Sari la conținut

Accident Usor Ion Mihalache


LifeOwner
 Share

Postări Recomandate

Autoritatile RECOMANDA conducatorilor de autovehicule pe doua roti mersul printre randurile de masini atunci cand acestea din urma sunt oprite, pentru decongestionarea traficului. De asemenea, le recomanda si automobilistilor sa pastreze accesibile culoarele libere formate la stop. INSA atunci cand masinile pleaca, motociclistul sau scuteristul trebuie sa se integreze pe o banda si sa se faca vazut de catre automobilisti. Nu poti da o lege prin care sa permiti mersul printre benzi pentru ca s-ar abuza de asta. Atunci cand motociclistul este intre benzi si pateste ceva e vina lui, in majoritatea cazurilor, pentru ca legea nu prevede ca el are dreptul sa fie acolo.

aceasta "recomandare" cu ce ocazie a fost facuta si ce inseamna mai exact? cata vreme este interzis sa mergi intre benzi, mi se pare ca la sfarsitul zilei te aventurezi acolo cu motorul pe barba ta si contezi pe bunavointa celorlalti, si pe clementa politiei in cazul unei asemenea manevre (adica se vor uita in alta parte si nu te vor sanctiona).

sa nu fiu inteles gresit: zilnic incerc sa ma "strecor" printre masinile oprite la stop (si procedez exact cum ai descris mai sus), si tot zilnic intalnesc destui soferi care ma vad (de fapt ma aud inainte sa ma vada) si blocheaza culoarul acela minunat in mod vadit sa nu ma lase sa avansez (sindromul atat de mioritic de capra vecinului); la fel gasesc frustrati care realizeaza ca puteau inchide culoarul dar nu au apucat sa o faca si in momentul in care coloana incepe sa se miste fac orice sa te incomodeze, si aici lucrurile devin chiar nasoale. exclusa orice discutie ca nu m-au reperat, ca le zangane tabla pe masina cand stau in spatele lor.

tot ce spui e de bun simt, ma intreb insa daca acest bun simt se regaseste indeajuns in toti soferii (de toate categoriile, inclusiv cu 2 roti, ca am vazut si posesori de motor cu nesimtirea cat China) incat sa spui ca aceste recomandari ar putea sa iti creeze un dram de confort si sa conteze

ride safe

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Te deranjeaza daca ne dai si incadrarea juridica ?!!

 

Si nu OUG... articolele .

 

Poate invatam... ce e corect sau cum sa combatem ...!!!

 

 

 

 

 

Nu scrie in regulament chestia asta. Este doar o modificare la nici o luna dupa intrarea in vigoare in decembria 2006 !!!

Ca la noi, la nimeni...

 

Cati dintre noi crezi ca mai citesc legile astea ded circulatie dupa ce luam permisul?!

 

Sincer m-am cam plictisit sa tot dau copy/paste ... poti si tu sa dai search pe google daca iti este lene sa deschizi cartea ... Si daca ai carnet si nu cunosti sectiunea referitoare la Pozitii in timpul mersului ... nu e vina mea. Apropo vad ca stii de OUG. Vezi ca exista si Regulamentul. Sunt 2 chestii diferite. Nu e accident sa il incadrez daca vrei meditatii la legislatie rutiera putem negocia. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt deacord cu mersul printre benzi la stop. E la fel ca la situatia cu smecherii (conservari?!) care intra pe banda de luat la dreapta si apoi fac stanga si asteapta pe zebra sa se faca verde inainte. Ca atare, l-as fi injurat in gand ca mi-a luat fata. Dar n-as fi dat peste el, viata omului e sfanta, e datoria oricui sa evite un accident, fie si din vina altuia (se cheama condus preventiv). Iar daca l-as fi lovit m-as fi simtit ca un rahat, as fi oprit sa-mi cer scuze, sa-l duc la spital si eventual sa platesc eventualele daune/cheltuieli legate de spitalizare. Si sunt de acord ca mosul si-a dobandit dreptul la casca in gura cand a sarit la bataie. Dar eu zic ca tot mai sanatos era sa-i dai o casca in parbriz. Tabla se indreapta, omul nu.

Sunt de ieri pe forum pentru ca am vrut sa postez la accidentul lui Alin, am vorbit cu el pentru prima data cu 2 ore inainte sa moara. Si am citit destul cat sa va inteleg problemele in trafic. De care habar nu aveam. Din partea mea, n-aveti decat sa treceti printre benzi, eu oricum las pe orcine nu e prea agresiv si care semnalizeaza sa se bage. Si un sfat: claxonati cand vreti sa va strecurati, e mai eficient si mai putin stresant decat zgomote din motor.

Multa sanatate si fericire si sa va fereasca Dzeu de RIPuri la rubrica asta.

Editat de um02122
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt deacord cu mersul printre benzi la stop. E la fel ca la situatia cu smecherii (conservari?!) care intra pe banda de luat la dreapta si apoi fac stanga si asteapta pe zebra sa se faca verde inainte. Ca atare, l-as fi injurat in gand ca mi-a luat fata. Dar n-as fi dat peste el, viata omului e sfanta, e datoria oricui sa evite un accident, fie si din vina altuia (se cheama condus preventiv). Iar daca l-as fi lovit m-as fi simtit ca un rahat, as fi oprit sa-mi cer scuze, sa-l duc la spital si eventual sa platesc eventualele daune/cheltuieli legate de spitalizare. Si sunt de acord ca mosul si-a dobandit dreptul la casca in gura cand a sarit la bataie. Dar eu zic ca tot mai sanatos era sa-i dai o casca in parbriz. Tabla se indreapta, omul nu.

Sunt de ieri pe forum pentru ca am vrut sa postez la accidentul lui Alin, am vorbit cu el pentru prima data cu 2 ore inainte sa moara. Si am citit destul cat sa va inteleg problemele in trafic. De care habar nu aveam. Din partea mea, n-aveti decat sa treceti printre benzi, eu oricum las pe orcine nu e prea agresiv si care semnalizeaza sa se bage. Si un sfat: claxonati cand vreti sa va strecurati, e mai eficient si mai putin stresant decat zgomote din motor.

Multa sanatate si fericire si sa va fereasca Dzeu de RIPuri la rubrica asta.

Daca tot ai citit postul si problemele din trafic legate de moto.. probabil ca intelegi ca si noi avem "conserve" si ca cel putin eu prefer sa merg cu motorul din cauza aglomeratiei si a faptului ca lucrez in Otopeni iar la ore de varf este o aventura zona aia dar nu inteleg de ce nu esti de acord cu mersul intre benzi atunci cand masinile sunt oprite ? De ce ar trebui ca eu sa stau in coloana si sa inghit fumul unui camion sau jetul de apa de la spalatorul de parbriz al masinii din fatza atata timp cat am loc suficient iar la plecarea de pe loc in mod cert nu pleaca nimic mai tare ca un moto deci nu incurc pe nimeni. Repet ... nici eu nu sunt de acord cu taiatul benzilor in mers si nici cu teribilismul motociclistilor care merg dupa reguli proprii cu o desconsideratie flagranta fata de ceilalti participanti DAR mi se pare de bun simt ca atunci cand am loc sa trec .. sa trec si cand sunt cu masina ma dau la o parte de pe culoarul dintre benzi daca incurc trecerea unui motociclist/scuterist etc ... pt. ca eu stau in masina cu aerul conditionat pe 22 de grade , cu muzica tare si cu tigara-n bot .. eventual cu un telefon la ureche iar amaratul cu motor e innecat in fum sufocat de caldura si de praf. Cand sunt cu "conserva" injur de toti mortii si toti sfintii daca vreau sa traversez orasul si pierd 2-3 ore .. de ce as obliga si un motociclist la corvoada asta cand el are spatiu de trecere suficient ? Deja au trecut 19 ani de la caderea comunismului si constat cu tristete ca sunt inca multi care merg pe ideea inradacinata in acea perioada in care toti trebuia sa fim egali "sa moara si capra vecinului" o masina nu este egala cu moto.

 

Despre claxonat in loc de turatii ... se vede ca n-ai mers pe motor. Claxonul este la mana stanga , mana ce se foloseste si pt. ambreiaj. Daca treci printre masini trebuie sa stai cu mana pe ambreiaj sau cu ambreiajul patinat ca sa nu se opreasca motorul si este f. greu aproape imposibil sa tii si ghidonul si maneta de ambreiaj si sa apesi si butonul claxonului din cauza asta toti tureaza motorul apasand ambreiajul pe care-l au permanent in palma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... daca vrei meditatii la legislatie rutiera putem negocia. :rolleyes:

 

OK, suna-ma si te meditez......... pe tine chiar gratis ca ai nevoie sa cunosti acolo unde lucrezi !!!

 

 

P.S. Ai vazut cum am interpretat postul tau ?! Oare nu ti-ai pus intrebarea de ce ti-am cerut articolele ?!!

Ca sa-ti raspund cu alta interpretare a situatiei de fapt, care sa conduca la o alta incadrare juridica favorabila mie, nu tie, omule cere epatezi de atata politie. Sa stii ca nu esti cel mai tare...

 

P.P.S. Hai sa-ti povestesc o faza tare cu unul de-al tau, ca doar voi va considerati "de-ai vostri" doar pe voi...

Era insp. pr. omu' la o testare d-aia, stii tu... Iar je, dupa ce pusesem un raspuns la o intrebare din chestionar, raspuns contrar sfaturilor a 4 colegi ce "icsau" si ei ca si mine, il intreb pe domnu' (repet, era insp. pr. la examinari): "-Cum este aici?" Si imi spune: "-Pai tu dai testarea, tu trebuie sa dai raspunsul !" I-am aratat chestionarul cu raspunsul meu bifat si atunci omu' imi zice ca am gresit. Insist, si se duce sa vada pe keie ce si cum... Mentionez ca era intrebare d-aia cu poza in kestionar, legata de prioritate !!!

Intrebare retorica: CINE CREZI CA A AVUT DREPTATE ?!

 

Concluzie: nu te mai da tzantzosh ca intotdeauna este altul peste tine... nu eu, dar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar trebui ca eu sa stau in coloana si sa inghit fumul unui camion sau jetul de apa de la spalatorul de parbriz al masinii din fatza atata timp cat am loc suficient iar la plecarea de pe loc in mod cert nu pleaca nimic mai tare ca un moto deci nu incurc pe nimeni. Repet ... nici eu nu sunt de acord cu taiatul benzilor in mers si nici cu teribilismul motociclistilor care merg dupa reguli proprii cu o desconsideratie flagranta fata de ceilalti participanti DAR mi se pare de bun simt ca atunci cand am loc sa trec .. sa trec si cand sunt cu masina ma dau la o parte de pe culoarul dintre benzi daca incurc trecerea unui motociclist/scuterist etc ... pt. ca eu stau in masina cu aerul conditionat pe 22 de grade , cu muzica tare si cu tigara-n bot .. eventual cu un telefon la ureche iar amaratul cu motor e innecat in fum sufocat de caldura si de praf. Cand sunt cu "conserva" injur de toti mortii si toti sfintii daca vreau sa traversez orasul si pierd 2-3 ore .. de ce as obliga si un motociclist la corvoada asta cand el are spatiu de trecere suficient ? Deja au trecut 19 ani de la caderea comunismului si constat cu tristete ca sunt inca multi care merg pe ideea inradacinata in acea perioada in care toti trebuia sa fim egali "sa moara si capra vecinului" o masina nu este egala cu moto.

 

Despre claxonat in loc de turatii ... se vede ca n-ai mers pe motor. Claxonul este la mana stanga , mana ce se foloseste si pt. ambreiaj. Daca treci printre masini trebuie sa stai cu mana pe ambreiaj sau cu ambreiajul patinat ca sa nu se opreasca motorul si este f. greu aproape imposibil sa tii si ghidonul si maneta de ambreiaj si sa apesi si butonul claxonului din cauza asta toti tureaza motorul apasand ambreiajul pe care-l au permanent in palma

 

Intradevar, nu stiam de faza cu claxonul.

 

Legat de mersul printre benzi la stop, nu sunt de acord pentru ca nu va sustine legislatia, mergeti pe linia continua pe care nu aveti voie sa o incalcati. Si dupa cum vezi, v-o mai si luati din cand in cand. Si nu gandesc comunist, de exemplu m-as bucura ca la stop sa se puna in loc de linie continua o banda hasurata lata cat sa incapeti fara probleme pe care legea sa zica cum ca doar vehiculele pe 2 roti au voie sa o incalce. Dar deocamdata nu e asa, poate ar trebui sa ii propuneti modificarea legii primului ministru, ca banuiesc ca tine cu voi.

 

Eu am patit acum 2 zile cu un scuterist sa ma depaseasca prin dreapta (eram pe banda 1) la stop. Si dupa 10 metri a trebuit sa schimb banda sa-l depasesc si dupa mine toti pe care i-a depasit la semafor (era pe bulevardul unirii, unde ai voie sa bagi 60). Intrebarea mea e: am facut rau ca la urmatorul semafor nu i-am mai lasat loc sa ma depaseasca prin dreapta?

Legat de incalcat benzile in mers, eu sunt de acord cu ea, daca nu e linie continua, te asiguri si semnalizezi. Este perfect legala.

Editat de um02122
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceasta "recomandare" cu ce ocazie a fost facuta si ce inseamna mai exact?

A fost facuta in nenumarate randuri de catre BPR si IGP dar este strict o recomandare si se refera strict la mersul printre randurile de masini oprite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, nu stiam de faza cu claxonul.

 

Legat de mersul printre benzi la stop, nu sunt de acord pentru ca nu va sustine legislatia, mergeti pe linia continua pe care nu aveti voie sa o incalcati. Si dupa cum vezi, v-o mai si luati din cand in cand. Si nu gandesc comunist, de exemplu m-as bucura ca la stop sa se puna in loc de linie continua o banda hasurata lata cat sa incapeti fara probleme pe care legea sa zica cum ca doar vehiculele pe 2 roti au voie sa o incalce. Dar deocamdata nu e asa, poate ar trebui sa ii propuneti modificarea legii primului ministru, ca banuiesc ca tine cu voi.

 

Eu am patit acum 2 zile cu un scuterist sa ma depaseasca prin dreapta (eram pe banda 1) la stop. Si dupa 10 metri a trebuit sa schimb banda sa-l depasesc si dupa mine toti pe care i-a depasit la semafor (era pe bulevardul unirii, unde ai voie sa bagi 60). Intrebarea mea e: am facut rau ca la urmatorul semafor nu i-am mai lasat loc sa ma depaseasca prin dreapta?

Legat de incalcat benzile in mers, eu sunt de acord cu ea, daca nu e linie continua, te asiguri si semnalizezi. Este perfect legala.

Eu ma refeream la crosetatul benzilor ... nu la depasiri semnalizate. Mie de motociclistii care croseteaza benzile mi-e mai frica chiar decat de masini pt ca il vezi pe banda unu apoi sare pe 3 apoi iar pe unu apoi pe 2 nici nu stii cand ajune langa tine iar daca trag un pic stanga sau dreapta POC! . Despre faza cu scuteristul nu vreau sa comentez .. nici eu nu sunt un fan al lor ... dar eu daca depaseam si plecam primul la semafor .. in mod cert nu mai mai prindeai vreodata in fatza ta si nu te-as fi stanjenit deloc. Asta e .. pana se reglementeaza situatia asta intr-un fel ... trebuie sa convietuim si sa facem compromisuri unii pt. altii ... altfel voi ne loviti cu masinile ... noi va rupem cu bataia ... si nu se rezolva absolut nimic asa. Imi pare f. bine ca exista si "conservari" care citesc pe forum .. sper sa intre aici din ce in ce mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit acum 2 zile cu un scuterist sa ma depaseasca prin dreapta (eram pe banda 1) la stop. Si dupa 10 metri a trebuit sa schimb banda sa-l depasesc si dupa mine toti pe care i-a depasit la semafor (era pe bulevardul unirii, unde ai voie sa bagi 60). Intrebarea mea e: am facut rau ca la urmatorul semafor nu i-am mai lasat loc sa ma depaseasca prin dreapta?

 

Vai de capul tau ce ai mai patit cu scuteristul...un nenorocit si jumatate...Banuiesc ca v-a fost foarte greu sa-l depasiti toti , mai ales tu cu Matizu' ca nu incapeati amandoi pe aceeasi banda ( la Unirii ???). :rolleyes: :(

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza tare ... Azi dimineata ... ca de obicei , ma sui pe motor si plec spre serviciu , ies de pe aleea unde stau (paralela cu Lainici pt. cei care cunosc zona ) inspre bulevardul 1 Mai . Semaforul de la Ciuperca ( unde m-a lovit berbecu cu dacia ) era VERDE . Stau cu semnalul pus si astept sa treaca masinile .... la un moment dat il recunosc in trafic pe prietenu' cu Dacia , ma vede si el , desi avea verde pune frana , opreste toate masinile din spatele lui , moment in care aia se infig in claxoane , imi face semn ... ies de pe alee il salut si ii multumesc , el nu a schitat nimic , probabil ca nici nu m-a recunoscut ( in conflictul care l-am avut nu mi-am scos casca ) eu trec .. el prinde roshu . Vedeti ca nu i-a stricat casca in cap si scandalul pe care l-am facut cand m-a lovit. Sunt multi care nici macar nu sunt constienti ca existam si noi pe drumurile astea si au nevoie de o constientizare ... mai brutala .. mai verbala in functie de caz. Oricum tot respectul pt. el , a invatat sa ne respecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Bine ca ai scapat usor.

Daca i-ai rupt oglinda intentionat (adica nu in accident): distrugere din culpa

Daca a ramas cu urme dupa casca in gura sau daca are martori... mai este si asta ceva, dar nu mai tin minte cum se cheama.

 

 

Asfalt uscat!

si cu ce se pedepseste "distrugerea din culpa"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cu ce se pedepseste "distrugerea din culpa"?

In art. 217, alin. 1 ,2 , este incriminata fapta ce consta in "distrugerea, degradarea ori aducerea in stare de neintrebuintare al unui bun apartinand altuia sau impiedicarea luarii masurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum si inlaturarea masurilor luate, pedeapsa fiind inchisoare de la o luna la 3 ani sau cu amenda.

 

Oricum nu e cazul ... nu i-am rupt oglinda , am lovit-o in sensul in care se pliaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de capul tau ce ai mai patit cu scuteristul...un nenorocit si jumatate...Banuiesc ca v-a fost foarte greu sa-l depasiti toti , mai ales tu cu Matizu' ca nu incapeati amandoi pe aceeasi banda ( la Unirii ???). :rolleyes: :(

Eu nu imi permit sa depasesc un scuter atat de aproape, totusi are doar doua roti. Ii las loc sa cada daca ii trece prin minte ideea. Matizul n-are tabla prea tare, iar eu n-am inca niciun semn din trafic pe el. Te sfatuiesc sa faci la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nightwolf ... cam starnesti nervii in motoretistii de pe aici :rolleyes:)

cat ai ora pentru meditatii? >:(

 

 

Toate ca toate... @LifeOwner, i-ai luat motoretei ceva... sau ramai egoist si ti-ai luat doar tie blugi?

Iar legat de 'vechiul prieten'... eu zic ca te-a lasat pentru simplul fapt ca a inteles ce inseamna a fi motociclist si nu are nicio legatura cu faptul ca si-a luat casca in cap.

Daca tu inca mai consideri ca a fost bine ca i-ai dat cu casca in cap... atunci asteapta-te si invers.

Sincer, a fost urat faptul ca l-ai lovit... si cu casca. Stii totusi... este un corp dur si se cheama intr-un fel anume... ajuta-ma Nighwolf :D

Editat de GooFooTz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nightwolf ... cam starnesti nervii in motoretistii de pe aici :rolleyes:)

cat ai ora pentru meditatii? >:(

 

Nu e vorba de asta pretene dar, serios acuma, e chiar asa greu sa te documentezi inainte?? Iti ia fix 3 minute ... cat priveste ora de meditatii e la libera negociere :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate ca toate, dar cum poate sa fie o fapta savarsita intentionat distrugere din culpa? culpa tocmai asta presupune, lipsa intentiei :rolleyes:

 

pies: exista si infractiunea de distrugere pur si simplu pt situatia in care fapta e savarsita cu intentie, dar inteleg ca in situatia data nu s-a distrus nimic, deci nu e cazul, iar tentativa nu se pedepseste (duamne, ce ditai despicatul firului in patru, totusi vorbim de o oglinda :() ). si da, lovirea mosului cu o casca in cap poarta, intr-adevar, un nume, si anume loviri sau alte violente (infractiune), dar daca n-a facut plangere prealabila nu se pune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti da o lege prin care sa permiti mersul printre benzi pentru ca s-ar abuza de asta.

Ce vorbesti? Cam toate tarile UE (cele din vest) au specificat in lege ca este permisa deplasarea motocicletelor printre coloanele de masini oprite SAU IN MISCARE daca viteza lor nu depaseste XX kmph. Daca o masina schimba banda si a acrosat un motociclist ori daca se deschide usa si s-a lovit un motociclist atunci automobilistul este de vina 100%. Asta in conditiile in care motociclistul nu s-a deplasat cu mai mult de 10 kmph fata de viteza coloanei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in legislatie ca este interzis ca o motocicleta (fara atas) sa imparta banda cu o masina fie ca este in mers sau nu? (Nu as dori un "da, frate, normal" sau "nu cred" ci eventual un pasaj din legislatie daca exista). Din cate stiam eu, nu este ilegal sa mergi printre masini la stop atata timp cat nu ajungi pe contra sens=>nu este ilegal nici sa stai intre masini. Poate ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nightwolf ... cam starnesti nervii in motoretistii de pe aici :rolleyes:)

cat ai ora pentru meditatii? >:(

 

 

Toate ca toate... @LifeOwner, i-ai luat motoretei ceva... sau ramai egoist si ti-ai luat doar tie blugi?

Iar legat de 'vechiul prieten'... eu zic ca te-a lasat pentru simplul fapt ca a inteles ce inseamna a fi motociclist si nu are nicio legatura cu faptul ca si-a luat casca in cap.

Daca tu inca mai consideri ca a fost bine ca i-ai dat cu casca in cap... atunci asteapta-te si invers.

Sincer, a fost urat faptul ca l-ai lovit... si cu casca. Stii totusi... este un corp dur si se cheama intr-un fel anume... ajuta-ma Nighwolf :D

Bah .. zici ca's fanatic .. am investit in motoreta asta mai mult decat intr-o nevasta .. amanta .. ce vrei tu. I-am luat un kit de lanz complet si original , un contact nou si manete reglabile ... a mai ramas sa-i fac loc la mine-n camera :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in legislatie ca este interzis ca o motocicleta (fara atas) sa imparta banda cu o masina fie ca este in mers sau nu? (Nu as dori un "da, frate, normal" sau "nu cred" ci eventual un pasaj din legislatie daca exista). Din cate stiam eu, nu este ilegal sa mergi printre masini la stop atata timp cat nu ajungi pe contra sens=>nu este ilegal nici sa stai intre masini. Poate ma insel.

 

OUG - Art.42. - Când circulația se desfăÂşoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcție de intensitatea traficului Âşi viteza de deplasare, având obligația să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

 

De unde deducem ca motociclistul NU poate reveni in pozitie initiala deoarece situatia traficului nu ii permite acest lucru INSA:

 

REGULAMENT - Art. 116. – (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa semnalizeze schimbarea directiei de deplasare, depasirea, oprirea si punerea în miscare.

(2) Intentia conducatorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba directia de mers, de a iesi dintr-un rând de vehicule stationate sau de a intra într-un asemenea rând, de a trece pe o alta banda de circulatie sau de a vira spre dreapta ori spre stânga ori care urmeaza sa efectueze întoarcere, depasire sau oprire se semnalizeaza prin punerea în functiune a luminilor indicatoare de directie cu cel putin 50 m în localitati si 100 m în afara localitatilor, înainte începerea efectuarii manevrelor.

 

Nu se specifica nimic de MOTOCICLETE (pt cei care nu cunosc moped!=motocicleta). De unde deducem ca daca regula nu exista, nu se poate sanctiona. Una peste alta, motocicleta ESTE categorie de vehicul. Nu AUTO ci MOTO. Pentru care iti iei o alta categ. pe permis. DAR cum am mai spus si precedent, poti sa faci oricate giumbuslucuri vrei tu pe strada CU CONDITIA ca prin aceste giumbuslucuri SA NU incalci regulile de depasire a vehiculelor si sa ai grija sa nu-ti iei vreo portiera in cap! :rolleyes:

 

Ca sa raspund punctual la ce a spus pretzel: benzile de circulatie au fost construite in asa fel incat sa cuprinda si cea mai lata masina omologata sa circule pe drumul public (exceptie transportul special) si sa mai ramana ceva liber tocmai ca 2 vehicule sa nu se incalece. Nu se specifica nicaieri in COD sau REGULAMENT faptul ca 2 vehicule de categorii diferite nu pot sa imparta aceeasi banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OUG - Art.42. - Când circulația se desfăÂşoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcție de intensitatea traficului Âşi viteza de deplasare, având obligația să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

 

De unde deducem ca motociclistul NU poate reveni in pozitie initiala deoarece situatia traficului nu ii permite acest lucru INSA:

 

REGULAMENT - Art. 116. – (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa semnalizeze schimbarea directiei de deplasare, depasirea, oprirea si punerea în miscare.

(2) Intentia conducatorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba directia de mers, de a iesi dintr-un rând de vehicule stationate sau de a intra într-un asemenea rând, de a trece pe o alta banda de circulatie sau de a vira spre dreapta ori spre stânga ori care urmeaza sa efectueze întoarcere, depasire sau oprire se semnalizeaza prin punerea în functiune a luminilor indicatoare de directie cu cel putin 50 m în localitati si 100 m în afara localitatilor, înainte începerea efectuarii manevrelor.

 

Nu se specifica nimic de MOTOCICLETE (pt cei care nu cunosc moped!=motocicleta). De unde deducem ca daca regula nu exista, nu se poate sanctiona. Una peste alta, motocicleta ESTE categorie de vehicul. Nu AUTO ci MOTO. Pentru care iti iei o alta categ. pe permis. DAR cum am mai spus si precedent, poti sa faci oricate giumbuslucuri vrei tu pe strada CU CONDITIA ca prin aceste giumbuslucuri SA NU incalci regulile de depasire a vehiculelor si sa ai grija sa nu-ti iei vreo portiera in cap! :rolleyes:

 

Ca sa raspund punctual la ce a spus pretzel: benzile de circulatie au fost construite in asa fel incat sa cuprinda si cea mai lata masina omologata sa circule pe drumul public (exceptie transportul special) si sa mai ramana ceva liber tocmai ca 2 vehicule sa nu se incalece. Nu se specifica nicaieri in COD sau REGULAMENT faptul ca 2 vehicule de categorii diferite nu pot sa imparta aceeasi banda.

Boonn .. atunci inseamna ca mosul cu dacia care m-a lovit in picior si cu care imparteam aceeasi banda este vinovat pt. ca legea nu spune ca nu aveam voie sa fiu cu el pe aceeasi banda desi pana acum toata lumea a sustinut ca eu as fi de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boonn .. atunci inseamna ca mosul cu dacia care m-a lovit in picior si cu care imparteam aceeasi banda este vinovat pt. ca legea nu spune ca nu aveam voie sa fiu cu el pe aceeasi banda desi pana acum toata lumea a sustinut ca eu as fi de vina.

 

hehe, nu toata lumea, mai mult aia de le stie ei pe toate.

Salut, si numa' bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autoritatile RECOMANDA conducatorilor de autovehicule pe doua roti mersul printre randurile de masini atunci cand acestea din urma sunt oprite, pentru decongestionarea traficului. De asemenea, le recomanda si automobilistilor sa pastreze accesibile culoarele libere formate la stop. INSA atunci cand masinile pleaca, motociclistul sau scuteristul trebuie sa se integreze pe o banda si sa se faca vazut de catre automobilisti. Nu poti da o lege prin care sa permiti mersul printre benzi pentru ca s-ar abuza de asta. Atunci cand motociclistul este intre benzi si pateste ceva e vina lui, in majoritatea cazurilor, pentru ca legea nu prevede ca el are dreptul sa fie acolo. Si, inca ceva! Mare atentie la plecarea de la stop. Tragi tare de gaz ca sa scapi de masinile de langa tine si sa intri pe o banda din fata dar, in acelasi timp, trebuie sa fii absolut SIGUR ca nu trece un "meserias" pe rosu sau o salvare, ori un pieton intarziat etc.

Si mai era ceva ca observatie: accidentul se declara imediat, nu in 24 de ore.

 

 

:rolleyes:

 

dar mai e cate unu care cu muzica la maxim care te vede dar intentionat vireaza catre tine sa te intimideze .... poate de ciuda ca tu ve-i ajunge inaintea lui la destinatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...