpii de tensiune. Din cauza vegetatiei nu am gasit drumul care in locul ala trecea pe la 2-300m de stalpi.

Cu greu combinand mersul prin boscheti cu mersul pe plaja am ajuns in apropierea releului unde din intamplare am gasit drumu pt ca am vazut o masina trecand, nici nu era departe la doar 10m de noi dar nici o sansa sa-l vezi daca nu trecea cineva pe acolo.

O data ajunsi pe drum am prins viteza si am ajuns repejor la primul stavilar iar apoi la Periboina. Aici vremea s-a cam zburlit si a inceput sa bata un vant puternic dinspre lac spre mare.

"Drumul" intre Periboina si Gura portitei (vreo 11km) e plin de boscheti si-s destul de multi ghimpi pe portiunea asta, noi am facut 2 pene.

Cand mai erau vreo 2-3 Km pana la Portita pe langa vantul puternic a venit si o ploaie, norocul nostru ca eram langa 2 case parasite si ne-am putut adaposti. Desi ploaia s-a oprit destul de repede din cauza vatului si a orei tarzii, 18-19, am hotarat sa ramanem peste noapte acolo.

Duminica dimineata am mers pe plaja pana la Portita, ne-am plimbat un pic, am mancat o ciorba am baut o bere si am facut cale intoarsa. De data asta mers lejer cu vant din lateral-spate + o pauza de masa de vreo juma de ora am facut 4 ore fix pana la masina.

Desi vremea nu a fost chiar potrivita pt mare a fost destul de ok pt biciclit nefiind prea cald/soare.

Pt cine vrea sa faca drumul cu bicla urmatoarele chestii ar fi importante:

- atentie mare sa nimeriti drumul ( nu e greu de nimerit doar ca nu am fost noi atenti) altfel se inainteaza foarte greu din cauza vegetatiei si a zonelor mlastinoase/nisipoase

- apa potabila nu se gaseste pe drum , doar la Portita unde cea de la robinet e groaznica , are f mult clor iar de cumparat la restaurant e 5 ron sticla de 0.5l ; berea e 4 ron la draft; la mancare preturile sunt normale ( acum cativa ani auzisem niste preturi SF )

- petice pt camere si sculele aferente sunt obligatorii, noi in total am facut 3 pene la dus, la intors in zonele in care pe marginea drumului erau copaci cu ghimpi am preferat sa mergem pe jos si n-am mai facut pene.

- cu masina se poate ajunge pana la Periboina , asta daca vreti sa pedalati mai putin.

- cu motoru s-ar putea ajunge daca e suficient de usor dar trebuie neaparat cam minim 3 persoane; stavilarul de beton de la Periboina se termina cu un podet de lemn f subred de care nu sunt sigur ca mai tine greutatea unui motor+ oamenii care-l manevreaza; intr-unul din capetele podetului sunt vreo 3 trepte mari, cred ca e nevoie de o scandura pt a face rampa.

post-334-0-78382400-1309188581_thumb.jpg

post-334-0-49974400-1309189094_thumb.jpg

post-334-0-33644600-1309189125_thumb.jpg

post-334-0-57691000-1309189220_thumb.jpg

post-334-0-78363600-1309189226_thumb.jpg

post-334-0-65396700-1309189249_thumb.jpg

post-334-0-05929700-1309189267_thumb.jpg

post-334-0-85161400-1309189308_thumb.jpg

post-334-0-75384500-1309189342_thumb.jpg

post-334-0-30215000-1309189416_thumb.jpg

post-334-0-09707200-1309189435_thumb.jpg

post-334-0-72724200-1309189476_thumb.jpg

post-334-0-89213300-1309189505_thumb.jpg

post-334-0-36423900-1309189516_thumb.jpg

post-334-0-51547100-1309189566_thumb.jpg

post-334-0-78929200-1309189599_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@binox, dar ati bagat ceva-ceva si cu rucsacii aia in spate...

 

In alta ordine de idei, ceva ironic:

Drum zilnic la munca - 11 km - cu mobra: in medie 14-17 minute

Acelasi drum, cu bicicleta - 21-22 minute (fara stat la semafoare, mers constant, nu fortat)

 

Well...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Question : cati km poti face intr-o zi cu bicicleta, noob fiind, fara sa lesini :) ? Ma intreb daca reusesc s-ajung la mare sau la munte pe bicicleta :))

De ce? De nebun, logic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cel mai mult intr-o zi am facut vreo 130km din care aproape jumate prin padure.

Pe asfalt as putea face 200 fara sa lesin, totusi totul tine de antrenament, eu merg zilnic cu bicla la munca si nu numai, inclusiv iarna .

Din Bucuresti se poate ajunge destul de lejer la munte ( pana la Busteni sunt cam 130-140km) daca ai ceva antrenament. La mare deasemenea se poate ajunge dar e mai greu intr-o singura zi. (desi nu e deloc imposibil)

 

Problema cea mai mare la mersul pe bicicleta pe distante lungi nu e oboseala ci durerea de c.ur :grinbandit:

De aceea o sa buna si neaparat cu care esti invatat e foarte importanta . Deasemenea si pantalonii cu buret ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...