Sari la conținut

Vibratie Furca La Franare


Postări Recomandate

astept niste pareri.

a venit ieri un prieten la mine cu un motor abia cumparat, kawa zzr600

la fanare brusca vibreaza furca in draci, care sa fie faza?

plus ca discurile s-au incalzit destul de mult zic eu, la 3km de mers, nici nu puteam tine mana pe ele, ce-i dreptam folosit frana fata destul sa descopar de unde vine vibratia.

alte amanunte:

placutele nu calca pe toata supraf discului ci doar cam in jumatatea superioara, cam asa se vedea frecarea. chestia asta am vazut-o doar la un moto la care isi schimbase de curand discurile.

motorul a fost accidentat inainte dar nu stiu cat de grav a fost afectat si de acolo sa apara problemele astea.

in afara de discuri care ar putea avea o bataie sa fie probleme si in furca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ai incercat sa iei mainile de pe ghidon la mers drept ? ce spune? trebuie sa compensezi inclinandu-te sau tine dreapta?

Cum e cursa amortiz? lina sau nu?

Plange pe la semeringuri? oare mai are ulei in furca?

Cand o impingi cu motorul oprit simti ca opune rezistenta mare sau nu? sa fie vreun pistonas blocat in etrieri?

Discurile par drepte sau cumva ondulate?

 

Ca placutele calca doar sus... poate nu s-au pasuit inca... poate discul e uzat f inegal. Ai putea lua un micrometru sa masori grosimea discului la margine si la interior... vezi daca-i aceeasi.

 

 

astept niste pareri.

a venit ieri un prieten la mine cu un motor abia cumparat, kawa zzr600

la fanare brusca vibreaza furca in draci, care sa fie faza?

plus ca discurile s-au incalzit destul de mult zic eu, la 3km de mers, nici nu puteam tine mana pe ele, ce-i dreptam folosit frana fata destul sa descopar de unde vine vibratia.

alte amanunte:

placutele nu calca pe toata supraf discului ci doar cam in jumatatea superioara, cam asa se vedea frecarea. chestia asta am vazut-o doar la un moto la care isi schimbase de curand discurile.

motorul a fost accidentat inainte dar nu stiu cat de grav a fost afectat si de acolo sa apara problemele astea.

in afara de discuri care ar putea avea o bataie sa fie probleme si in furca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca sa umblat si la juguri posibil sa nu fie stranse bine!

trebuie verificati si rulmentii rotii din fata vibratii mai dau si ei daca sunt uzati!

dar cel mai bine sa apeleze la un service! parerea mea!

 

sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija totusi ca o foarte mica bataie laterala a discurilor este perfect normala, ajuta la indepartarea placutelor cand iei mana de pe frana.

 

 

Verifica si presiunea in roti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa fie ca placutele sa nu stranga in mod egal discurile din fata, sau un etrier sa stranga bine si celalalt sa il impinga numai intr-o parte; din cate stiu eu, asta produce un sunet ascutit la franare, si poate pasul urmator este vibratia pe care ai descris-o. Poate ai dat cu janta in ceva grapa de pe plaiurile mioritice si ai indoit axul sau ceva.

 

Spune-ne si noua ce ai rezolvat, ca sa stim pe viitor :laugh:

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chestie de genu am patit eu...

Si am schimbat mai toti rurmentii schimbat ulei telescoape si pana nu am schimbat discurile nu am rezolvat problema..

Asa ca ia in considerare ca tre sa iti cumperi discuri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt pareri!

ideea e ca moto a fost lovita de fostul proprietar, pana sa o cumpere prietenul asta al meu.

nu este nimic vizibil, furca nu curge, uleiul nu l-am verificat, discurile nu au uzura vizibila nici bataie( asa la ochi nu se vede)

acum nu stiiu nici eu ce sa zic, pana la urma prietenul asta nu merge ff tare rar depaseste 120 ca e incepator, asa ca la viteza asta el nu simte vibratia asta...

poate ca o sa schimbe discurile, dar deocamdata nu e ff convins.

o sa pun si aici daca am gasit vreo solutie, deocamdata merge asa, vibratia apare doar la franari bruste de la viteze mari.

Editat de grex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
multumesc pt pareri!

ideea e ca moto a fost lovita de fostul proprietar, pana sa o cumpere prietenul asta al meu.

nu este nimic vizibil, furca nu curge, uleiul nu l-am verificat, discurile nu au uzura vizibila nici bataie( asa la ochi nu se vede)

acum nu stiiu nici eu ce sa zic, pana la urma prietenul asta nu merge ff tare rar depaseste 120 ca e incepator, asa ca la viteza asta el nu simte vibratia asta...

poate ca o sa schimbe discurile, dar deocamdata nu e ff convins.

o sa pun si aici daca am gasit vreo solutie, deocamdata merge asa, vibratia apare doar la franari bruste de la viteze mari.

Cauciug fata deformat .sau discuri frina fata strimbe(nu stiu cum ai putut sa vezi la ochi 3 zecimi asta fiind cota de bataie limita ale unui disc de frina)

Un efect al discutilor strimbe este si pulsatia manetei de frina !!!!

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...