Sari la conținut

Motociclete... De Fete ;)


blueberry
 Share

Postări Recomandate

apai faza ii urmatoarea ca daca te tine poti sa conduci orice, eu am 1:60 si vreo 45-50 kile si conduc iun gsx 750 r de 230 kg, deci zoe daca esti barbata merge pe orice numa grija la accidente, asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 371
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu iti zic din proprie experienta ca yamaha yzf 600 thundercat nu e pt tipe...eu mi-am coborat si jamberele si am inmuiat si amortizoru si tot cand mai prind o denivelare si nu pot sa pun pic jos ma dezechilibrez...e inalta

 

deci nu va luati dupa mine... sunt un exemplu prost chiar daca acum m-am obisnuit cu mobra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati, dar eu nu cred in sintagma "motociclete de fete"

daca un om poate conduce un motor, il conduce si basta, indiferent de cilindree, inaltime, greutate, cp, etc

si barbati am pomenit cu aceleasi probleme: sunt mici, slabi, etc

 

am vaz fete pe choppere mari, vitezane mari, enduro mari, totul tine de vointa :D

 

tuate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura motocicleta care am vazut-o eu si care e de fete(ma refer la clasa 125cc) dupa parerea mea e Honda CBR 125R.E posibil sa fie si NSR-ul dar pe aceea inca nu am vazut-o live cu o fata pe ea;):D

Editat de Tomek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati, dar eu nu cred in sintagma "motociclete de fete"

daca un om poate conduce un motor, il conduce si basta, indiferent de cilindree, inaltime, greutate, cp, etc

si barbati am pomenit cu aceleasi probleme: sunt mici, slabi, etc

 

am vaz fete pe choppere mari, vitezane mari, enduro mari, totul tine de vointa :D

 

tuate bune!

 

Si daca mobra este foarte inalta si foarte grea si tu esti incepatoare (adica nu o poti manevra "pe langa") cum dai cu spatele???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe jos frumos, pe langa ea (ideal - pe partea stanga a mobrei, cu mana stanga pe ghidon si mana dreapta pe partea din spate a seii sau pe manerul pasagerului). Dar repet ce a zis cea pe care ai citat-o :D Exista motor de om mai mic, mai slab(anaog), sau mai gras, mai inalt, mai etc. Ca in general femeile sunt prin "design" si "constructie" mai mici decat majoritatea barbatilor - asta e partea a 2-a - dar e cu totul altceva! :blink:

 

Iar daca nu merge nici pe langa - asta e! Solutia: crashpaduri/crasbaruri si ceva tranteli pe loc cu mobra si ceva exercitiu... :kiss: E in mare parte chestie de cum si unde aplici forta nu de cata forta fizica dispui (sa stai LANGA motor, nu la juma de metru distanta cu mainile intinse - cum am vazut pe unii si unele- ar fi doar unul dintre exemple).

 

PeSeu: Ma gandesc la ce-am auzit pe cineva zicand unei fete mai mici de statura cu un motor greoi odata (citat din memorie): "Incearca sa o bagi si tu in asa fel incat sa mai poti sa o si scoti/intorci cand o lasi undeva".

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu iti zic din proprie experienta ca yamaha yzf 600 thundercat nu e pt tipe...eu mi-am coborat si jamberele si am inmuiat si amortizoru si tot cand mai prind o denivelare si nu pot sa pun pic jos ma dezechilibrez...e inalta

 

deci nu va luati dupa mine... sunt un exemplu prost chiar daca acum m-am obisnuit cu mobra

 

Atata timp cat poti atinge pamantul chiar si cu varfurile picioarelor, poti tine un motor in echilibru, drept...nu se pune problema de inclinat prea mult, caci atunci nu poti tine nici un motor de 160 kile, nici unul de 230 kile...

 

Thundercatul are 3 dezavantaje majore (pe langa zecile de avantaje, care m-au facut sa-mi iubesc mobra :D ):

 

-este foarte grea pentru o fata (210 kile)

-bracheaza destul de putin si te poti trezi ca vrei sa iei un viraj din scurt si ti s-a "terminat" virarea si esti pe jos!

-are saua destul de lata si asta te mai ridica putin de la pamant, fata de motoarele cu aceeasi inaltime de la sol dar cu saua mai ingusta

 

In rest, numa cuvinte de lauda la adresa pisicului meu!

 

Asadar si Thundercatul poate fi o optiune ca motor pentru fete, insa nu pentru FETE INCEPATOARE! din cauza acceleratiei destul de nervoase intr-a intaia si a greutatii mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe jos frumos, pe langa ea (ideal - pe partea stanga a mobrei, cu mana stanga pe ghidon si mana dreapta pe partea din spate a seii sau pe manerul pasagerului). Dar repet ce a zis cea pe care ai citat-o :D Exista motor de om mai mic, mai slab(anaog), sau mai gras, mai inalt, mai etc. Ca in general femeile sunt prin "design" si "constructie" mai mici decat majoritatea barbatilor - asta e partea a 2-a - dar e cu totul altceva! :blink:

 

Iar daca nu merge nici pe langa - asta e! Solutia: crashpaduri/crasbaruri si ceva tranteli pe loc cu mobra si ceva exercitiu... :kiss: E in mare parte chestie de cum si unde aplici forta nu de cata forta fizica dispui (sa stai LANGA motor, nu la juma de metru distanta cu mainile intinse - cum am vazut pe unii si unele- ar fi doar unul dintre exemple).

 

PeSeu: Ma gandesc la ce-am auzit pe cineva zicand unei fete mai mici de statura cu un motor greoi odata (citat din memorie): "Incearca sa o bagi si tu in asa fel incat sa mai poti sa o si scoti/intorci cand o lasi undeva".

 

 

Vorbim de fete incepatoare....

 

Si eu ma gandesc mereu cum plec daca m-am parcat ...desi cica am invatat intre timp cum "sa ma plim" pe langa ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat poti atinge pamantul chiar si cu varfurile picioarelor, poti tine un motor in echilibru, drept...nu se pune problema de inclinat prea mult, caci atunci nu poti tine nici un motor de 160 kile, nici unul de 230 kile...

 

Thundercatul are 3 dezavantaje majore (pe langa zecile de avantaje, care m-au facut sa-mi iubesc mobra :blink: ):

 

-este foarte grea pentru o fata (210 kile)

-bracheaza destul de putin si te poti trezi ca vrei sa iei un viraj din scurt si ti s-a "terminat" virarea si esti pe jos!

-are saua destul de lata si asta te mai ridica putin de la pamant, fata de motoarele cu aceeasi inaltime de la sol dar cu saua mai ingusta

 

In rest, numa cuvinte de lauda la adresa pisicului meu!

 

Asadar si Thundercatul poate fi o optiune ca motor pentru fete, insa nu pentru FETE INCEPATOARE! din cauza acceleratiei destul de nervoase intr-a intaia si a greutatii mari.

 

 

 

asa e...astea sunt dezavantajele care le-am observat pe pielea mea...mai ales bracatul..ca m-a aruncat o data pe jos de mi-am omorat genunchii :kiss: si mai am prob cand trebuie sa o scot de undeva sau sa o intorc...fiind grea si abia ajung jos,de obicei cer ajutorul cuiva,pt ca mereu se opresc tipi sa se uite ca e o tipa pe ditamai motoru :lol: si ii rog sa ma traga(sa imi fie rusine,dar ata ete)...momentan invat sa o intorc pe cric :hug: ca sa nu mai am prob...dar in rest se comporta exemplar...la drum lung e o adevarata placere sa ai un motan :lol:

 

eu cu acceleratia m-am obisnuit...e adevarat ca daca nu stii sa te joci cu ambreajul ai toate sansele sa bagi mana in gaz si sa ramai in urma mobrei :D si mie imi scapa mana in gaz la inceput dar aveam noroc ca mereu am fost atenta si nu dadeam drumul la ambreaj...acum m-am obisnuit cu motanu meu

Editat de thunder_cat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca mobra este foarte inalta si foarte grea si tu esti incepatoare (adica nu o poti manevra "pe langa") cum dai cu spatele???

 

 

Pai nu e normal sa iti iei un moto pe care sa il poti stapani???

 

Eu asta ziceam: nu exista motoare pt fete, exista doar motoare, depinde de om (fata sau baiat) daca poate sa le stapaneasca sau nu. Fie el Fireblade sau CBR 125. Daca mai multe fete pot merge pe Fireblade, se numeste ca Fireblade e "de fete"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ori te chinui ca mine sa faci tot posibilu sa o lasi mai jos...din amortizor din furca...sau cu kitul de coborare...sau iti alegi o alta mobra

eu cand m-am urcat prima data pe ea...am avut impresaia ca ajung..dar in trafic mi-am dat seama ca nu ajungeam mai deloc, sau imi dadeam seama cand o culcam :D dar acum am mai rezolvat prob asta...oricum...orice mobra ar vrea cineva...trebuie sa tina cont si de niste aspecte...si trebuie facuta o "cercetare" amanuntita inainte...sa "probezi" cat mai multe mobre...sa vezi cum stai&co...nu doar din vb...si inca o chestie: niciodata sa nu se duca cineva singur sa-si ia mobra asa cum am facut eu...pt ca, mai mult ca sigur daca ma duceam cu cineva imi tragea una si ma trezeam la realitate si obs si eu ca nu ajungem jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e normal sa iti iei un moto pe care sa il poti stapani???

 

Eu asta ziceam: nu exista motoare pt fete, exista doar motoare, depinde de om (fata sau baiat) daca poate sa le stapaneasca sau nu. Fie el Fireblade sau CBR 125. Daca mai multe fete pot merge pe Fireblade, se numeste ca Fireblade e "de fete"?

in general majoritatea fetelor/femeilor conduc masini sau motorete mai mici si mai manevrabile... la asta cred ca se refera topicul asta: ce mobre se incadreaza in categoria asta. si ca sa si raspund la topic (eventual... :kiss: ) cred ca ideale pt inceput ar fi aprilia rs125 http://www.aprilia.com/modelli/road/modello.asp?id=68 si kawasaki ninja 250r http://www.kawasaki.com/PRODUCTS/Detail.aspx?id=263

pt avansate roadsterele (nakedurile) de cilindree medie (600) si enduro-touringurile (supermoto mai domol si mai comod) tot de clasa medie, ar constitui o optiune excelenta :D :blink:

Editat de AndreiC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...momentan invat sa o intorc pe cric :lol: ca sa nu mai am prob...

 

Ai foarte mare grija cu cricul de la Thundercat! Cric mai firav si mai ciudat pozitionat ca pe acest tip de motor nu am vazut in viata mea. Am incercat si eu sa o intorc pe cric pana a inceput cricul sa scoata niste sunete tare neadecvate pt ceva ce ar suporta cele peste 200 de kile ale vacii si am renuntat instant :kiss:

 

Prefer sa o intorc din mai multe manevre, e mai sigur asa :blink:

 

PS: Sorry de totalitatea offtopicului :D

On topic: CBr-ul de 125 mi se pare vitezana ideala pt o fata incepatoare...doar ca dupa ceva timp incepe sa te enerveze ca e cam puturoasa :hug:

Editat de Tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

cea mai scumpa si mai grea din clasa ei de 125. in rest fiabilitate tipica honda, adeca nota 10, cuplu si caluti ok, design super.

 

dar o honda shadow 125 ar merge? :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza foarte mult ce-ti place si de ce te simti in stare.

 

Eu am inceput pe intruderul de 600 si am trecut la fz6.

 

Ca motoare de incepatoare am vazut de toate felurile: cbr 125, intruder 400, marauder 250, honda rebel, bmw f 650, cb 500, gs 500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ... am sa va vand un pont ... suitiva pe o yamaha MT-03 combina instant puterea mutorului de capacitate mare cu arhitectura acestuia inspirata din Supermoto. MT03 a fost conceput pentru a ataca cu dezinvoltura jungla urbanasi nu numai. In afara orasului pe drumuri sinuoase de munte este companionul ideal in a parcurge cat mai multi kilometri. fiind extraordinar de manevrabila.

Motor 660 cmc , 48 de ponei , kg 175, super manevrabila rezervor 15 litri , etc ...... Cred ca este super motocicleta avand in vedere si finisajele .... cat despre Mt-01 este exclusiv pentru masculi ..... sper sa va fie de folos informatiile !!!!

http://www.yamaha-motor.ro/products/motorc...p?view=explorer

Asfalt uscat !!!

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers un pic in oras cu un Bandit de 600..am ramas surprinsa de cat de usor e de pilotat, si e destul de joasa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers un pic in oras cu un Bandit de 600..am ramas surprinsa de cat de usor e de pilotat, si e destul de joasa !

 

Si Bandit de 400 e super ok pt. fete. Si parca e mai jos un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu motor mai mare se potriveste si un Yamaha SZR 660, greutate 160kg, inaltimea seii la 690mm cu posibilitate de ajustare la inaltime mai mica :kiss:

bafta!!!

 

 

cred ca e putin cam inalta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...