Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

salut atasistilor!!!

 

am o intrebare pe tema asta

am un ij festival inscrisa cu atas(3 persoane) talon vechi tip carticica vreau sal inscriu cu atas. ce se intimpla daca nu am atasul, in cazul in care cer unul imprumut..??? merge la RAR , are atasul serie, si daca nu are nu se apuca baietii sa-mi pansoneze ei serie in atas...??? ca atunci nu merita sa cer imprumut ..posibil sa-l gasesc pe al lui , ar fi solutia ideala stiu. sau daca fac rost de un atas de simson cei de la RAR nu se baga? ca acest tip de atas a fost facut pt alt tip de motor ????

(culoarea atasului trebuie sa corespunda cu cel al motocicletei??)

 

va rog lamuriti-ma !

Editat de shelby.rajmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut atasistilor!!!

 

am o intrebare pe tema asta

am un ij festival inscrisa cu atas(3 persoane) talon vechi tip carticica vreau sal inscriu cu atas. ce se intimpla daca nu am atasul, in cazul in care cer unul imprumut..??? merge la RAR , are atasul serie, si daca nu are nu se apuca baietii sa-mi pansoneze ei serie in atas...??? ca atunci nu merita sa cer imprumut ..posibil sa-l gasesc pe al lui , ar fi solutia ideala stiu. sau daca fac rost de un atas de simson cei de la RAR nu se baga? ca acest tip de atas a fost facut pt alt tip de motor ????

(culoarea atasului trebuie sa corespunda cu cel al motocicletei??)

 

va rog lamuriti-ma !

Se poate inmatricula fara atas dar este pacat ca pe urma daca vrei platesti inca o inmatriculara ( cazul subsemnatului).Atasul trebuie sa aiba aceeasi culoare.Se poate si cu atas de imprumut la noi nu se bate nici o serie nici al meu nu era cu serie si m-au pus sa dau o declaratie ca n-am furat atasul. Nu se face scandal pt. tipul atasului ca sunt putini la RAR care mai cunosc modelele de atas. Dar mai usor faci rost( si este mult mai ieftin daca nu gratis) de un atas de IJ decat de Simson .

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate inmatricula fara atas dar este pacat ca pe urma daca vrei platesti inca o inmatriculara ( cazul subsemnatului).Atasul trebuie sa aiba aceeasi culoare.Se poate si cu atas de imprumut la noi nu se bate nici o serie nici al meu nu era cu serie si m-au pus sa dau o declaratie ca n-am furat atasul. Nu se face scandal pt. tipul atasului ca sunt putini la RAR care mai cunosc modelele de atas. Dar mai usor faci rost( si este mult mai ieftin daca nu gratis) de un atas de IJ decat de Simson .

Numai bine

 

da intradevar e pacat sa-l las asa.. asa am facut cu simsonul... i-mi pare rau acum dar a luat legatura cu fostul proprietar..:D zicea ca-l mai are :) sa vad ce iese, ms pt lumina adusa asa de dimineata in ziua de odihna "dominica"

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o intrebare:simsonul meu e inmatriculat fara atas,cu nr noi, iar la vara o sa fac actele sa il trec pe numele meu si as vrea sa il inmatriculez cu atas.

Ce fac?Merg la RAR cu atas si spun ca am cumparat atasul si vreau sa imi modifice in carte ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, le zici ca asta e atasul ei vechi,si acu vrei sa-l inmatriculezi ca atare. Cu un pic de intelegere te costa doar modificarea in cartea tehnica. Ar fi o treaba sa te scuteasca sa puna serie pe atas ca te costa,, le zici ca la M72, Dnepr si Ural nu se pune.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, le zici ca asta e atasul ei vechi,si acu vrei sa-l inmatriculezi ca atare. Cu un pic de intelegere te costa doar modificarea in cartea tehnica. Ar fi o treaba sa te scuteasca sa puna serie pe atas ca te costa,, le zici ca la M72, Dnepr si Ural nu se pune.

Aceea mica modificare ma costat cat o inmatriculare.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci acu 1 an cand am atasat Nepra,modificarea in cartea tehnica a fost 60Ron, da inseamna ca mai costa talonul

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o intrebare:simsonul meu e inmatriculat fara atas,cu nr noi, iar la vara o sa fac actele sa il trec pe numele meu si as vrea sa il inmatriculez cu atas.

Ce fac?Merg la RAR cu atas si spun ca am cumparat atasul si vreau sa imi modifice in carte ?

Multumesc.

Nu stiu la altele dar atasul de Simson Sport are o serie care trebuie trecuta in cartea de identitate.Sa presupunem ca as lovi o masina parcata cu

atasul meu.Degeaba voi incerca sa scap schimband atasul.Eu cred ca toti ar trebui sa mergem spre normalitate,nu spre ambiguitate.La mine e tre

cuta aceasta serie in carte.Iarna e pe sfarsite.Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la altele dar atasul de Simson Sport are o serie care trebuie trecuta in cartea de identitate.Sa presupunem ca as lovi o masina parcata cu

atasul meu.Degeaba voi incerca sa scap schimband atasul.Eu cred ca toti ar trebui sa mergem spre normalitate,nu spre ambiguitate.La mine e tre

cuta aceasta serie in carte.Iarna e pe sfarsite.Sanatate.

Atasul meu este construit artizanal si nu are serie nici din fabrica nici batuta la RAR la cele originale si pe barca este nituita o placuta de aluminiu cu Stoye etc.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum este mai bine sa fie atasul greu sau usor ?

Avand in vedere ca se urmareste manevrabilitate si siguranta.

 

Cu respect

Marius

Usor si cu bara de torsiune,ca la Simson Sport.Pe drum nasol un atas greu(pe arcuri) ti se va urca in cap.Cu cel de Simson Sport vei putea inainta mult,mult

mai repede si nici nu vei fi supus la experimente nedorite.Simsonul cu atas pluteste,nici nu-l simti la drum.E deosebit.Pe curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care ati experimentat grupul de solo(ala cu 35 la coroana) la atas cum se comporta? trage prea greu motorul de el?

 

La SIMSON

Grup atas 28 coroana 6 pinionul de atac.

Grup solo 27 coroana 7 pinionul de atac.

Daca mergi singur si nu ai pante, merge si grup solo la atas.

Editat de constantin57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum este mai bine sa fie atasul greu sau usor ?

Avand in vedere ca se urmareste manevrabilitate si siguranta.

 

Cu respect

Marius

daca ai un motor de pana la 500 cmc e bun un ataj de jupiter 3,4,5. si sant si frumoase ca aspect. daca motorul e de la 600 la 1200 -atas de dnepr,ural,m72 si toate alea din 1944. eu am folosit atajele jupiter 3,4,5, dnepr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai un motor de pana la 500 cmc e bun un ataj de jupiter 3,4,5. si sant si frumoase ca aspect. daca motorul e de la 600 la 1200 -atas de dnepr,ural,m72 si toate alea din 1944. eu am folosit atajele jupiter 3,4,5, dnepr.

Atasele rusesti sunt cele mai incomode de pe Terra.E ca si cum ai avea ghidonul sudat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari la toti cei pe doua si tri roti!!!

 

Problema aparent simpla.

 

Exista : MZ ( motor de ETZ pe cadru de ES ) 250 cmc, 21 CP, stare buna , trage bine.

 

Exista : atas de jupiter 3 cu toate alea la el, adica complet.

 

Cum se va comporta daca se fac prinderi de calitate si se regleaza corect toate unghiurile, plus pinion de 16 la axul motor?

 

Multumesc de raspunsuri, sfaturi, idei.

 

R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atasele rusesti sunt cele mai incomode de pe Terra.E ca si cum ai avea ghidonul sudat.

Mai usor d-le cu "decretele" acestea, date in necunostinta de cauza! Care este argumentul tau? Explicane de ce ai ajuns la concluzia asta, ce-ai facut, ce n-ai facut, etc. Sau scriem ca sa scriem... :scratch:

Ai habar de geometria unei motociclete, si de cum se regleaza un atas?

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din nou!

 

Asadar am o problema nelamurita despre ciclistica si dinamica cu atas la un MZ 250.

 

In set up-ul dat de Aleko la inceput de topic se da reglaj la unghiul din plan orizontal si la cel din plan vertical. Pina aici am inteles. Insa nici o referire la relatia dintre axe, exemplu distanta dintre axa spate si axa atasului. Este importanta, banuiesc. Asadar unde sunt valorile acelea in caz ca ele conteaza?

 

Alta problema ar fi asta: am vazut la unele Nipre ca roata spate are unele spite intarite sau de alt tip decit celelalte. E o modificare facuta spre a mari rezistenta jantei spate? Daca da, cit de necesara este ea la un MZ care cintareste in jur de 150 kg, iar atasul cam 70?

 

Si numarul trei ar fi acel dispozitiv de pe ghidon care am vazut ca exista la unele modele, dispozitiv ce se pare a avea rolul de a mari rezistenta la rotire a ghidonului. Cit este de important? La motorul pe care il am in lucru nu exista asa ceva si deci daca e necesar de facut sau nu. Mentionez ca atasul are sistem de frinare cu tambur si cablu legat la pedala de frina a motocicletei.

 

Multumiri si respecte celor care se pricep mai bine decit mine.

 

Asfalt uscat tuturor.

 

R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...