Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Vizitator MosRahao

O sovietica cu anvelope cu colti trecea in situatiile de mai sus.

 

Cred ca de data aceasta Doug nu a ales motocicleta potrivita. Motocicleta in sine e "ditai animalul", in plus cu lada aia pe post de atas - cred ca s-a ingreunat foarte, foarte tare. Mai mult ca sigur ca nici tractiune pe atas nu a avut.

 

Culmea, ca e familiarizat cu motocicletele rusesti, probabil ca alegerea motocicletei pentru tura asta offroad s-a bazat pe cu totul alte considerente decat eficientza.

 

Bine, pana la urma, cu chin si vai a finalizat tura (a traversat America pe drumuri de tara, prin coclauri). Cu ocazia asta, daca rasfoiti pozele, se vede "America in pielea goala" ca sa zic asa: America rurala, cea necosmetizata de reclamele TV si la Hollywood.

 

Probabil acesta a fost conceptul calatoriei si de aceea a ales o motocicleta americana si lada aia ca un sicriu... Cred ca asta e talcul alegerii lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru un atas Duna, am nevoie de un tirant si una din cele doua "petale" care prind nuca (eventual ambele "petale"). Tirantul nu trebuie sa fie neaparat de Duna, orice ar fi, se adapteaza usor. Forma "petalelor" e posibil sa fie STAS, deci nici astea nu cred ca trebuie sa fie neaparat de Duna.

 

PM, va rog. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O calatorie in Romania.

 

Cu motocicleta cu atas, un caine si poze : http://www.sidebikeregina.de/rumanien_2010.html

Avantajul atasului. Si-a luat omul un cort imens, masa, scaune ... ba chiar si cainele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim seriosi! cine are bani calatoreste si pa' luna. Am cunoscut odata un francez care calatorea pe mobra prin europa scotand din cand in cand bani de pe cardul pe care isi primea pensia de peste 2000 de Euro. Tine de noroc sa te nasti in Finlanda sau in Congo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

A lui Silviu din Davidesti.Este un mt16,o are de multi ani si este tractorul lor,cara lemne,porumb,materiale de constructii...Ce se vedea acum era o incarcatura usoara deoarece i se rupsese cupla de cauciuc.


Functioneaza cu un carburator de Dacie si are instalatie pe gpl functionala. :)



http://www.youtube.com/watch?v=WYlVLoT9OaA

Unii muncesc,altii se plimba...O tura de toamna... :)

Editat de valicaddy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

multumesc

nu stiu la ce mpodificare te referi , banda de AL. de pe mijloc sau altceva ce mi-a scapat mie

daca banda sau ornamentul de AL de pe botul atasului este in discutie se poate da jos usor , ea este prinsa cu nituri dar este clar ca dispare de acolo

Editat de jack0088
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumim d-le Tibi Troia

In Motolife, la Galati (cu ocazia intrunirii cu accident mortal) am vazut o astfel de moto cu atas.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Nick Cunningham (47 de ani) și prietenul său Nicholas Jackson (50 de ani) au făcut un tur prin România pe o motocicletă Ural, cu un ataș în formă de sicriu. Pilotul s-a îmbrăcat ca Dracula, iar Nicholas ca Frankenstein. Citește și: „Pe urmele lui Dracula“. Cum este văzută România de către jurnaliștii moto americani

Totul a început când Nick Cunningham s-a înscris într-o campanie a unei companii de asigurări din Marea Britanie care îți sponsorizează un vis îndrăzneț pe două roți. Visul lui Nick a fost să viziteze Transilvania îmbrăcat ca Dracula alături de un prieten de-al său pe post de Frankenstein.

- See more at: http://www.pemotoare.ro/doi-englezi-si-un-ural-cu-atas-in-forma-de-sicriu-in-transilvania/#sthash.t6Pizti2.dpuf

 

 

0729-resizeed-450x.jpg

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te superi degeaba man! Mi am spus parerea. De a lungul vietii mi au murit mai mult de trei persoane in brate printre care un copil de trei ani. Mie, vederea unui sicriu imi starneste alte emotii, sau n am voie sa spun ce simt? De ce totul trebuie sa fie personal? Nu ma mai mir de ce s a lasat atata lume de forumul asta. Oricum nu mai e ce a fost. Din pacate asta e ''forumul'', una gandesti si alta se intelege

 

Salut!

Editat de planeta v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am suparat, poate am reactionat aiurea, dar nici urma de suparare. Uite, o sa vin cu un vin fiert la tine cand o da zapada, sa ne dam impreuna cu atasele. Cu sicriu sau nu montate in loc de.



Iar forumul nu mai e ce a fost din cauza unor troli care nu sunt in stare sa-si stapaneasca frustrarile şi nu-şi pot forma capacitatea de a dialoga.

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

La Multi Ani Mihailor si Gavrililor! Acum de-abia realizez ca ieri am vb la tel cu Mihai, dar pur si simplu mi-a iesit din cap ca e sarbatoare... Rusine mie!

 

1463166_662346753798658_1730996049_n.jpg

 

Motorcycle ambulances were used during World War I by the British, French and Americans. https://www.facebook.com/pages/Mototeka/144712425562096



Steib LS 200 af 1951 -de maine intra in atelier pt restaurare

 

superb atas! bafta cu restaurarea lui, merita toata stradania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...