Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Singurul loc unde E09 m-au abandonat serios a fost o coborare la 30-40 de grade prin gol alpin, pe varful Tarcu.

 

E09 sunt stranii atunci cand s-au consumat. Nu trebuie sa amani schimbarea lor cand a venit momentul. Altfel, o sa ai parte de niste momente foarte ciudate (ca si mine) in care nu o sa stii de ce pierzi fata constant la trecerea prin gropi/sleauri si de ce spatele are momentele lui cand fuge fara avertizare cand pe stanga cand pe dreapta.

Merci de raspuns.Eu am auzit ce trebuie sa le rodezi 2-300 de km ca sa nu mai fie horror pe sosea.

Acum faptul e consumat,le-am luat.Ramane sa postez impresile dupa ce ma dau cu ele.Dar pana atunci trebuie sa cumpar camere.Voi de unde luati camere ieftine si bune(daca exista asa ceva)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci de raspuns.Eu am auzit ce trebuie sa le rodezi 2-300 de km ca sa nu mai fie horror pe sosea.

Acum faptul e consumat,le-am luat.Ramane sa postez impresile dupa ce ma dau cu ele.Dar pana atunci trebuie sa cumpar camere.Voi de unde luati camere ieftine si bune(daca exista asa ceva)?

Heidenau. Omniprezent numele asta, nu? :rock: Vezi poate te combini cu cineva care isi ia gume de la ei, sa impartiti cheltuielile de transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heidenau. Omniprezent numele asta, nu? :D Vezi poate te combini cu cineva care isi ia gume de la ei, sa impartiti cheltuielile de transport.

poate totusi exista un magazin de unde sa le iau ca nu vreau sa astept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasi chestie am patit-o eu cu Karoo T. Primii 100km au fost un calvar ....CALVAR .... in prima curba am zis ca dau cu curu de asfalt, s-a "culcat" singura pe curba, lucru care cu Anakee-ul (care avea cam 15-16.000 km) nu se intampla ... oricum ... eu zic ca este doar o chestie de obisnuita .. cu putina rabdare o sa para ok .. cred ....Ca prima impresie

s-a rezolvat... m-am obisnuit... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate totusi exista un magazin de unde sa le iau ca nu vreau sa astept...

Eu am incercat 3 zile sa iau legatura cu cei din Timisoara, pentru o pereche de gume. Dupa ce am renuntat la idee, am luat legatura cu Romi si mi-am luat Metzeler, desi eram curios de performantele Heidenau...

Daca gasesti totusi un magazin de unde se pot lua "instant", lasa o vorba pe aici, ca poate ma mai incurc de niste bani si imi cumpar si eu o pereche, macar de palmares.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat 3 zile sa iau legatura cu cei din Timisoara, pentru o pereche de gume. Dupa ce am renuntat la idee, am luat legatura cu Romi si mi-am luat Metzeler, desi eram curios de performantele Heidenau...

Daca gasesti totusi un magazin de unde se pot lua "instant", lasa o vorba pe aici, ca poate ma mai incurc de niste bani si imi cumpar si eu o pereche, macar de palmares.. :D

Eu vorbeam de camere ca gume mi-am luat de la depozitul de anvelope.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti rabdare sa asteptati o saptamina, luati de la Romi3 orice tip de cauciuc sau camera (recomand enduro ultra heavy duty ca sa nu mai faceti pana).

n-ar fi problema o saptamana.Azi am fost la KTM in Pipera si aveau camere Dunlop la 55 lei dar nu am gasit pe 17 inch si nici pe 19 .Aveau doar 21 si 18.Am vrut sa comand dar mi-au zis ca o sa coste 75 roni buc.

Bine,cred ca alea ultra heavy duty nu sunt prea ieftine desi foarte bune.Astept,ca sa vad preturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ar fi problema o saptamana.Azi am fost la KTM in Pipera si aveau camere Dunlop la 55 lei dar nu am gasit pe 17 inch si nici pe 19 .Aveau doar 21 si 18.Am vrut sa comand dar mi-au zis ca o sa coste 75 roni buc.

Bine,cred ca alea ultra heavy duty nu sunt prea ieftine desi foarte bune.Astept,ca sa vad preturile.

 

cam scumpe, oricat de dunlop ar fi ele. 2 camere normale sunt 70 roni la heidenau (21 cu 17). si la noi "in cartier" am auzit ca se mai pregateste o comanda de la Timisoara la care ai putea "lipi" camerele.

 

grija mare cu mitasul pe sosea. multi au spus ca parca sunt facute din plastic, nu din cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cum spuneam, sint cele mai bune cauciucuri cu care am mers pina acum (comparate cu Sahara, Scorpion S/T si Anakee). Si asta pe asfalt uscat si ud. Adica ma tin dupa un ZZR1100 fara probleme pe viraje. Pe offroad sint doar foarte bune (cam de nota 9). Nu stiu cit tin Heidenau in regimul la care am mers eu, dar cu siguranta n-au nici o sansa pe asfalt.

620 RON.

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Da, eu - Stefan GS si cu Nils vrem sa mai comandam cateva Heidenau. Daca mai e careva interesat din Bucuresti sa dea un semn... :cheers:

 

Preturile recente sunt

 

K 60

100/90-19.......180

130/80-17......205

140/80-17......290

 

K76

100/90-19.......199

130/80-17.......240

150/70-17.......299

 

iar camerele sunt 35 lei fata si 40 lei spatele. :banana:

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe offroad sint doar foarte bune (cam de nota 9). Nu stiu cit tin Heidenau in regimul la care am mers eu, dar cu siguranta n-au nici o sansa pe asfalt.

Cu K60 ai toate sansele sa-ti polizezi scartitele (doar scaritzele :banana:) pe uscat. :cheers: Ce-i drept nu stiu cum s-ar comporta Heidenau pe o vacuta de ST; stiu doar ca pe Domi si F650 sunt foarte ok.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grija mare cu mitasul pe sosea. multi au spus ca parca sunt facute din plastic, nu din cauciuc.

Acu in weekend le schimb si-ti spun cum e.Pe uscat cica n-ar fi probleme.Doar pe ud.Cica trebuie rodate 2-300 de km.

Cu cat e cauciucul mai natural,cu atat se consuma mai repede.Pe masura ce se combina cu diverse ca sa reziste mai multi km cu atat sunt mai din plastic. :cheers:

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam, sint cele mai bune cauciucuri cu care am mers pina acum (comparate cu Sahara, Scorpion S/T si Anakee). Si asta pe asfalt uscat si ud. Adica ma tin dupa un ZZR1100 fara probleme pe viraje. Pe offroad sint doar foarte bune (cam de nota 9). Nu stiu cit tin Heidenau in regimul la care am mers eu, dar cu siguranta n-au nici o sansa pe asfalt.

620 RON.

 

Subscriu! Sunt intr-adevar super. N-ai emotii pe niciun fel de drum! Dar asta are un pret: se duc reeeepede pe asfalt... :cheers:

Dupa ce am "halit" o pereche, am zis sa incerc si KAROO simplu (nu "T"). Au "maselele" mai rare si mai mari.

Se duc la fel de repede, in teren sunt mai bune. Si la franare brusca pe asfalt se simte diferenta: pierde ceva mai repede aderenta. Dar e normal, fiind mai... dirt oriented. In curbe pe asfalt sunt la fel de bune ca varianta "T". Nu am incercat sa-mi polizez scarita pe udatura, dar tind sa cred ca ar face fata...

Daca esti dispus sa dai ceva in plus pentru siguranta ta, ambele variante merita toti banii !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca Uzunu m-a zapacit de cate ori a pomenit Tourance in posturile lui, m-a convins sa imi iau si eu asa ceva

 

gasesc oare pt dimensiunele mai ciudate ale TDM-ului asa ceva??

acum sunt echipat de urmatoarele:

 

110/80-18 58V SP.DEMON PIRELLI

150/70-17 69H SP.DEMON PIRELLI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai is aceleasi dimensiuni ca la GS. Atat doar ca eu nu cred ca-mi mai iau Tourance-uri. Tin atat de mult incat ma plictisesc de ele :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai is aceleasi dimensiuni ca la GS. Atat doar ca eu nu cred ca-mi mai iau Tourance-uri. Tin atat de mult incat ma plictisesc de ele :drink:

 

 

pai tu ai roata de 18" pe fata??

 

eu vreau sa tina cat mai mult si si sa aibe aderenta buna pe ploaie!

 

 

http://www.metzelermoto.com/web/catalog/mo...g/enduro_street

 

nu au dimensiunea mea pe fata la tourance :rolleyes:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da, pardon, am 19 pe fata, dar tot 110/80. Am presupus ca si TDMu' are acelasi diametru al rotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da, pardon, am 19 pe fata, dar tot 110/80. Am presupus ca si TDMu' are acelasi diametru al rotii.

 

 

din pacate e de 18. si nu produc astia tourance pe dimensiunea mea :rolleyes:

 

ce alt cauciuc are acelasi profil si rezistenta ca tourance??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare...

am citit tot ce s-a scris pana acum si stiu ca s-a mai intrebat dar nu am gasit eu raspuns (daca mi-a scapat imi cer scuze), stiu ca sunt printre voi persoane care au cumparat si Heidenau k76 dar nu am gasit review-uri despre aceste gume...

despre k60 am citit si recitit, dar de k76??? nimik???

eu merg mai mult pe strada si in off putin si fara noroaie sau nisipuri... in principal drumuri forestiere, de tara, carute, etc... soft enduro...

sunt interesat si de aderenta pe asfalt uscat si ud, abilitati of roadrespectiv durata de utilizare ale k76...

pe scurt... diferenta de durata de utilizare data de duritatea k76 merita? in detrimentul aderenteion / abilitate off a k60-ului?

Editat de senzed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus k65 pe fata,am roata pe 18 si k76 pe spate,am rulat cam 5000km si sunt foarte multumit,uzura aprope zero si se comporta foarte bine pe ud pe asfalt si acceptabil pe drum de tara,la pretul asta nu gaseam ceva mai bun 170 fata si 240 spatele,pozele sunt facute cand am pus gumele noi

post-17253-1245512372_thumb.jpg

post-17253-1245512417_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va spuneam ca mi-am pus Mitasuri E09.Ieri le-am probat in on si off.Pe strada mi-a creat un sentiment de nesiguranta in primii 100 m dupa care probabil,praful de pe drum a depus o oarecare rugozitate pe crampoanele lucioase de pana atunci.

Am mai mers 20 de km incercand franele fata si spate la diverse viteze unde am constatat ca pe spate nu te poti baza la viteze mari iar cu fata e mai sanatos ca la orice viteza peste 30 km/h sa nu blochezi roata.Sa incerci sa franezi ca ABS-ul.Mai revin cu amanunte dupa ce fac 300 km pe sosea(rodajul gumelor).

Pe partea de off a fost FUN. Am iesit pe malul Argesului la barajul de la Mihailesti si am mers pe 3-4 tipuri de teren.Ne-am intors in Mihailesti pe malul celalalt.Traversarea argesului cred ca am facut-o pe drumul care intra in Bucuresti pe Giurgiului.Pe pamant cu putin praf de piatra (nu foarte fin) e cel mai bine.Ai aderenta si incredere.La fel si pe iarba uscata (uda nu am intalnit).Pe pietris mai maricel,fata de fostele Bridgestone TW eram mai increzator si am mers destul de tare ,fara probleme.Pe nisip foarte fin dar gros in straturi mi-a cam stat inima .Ma simteam ca la echilibristica pe sarma.Trebuia sa merg in forta ca sa nu se clatine.Orice incercare de a reduce gazul se solda cu instabilitatea rotii din fata.Poate si lipsa mea de experienta pe nisip si-a spus cuvantul.Trebuie sa ma intorc acolo sa mai exersez.Un prieten cu Husaberg si crampoane mai ascutite se distra de minune pe zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...