Sari la conținut

Accident Usor Ion Mihalache


LifeOwner
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ok ... vina mea ca m-am bagat printre masini desi masinile erau oprite la semafor. Data viitoare ce sa fac ? desi e loc suficient printre benzi sau intre banda 1 si bordura .. stau la rand cu toate masinile , le inghit praful , fumul ,caldura etc ... si care mai e avantajul mersului pe motor ... niciunul.

 

N-ai frate nici o vina , fii doar mai atent la ce se intampla in jurul tau si retine situatia asta pentru viitor ca fiind una "clasica" in a motoretismului. Cand ajungi in fata la stop pozitioneaza-te IN FATA autovechiculului pe care l-ai depasit PE MIJLOCUL BANZII....daca are chef de plecat cand se pune verde in tromba ca smecheru doar n-o sa te impinga de la spate....daca totusi te loveste...este vinovat .Oricum este de preferet sa pleci tu primul cu atentie sa nu forteze alt smecher culoarea galbena/rosie daca este vorba despre o intersectie. Sper ca ai retinut.Daca iese cu accident c-ai mers printre benzi conteaza doar sa nu lovesti tu din spate .

 

In rest habar nu am de ce bat unii campiile cu atata gratie...dupa atatia ani de forum ,ca de carnete nu stiu de cat timp le aveti...nu ati retinut pana acum ca nu exista nici o reglementare legala care sa interzica mersul motocicletelor intre benzile de circulatie ? Motocicleta este si ea un autovehicul.Cine a facut legea nu s-a gandit la asta.Ca acest AUTOVEHICUL POATE merge PRINTRE BENZI cand ALTE AUTOVEHICULE STAU. Daca iese cu accident conteaza doar sa nu lovesti tu din spate si sa v-o bage pe aia cu pastrarea distantei sau asigurarea la manevre .Pana nu modifica cineva legea...... ura si la gara ! Aceeasi vesnica discutie.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai frate nici o vina , fii doar mai atent la ce se intampla in jurul tau si retine situatia asta pentru viitor ca fiind una "clasica" in a motoretismului. Cand ajungi in fata la stop pozitioneaza-te IN FATA autovechiculului pe care l-ai depasit PE MIJLOCUL BANZII....daca are chef de plecat cand se pune verde in tromba ca smecheru doar n-o sa te impinga de la spate....daca totusi te loveste...este vinovat .Oricum este de preferet sa pleci tu primul cu atentie sa nu forteze alt smecher culoarea galbena/rosie daca este vorba despre o intersectie. Sper ca ai retinut.Daca iese cu accident c-ai mers printre benzi conteaza doar sa nu lovesti tu din spate .

 

In rest habar nu am de ce bat unii campiile cu atata gratie...dupa atatia ani de forum ,ca de carnete nu stiu de cat timp le aveti...nu ati retinut pana acum ca nu exista nici o reglementare legala care sa interzica mersul motocicletelor intre benzile de circulatie ? Motocicleta este si ea un autovehicul.Cine a facut legea nu s-a gandit la asta.Ca acest AUTOVEHICUL POATE merge PRINTRE BENZI cand ALTE AUTOVEHICULE STAU. Daca iese cu accident conteaza doar sa nu lovesti tu din spate si sa v-o bage pe aia cu pastrarea distantei sau asigurarea la manevre .Pana nu modifica cineva legea...... ura si la gara ! Aceeasi vesnica discutie.....

Si eu sper sa se reglementeze asta cu mersul intre benzi , macar cand sunt masinile oprite si daca sunt si conservari care citesc pe forum , data viitoare daca ma mai atinge vr'unu si sare la bataie , il las lat si ma car.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sper sa se reglementeze asta cu mersul intre benzi , macar cand sunt masinile oprite si daca sunt si conservari care citesc pe forum , data viitoare daca ma mai atinge vr'unu si sare la bataie , il las lat si ma car.

 

tu fa-te vazut/auzit si in principiu nu ai probleme, nu ai loc totdeauna sa treci pana in fata de tot si da, nu scrie nicaieri ca nu ai voie printre ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sper sa se reglementeze asta cu mersul intre benzi , macar cand sunt masinile oprite si daca sunt si conservari care citesc pe forum , data viitoare daca ma mai atinge vr'unu si sare la bataie , il las lat si ma car.

 

Eu sper ca NU se reglementeze C-O VAND pentru ca o folosesc 90 % ca mijloc de transport in oras , nu agrement..... ;)

 

Cu bataia...las-o si tu mai moale...asa am zis si eu...la inceput...pana era sa mi-o iau URAT...nu stii ca doar Chuck Norris ii bate pe toti ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper ca NU se reglementeze C-O VAND pentru ca o folosesc 90 % ca mijloc de transport in oras , nu agrement..... ;)

 

Cu bataia...las-o si tu mai moale...asa am zis si eu...la inceput...pana era sa mi-o iau URAT...nu stii ca doar Chuck Norris ii bate pe toti ? ;)

Sunt si io un pic suparat acu' .. nici io nu's Chuck Norris :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatu meu este ca atunci cand ajungi intre masini ambaleaza un pic motorul sa te auda soferul si asa automat o sa se uite la tine si o sa te observe daca dupa asta tot face vreo manevra spre tine inseamna ca e tampit si merita casca in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper ca NU se reglementeze C-O VAND pentru ca o folosesc 90 % ca mijloc de transport in oras , nu agrement..... ;)

 

Cu bataia...las-o si tu mai moale...asa am zis si eu...la inceput...pana era sa mi-o iau URAT...nu stii ca doar Chuck Norris ii bate pe toti ? ;)

 

mie-mi place ce ai postat in thread-ul asta si sunt de acord 100%

iar aia cu reglementarea... omu` nostru zicea sa se reglementeze astfel incat sa fie Legala... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata ... l-am sunat pe mosulica si inainte sa apuc sa-i zic ce vreau a inceput sa se scuze ca nu vrea la politie :-) la cum arata dacia lui probabil ca n-are ITP .. asigurare ceva. I-am zis sa fie mai atent pe viitor si el mi-a urat de bine ... ca e primul lui accident cu un moto in 24 de ani de condus .. ca admira si ii plac motoarele etc .. etc ..

Multumesc forumistilor care au postat aici.

 

PS. ma duc sa-mi iau blugi :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so... pietonul era in dreptul tau (traversa de la dreapta la stanga) si n-ai putut sa pleci. ok. dupa ce a trecut de tine ala din stanga era si el blocat de pieton si totusi tu n-ai plecat inaintea lui. mi-e clar ca tu dormeai in front sau oprisei dupa ce ai iesit dintre masini astfel incat nu vedeai semaforul. cum/necum tot ai gresit. vina bushelii e a lui dar tu puteai sa te feresti. cineva zicea ca tre sa mergem ca si cum am fi invizibili. gresit! tre sa mergem ca si cum toti ar vrea sa ne faca rau. chiar si cel mai bun prieten.

anyway, daca n-au ramas urme pe masina lui (si probabil asta e situatia daca nu te-a lovit decat peste blugi) nu ai cum sa dovedesti ca el ti-a facut paguba si te complici f mult. o sa iti dea RCA si o sa te stergi cu ea in dos ca nu te despagubeste nimeni cu o pereche de blugi.

in zilele noastre se poarta blugii rupti asa ca bucura-te ca n-ai patit nimic si mandreste-te cu niste blugi cu individualitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so... pietonul era in dreptul tau (traversa de la dreapta la stanga) si n-ai putut sa pleci. ok. dupa ce a trecut de tine ala din stanga era si el blocat de pieton si totusi tu n-ai plecat inaintea lui. mi-e clar ca tu dormeai in front sau oprisei dupa ce ai iesit dintre masini astfel incat nu vedeai semaforul. cum/necum tot ai gresit. vina bushelii e a lui dar tu puteai sa te feresti. cineva zicea ca tre sa mergem ca si cum am fi invizibili. gresit! tre sa mergem ca si cum toti ar vrea sa ne faca rau. chiar si cel mai bun prieten.

anyway, daca n-au ramas urme pe masina lui (si probabil asta e situatia daca nu te-a lovit decat peste blugi) nu ai cum sa dovedesti ca el ti-a facut paguba si te complici f mult. o sa iti dea RCA si o sa te stergi cu ea in dos ca nu te despagubeste nimeni cu o pereche de blugi.

in zilele noastre se poarta blugii rupti asa ca bucura-te ca n-ai patit nimic si mandreste-te cu niste blugi cu individualitate.

Cate secunde crezi tu ca ii trebuie unui pieton sa treaca prin dreptul unui motor .. este vorba de fix 2 pasi. Oi avea eu motor da... nu puteam sa plec glontz la al 2-lea pas, iar cel cu masina a anticipat traversarea pietonului si s-a pus in miscare cand pietonul era in dreptul lui de aia a tras de volan dreapta ca sa-l ocoleasca. In fine ... daca e sa ma consider cu ceva vinovat este ca nu m-am asezat in fata masinilor si am ramas intre ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare fa tot posibilul sa pleci inaintea masinii. Chiar daca e legal sau nu, faptul ca te strecori printre masini si le stanjenesti nu-i cel mai elegant lucru, asa ca fa tot posibilul sa nu-i deranjezi. Oricum motorul pleaca mai repede, asa ca n-ar trebui sa ai probleme cu treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine... tu ti-ai luat blugi, da?

 

Acum te rog sa te duci la **** Motors sa-i iei motoretei un Yoke Protector deala de carbon.. frumos... si sa-i multumesti ca nu te-a trantit.

Macar un spray deala anti-ploaie...

Sau s-o duci la o spalatorie cu apa calda...

 

Iubeste-o ;)

 

 

 

 

 

BTW @LifeOwner - Vezi ca ti-am dat un PM...

***** - orice magazin moto

Editat de GooFooTz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine... tu ti-ai luat blugi, da?

 

Acum te rog sa te duci la **** Motors sa-i iei motoretei un Yoke Protector deala de carbon.. frumos... si sa-i multumesti ca nu te-a trantit.

Macar un spray deala anti-ploaie...

Sau s-o duci la o spalatorie cu apa calda...

 

Iubeste-o ;)

 

 

 

 

 

BTW @LifeOwner - Vezi ca ti-am dat un PM...

***** - orice magazin moto

 

Ai si tu PM ...

Mi-am luat niste blugi trendi ... gata rupti :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protagonist .. eu cu o dacie. Pe Ion Mihalache in sensul dinspre Chibrit spre P-ta Domenii . Oprisem la semafor , 2 benzi pe sens , prima banda o masina rosie ( nu tin minte ce era) banda 2 o dacie ,semaforul roshu. Eu ma bag intre cele 2 mashini luand o pozitie mai avansata fatza de ele . Iesisem cu motorul aproape complet dintre ele. Se angajaza in traversare un pieton pe culoarea galbena a semaforului de la pietoni , evident il prinde roshu pe trecere , noua ne da verde . Masina rosie din dreapta pleaca , eu nu pot sa plec , pietonul era in dreptul meu si grabise traversarea , cel cu dacia din stanga mea , trage de volan dreapta sa ocoleasca pietonul prin spate si evident se infige in genunchiul meu stang. Imi rupe blugii si aproape ma darama , noroc ca am genunchiere adevarate , fara ele probabil imi distrugea rotula si tibia. Omu nu opreste , ma duc dupa el si ii fuck un pumn in oglinda din stanga ... opreste , se da jos ma dau si io jos de pe motor ... vine la mine , ma imbranceste si eu protestez cu o casca-n cap la care el incepe sa urle " nu da ca am tensiune" .. ma potolesc instant. Ii zic ca ma duc la politie , ca eu eram oprit si el m-a lovit din spate el incepe sa urle ca n-am ce cauta intre benzi si ca nu m-a vazut cand a tras dreapta ca el era atent sa nu loveasca pietonu' . Fiind grabit sa ajung la munca am amanat faza cu politia pana dupa amiaza, am facut schimb de nr. de telefon si urmeaza sa ne prezentam dupa ora 17. Legal ma constitui vinovat cu ceva ?

 

Bine i-ai facut Moncher... si casca merita sa-l dea jos... si niste cizme la coasta ca sa-i scada tensiunea... tu'l in gura pe masa' de nesimtit...

 

E am fost martor cand tot un batran cu tensiunea ridicata a inceput sa dea intr-o mama care avea un copil in brate si o fetita de mana... si nimeni nu s-a bagat... o daduse pe femeie jos si daca nu-l trageam eu deoparte ii mai administra niste suturi in coaste...

Da-i in masa de nenorociti... ca daca nu te duceai dupa el si-l zdrobeai era plin de el...

 

A meritat-o...

 

Bine ai facut... eventual te alegi cu o amenda... dar nu cred ca l-ai avariat asa rau... vezi daca te suna spune-i ca te-ai dus la Legist si ai fisura de menisc... da-te lovit si du-te cu blugii rupti la politie daca te cheama... pune-ti s niste bandaje elastice... daca ai o carja... ia-o si pe ea... mai sti poate ai sansa sa o rupi de carca lui...

 

Du-te la un ortoped ptr un consult chiar daca nu ai nimic... doar sa ai un act medical la mana...

O sa-ti prinda bine mai tarziu, daca f...tutul se intoarce impotriva ta... pregateste-te de razboi daca vrei pace...

 

Cele bune

 

Bine ca nu ai sechele din chestia asta...

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate secunde crezi tu ca ii trebuie unui pieton sa treaca prin dreptul unui motor .. este vorba de fix 2 pasi. Oi avea eu motor da... nu puteam sa plec glontz la al 2-lea pas, iar cel cu masina a anticipat traversarea pietonului si s-a pus in miscare cand pietonul era in dreptul lui de aia a tras de volan dreapta ca sa-l ocoleasca. In fine ... daca e sa ma consider cu ceva vinovat este ca nu m-am asezat in fata masinilor si am ramas intre ele

Tu esti vinovat.., aldat sa-ti cumperi blugi de firma, nu turcesti!Si nu mai loviti Dacia, parca era un simbol national, nu va e rusine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici ce ai zis : te-ai bagat intre 2 masini, ai ajuns inaintea lor si tot intre benzi se numeste si ce ai facut tu. In general, eu fac in felul urmator, chiar daca stau pe trecere : ma pun in fata unei masini, macar acolo ma vede ca sunt in fata lui, nu in lateral. Acel pieton a incurcat tot, gandeste-te ca putea fi o groapa pe care vrea sa o ocoleasca...schimbare directiei impune stanga sau dreapta, in general schimbarea benzii...daca el se joaca pe banda lui atat cat ii permite, nu incomodeaza celelalte masini decat pe noi care ne strecuram printre masini.

In mod normal, nu avem ce cauta intre benzi.ca ne bagam noi este alta treaba,da. Nici mie,noua nu ne convine cand se baga cineva (conserva )pe banda mea ,noastra, sunt sigur deoarece daca este un obstacol nu-l putem ocoli plus ca cine stie te pot agata cumva daca se freaca de tine. Gresit de altfel ca tipul a plecat cand omul plecat pe verde a fost prins pe trecere. Nu e normal sa pleci peste el si oricum daca vrei sa faci o manevra te asiguri inainte. Eu daca vreau sa ocolesc o groapa si ma asigur scurt nu am loc ,asta e o iau ce sa fac? Cred ca la ora asta cazul este deja rezolvat.Te duceai si spuneai ca erai pe banda 1 in stanga benzii. El a oprit langa tine dar pe banda 2 dreapta langa tine si mai departe cum a si fost de fapt cu pietonul respectiv si restul, mai putin chestia cu casca etc. Ce mare filozofie ? Trage si ceva concluzii de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pt. posturi dar ... cazul s-a inchis. Am lasat-o moarta asa cum a cazut. Sper ca moshulica sa fi priceput ceva din casca pe care i-am dat-o in cap iar eu am sa ma asez de acum in fata masinilor inainte sa plec de la semafor. Sper sa nu ma ia vr-un chior direct pe capota si apoi sa-mi spuneti sa ma asez intre benzi :-) Sincer pana acum mi se parea mai safe intre benzi tocmai din acest motiv .. eviti sa fi lovit in spate, nu de putine ori am vazut soferi care pandesc verdele si vin lansati anticipand plecarea ta de pe loc iar daca tu nu pleci la timp sau daca ti se opreste motorul ai pus-o .. te ia pe sus.

 

Bine i-ai facut Moncher... si casca merita sa-l dea jos... si niste cizme la coasta ca sa-i scada tensiunea... tu'l in gura pe masa' de nesimtit...

 

E am fost martor cand tot un batran cu tensiunea ridicata a inceput sa dea intr-o mama care avea un copil in brate si o fetita de mana... si nimeni nu s-a bagat... o daduse pe femeie jos si daca nu-l trageam eu deoparte ii mai administra niste suturi in coaste...

Da-i in masa de nenorociti... ca daca nu te duceai dupa el si-l zdrobeai era plin de el...

 

A meritat-o...

 

Bine ai facut... eventual te alegi cu o amenda... dar nu cred ca l-ai avariat asa rau... vezi daca te suna spune-i ca te-ai dus la Legist si ai fisura de menisc... da-te lovit si du-te cu blugii rupti la politie daca te cheama... pune-ti s niste bandaje elastice... daca ai o carja... ia-o si pe ea... mai sti poate ai sansa sa o rupi de carca lui...

 

Du-te la un ortoped ptr un consult chiar daca nu ai nimic... doar sa ai un act medical la mana...

O sa-ti prinda bine mai tarziu, daca f...tutul se intoarce impotriva ta... pregateste-te de razboi daca vrei pace...

 

Cele bune

 

Bine ca nu ai sechele din chestia asta...

 

Loooll chiar m-am amuzat citind ... tu ai face tot circul ala pt. niste blugi rupti :-)))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lamuriti-ma si pe mine cum e aia "intre benzi"? Adica esti ori pe o banda, ori pe cealalta; sau pe linia de vopsea dar cine e nebun sa franeze acolo?

 

Sincer pana acum mi se parea mai safe intre benzi tocmai din acest motiv ..

 

La fel opesc si eu, mai ales daca sunt primul la semafor. Odata cand eram oprit pe mijlocul benzii, motocicleta era pe liber, aud in spate scartait de roti, ma intorc brusc si vad un Matiz ca venea spre mine cu frana si fum la roti. Noroc ca a oprit la timp. Am strans din c** de am sifonat saua. Si aia dupa ce a oprit masina ranjea ca dobitoaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autoritatile RECOMANDA conducatorilor de autovehicule pe doua roti mersul printre randurile de masini atunci cand acestea din urma sunt oprite, pentru decongestionarea traficului. De asemenea, le recomanda si automobilistilor sa pastreze accesibile culoarele libere formate la stop. INSA atunci cand masinile pleaca, motociclistul sau scuteristul trebuie sa se integreze pe o banda si sa se faca vazut de catre automobilisti. Nu poti da o lege prin care sa permiti mersul printre benzi pentru ca s-ar abuza de asta. Atunci cand motociclistul este intre benzi si pateste ceva e vina lui, in majoritatea cazurilor, pentru ca legea nu prevede ca el are dreptul sa fie acolo. Si, inca ceva! Mare atentie la plecarea de la stop. Tragi tare de gaz ca sa scapi de masinile de langa tine si sa intri pe o banda din fata dar, in acelasi timp, trebuie sa fii absolut SIGUR ca nu trece un "meserias" pe rosu sau o salvare, ori un pieton intarziat etc.

Si mai era ceva ca observatie: accidentul se declara imediat, nu in 24 de ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lamuriti-ma si pe mine cum e aia "intre benzi"? Adica esti ori pe o banda, ori pe cealalta; sau pe linia de vopsea dar cine e nebun sa franeze acolo?

 

 

 

La fel opesc si eu, mai ales daca sunt primul la semafor. Odata cand eram oprit pe mijlocul benzii, motocicleta era pe liber, aud in spate scartait de roti, ma intorc brusc si vad un Matiz ca venea spre mine cu frana si fum la roti. Noroc ca a oprit la timp. Am strans din c** de am sifonat saua. Si aia dupa ce a oprit masina ranjea ca dobitoaca.

 

tu nu esti ala de a paradit frumusetea aia de mobra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care efectuezi manevra de a circula printre coloanele oprite la semafor si de a te posta in fata lor dupa marcajul ce indica limita de oprire (adica acea linie groasa continuua), daca manevra se efectueaza PE PARTEA DREAPTA a autoturismului adica pe langa acostament si daca intamplator te proptesti si intr-un pieton .... oricare dintre combinatiile de mai sus luate cate 2 te duc la suspendare ;)

 

Te deranjeaza daca ne dai si incadrarea juridica ?!!

 

Si nu OUG... articolele .

 

Poate invatam... ce e corect sau cum sa combatem ...!!!

 

 

Si mai era ceva ca observatie: accidentul se declara imediat, nu in 24 de ore.

 

 

Nu scrie in regulament chestia asta. Este doar o modificare la nici o luna dupa intrarea in vigoare in decembria 2006 !!!

Ca la noi, la nimeni...

 

Cati dintre noi crezi ca mai citesc legile astea ded circulatie dupa ce luam permisul?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...