Sari la conținut

Accident Autostrada Bucuresti- Pitesti 18.05.2008


Mirciulika
 Share

Postări Recomandate

Of, Doamne, cate mai sunt de reglementat in legislatia noastra rutiera!!! Printre astea se numara si treaba cu autorul moral. Desi toti declara ca mosul e vinovat de accidentul in lant, cretinoidul va scapa basma curata si va continua sa faca tampenii din astea... ;) E clar ca omul stia ce facea si o mai facuse! Doamne, ce oligofren!!

Multa sanate motociclistului! Sper sa nu fie amendat dupa ce isi revine! Ar fi culmea!!!

 

Conform legislatiei romane, daca se demonstreaza ca mosul cu Fordul a provocat "intentionat" accidentul, i se anuleaza permisul. (nu va mai putea poseda niciodata carnet de conducere). Pe langa asta, mai sunt celelalte masuri, care depind de rezultatele accidentului (nr de zile de spitalizare ale motociclistului).

Oricum...cel mai important e sa se faca motociclistul bine, si noi sa tragem invataturile din aceasta nefericita intamplare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 324
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"odata ce renaultul l-a lasat sa treaca a intrat in spatele Fordului Focus claxonand[..]"

 

Ce maniac si ala cu Renault-ul!! Il manca rau...a vrut sa demonstreze ceva?!!? Eu le-as lua permisele amandorura si as termina balciul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bi ce jeguri de oameni..........pe PROTV cica totul s-a intamplat din cauza motociclistului...........INCREDIBIL..........ce tara de .... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bi ce jeguri de oameni..........pe PROTV cica totul s-a intamplat din cauza motociclistului...........INCREDIBIL..........ce tara de .... :rolleyes:

 

pai da, omu era vinovat ca se afla pe sosea in momentul in care 2 cercopiteci cu masini de duzina isi dadeau clantza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer va spun, mosulica cu fordu', nu trebuie lasat sa scape.Trebuie sa-i aplicam o corectie de urgenta.Am niste nervi de-mi vine mie ca femeie sa-l bat non stop 3 zile.

Editat de myando79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai copii

Nu-l mai judecati pe omu cu renaultul, daca te tine unu in flash-uri 3 kilometri ......nu-mi spuneti ca nu treceati in spatele lui cu un claxon sau un mare semn de m**e

Plus ca ...omul a stat sa dea declaratii, m-a ajutat sa-l opresc pe bou ...

chiar cred ca oricare dintre noi facea la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu au cum să demonstreze că moÂşul a făcut-o intenționat ... poate să zică că i s-a părut că iese un pieton din boscheți ....

 

nici pe ăla cu Clio nu l-aÂş blama prea tare că a claxonat ... mi s-a întîmplat Âşi mie să merg cu 120 în coloană (cu maÂşina), în față să fie plin ochi Âşi să vină un bou din spate cu 180 băgîng flashuri la greu ... normal că-i dai mui_e cumva după ce te dai la o parte, te depăÂşeÂşte Âşi frînează că nu are unde să se mai ducă ... dar de aici Âşi pînă la frîna nesimțită ... e drum lung ...

 

pe scurt trebuia bătut urgent ...

 

@ Mirciulikă ... ai scris în timp ce postam :rolleyes:

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

silwiu, mai citeste inc-o data si de data asta incearca sa si intelegi. Fordul a vrut sa-i dea o lectie celui care nu l-a lasat sa treaca atat de repede cat ar fi vrut el.

 

Din posting-ul initial nu se intelege prea bine cine pe cine a claxonat dar daca tot mosul era cel grabit si tot el a franat intentionat ca sa se razbune ca nu a fost lasat sa traca mai repede, atunci animalul asta, de doua ori dobitoc chiar merita sa ramana fara permis pt tot restul vietii si sa plateasca despagubiri motociclistului ranit. Asemenea specimene sunt un pericol public si nu trebuie lasate sa mai iasa in trafic.

 

Oare daca mai multi martori depun marturie impotriva lui nu se poate face nimic in instanta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din posting-ul initial nu se intelege prea bine cine pe cine a claxonat dar daca tot mosul era cel grabit si tot el a franat intentionat ca sa se razbune ca nu a fost lasat sa traca mai repede, atunci animalul asta, de doua ori dobitoc chiar merita sa ramana fara permis pt tot restul vietii si sa plateasca despagubiri motociclistului ranit. Asemenea specimene sunt un pericol public si nu trebuie lasate sa mai iasa in trafic.

 

Oare daca mai multi martori depun marturie impotriva lui nu se poate face nimic in instanta ?

clar si eu sunt curios de acest lucru...un avocat ar fi mai in masura sa ne raspunda...nu poate fi actionat in instanta pt ceva gen tentativa de omor sau ceva asemanator, ca martori cre'ca sunt destui care pot sa confirme ca nu era nici un caine...asfaltul confirma ca nu era nici o groapa...iar cei din spate pot confirma ca a fost o manevra facuta cu rea intentie si voita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta tot incerc sa spun si repet.

Nu postez asa ceva pentru a scuti de vinovatie pe motociclist sau pentru a ma afla in treaba.

Postez pentru ca sant sofer si merg foarte mult si chiar am vazut mii de accidente dar asta a fost mai marcant pentru ca am vazut totul exact cum s-a intamplat

Clar motociclistul a patito din cauza unu-i (cuvant urat), un pericol public ce nu trebuie lasat sa mai iasa pe strada.

 

 

Am creat un nou topic din greseala, acolo ma intreaba cineva ca unde scrie in regulament ca trebuie sa dai avarii cand franezi brusc

 

ii raspund

Amice, daca tu nu sti asta, iarta-ma ca-ti spun dar nu ai nici o treaba cu condusul pe drumurile publice, este o regula nescrisa si este binecunoscuta, eu o stiu de 7 ani

citeste, circula mai mult in afara bucurestiului

 

Toata lumea trebuie sa priceapa ca nu sunt singuri pe sosea si ca sunt implicati in trafic multi mai multi oameni. Atentia nu trebuie indreptata doar catre masina sau motorul tau,

atentia trebuie indreptata catre toti cei care sunt vizibili si trebuie pastrate distate si atentia nu trebuie indreptata catre altceva.

 

Exemplu:

eu merg cu 130 de regula ...si ajung in coloana pe banda 2 unde viteza este de 120, cel din fata mea franeaza ....in spatele meu este un jeep care vine cu 180 si este la un km de mine.

Cat de mult il ajuta pe soferul jeep-ului cand vede ca eu franez si aprind si avariile?

iti si raspund

isi da seama ca nu doar reduc viteza ci franez...el la 180 la 500 m in spate :1 poate opri

2 nu ma omoara pe mine ( nu intra in mine )

3 nu ma baga in cel din fata mea

asadar sunt foarte multe semne care ajuta si sincer va recomand sa le invatati

la fel si conduita preventiva si multe altele

 

 

 

 

 

clar si eu sunt curios de acest lucru...un avocat ar fi mai in masura sa ne raspunda...nu poate fi actionat in instanta pt ceva gen tentativa de omor sau ceva asemanator, ca martori cre'ca sunt destui care pot sa confirme ca nu era nici un caine...asfaltul confirma ca nu era nici o groapa...iar cei din spate pot confirma ca a fost o manevra facuta cu rea intentie si voita

 

 

eu sant dispus sa merg ca martor, chiar nu avea nimic in fata decat o banda libera si un opel astra alb pe banda din dreapta la 50-100 metri in fata lu.

 

Si chiar vreau sa merg ca martor

Editat de Mirciulika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistuuu, nu a rulat cu o vitezăăă adaptatăă la condițiile de trafic, autoturismul din fațaaaa sa rulând cu o vitezăăă mai mică.

 

§ 5. Viteza Âşi distanța dintre vehicule

 

Art.48. - Conducătorul de vehicul trebuie să respecte regimul legal de viteză Âşi să o adapteze în funcție de condițiile de drum, astfel încât să poată efectua orice manevră în condiții de siguranță.

 

Inca o mostra "lege pentru orice" (ca-n basmul cu "creditul pentru orice"). Conform acestei legi, orice sofer poate fi acuzat de orice accident. Pentru ca daca ai fost implicat intr-un accident, inseamna ca nu ai adaptat viteza pentru a "efectua orice manevră în condiții de siguranță".

 

Si uite asa, țaca paca, s-a mai inchis un dosar de accident din doi timpi si trei miscari, prin vesnica "neadaptare a vitezei la conditiile de trafic". Si uite asa inca un psihopat care ar pica orice test psihologic mai serios (Focusarul) se plimba liber pe strazile tarii desi tocmai a cauzat accidentarea grava a unei persoane.

 

Bleah...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am văzut Âşi eu o grămadă de tiriÂşti punînd avariile ... e o chestie foarte bună ...

 

gîndiți-vă că veniți cu 150 pe centură Âşi maÂşina din față frînează de tot pentru a opri la coloană ... cînd mergi întins Âşi vezi frîne nu ai reacția de a frîna pînă la oprire din prima, mai întîi speri ca cei din față doar să reducă :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum dracu poate sa-l faca vinovat pe motociclist ( la stiri: "un motociclist a provocat un accident in lant"):rolleyes: sa-mi bag ceva in legislatia asta ca nu-i explicatie logica, dar ala in care a intrat motociclistul ce a declarat de ce a franat chiar asa de brusc, sau cei care sau ciocnit in spatele lui nu-s vinovati de provocarea accidentului pt ca nici ei nu au pastrat distanta de siguranta. Oricum din cate am inteles eu mosulica e de vina, si nu inteleg mai nou e la moda sa dai flashuri sau care-i faza ca toti dobitocii care ajung in spatele tau fara sa verifice traficu iti da semnale, hai ca mai inteleg daca te intalnesti cu cate un adormit care merge pe banda 1 cu 80-90 cand ambele benzi sunt libere...

Insanatosire cat mai rapida motociclistului...si sper ca va scapa fara vinovatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate da, poate sa scape. Daca nu exista contact intre Fordul lui si celelalte masini, el scapa. La noi inca nu se pune problema de autor moral. Asta o pot confirma si motociclistii care s-au tavalit din cauza unor dobitoci, au reusit totusi sa evite impactul cu masina respectiva, si pana la urma tot ei au iesit amedat si cu puncte de penalizare. Asadar, mosul cu Focusul o poate da la intors foarte simplu, va putea motiva ca un caine i-a trecut prin fata si a franat, cei din spate fiind de vina pentru ca nu au respectat distanata si nu au adaptat viteza pana la evitarea oricarui pericol. Nu stiu cum legea l-ar putea penaliza pe acel inconstient. Sper ca sa intre cineva si sa dea mai mule detalii despre ce si cum pentru ca asemenea specimen nu mai trebuie lasat sa umble liber printre noi.

Imi pare rau pentru motocicistul care a fost implicat in accident fara a avea nici cea mai mica vina. Din poze, motorul se pare ca e dauna totala, iar daca el mai e si scos vinovat (nu va mirati, suntem in Romania) nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie in sufletul lui... :rolleyes:

la fel am patit si eu si sant,din pacate singurul vinovat,pt vatamare din culpa.asta e Romania.nu avem decat sa facem accidentul si daca supravietuim poate avem dreptate,poate nici atunci!multa sanatete motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa-mi spuneti si mie cum pot urca poze

ma tot stradui si nu merge

 

 

Mirciulika, intra pe www.imageshack.us (n-ai nevoie sa-ti faci cont) si urca-le acolo, una cate una, apoi copiaza codul din al doilea rand denumit "Thumbnail for forums (1)" si da-i paste aici. Asa o sa apara poza

 

Momentan upload-ul pe forum mai face figuri, nu mai incerca. Naiba stie de ce.

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa mearga

Multumesc!

18052008bv5.th.jpg

 

 

din pacate nu am reusit decat o poza

dar am sa mai incerc

 

 

Pai repeta pasii facuti la prima poza, rand pe rand pentru celelalte. :rolleyes:

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am creat un nou topic din greseala, acolo ma intreaba cineva ca unde scrie in regulament ca trebuie sa dai avarii cand franezi brusc

 

ii raspund

Amice, daca tu nu sti asta, iarta-ma ca-ti spun dar nu ai nici o treaba cu condusul pe drumurile publice, este o regula nescrisa si este binecunoscuta, eu o stiu de 7 ani

citeste, circula mai mult in afara bucurestiului

 

Toata lumea trebuie sa priceapa ca nu sunt singuri pe sosea si ca sunt implicati in trafic multi mai multi oameni. Atentia nu trebuie indreptata doar catre masina sau motorul tau,

atentia trebuie indreptata catre toti cei care sunt vizibili si trebuie pastrate distate si atentia nu trebuie indreptata catre altceva.

 

Exemplu:

eu merg cu 130 de regula ...si ajung in coloana pe banda 2 unde viteza este de 120, cel din fata mea franeaza ....in spatele meu este un jeep care vine cu 180 si este la un km de mine.

Cat de mult il ajuta pe soferul jeep-ului cand vede ca eu franez si aprind si avariile?

iti si raspund

isi da seama ca nu doar reduc viteza ci franez...el la 180 la 500 m in spate :1 poate opri

2 nu ma omoara pe mine ( nu intra in mine )

3 nu ma baga in cel din fata mea

asadar sunt foarte multe semne care ajuta si sincer va recomand sa le invatati

la fel si conduita preventiva si multe altele

 

omul are dreptate, chestia cu avariile este stiuta peste tot in lume si o folosesc toti care merg mai mult cu masina. Mergeti pe afara cu masina iar cand dati peste un blocaj o sa vedeti ca lumea activeaza avariile. E o chestie de bun simt care te ajuta foarte mult.

Iar ca un mic exemplu am avut un citroen c3 din 2006 si am fost nevoit sa pun o frana brusca, tot din cauza unui idiot care a facut la fel ca cel cu fordul, in momentul franarii (de la 150 la 90 cred)s-au aprins avariile instantaneu!!! deci acest sistem exista la masinile noi fara sa mai apesi tu butonul de avarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima data m-a intrebat pe mine de ce ma bag

a doua oara a zis ca si eu faceam la fel

a treia oara ca a auzit un claxon si a crezut ca s-a intamplat ceva si a franat

 

 

banuiesc ca pe hartia de la politie a scris a treia varianta

 

 

 

dar parerea mea este ca un om care merge ca nebunu' si da masinile pe dreapta ....nu se sperie de un claxon si mai ales nu pune frana brusca pe banda 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...