Sari la conținut

Accident Moto-auto...


Angelo
 Share

Postări Recomandate

Buna!

Nu de mult am avut un accident cu motocicleta si a-si vrea sa clarific unele aspecte legate de acest incident!

Accidentul s-a petrecut in felul urmator: eu circuam (in localitate) corespunzator iar din sens opus un autoturism a vrut sa faca stanga (in demaraj) acrosandu-ma. Impactul nu a fost la viteza, in jur de 40-50 km/h, eu intrand in portiera fata si aripa fata dreapta (in acest timp motorul cazuse pe piciorul meu drept) iar in urma accidentului am fost proeictat sub masina respectiva (roata atingandu-mi umarul ; corpul fiind intr-o pozitie flectata, adica umarul stang era pe unde trebuia sa fie cel drept, iar capul sub masina). Imediat dupa accident am cerut la respectivul sa cheme ambulanta ca aveam dureri ingrozitoare de spate, iar el in loc sa cheme ambulanta urla si facea scandal ca eu a-si fi de vina. Dupa 15 min de urlat pe mine mi-am adunat puterile si am mers la politie, acolo el a dat mana cu toti, le spunea la toti pe nume etc. au intrat la o cafea 15 min sa povesteasca, timp in care eu stateam si asteptam in dureri (telefonul il pierdusem in urma impactului). Dupa un timp au venit si au insistat sa terminam de scris procesele verbale chiar daca am zis ca nu ma simt bine si vreau sa merg prima data la spital. Au terminat de scris procesele (in procesul meu mi-au zis sa scriu: "IN URMA ACCIDENTULUI NU AU FOST VICTIME OMENESTI NUMAI DAUNE MATERIALE!") apoi respectivul a plecat iar politia a zis ca daca vreau sa ma duc la spital. M-am dus la spital unde mi-au imobilizat marul, nimic serios, entorsa la piciorul drept, juliturile de rigoare iar pt coloana nu este fractura dar au zis ca poate fi probabilitate de tasare de nervi...

 

1. Inca am dureri de coloana (pe mine inca ma mai doare coloana si dupa nici 15 min de stat pe scaun am durerii)

2. Imi este frica sa ma mai urc pe motor (vreau sa il vand, asta dupa 4 ani de motociclist, deoarece am frica permanenta ca o sa fiu lovit din nou si nu mai am incredere pe 2 roti, mai ales dupa ce am simtit si am vazut in timpul impactului)

 

=> pot intr-un fel folosi aceste 2 motive in instanta, primul ma afecteaza enoprm in cadrul muncii de serviciu care o prestez iar cel de-al 2-lea ca ma priveaza de o actine care inainte era mia presus de orice alceva ca si pasiune si s-a transformat intr-o oroare...

 

Accidentul nu este unu "de laudat" si pt asta ii multumesc lui Dumnezeu, dar ma schimbat radical (desi nu voiam asta)...

 

Iar in ultimul rand vreau sa va intreb daca trebuie sa primesc despagubiri si pe echipamentul proitector (geaca de piele - total distrusa, casca - 2 julituri etc.) si cum crede-ti ca trebuie sa procedez mai bine daca vreau sa imi repar motorul (mentionez ca este primul accident suferit ca motociclist)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut accident asemanator, neacordare de prioritate la 40 km/h, ala era si baut. El singur a venit la mine si m-a intrebat ce pretentii am ca sa nu depun plangere penala, in urma certificatului medico-legal (pe care tu nu-l). Am cerut casca, care valora 3150 RON, si am primit-o imediat. Tu probabil va trebui sa te judeci cu el... Ata ete, succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, eu inteleg, omu mai greseste, macar daca i-si recunostea vina, atunci chit ca si eu sunt destul de sifonat nu aveam pretentii desi din cauza iresponsabilitatii lui am ajuns sa imi deteriorez starea de sanatate, iar pe de alta parte motorul care era aproape nou, nici o zgarietura pe el, la fel si casca si costumu...iar el desi gresise tot el face tam-tam, tot el era cu nasu pe sus si tot el a rezolvat cu pile sa scape (doar cu amenda de 150Ron si 6 puncte) si nici macar nu a sunat la salvare, sau macar sa ma duc a el ori dupa accident sa ma intrebe daca sunt bine...dimpotriva, incerca sa se scota in x feluri ca nu el e de vina...

Deja este mai mult decat iresponsabilitate...ma gandeam sa ii dau o lectie, o invatare de minte ca a 2-a oara sa nu mai faca, sau macar sa nu creada ca ii va fi la fel de usor...cine stie data viitoare pe cine va mai lovi sau ce va face...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat, trist si totusi adevarat. De retinut....NU mai semnati declaratiile personale daca nu sunteti siguri ca stiti ce semnati. In instanta ai putea sa te duci, dar ai doar 50% sanse sa castigi pe motiv ca nu au fost victime(conform declaratiei tale), depinde evident de avocatul care te va reprezenta.

 

Deschiode dosar de dauna la asigurare si repara-ti motocicleta.

 

Durerile de spate nu vor trece asa usor...eu unu pot spune ca sunt refacut 90%(adica ma mai resimt putin) dupa o tranta luata anu trecut in care mi-am torsionat coloana.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, eu inteleg, omu mai greseste, macar daca i-si recunostea vina, atunci chit ca si eu sunt destul de sifonat nu aveam pretentii desi din cauza iresponsabilitatii lui am ajuns sa imi deteriorez starea de sanatate, iar pe de alta parte motorul care era aproape nou, nici o zgarietura pe el, la fel si casca si costumu...iar el desi gresise tot el face tam-tam, tot el era cu nasu pe sus si tot el a rezolvat cu pile sa scape (doar cu amenda de 150Ron si 6 puncte) si nici macar nu a sunat la salvare, sau macar sa ma duc a el ori dupa accident sa ma intrebe daca sunt bine...dimpotriva, incerca sa se scota in x feluri ca nu el e de vina...

Deja este mai mult decat iresponsabilitate...ma gandeam sa ii dau o lectie, o invatare de minte ca a 2-a oara sa nu mai faca, sau macar sa nu creada ca ii va fi la fel de usor...cine stie data viitoare pe cine va mai lovi sau ce va face...

:friends: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greseala e omeneasca....dar la cum s-a purtat cu tine dupa accident cred ca nu merita iertat.

1. Mergi la IML si scoate-ti un certificat medico-legal.

2. Il dai in judecata pt vatamare corporala din culpa (te constitui parte civila in proces), ii ceri daune morale si materiale.

Ar fi bine sa ai facturile de la echipament ca sa iti poti recupera banii ...

 

PS. Un avocat ar fi cel mai in masura sa iti explice cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg cum de te-ai dus tu la politie asa de buna voie.

Daca citeai pe aici pe forum mai demult puteai vedea cum se procedeaza !

Ideea e ca te doare sau nu te doare ceva te duci la spital. Nu te iei dupa toti romanii care se pricep la medicina , fotbal si motociclism (mai nou).

Eu te inteleg, probabil ca ai fost intr-o stare de soc ... dar trebuie sa ne stapanim mai bine in astfel de situatii si sa procedam cum e mai bine pentru noi.

 

Cu munca nu te mai agita ... nimeni nu s-a imbogatit muncind, concediu medical se poate lua foarte usor la noi in RO.

 

Vezi ca sunt niste topicuri pe forum si cu cei care nu mai au curaj de motociclism dupa un mic accident.

 

Sfatul meu de necunoscator al dreptului roman e sa il dai in judecata pentru echipamentul distrus , si daca iti dau cei de la IML hartie si pentru vatamare corporala.

PS Si daca vb cu un avocat nu rezolvi mare lucru .... (opinia mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cu durerile alea de spate sa nu ai ceva la coloana - daca ajungeai la spital puteau sa-ti dea aia ceva gen 2-3 saptamani la pat. Mergi la un control... .

Cu restul... nu stiu ce sa (mai) zic! Nu vazuse nimeni accidentul? Nu suna nimeni la salvare? ... Trebuisa sa mergi direct la spital dupa aia si - cum au zis si restul - sa nu semnezi absolut nimic pana nu te vedea un doctor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au terminat de scris procesele (in procesul meu mi-au zis sa scriu: "IN URMA ACCIDENTULUI NU AU FOST VICTIME OMENESTI NUMAI DAUNE MATERIALE!") apoi respectivul a plecat iar politia a zis ca daca vreau sa ma duc la spital.

...

Iar in ultimul rand vreau sa va intreb daca trebuie sa primesc despagubiri si pe echipamentul proitector (geaca de piele - total distrusa, casca - 2 julituri etc.) si cum crede-ti ca trebuie sa procedez mai bine daca vreau sa imi repar motorul (mentionez ca este primul accident suferit ca motociclist)...

Despăgubiri pentru echipament primeÂşti dacă l-ai trecut în procesul verbal. Motocicleta o repari pe RCA-ul celui vinovat - îți trebuie fotocopie după RCA Âşi talonul respectivului, contactezi compani de asigurări Âşi mergi să faci constatarea.

 

În ceea ce priveÂşte daune pentru vătămările suferite Âşansele sunt mici pentru că tu ai declarat în PV că nu există. Dacă declari ulterior că există orice judecător îÂşi va pune pe bună dreptate întrebarea: când ai mințit, în PV sau în sala de judecată? Oricum ar fi, una din declarații tot e o minciună (se presupune că dacă ai 18 ani Âşi Âşcoala de Âşoferi făcută înțelegi ce înseamnă declarația pe care ai dat-o) Âşi asta nu te pune deloc într-o lumină prea bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel am patit si eu anu' trecut pe Vacaresti cand o vaca a intors masina (venea din sens opus) si ma lovit in roata spate, si un militian a lasat-o sa plece cand eu eram deja in ambulanta...in spital a venit agentu constatator sa ma puna sa semnez cum ca am cazut singur. ce sa intamplat ?! le-am facut o reclamatie, nu leam semnat PV si atat...gasca tot eu, dupa 9 luni tot am glezna praf :)

 

cu pareri de rau maxim tot ce poti sa faci e sa-ti repari motoreta pe rca-ul lui sau judecate cu politia romana :bigstar:.

socant sau nu, traim in romania !!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la sectia de politie erau pe langa mine 3 asa zisi "politisti" care imi sugerau diferite opinii, de la kestia ca eu circulam mai pe dreapta si asta pot ei sa o interpreteze ca si depasire pe partea dreapta (sanctionata cu amenda si sugerata ca ar putea schimba soarta accidentului in defavoarea mea) pana la nesimtirea de a spune ca din asa fleac am venit la politie ca trebuia sa ne intelegem noi...neimaginabil, mai mult am fost socat ca am fost atacat, pshihic, din 4 directii, totul petrecandu-se foarte rapid, in nici 15 min (la politie)...abia dupa 2-3 ore (cand am stat toata seara in spital pt investigatii la coloana) mi-am dat seama rememorand tot ce s-a intamplat ce putem face, ce nu puteam face si unde aveam dreptate si unde nu...prea tarziu. iar fraza aceea ca nu sunt victime m-au pus sa o scriu la sfarsit, dupa ce completasem toata declaratie (si el) pe motivul ca "nu fusese nici un decedat", exact asata a fost explicatia care am primit-o cand am intrebat de ce sa scriu si refuzasem de cateva ori (in acest caz ei au zis ca trebuie sa mergem inapoi la locul faptei, sa facem masuratori, sa cheme nu stiu pe cine, si era prea mare deranjul ca se grabeau sa plece acasa)...

Recunosc, trebuia sa fiu si eu mai vigilent, sa nu cedez asa usor...stiam sigur ca el este e vina oricum puneau ei situatia (dar in momentul acela voiam sa termin odata cu tot, si de durere si de faptul ca ma presau continuu sa incheiam situatia), cunosc semnificatie PV si a ce am scris in el, mai putin, si regret, ca am scris ultima fraza (inclusiv sugerata cu pixul unde trebuie scrisa de catre cei prezent), gresala meai...

Incredibil, dar asa se prezinta politia Romana dintr-un mic orasel...realitatea Romaniei...

 

 

Asigurarea am primit-o de la respectivul, urmeaza sa ma prezint cu motocicleta la expertiza de daune.

Echimpamentul (geaca, casca), mentionata in PV, se recupereaza de la asiguari nu? Chiar daca casca este inca functionabila avandcateva zgarieturi?

 

Am inteles din intrebate pe alti bikeri k cei de la RCA despagubesc doar pana in valoarea de dauna totala (aceasta scade fiind calculata si scazuta cu fiecare an care trece)... e adevarat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuia sa pleci de la fata locului, chiar daca puteai sta pe picioare. Trebuia sa rogi pe cineva sa sune la 112 si sa anunte politia si salvarea. Asa veneau la fata locului politistii de la accidente grave si intocmeau ei dosarul - era alta socoteala. In fond, erai ranit. Mergand cu el la accidente usoare l-ai ajutat sa scape mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar sa imi fac motocicleta si sa recuperez echjipamentul...

 

Daca cineva are echipament (casti, geci, pantaloni, mausi, cizme etc) julite, cazute, avariate, contactati-ma deoarece imi trebuie pt asigurari (tot echipamentul meu e undeva la 200e, deoarece purtam doar casca si o geaca moto mai subtire de vara pr ca mergeam doar dintr-o parte in ala a orasului) ca sa imi pot lua echipament corespunzator mai bun (evident cei care ma vor contacate ne vom intelege la un pret).

 

Cine ma poate ajuta sa ma contacteze pe ID-ul: Angel_Biker_2008

 

Va Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

observ cu stupoare ca in Romania oamenii inca fac pe ei cand apare un sticlete in fata lor ... nu pot sa te intreb decat de ce p..a mea ai semnat procesul verbal??? esti complet dus cu pluta ??? imi pare rau de tine dar nu ai ce sa mai faci ... din punct de vedere legal nu ai patit nimic ... esti complet sanatos ... asta e ... oricum .. asta nu e un motiv sa te lasi de motociclism ... daca ti-ai pierdut si outele in accident atunci ar fi cazul sa reconstitui, daca nu, mergi inainte ....

numai bine

Editat de Roockie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata cruzime! Astia sunt niste animale daca au putut sa faca asa ceva.

Eu nu inteleg de ce nu scrii despre oras numere de inmatriculare numele politistilor.

 

Ia certificat medico-legal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers la politie, acolo el a dat mana cu toti, le spunea la toti pe nume etc. au intrat la o cafea 15 min sa povesteasca, timp in care eu stateam si asteptam in dureri (telefonul il pierdusem in urma impactului). Dupa un timp au venit si au insistat sa terminam de scris procesele verbale chiar daca am zis ca nu ma simt bine si vreau sa merg prima data la spital. Au terminat de scris procesele (in procesul meu mi-au zis sa scriu: "IN URMA ACCIDENTULUI NU AU FOST VICTIME OMENESTI NUMAI DAUNE MATERIALE!") apoi respectivul a plecat iar politia a zis ca daca vreau sa ma duc la spital. M-am dus la spital unde mi-au imobilizat marul, nimic serios, entorsa la piciorul drept, juliturile de rigoare iar pt coloana nu este fractura dar au zis ca poate fi probabilitate de tasare de nervi...

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, a fost groaznic accidentul asa cum l-ai descris dar nu inteleg cum este posibil ca dupa 4 ani de motociclism, timp in care, banuiesc, ai citit despre accidente si stiai cum se procedeaza, tu ai facut TOT ce ti-au spus nenorocitii aia de politisti sa faci?? Muream cu ei de gat acolo si nu semnam nimic pana nu aveam certificatul medico-legal => penal pt. imbecilul care nu ti-a dat prioritate. De fapt, nu ma sculam de jos pana nu venea salvarea si ma ducea la spital. Ia-ti un avocat, el iti poate spune cel mai bine ce poti/trebuie sa faci in conditiile date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt accidentul tau :cheers:

 

eu as fi stat intins pe asfalt pana venea salvarea, mers la spital si tot tacamul. Una e cand vine salvarea si te vad toti ca esti rupt, ajungi la spital si ai fisa ca ai intrat, si una e cand mergi cu ei si ii lasi !!! sa se sfatuiasca dupa care semnezi foaia care zice ca nu sunt victime. Sper sa rezolvi problema in interesul tau si sa il arzi cat mai rau pe mother fuckerul ce te-a lovit.

m mamii lor de tampiti!

 

Bafta!

 

ps. renunti cam usor la 2 roti. parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar sa imi fac motocicleta si sa recuperez echjipamentul...

 

Daca cineva are echipament (casti, geci, pantaloni, mausi, cizme etc) julite, cazute, avariate, contactati-ma deoarece imi trebuie pt asigurari (tot echipamentul meu e undeva la 200e, deoarece purtam doar casca si o geaca moto mai subtire de vara pr ca mergeam doar dintr-o parte in ala a orasului) ca sa imi pot lua echipament corespunzator mai bun (evident cei care ma vor contacate ne vom intelege la un pret).

 

Cine ma poate ajuta sa ma contacteze pe ID-ul: Angel_Biker_2008

 

Va Multumesc!

 

O sa incerc sa iti explic cum tre sa procedezi.

 

1) Pt ca ai declarat ca nu au rezultat vatamari corporale, o sa fie greu sa il aduci in instanta pt vatamare corporala din culpa.

2) Iti vei recupera integral bani pe echipament daca te duci sa achizitionezi unul nou - noutz, adica, vii cu proforme , faci cerere de avans de 50 % , apoi le cumperi si le duci facturile. Unii iti retin echipamentul avariat, altii nu, depinde de ei.

Daca le spui ca vrei doar despagubirea in bani a echipamentului ti-l vor da la valoarea de nou, fara tva. Nu stiu ce e trecut in procesul verbal ca si echipament, eu am avut belele si cand l-am trecut si cand nu era trecut si cu toate astea mi-am recuperat prejudiciul fara probleme. Daca nu e nimic trecut la echipament, fara marca, tip samd... poti sa le zici ca aveai casca de 800 E in cap si geaca de 700 E, dar ai grija ca daca ti le cer pe cele avariate sa ai de unde sa le dai.

3)Cu motocicleta.... daca suma din devizul facut de service (presupune ca ai fost la service si ai acest deviz) , depaseste valoarea actuala a motocicletei (nu intru in amanunte in ce hal se "evalueaza" ) , atunci e declarata dauna totala si vei incasa suma respectiva si daca ai noroc, poate iti dau si epava, care cu bani obtinuti din dauna totala, o poti repara. Daca nu iti dau epava.. atunci cu bani luati tre sa te orientezi sa iti achizitionezi alt moto.

 

Bafta multa si tine minte: ORI DE CATE ORI TE DA UNUL PE JOS DE PE MOTOR, CHIAR DACA TU NU AI NIMIC GRAV, TU "NU POTI MISCA" UN PICIOR, NU TE ASCULTA, E CA LEMNUL.... SA VINA SA TE IA SALVARE, IAR POLITIA SA VINA LA LOCUL ACCIDENTULUI. DACA NENEA CARE TE-A FACUT ARSICE, ARE GURA MARE, NU ITI ADUCI AMINTE NICI CUM TE CHEAMA, NICI CE CAUTI ACOLO... ASA VREO 2-3 ZILE... SA VEZI CE NU MAI ARE GURA MARE...

 

Daca nu esti sigur de ceea ce tre sa declari, nu o mai face, cere ajutorul-sfatul cuiva. Ai 24 ore dupa producerea accidentului pt a il declara, atunci cand nu sunt victime.

 

Imi pare tare rau ca nu ai avut mai multa prezenta de spirit.

Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, PM. Te ajut cu mare placere atat cat stiu si pot.

SA AUZIM DE BINE !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca poti achizitiona echipamentul dupa... deoarece apare data achizitionarii, dupa producerea accidentului. E bine ca atunci cand cumparam ceva echipament sa pastram bonurile, facturile, caci nu se stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca poti achizitiona echipamentul dupa... deoarece apare data achizitionarii, dupa producerea accidentului. E bine ca atunci cand cumparam ceva echipament sa pastram bonurile, facturile, caci nu se stie.

 

F bine zis "nu stii". Deci, daca nu stii, nu fa afirmatii. Intereseaza-te, citeste legea si apoi da cu post-urile pe net.

Ce zici, e fair ?

 

Si ca sa nu zici ca ai neclaritati, sa te luminez un pic... imi iau casca azi si dupa un an am accident din vina unui sofer. ma duc la asigurari si aia ma intreaba daca am fact de achizitie, eu zic , nu, nu o mai am, dar va aduc proforma ca sa vedeti cat e valoarea de noua... iar mai departe citeste mai sus.

 

ma bucur daca acum ai prins ideea ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Nu de mult am avut un accident cu motocicleta si a-si vrea sa clarific unele aspecte legate de acest incident!

Accidentul s-a petrecut in felul urmator: eu circuam (in localitate) corespunzator iar din sens opus un autoturism a vrut sa faca stanga (in demaraj) acrosandu-ma. Impactul nu a fost la viteza, in jur de 40-50 km/h, eu intrand in portiera fata si aripa fata dreapta (in acest timp motorul cazuse pe piciorul meu drept) iar in urma accidentului am fost proeictat sub masina respectiva (roata atingandu-mi umarul ; corpul fiind intr-o pozitie flectata, adica umarul stang era pe unde trebuia sa fie cel drept, iar capul sub masina). Imediat dupa accident am cerut la respectivul sa cheme ambulanta ca aveam dureri ingrozitoare de spate, iar el in loc sa cheme ambulanta urla si facea scandal ca eu a-si fi de vina. Dupa 15 min de urlat pe mine mi-am adunat puterile si am mers la politie, acolo el a dat mana cu toti, le spunea la toti pe nume etc. au intrat la o cafea 15 min sa povesteasca, timp in care eu stateam si asteptam in dureri (telefonul il pierdusem in urma impactului). Dupa un timp au venit si au insistat sa terminam de scris procesele verbale chiar daca am zis ca nu ma simt bine si vreau sa merg prima data la spital. Au terminat de scris procesele (in procesul meu mi-au zis sa scriu: "IN URMA ACCIDENTULUI NU AU FOST VICTIME OMENESTI NUMAI DAUNE MATERIALE!") apoi respectivul a plecat iar politia a zis ca daca vreau sa ma duc la spital. M-am dus la spital unde mi-au imobilizat marul, nimic serios, entorsa la piciorul drept, juliturile de rigoare iar pt coloana nu este fractura dar au zis ca poate fi probabilitate de tasare de nervi...

 

1. Inca am dureri de coloana (pe mine inca ma mai doare coloana si dupa nici 15 min de stat pe scaun am durerii)

2. Imi este frica sa ma mai urc pe motor (vreau sa il vand, asta dupa 4 ani de motociclist, deoarece am frica permanenta ca o sa fiu lovit din nou si nu mai am incredere pe 2 roti, mai ales dupa ce am simtit si am vazut in timpul impactului)

 

=> pot intr-un fel folosi aceste 2 motive in instanta, primul ma afecteaza enoprm in cadrul muncii de serviciu care o prestez iar cel de-al 2-lea ca ma priveaza de o actine care inainte era mia presus de orice alceva ca si pasiune si s-a transformat intr-o oroare...

 

Accidentul nu este unu "de laudat" si pt asta ii multumesc lui Dumnezeu, dar ma schimbat radical (desi nu voiam asta)...

 

Iar in ultimul rand vreau sa va intreb daca trebuie sa primesc despagubiri si pe echipamentul proitector (geaca de piele - total distrusa, casca - 2 julituri etc.) si cum crede-ti ca trebuie sa procedez mai bine daca vreau sa imi repar motorul (mentionez ca este primul accident suferit ca motociclist)...

 

Tu in declaratie nu ai scris ca te dor toate alea? Ai semnat asa pe NV procesul verbal? Ala cum a plecat asa, nu i-au luat carnetul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F bine zis "nu stii". Deci, daca nu stii, nu fa afirmatii. Intereseaza-te, citeste legea si apoi da cu post-urile pe net.

Ce zici, e fair ?

 

Si ca sa nu zici ca ai neclaritati, sa te luminez un pic... imi iau casca azi si dupa un an am accident din vina unui sofer. ma duc la asigurari si aia ma intreaba daca am fact de achizitie, eu zic , nu, nu o mai am, dar va aduc proforma ca sa vedeti cat e valoarea de noua... iar mai departe citeste mai sus.

 

ma bucur daca acum ai prins ideea ! :cheers:

Ce sari asa in sus... am si spus nu stiu cum bine ai observat. Nu am afirmat ca am dreptate, dar am sugerat sa se intereseze, daca merge sau nu. Postul meu nu dorea sa contrazica cele spuse de tine, deci... normal ca se poate aduce proforma, dar ma gandeam sa nu ceara factura cu pretul la momentul achizitiei. Normal omul o inlocuieste acum, deci poate fi valabil si cu proforma. In rest doar de bine...

 

F bine zis "nu stii". Deci, daca nu stii, nu fa afirmatii. Intereseaza-te, citeste legea si apoi da cu post-urile pe net.

Ce zici, e fair ?

 

Si ca sa nu zici ca ai neclaritati, sa te luminez un pic... imi iau casca azi si dupa un an am accident din vina unui sofer. ma duc la asigurari si aia ma intreaba daca am fact de achizitie, eu zic , nu, nu o mai am, dar va aduc proforma ca sa vedeti cat e valoarea de noua... iar mai departe citeste mai sus.

 

ma bucur daca acum ai prins ideea ! :)

Ce sari asa in sus... am si spus nu stiu cum bine ai observat. Nu am afirmat ca am dreptate, dar am sugerat sa se intereseze, daca merge sau nu. Postul meu nu dorea sa contrazica cele spuse de tine, deci... normal ca se poate aduce proforma, dar ma gandeam sa nu ceara factura cu pretul la momentul achizitiei. Normal omul o inlocuieste acum, deci poate fi valabil si cu proforma. In rest doar de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sari asa in sus... am si spus nu stiu cum bine ai observat. Nu am afirmat ca am dreptate, dar am sugerat sa se intereseze, daca merge sau nu. Postul meu nu dorea sa contrazica cele spuse de tine, deci... normal ca se poate aduce proforma, dar ma gandeam sa nu ceara factura cu pretul la momentul achizitiei. Normal omul o inlocuieste acum, deci poate fi valabil si cu proforma. In rest doar de bine...

 

 

Ce sari asa in sus... am si spus nu stiu cum bine ai observat. Nu am afirmat ca am dreptate, dar am sugerat sa se intereseze, daca merge sau nu. Postul meu nu dorea sa contrazica cele spuse de tine, deci... normal ca se poate aduce proforma, dar ma gandeam sa nu ceara factura cu pretul la momentul achizitiei. Normal omul o inlocuieste acum, deci poate fi valabil si cu proforma. In rest doar de bine...

 

 

Nu sar, doar stau. Ideea era sa nu il mai ametesti pe om, din mom. ce i-am spus ce are de facut.

 

Asta fac unii din asiguratori... calculeaza uzura echipamemtului si o scad de la despagubire. Aceasta e si cauza pt care iti cer fact de achizitie, mai presus de orice. Insa nu e obligatoriu sa o ai. Cu sau fara, despagubirea o obtii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sar, doar stau. Ideea era sa nu il mai ametesti pe om, din mom. ce i-am spus ce are de facut.

 

Asta fac unii din asiguratori... calculeaza uzura echipamemtului si o scad de la despagubire. Aceasta e si cauza pt care iti cer fact de achizitie, mai presus de orice. Insa nu e obligatoriu sa o ai. Cu sau fara, despagubirea o obtii.

 

Nu era necesar sa fi arogant cu baiatul...si-a exprimat o parere, asa cum si tu ti-ai exprimat una... :cheers:

 

Iar pentru informatia ta generala, afla ca modul cum s-a rezolvat cu despagubirea echipamentului tau nu e general valabila...in cazul accidentului meu (asigurare BT Transilvania) mi s-a aratat clar pe foaie conditiile de despagubire a echipamentului: sa ai factura de achizitie a lui PE NUMELE TAU si sa fie specificat in procesul verbal de la politie ca le aveai pe tine in momentul producerii accidentului si ca sunt marca cutare (adica la ce vei aduce tu factura). Pe ei nu-i intereseaza cat mai costa echipamentul terfelit ACUM, ci cat te-a costat cand l-ai cumparat. Simplu!

 

Parerea mea este ca in loc de rautati gratuite, mai bine s-ar concentra lumea sa dea sfaturi cat mai utile sa ajute omul aflat la necaz :)

 

PS: Si acum ON TOPIC: trebuia macar sa dai un telefon la un prieten imediat dupa accident.. Inteleg, tu erai socat, insa el poate te-ar fi sfatuit sa chemi salvarea, in loc sa-i permiti idiotului aluia sa te intimideze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moama... ii dadeam in gura si cu minile rupte!

cam a putut sa isi bata joc in halul asta de tine...? nu prea stiu ce poti sa rezolvi... doar daca il intimidezi tu cumva pe conservar si o dai la pace cu el... din moment ce ai semnat ca nu au fost "pagube" umane ci numai materiale...nush... e cam greu. vezi sa iti iei macar moto+echipament pe banii lui ca oasele oricum nu ti le poate pune inapoi. pt ele mergi la spital :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...