Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma bate un gand.Am inceput deja sa fac un traseu si sa adun info. Ma gandesc la Islanda.Ceva amatori?

 

:sick: :D

Incredibil! Da stii ca si eu tot cam acolo bateam cu gindul? Nu cumva ai citit si tu National Geografic luna trecuta? :moto:

Eu n-am avut timp sa ma chiar gindesc, dar la o prima vedere, transportul mobrelor pina acolo ar putea costa mai mult decit tot restul turei. Daca aprofundezi, pune-ma pe lista.

 

 

 

 

Suna bine! Detalii?

Sper ca te-ai gandit la traseul asta pentru la vara, nu?

 

Meeeeyy! Ai innebunit?????!!! Vara???? :drink: Pai ce te faci tu acolo vara omule, ca atunci nu mai sunt cinci metri de zapada pe drumuri si incep sa se dezghete ghetarii! Iti mai amintesti reportajele alea de la Teleenciclopedia cu bucatile alea mari de gheata care se prabusesc in ocean? Si cu cataratorii aia care fac escalada pe ghetari in mijlocul lui iulie? Ei bine, no fun pentru tine, ca e prea cald. Daca vrei, spune repede, sa mai apucam sa facem rezervari acuma, pentru decembrie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai chestia este destul de aprofundata. Exista un inconvenient totusi : drumul cu ferry. Dureaza cel putin 4 zile pe apa , plictisitor. Pretul nu este chiar de speriat. Un om + mobra = 223 EUR in mid-season. In high-season e > 300. Drumul de la locul ala unde vine ferry (urat cuvant) pana la Reykjavik este de 7 ore. Insula in principiu nu este uriasa, se poate face decent in 7 zile.

Cum am zis,singura chestie nasoala sunt zilele pierdute pe ferry. Din cauza asta parca mai tentant ar fi un drum in Norvegia. Insa raman deschis la ideea cu Islanda. Si,evident,continui cercetarile. Am un amic care a fost acolo anul trecut cu un 1200GS :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ai de gand musiu sa faci toate astea?

 

ca parca m-as baga si je.......

 

Pai nu stiu. Sincer,chestia cu 4 zile pe ferry ma cam pune cu botul pe labe. Daca stau sa ma gandesc cat pot sa merg in 4 zile pe mobra ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GANDEAM SI EU CEVA PT "CAPULANORD"

DAR TREBUIE CAM 4 SAPTAMANI

POTI SA O ALERGI SI IN 3 DAR NU PREA VAD ROSTUL

PE DRUM DREPT SUNT UNDEVA LA 4700 KM

O MEDIE FERICITA DE 500 PE ZI IESI LA 10 ZILE DUS

PLUS 10 INTORS

CU 3 MACAR DE STAT PE UNDEVA SI INCA 2 DE REZERVA////VREME PROASTA, BOALA SE FACE LUNA

PROB CU NORVEGIA E CA NU AI VOIE MAI MULT DE 80 KM/H PE AUTOSTRADA

SI PRETURILEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE UAU

AS MERGE PRIN SUEDIA CAT DE NORDIC POT SI APOI AS IESI UN PIC IN NORVEGIA CAT SA AJUNG LA "CAPULANORD"

DECI

25 NOPTI DE CAZARE NIMIM 50 EURO DE PERS 1250EURO

GAZ 10000 KM LA UN 8 % CAM 800 LITRI LA 1.5 1200EURO

MANCARE 25 ZILE X 50 EURO 1250EURO

TAXE DRUM UNDEVA LA MINIM 200EURO

4000 EURO TOTAL APROXIMATIV

MINIM SI O REVIZIE

 

BINE INTELES CA VA APARE gigi

CARE EL NU MANACA DECAT FRUNZE

SE PISA IN REZERVOR SI CONSUMA 4 LITRI

DOARME SUB MOTOR

IA ULEI DE LA MC DONALDS SI FACE SI REVIZIA

SI CHELTUIE 1000 DE EURO

 

EU MA REF LA O CALATORIE IN CONDITII REZONABILE SI FARA LUX DAR NICI CHINUIALA

 

 

 

 

 

 

DECI

AJUNG LA IDEEA DE A STA 14 ZILE PRIN ALPI

CALATORIND CAT MAI MULT

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BINE INTELES CA VA APARE gigi

CARE EL NU MANACA DECAT FRUNZE

SE PISA IN REZERVOR SI CONSUMA 4 LITRI

DOARME SUB MOTOR

IA ULEI DE LA MC DONALDS SI FACE SI REVIZIA

SI CHELTUIE 1000 DE EURO

 

Deci m-am spart de ras...numai pot... :drink: :moto: :sick:

 

Esti tare...ma tin de birou, desi n-am baut nimic... :D :P

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4000 EURO TOTAL APROXIMATIV

MINIM SI O REVIZIE

Eu zic ca e mai mult. Sigur ca depinde ce iti propui. Dar eu, daca tot as face atata amar de drum, as mai sta la o masa la restaurant (in fiecare seara), as mai intra intr-un muzeu, etc.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,acum ce sa zic: 14 zile este ok pentru ... Islanda :drink: De n-ar fi alea 4 zile pierdute cu rau de mare si mancare congelata. Besides, 90 KM/H pe highway in Norvegia sucks.

Alpen it is. Depinde acum ce mi se nazare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GANDEAM SI EU CEVA PT "CAPULANORD"

DAR TREBUIE CAM 4 SAPTAMANI

POTI SA O ALERGI SI IN 3 DAR NU PREA VAD ROSTUL

PE DRUM DREPT SUNT UNDEVA LA 4700 KM

O MEDIE FERICITA DE 500 PE ZI IESI LA 10 ZILE DUS

PLUS 10 INTORS

CU 3 MACAR DE STAT PE UNDEVA SI INCA 2 DE REZERVA////VREME PROASTA, BOALA SE FACE LUNA

PROB CU NORVEGIA E CA NU AI VOIE MAI MULT DE 80 KM/H PE AUTOSTRADA

SI PRETURILEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE UAU

AS MERGE PRIN SUEDIA CAT DE NORDIC POT SI APOI AS IESI UN PIC IN NORVEGIA CAT SA AJUNG LA "CAPULANORD"

DECI

25 NOPTI DE CAZARE NIMIM 50 EURO DE PERS 1250EURO

GAZ 10000 KM LA UN 8 % CAM 800 LITRI LA 1.5 1200EURO

MANCARE 25 ZILE X 50 EURO 1250EURO

TAXE DRUM UNDEVA LA MINIM 200EURO

4000 EURO TOTAL APROXIMATIV

MINIM SI O REVIZIE

 

BINE INTELES CA VA APARE gigi

CARE EL NU MANACA DECAT FRUNZE

SE PISA IN REZERVOR SI CONSUMA 4 LITRI

DOARME SUB MOTOR

IA ULEI DE LA MC DONALDS SI FACE SI REVIZIA

SI CHELTUIE 1000 DE EURO

 

EU MA REF LA O CALATORIE IN CONDITII REZONABILE SI FARA LUX DAR NICI CHINUIALA

 

salut! eu sunt un fel de Gigi... :drink:

 

si, din experienta de anul trecut (am fost cu masina in Scandinavia: Suedia, Norvegia si Danemarka), te contrazic putin:

nu e chiar asa scump.

in primul rand la cazare... cred ca fara cort e greu desi stiu ca nu agreezi ideea de cort si inseamna muulte bagaje in plus; nu neaparat financiar dar nu e usor de gasit cazare in fiecare noapte in alta parte in schimb camping pt cort gasesti la tot pasul si in niste locatii superbe cu conditii extraordinare. Masina+cort+2pers costa undeva intre 12-22 euro. Deci per motociclist e mai ieftin.

O casuta mica si naspa de lemn costa cca 50euro/noapte pt 2 pers dar nu gaseai usor disponibila. In rest, hotel/motel rar de tot pe drum si erau intr-adevar preturi mari dar se duce si muult din farmec si mai ales din spontanietatea de a opri cand si unde ai chef.

 

Consumul nu cred ca poate iesi in nici un caz 8... la ce viteeze legale (si raadre) sunt acolo. Chiar si incarcat...

 

Mancarea... gasesti muulte supermarket de unde poti lua inclusiv mancare calda sau toate bunatatile... si nu ajungi neaparat la 50euro/zi. In Suedia costa cam ca la noi iar in Norvegia cu cca 50% mai scump.

 

Nu ai menitionat la costuri un rand de anvelope...

 

La nevoie, mai pot completa cu informatii pt cine mai vrea.

 

 

Besides, 90 KM/H pe highway in Norvegia sucks.

 

Cine a zis 90? E deja amenda mare... si stau cu radaru tip pistol la panda... 80 legal... la 85 deja nu scapi fara 100euro. (asa mi-au zis "bastinasii"). La mai mult... negociezi cat sa platesti sa eviti cateva zile de parnaie. Pe bune!

 

Si care highway??? Au doar cativa km... si aia cu taxa....

In Suedia da, e mai boerie... au ceva highway... si viteze mai decente, si alte amenzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu sunt un fel de Gigi... :moto:

 

DRAGA GIGI

NE BUCURAM SA TE AVEM IN MIJOCUL NOSTRU

fara tine nu ne.am da seama ca existam

:drink:

 

man vlad

nu uita de unde pleci tu si mai pune 4 zie de la noi in plus

consumul de 8 la mine e clar

iar cu corTul dupa o zi de motO mai merge dar dupa 14 NU

\ORICUM

RAMANE SA VEDEM CARE CE SI CUM MAI E LA ANUL

 

PANA ATUNCI VISE CA ASTEA <E> PE GRATIS

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah,deci mi se rupe.Tocmai am cercetat odometrul si am 350 km cand mai sunt 4 liniute la benzina. Murgu face clar 500 km cu un full tank. WTF!?!

Apropos,se mai merge la Kaprun la anul?

 

AS BAGA KAPRUN DOAR DE O NOAPTE SI AR FI SA ZICEM IN DRUM

DAR NU MAI PIERD 3 ZILE PE ACOLO

SI APOI AS INTINDEO PE ALPI

 

CU TOATE CA VLAD VIENA ZICE CA SUNT ANUMITE PASURI INCHISE

DECI TREBUIE SA VEDEM CE SI CUM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai julian si taxoc

 

da' ce bre, muschiu meu nu poate suporta un drum dintr'acesta bre?

 

v-ati aliat, ai? lasa iulian, gasesc eu niste poze si cu tine parcat, nu-ti fa probleme, punem pe forum....sa vada lumea....

 

:rock:

 

pa barca 4 zile poti sa bei si sa te uiti la stele bre. 4 zile. votca. stele. barca. valuri. o aventura in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai julian si taxoc

 

da' ce bre, muschiu meu nu poate suporta un drum dintr'acesta bre?

 

pa barca 4 zile poti sa bei si sa te uiti la stele bre. 4 zile. votca. stele. barca. valuri. o aventura in sine.

 

Ehhh, stiam eu ca exista si oameni mai pe modelul meu pe aici....Ce conteaza 4 zile? Si daca e asa ieftin.....Si poti sa vii in 2 saptamini inapoi......Yummy! Chiar incep sa ma gindesc mai adinc la ce voi face la vara..... Facem gashka de Islanda bre? Ca dupa aia putem parca si la Caponord eventual, la intoarcere :rock:

 

Adica asta vroia sa spuna: Ferry ala de unde pleaca spre insula? Si ala e unicul loc de unde se poate lua un ferry catre incolo?

Mai frate Budd, poate ne cunoastem si eu nu stiu, ca eu daca vin mereu mai tirziu, am cam pierdut prezentarile, dar s-ar putea sa vii si matale intr-o joi la noi (da nu joi asta, ca eu am treaba) si sa imi povestesti? Sau da-mi contactul cu pretinul care a fost, ori adu-l si pe el la intilnire, ori...ori....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai frate Budd, poate ne cunoastem si eu nu stiu, ca eu daca vin mereu mai tirziu, am cam pierdut prezentarile, dar s-ar putea sa vii si matale intr-o joi la noi (da nu joi asta, ca eu am treaba) si sa imi povestesti? Sau da-mi contactul cu pretinul care a fost, ori adu-l si pe el la intilnire, ori...ori....

Joi nu vin :rock:

Ar fi si greu sa ma deplasez pe vremea asta nervoasa. Amicul,ca si mine,locuieste in Olanda,adeca e olandez :what: . Mi-e vecin de ... judet ,nu ca ar locui departe. Am sa dau o tura pe la el in iarna sa culeg toate info ce mi le da. Le notez si apoi le voi posta aici.

Pentru mine 4 zile e mult fara sa fac nimic,sincer.M-am tot gandit si razgandit cum sa ma autoconving ca de fapt sunt zile castigate insa nu-mi iese nicicum. In astea 4 zile merg in Elvetia si inapoi,lejer. Ba chiar daca ma enervez ajung si in nordul Angliei.

Am sa revin cu detalii despre Islanda ceva mai incolo. Cam peste 2 saptamani am sa dau o tura pe acolo.

 

da ..........ce vremuri

uite asa se fac 45000 km in 14 luni

Pai se poate,eu nu am scos mereu motorul din curte.Cel putin in uichend preferam sa fac altceva. Si cu toate astea am 15.000 in 12 luni. In afara de Kaprun ,doar la lucru :haha: . Acuma cu Murgu sigur bat 30.000 daca merg in fiecare zi cu el. Cand se poate,cand nu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...