Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si pt a nu strica traditia mai avem 2 bucati de africa

 

mei, voi vreti sa o puneti de o cireada acolo. :disappointed:

 

 

on topic: sa inteleg ca vacutza cu atas va deveni cat mai touring oriented. interesant de vazut / documentat procesul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miercuri dimineata la 10 in calea grivitei

 

Mesaj completat

ci9t despre ce zic cei de la rar este ok am intrebat inainte sa o cumpar

 

O sa vin si eu antenuto sa ne minunatim la ea. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, luata asa din Germa a fost o miscare inteleapta. Acum sa vedem ce zic si astia de la RAR, sa-mi spui cand faci programarea sa vin si eu sa le fac fo 2-3 poze.

 

acum sint in masura sa ti povestesc ce au zis cei de la rar MI AU OMOLOGAT O,deja la ora asta motocicleta este inmatriculata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum sint in masura sa ti povestesc ce au zis cei de la rar MI AU OMOLOGAT O,deja la ora asta motocicleta este inmatriculata

 

Felicitari bre, am vazut vacuta aseara pe viu yuuu huuu huuuuuuuuu :cheers: :hug: sa o stapaniti sanatosi...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai povesteste, dar pe larg.

 

foarte pe larg nu prea am ce sa povestesc,in primul rind baietii de la rar m au intrbat daca am de gind sa merg cu atas dupa care au inceput sa studieze toate hirtiile pe care le detineam si se tot minunau ba mai mult au venit si unii de prin birou sa se uite,una peste alta baietii au fost foarte ok.Final inginerul care mi a verificat moto si actele m a rugat sa dea si el o tura ca sa vada ce si cum caci asa ceva nu a mai vazut.De remarcat ca baietii din Grivitei sint mai fara fite fata de cei din voluntari si hirtiile merg mult mai repede.Daca vrei sa vezi motoreta miercuri am sa vin cu ea la arc asta daca permite vremea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte pe larg nu prea am ce sa povestesc,in primul rind baietii de la rar m au intrbat daca am de gind sa merg cu atas dupa care au inceput sa studieze toate hirtiile pe care le detineam si se tot minunau ba mai mult au venit si unii de prin birou sa se uite,una peste alta baietii au fost foarte ok.Final inginerul care mi a verificat moto si actele m a rugat sa dea si el o tura ca sa vada ce si cum caci asa ceva nu a mai vazut.De remarcat ca baietii din Grivitei sint mai fara fite fata de cei din voluntari si hirtiile merg mult mai repede.Daca vrei sa vezi motoreta miercuri am sa vin cu ea la arc asta daca permite vremea

Daca te rog frumos, faci niste poze cu prinderile atasului pe motor? Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te rog frumos, faci niste poze cu prinderile atasului pe motor? Mersi!

 

asta este tot ce am disponibil ,adica poze ceva mai vechi caci din cauza ploii nu am avut cum sa i fac poze.Daca vremea va fi bun am sa vin miercuri la Arc si ai sa o poti vede pe viu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta este tot ce am disponibil ,adica poze ceva mai vechi caci din cauza ploii nu am avut cum sa i fac poze.Daca vremea va fi bun am sa vin miercuri la Arc si ai sa o poti vede pe viu

Mersi mult! Sunt din Cluj, deci arcul ramane pe altadata. Pot veni in schimb la arc pe Champs-ĂlysĂŠes in Paris sambata viitoare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pun si io cateva poze din plimbarea de ieri (14.11.2009).

Am ansamblul fata schimbat si pusi rulmenti conici,asfel ca nu mai am sistemul ala de strangere a ghidonului iar la viteze mici,mai ales cand accelerez sau decelerez,imi vobleaza .

Unghiurile atasului le-am reglat cat de bine am putut,iar la viteze mai mari conduc linistit cu o mana,.Acum nu stiu ce sa cred :mai trebe sa umblu la reglaje ,sau e normal sa vobleze din moment ce nu am sistemul de strangere? :crack:

post-7295-1258282812_thumb.jpg

post-7295-1258282848_thumb.jpg

post-7295-1258283556_thumb.jpg

post-7295-1258283598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...este normal sa vobleze fara ambreiajul de la ghidon...orice efort lateral este transformat in miscare de rotire a ghidonului...

Exista o diferentza de cativa zeci de mm intre punctul de contact al rotii pe sol si punctul unde se proiecteaza axul de rotaie al ghidonului...directia este subcompensata putin , ca sa poti merge cu ea stabil si solo....

pune-i ambreiajul la loc...( sau amortizorul....cum i-o fi spunand...)

Faina vreme-n timis....n-am mai vazut soarele in ciuc de vreo 2 saptamani...

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celor cu Ural/Nipru/M care vor sa intre in randul atasistilor, observ acum la vanzare un atas complet: /index.php?showtopic=450694

Va sugerez sa va grabiti, vad ca sunt din ce in ce mai rare.

Salut Alecule ! Am luat eu atasul pentru nipra mea. Scuza-ma ca nu ti-am telefonat de atata vreme, sunt inca prins cu reparatia casei, dar ceea ce am vorbit ramane in picioare. Te caut sigur saptamana asta, poate reusim sa intreprindem ceva. Iti multumesc mult ! Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Alecule ! Am luat eu atasul pentru nipra mea. Scuza-ma ca nu ti-am telefonat de atata vreme, sunt inca prins cu reparatia casei, dar ceea ce am vorbit ramane in picioare. Te caut sigur saptamana asta, poate reusim sa intreprindem ceva. Iti multumesc mult ! Numai bine !

Cine poate sa-mi spuna cat este avansul rotii de la atas fata de roata din spate a motocicletei? Intre 15 si 20 cm scria ( parca) intr-o care veche cu coperti galbene( care nu o mai am) la rusesti nu se regleaza sunt fixate din fabrica.

Cu multumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate sa-mi spuna cat este avansul rotii de la atas fata de roata din spate a motocicletei? Intre 15 si 20 cm scria ( parca) intr-o care veche cu coperti galbene( care nu o mai am) la rusesti nu se regleaza sunt fixate din fabrica.

Cu multumiri

La Simsonul meu axul atasului este mai in fata cu 20cm fata de axul rotii din spate.Inclinatia spre interior a rotii atasului la 10m 10cm. Reglajul l-am facut pe o pista asfaltata cu masuratorile de rigoare iar inclinatia rotii atasului am facut-o cu o sfoara legata de partea din spate a rotii atasului si adusa usor pina se lipeste de partea din fata. La 10m sfoara trebuie sa fie cu 10cm spre interior. Acum as face reglajul cu o raza laser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Simsonul meu axul atasului este mai in fata cu 20cm fata de axul rotii din spate.Inclinatia spre interior a rotii atasului la 10m 10cm. Reglajul l-am facut pe o pista asfaltata cu masuratorile de rigoare iar inclinatia rotii atasului am facut-o cu o sfoara legata de partea din spate a rotii atasului si adusa usor pina se lipeste de partea din fata. La 10m sfoara trebuie sa fie cu 10cm spre interior. Acum as face reglajul cu o raza laser.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...