Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Care ar fi dimensiunea potrivita pentru mine. Am 1.86 si 70 de kg si vreau sa imi iau o bicicleta din categoria trekking pentru mersul in oras si in scop terapeutic (am cateva probeleme cu coloana si din ce am mai auzit si citit, mersul pe bicicleta poate fi destul de benefic). As vrea sa stiu ce dimensiune trebuie sa aiba cadrul si daca ar fi mai indicat sa caut ceva cu suspensie full unde sa schimb rotile cu ceva de strada sau o bicicleta cu suspensie doar pe fata?

P.S. Iasul are gropi :)

parerea mea e ca mai bine testezi inainte. din cite-mi aduc aminte calculatoarele online dau rezultate corecte.

am un prieten diagnosticat recent cu hernie de disc si da, doctorul i-a zis ca e bine sa mearga cu bicla, dar numai daca pozitia e aplecata spre fata destul de tare. am observat ca multi au o boala cu statul drept si cu saua mult prea jos, nu e nici comod, nici eficient ca transmitere a energiei, nici sanatos.

din ce-am vazut eu, daca vrei suspensii full bune tre' sa scoti bani seriosi din buzunar chiar si daca iei SH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care ar fi dimensiunea potrivita pentru mine. Am 1.86 si 70 de kg si vreau sa imi iau o bicicleta din categoria trekking pentru mersul in oras si in scop terapeutic (am cateva probeleme cu coloana si din ce am mai auzit si citit, mersul pe bicicleta poate fi destul de benefic). As vrea sa stiu ce dimensiune trebuie sa aiba cadrul si daca ar fi mai indicat sa caut ceva cu suspensie full unde sa schimb rotile cu ceva de strada sau o bicicleta cu suspensie doar pe fata?

P.S. Iasul are gropi :)

Daca aveai drum prin Bucale, iti dadeam bicla mea sa dai o tura, ca sa-ti faci o idee..eu o am de 19.5 inch si am 1.75, ceea ce ma ajuta enorm, ca sa nu ma doara spatele, stau ceva mai intins..in oras este ok, dar pentru munte mi-ar trebui un cadru de 17 sau de 18..

 

@CalinD - ia ghici cine a invatat sa centreze roti ? :banana: Teoria am invatat-o de pe net si practica a durat 2 minute cu un coleg..Ideea este ca am si avut pe ce sa exersez(Cursiera si inca un mtb), ca sa nu stric mai rau..as vrea totusi sa mai exersez, dar nu mai am pe ce..pentru mine, lucrurile complicate, sunt al naibi de simple, iar lucrurile simple, sunt al naibi de complicate..ati inteles ceva ? :scratch:

 

In fine, concluzia este ca: .....Iarna nu-i ca vara :friends:

 

Hai totusi sa pun o poza cu semicursiera, s-o stapaneasca sanatos noul proprietar :friends: am polishat si aparatoarea de la angrenaj, cerea saraca..

post-56201-0-16246300-1340308484_thumb.jpg

post-56201-0-80961400-1340308554_thumb.jpg

Editat de Banditrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe aici biciclisti (sau fosti biciclisti ) pasionati de TRIAL ?

Eu am un Magellan Tucana 2005 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima se numeste valva Presta, a doua nu stiu cum ii zice, e model mai vechi si nu prea se mai foloseste. In Dechatlon gasesti o pompa mica, usoara, din plastic pe la 12-13 lei, care merge la valve Presta dar si la valve Schrader(valva auto). Pompa e super OK , o am de vreo 2-3 ani si inca merge bine. Nu mai stiu exact dar aproape sigur pompa pentru valve Presta merge si pentru valva din a doua poza.

Pompa asta de care-ti zic eu e OK pentru biciclete de tip mtb sau oras, pentru cursiere trebuie o pompa mai serioasa (deobicei sunt subtiri metalice si mai scumpe) ca sa poti umfla la presiuni mari cum necesita pneurile de cursiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima se numeste valva Presta, a doua nu stiu cum ii zice, e model mai vechi si nu prea se mai foloseste. In Dechatlon gasesti o pompa mica, usoara, din plastic pe la 12-13 lei, care merge la valve Presta dar si la valve Schrader(valva auto). Pompa e super OK , o am de vreo 2-3 ani si inca merge bine. Nu mai stiu exact dar aproape sigur pompa pentru valve Presta merge si pentru valva din a doua poza.

Pompa asta de care-ti zic eu e OK pentru biciclete de tip mtb sau oras, pentru cursiere trebuie o pompa mai serioasa (deobicei sunt subtiri metalice si mai scumpe) ca sa poti umfla la presiuni mari cum necesita pneurile de cursiera.

mersi, dar am aflat pana la urma..a doua cica se numeste Dunlop..

 

apropo, daca vinde cineva niste jante de 28(mtb, sau oras, nu vreau pt. cursiera) mai ieftine, sa ma anunte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Avand in vedere ca vreau sa trec la bicicleta si ca nu stiu prea multe despre sculele astea, as vrea sa stiu parerea voastra despre ce sa-mi cumpar in jur de 700-800 de lei. Noua, gen RockRider 5.1, sau second-hand?

Vreau sa va zic ca intentionez s-o folosesc numai pe sosea, pe distante medii adica, zic eu, 30-50 km. Cateva sfaturi din partea voastra, ar fi binevenite, eventual sa-mi aratati cateva biciclete pe care vreti sa le vindeti.

Multumesc!

Shepard

Editat de Shepard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shepard - vrei bicicleta pt sosea si distatant de 30-50 km ... rockrider e mtb ... Nici eu nu ma pricep la biciclete prea mult... In februarie cred mi-am cumparat tot un mtb univega ht300 cu aceleasi ganduri ... merg prin bucuresti, parcuri si poate putin in afara... Dupa vreo 500 km cat am cu el singurul avantaj al mtb care-l vad in bucuresti e ca il pot urca il lift fara sa ating aparatoare de la roata spate... In rest numai dezavantaje.. cauciucuri groase care vajaie rau pe sosea si inainteaza greu .. dau din pedale pana obosesc sa prind un 30 kmh spre deosebire de prietena care cu o ssp cu roti de 28 si subtiri merge relaxat .. uneori tipa sa dau mai tare... Mtb meu are 21 viteze - cred ca in cei 500 km foaia 1 si 2 le am folosit decat o data cand am fost la o tura prin padurea baneasa ... In rest numai foaia mare si pinionul mic sau viteza 21... Alt dezavantaj schimbatoare si la ghidon si la foi si pinioane care ingreuneaza bicla si daca se strica ceva scoti multi bani din buzunar (am asezat gresit bicicleta in parc si a picat direct pe schimbatorul spate care a trebuit sa-l schimb). ca sa inchei daca mi-as mai lua acum o bicicleta pt oras mi-as alege ceva cu sa foarte confortabila si cu vreo 3 viteze (in butuc). Pt drumuri de 30-50 km o cursiera sau in cel mai rau caz ceva cu roti de 28'' si mai subtiri decat mtb. Un exemplu e merida crossway dar depaseste mult bugetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shepard - vrei bicicleta pt sosea si distatant de 30-50 km ... rockrider e mtb ...

 

Pt drumuri de 30-50 km o cursiera sau in cel mai rau caz ceva cu roti de 28'' si mai subtiri decat mtb. Un exemplu e merida crossway dar depaseste mult bugetul.

 

Multumesc de sfaturi! Tocmai de asta va intreb, pentru ca sunt putin depasit la capitolul biciclete. Intradevar, o cursiera ar fi ideala, dar la banii astia, nu stiu ce-mi pot lua. Poate gasesc un treking second, la asta ma gandesc!

Si am uitat sa va zic: am 1.72 inaltime, asta in ca trebuie pentru marimea toaclei.

Editat de Shepard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi, dar am aflat pana la urma..a doua cica se numeste Dunlop..

 

apropo, daca vinde cineva niste jante de 28(mtb, sau oras, nu vreau pt. cursiera) mai ieftine, sa ma anunte..

am si eu un furtun (fara pompa) cu adaptor din ala din Decathlon si merge sigur pe toate 3 tipurile de ventile. nu de alta, da' pe-a mea am Presta pe fata si sistemul clasic (cum s-o fi chemind) pe spate.

 

se mai uita vreunul la TdF? m-am uitat ieri si azi dupa multi ani de pauza. nu mai e vraja aia de pe vremea greilor, sau poate m-oi fi blazat eu? sau m-o fi enervind aia doi care comenteaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

se mai uita vreunul la TdF? m-am uitat ieri si azi dupa multi ani de pauza. nu mai e vraja aia de pe vremea greilor, sau poate m-oi fi blazat eu? sau m-o fi enervind aia doi care comenteaza?

 

Eu ma uit din 2006 fara sa pierd o etapa. Azi a fost o etapa frumoasa, s-au dat atacuri, Froome l-a atacat pe Weggins pe ultima catarare, ei fiind colegi de echipa, Weggins fiind chiar tricou galben, dar a castigat un francez. Cadel cu intarzaiere de aproape 1'si jumate fate de galben.

Cat despre comentatori, acorda-le o sansa, pana la urma o sa te obisnuiesti. Manolo e cam infumurat, dar ceilalti sunt ok. Mie nu-mi plac cand o dau pe fotbal. Chiar le-am zis: bai, nene, ne uitam la TdF nu la campionatul Angliei, mai lasati dreaq fotbalul, ca la fotbal nu comentati de ciclism. Ti-am zis, pana la urma te obisnuesti cu ei.

Sa vezi etapa a 16 cu Col du Tourmalet. Sa vezi la anul, ca va fi a 100-a aniversare a Turului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc, azi a fost o etapat relativ ok.

 

ce nu-mi place e ca nu mai e vreunul constant. nu mai vreau un al doilea Armstrong, chiar nu, dar vreau citiva grei, nu doar vinatori de cistig de etapa, intre care sa se dea lupta pt. tricoul galben si sa nu se dezumfle dupa un an.

 

sau poate ce vad acum e efectul inaspririi masurilor anti-doping? :D

 

Sa vezi la anul, ca va fi a 100-a aniversare a Turului.

o sa revina Armstrong sa cistige toate etapele, sa ia si tricoul verde, si alb cu rosu si sa iasa cistigator la general de inca 7 ori? no thanks :D

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poate ce vad acum e efectul inaspririi masurilor anti-doping? :D

Aici ai ghicit. Pai Contador e suspendat, Armstrong e pe punctul de a pierde tot din cauza dopajului, luni au fost arestati vreo trei direct din Tur. Au cam inceput sa mearga pe apa plata. Sa vedem ce e cu echipa Sky ca. cica, au descoperit un medicament revolutionar, care nu "iese" la controale. Si dupa cum merg, cred ce e adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de Wiggins asta n-am auzit pina acum. vad ca se tine bine la inceputul muntilor, cu toate ca azi pe fata lui n-am citit chiar privire de om care ramine galben multa vreme. dar inca e surprinzator ca l-a tinut si pina acum.

nu stiu, in capul meu ceva nu se leaga din motivul pe care-l enuntam mai sus. am inceput sa fiu interesant de ciclismul de strada de pe vremea cind Indurain era pe la a 4-a victorie, dupa care, cu exceptia lui Riis au venit numai grei, adica Ullrich si Armstrong. Pantani macar a mai cistigat un Giro si era amuzant cu stilul lui de parca murea in sa pe bicla aia de 3 ori mai mare decit el.

 

dar tragind linie.

Riis - dopat

Pantani (RIP) - dopat

Ullrich - retras din profesionism in urma unui scandal legat de dopaj

Armstrong - om vedea

 

oi fi crescut cu o generatie de dopati?

 

si as mai adauga ceva. m-am gindit de multe ori ca poate Radu & Radu aveau dreptate cind spuneau ca dopajul se practica in orice sport la nivel de arta dar e vinat doar in sporturile nebanoase, cum e ciclismul.

 

stai ca iar am uitat una. mi se pare mie sau maimutoii astia doi de comenteaza acum ii imita pe Banciu & Naum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Căline, ăștia doi care, de fapt, sînt patru, că anul trecut a fost angajat și un ciclist profesionist de la noi, Alex Ciocan - singurul care știe ce vorbește (respect maxim pentru el!), îi imită pe cei doi Radu, dar nici măcar asta nu le iese. Mă refer la „Manolo Terzian”, Andrei Comșa și Alex Hofco (Hovco?).

Referitor la „Le Tour”, nu mă mai pronunț de ceva ani. Poate îți mai aduci aminte că era cîte unul dintre noi, pasionat, care deschidea topic în fiecare an. Nu mai merită, că nu discutăm destui despre el. Iar discuțiile despre dopaj sînt fără rost, dopajul există în sport de cînd s-a inventat sportul! Doar că se descoperă mai întîi metoda, apoi se „luptă” împotriva ei... Mereu va fi o luptă inegală între dopaj și agențiile anti-doping. Cînd o metodă de dopaj nu mai are efect sau apare ceva mai nou, apare și posibilitatea descoperirii acesteia, pînă atunci, NU!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wiigins, s-ar putea sa reziste in galben destula vreme, cel putin pana in Pirinei, dupa ce am vazut ieri. Am vazut un Cadel mort, un Frank Shlek... de fapt nu prea l-am vazut in turul asta. Si am mai vazut cativa tineri care, daca ar avea liber, ar rupe muntii in paispe: a fost Pierre Roland, care a si castigat etepa, un T. Pinot intr-o forma de zile mari, un Boason-Hagen, care a pierdea timp langa Evans, un Froome care l-a carat pe Weggins (dealtfel epuizat). Parerea mea este ca daca s-ar da liber la tineri, am avea ce vedea.

 

A inceput etapa bomba din TdF

 

http://www.letour.fr/le-tour/2012/us/stage-16.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca s-ar interzice comunicarea intre masini si ciclisti am avea ce sa vedem , asa parca ne uitam la un teatru ieftin in care jumatate din victorii sunt "vandute" de la o masina la alta .

Fara Contador dopat sau nu , nici ca ma mai intereseaza , fara Andi , fara alti cativa cu frau liber ... e plictiseala si in curand acest sport o sa piarda multi fani . Prea se lasa si aici ca si la fotbal totul pe seama de salarii , bani , transferuri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca s-ar interzice comunicarea intre masini si ciclisti am avea ce sa vedem , asa parca ne uitam la un teatru ieftin in care jumatate din victorii sunt "vandute" de la o masina la alta .

Fara Contador dopat sau nu , nici ca ma mai intereseaza , fara Andi , fara alti cativa cu frau liber ... e plictiseala si in curand acest sport o sa piarda multi fani . Prea se lasa si aici ca si la fotbal totul pe seama de salarii , bani , transferuri ...

+1

 

tricoul incheiat la finish, spatele drept, sa se vada sponsorul. la fel pe podium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greg LeMond si Laurent Fignon disputa tricoul galben in ultima etapa, contratimp individual, fara sa le fie comunicati timpii intermediari.

 

 

Bernard Hinault cade in Paris-Roubaix (final pe velodrom) si revine, dupa care cistiga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati vazut, fratilor, sfarsitul etapei a 18-a? A trecut Cavendish pe langa evadare cu 20 metri inainte de final ca acceleratul prin gara!

 

Intre timp, am devenit si eu biciclist. Tocmai ce am cumparat un Athletic speed. Cred ca este exact ce vreau eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa ceva vroiam si eu inainte sa dau de astea cu viteze in butuc. la sistemul Alfine se simte ca se pierde ceva energie prin frecarea din "cutie". la o bicla buna cu sistem de schimbatoare clasic senzatia e mai fina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...