Sari la conținut

Motociclete... De Fete ;)


blueberry
 Share

Postări Recomandate

hello

eu am GS 500 F.Am facut si scoala la Luis pe GS- ultimele 4 sedinte, am dat si examenul pe un GS. O consider perfecta. E usoar de manevrat si f ascultatoare. E drept ca e cam grea cc 200 kg, dar eu sunt si inalta si nu sunt nici f slaba, dar asta cred ca e irelevant.Si mai mult nu e nici f mica ca si cc, dar nici mare. Te plictisesti mai greu de ea, fata de un 125- care e tot una cu bicicleta sau cu un 250. Initial am vrut ninja de 250 dar mi s-a tot zis ca o sa mi se ia repede de ea.

Am ales deci GS si am facut the best choice. O recomand incepatoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 371
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gs-ul de 500 e de recomandat incepatorilor mai inaltuti, are saua destul de lata.

Orice motorul ti-ai lua la inceput ti se pare greu, pana inveti ca nu se tine din muschi.

Eu am inceput pe un GPZ 400 si mi se pare foarte okay ca prim motor, e nervos cand trebuie, te iarta de multe ori, e mai okay pentru persoane pana in 1.70 fiind destul de jos.

Diferente prea mari intre gpz si gs nu sunt, gs-ul e ceva mai linistit, in schimb e foarte manevrabil in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce inaltime are,greutate, ce motor ii pace..recomandabil pt o femeie este fara indoiala Yamaha Virago 535. E joasa,usoara si foarte manevrabila. Nici nu este foarte scumpa, iar piesele se gasesc cu usurinta.

Mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce inaltime are,greutate, ce motor ii pace..recomandabil pt o femeie este fara indoiala Yamaha Virago 535. E joasa,usoara si foarte manevrabila. Nici nu este foarte scumpa, iar piesele se gasesc cu usurinta.

Mult succes.

 

Mersi mult. Ok, avem prima motoreta pe lista. Alte sugestii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor!

 

Sotia mea a decis sa devina motociclista :bounce: asa ca eu pot sa incep sa modific motorul. Vreau sa cumpar un motor pentru ea, preferabil chopper. Ce sfatiti, ce motor sa iau?

 

Multumiri anticipate!

 

Eu am auzit de o virago 535 de vanzare cu 2500 din 1999 cica 3000 km. Am avut viraga si e tare faina pentru incepatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit de o virago 535 de vanzare cu 2500 din 1999 cica 3000 km. Am avut viraga si e tare faina pentru incepatori

 

Din '99 si 3000 km? :bounce: mai repede rugineste cand nu este folosita...asa ca tot prost pica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gs-ul de 500 e de recomandat incepatorilor mai inaltuti, are saua destul de lata.

Orice motorul ti-ai lua la inceput ti se pare greu, pana inveti ca nu se tine din muschi.

Eu am inceput pe un GPZ 400 si mi se pare foarte okay ca prim motor, e nervos cand trebuie, te iarta de multe ori, e mai okay pentru persoane pana in 1.70 fiind destul de jos.

Diferente prea mari intre gpz si gs nu sunt, gs-ul e ceva mai linistit, in schimb e foarte manevrabil in oras.

pai ia zi domnisoara alt motor mai jos decat gs 500 dar sa nu fie vreun neam de choper, si nici antichitatea de bandit de 400

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ia zi domnisoara alt motor mai jos decat gs 500 dar sa nu fie vreun neam de choper, si nici antichitatea de bandit de 400

Imi permit sa iti raspund :

Ducati Monster. :lol:

Editat de VincentVega
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei bine , recunosc ca nu am avut rabdare sa citesc tot dar eu am un kawasaki er6n si e ....perfect.

are 650 cmc cu 72 cai , cam 175 kg la gol si desi e bicilindru e totusi in 4 timpi si nu te vibreaza teroristic.

chiar si noua , dar model 2008, are un pret superdecent, consuma cam 6l/100km, prinde si 200km/h :lol: , asta in a6-a si 9mii ture (mai are 2mii pana la rosu)

pe curbe sta bine , eu o controlez muuulti metri la blocarea spatelui si chiar am reusit sa o redresez in situatia spate "plecat" muuult in curba la dreapta cu nisip

 

motorul e foooooarte usor de manevrat si prietenos si m-a invatat multe si, mai mult, ma face sa progresez in sensul ca acum pot spune si eu, ca altii mai priceputi, ca dupa ce voi merge cu ea 2-3 ani pot trece la ceva mai nervos. am avut un suzuki gsr 600 care ma teroriza si cu care nu puteam sa invat pt ca era cumplit PENTRU MINE.

 

precizare... am 167cm si cat A de 1 an si cam 8mii km pe moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello

eu am GS 500 F.Am facut si scoala la Luis pe GS- ultimele 4 sedinte, am dat si examenul pe un GS. O consider perfecta. E usoar de manevrat si f ascultatoare. E drept ca e cam grea cc 200 kg, dar eu sunt si inalta si nu sunt nici f slaba, dar asta cred ca e irelevant.Si mai mult nu e nici f mica ca si cc, dar nici mare. Te plictisesti mai greu de ea, fata de un 125- care e tot una cu bicicleta sau cu un 250. Initial am vrut ninja de 250 dar mi s-a tot zis ca o sa mi se ia repede de ea.

Am ales deci GS si am facut the best choice. O recomand incepatoarelor.

 

 

Eu am Marauder de 250. E ok de 250... si o am de aproape 4 ani. N-as schimba-o! Ma inteleg cu ea perfect, si am luat-o pentru ca nu ma poate duce mai mult decat viteza legala pe autostrada; a fost unul dintre criteriile pentru care am ales-o. Are 150 kg la plin, o ridic foarte usor la nevoie, am vreo 3 pozitii pe care le pot folosi cand sunt pe sa si fara pasager, ma lasa sa ma joc ...uneori ma cocotz in scarite si imi imaginez ca-i o enduroaica... :lol:

Am urcat si pe altele...nu pot sa spun ca nu mi-au placut, si ca nu m-au atras caii de sub ele, sau ca nu mi-ar placea sa am si o enduro... Am ales-o insa pe ea pentru ca ma simt mai protejata si pentru ca intra in casa, si pentru ca e usor de intretinut, mie mi se pare foarteb manevrabila...etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fete cu experienta pe doua roti si cu destui bani in buzunar (ca si pentru baietii sub 170cm) - incercati Buell XB12SCG. Un cuplu extraordinar, destui cai putere, supercompacta, arata mai bine in realitate decat in poze unde arata extrem de bine. E atat de mica incat eu nu incap pe ea. In plus intretinerea e atat de simpla incat se poate face integral la domiciliul clientei.

Mesaj completat

3757399610_8b9e09eae4_b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mototicleta usurica si fasneata e si derezeul meu, mi s-a parut un model foarte in regula pt incepatori. nu e micuta, ce-i drept, dar mai sunt si fete inalte si incepatoare, pt care cred ca ar fi o optiune :lol:

 

pies: n-o vand, asa ca am spus pe bune ca e nimerita pt incepatoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna,

 

Eu am o Yamaha YBR 125. Am luat-o la un pret bun (noua).

 

Inca nu am poze (am sa fac saptamana viitoare dupa ce iau permisul - sper:)). Miercuri am examen.

 

Diana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o motocicleta usoara si foarte usor de manevrat suzuki intruder vl 250 lc are doar 135 km la gol fara sisy bar si crash bar si are centrul de greutate foarte jos si pare mai usoara decat este

 

are 24 de caluti si poate foarte lejer sa mearga cu 120 km pe h , atinge si 140 km/h dar nu este confortabil (te cam deranjaza grav curentii de aer) este sprintena si in oras se strecoara bine prin trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...