Sari la conținut

Accident Sos Chitilei-bd Bucurestii Noi


Firebl@de
 Share

Postări Recomandate

@ iollele, icecube, marian_ucigasu

 

Eu sunt soferita de 9 ani si de cand am permisul, am condus in continuu; acum am si permisul categoria A si in scurt timp o sa am si motocicleta.

Mie nu mie se pare in regula atitudinea celor care scriu pe topicurile de accidente si care nu fac altceva decat sa ii injure in toate felurile pe 'conservarii' implicati in accidentele cu motociclisti; iar daca cumva soferul era, de fapt, soferita, ca in cazul asta, totul e terminat.

Eu stiu cazuri cand motociclistii au fost de vina in accidentele respective, dar pe forum toti vitejii injurau de mama focului soferul, desi habar n-aveau cum s-a intamplat accidentul respectiv.

 

Deci, problemele ar fi :

- nu mai vorbiti urat si nu mai injurati pe forum, ca nu e dovada de inteligenta; se vorbeste in cel mai ordinar mod, mai ales la adresa femeilor....

- daca nu il cunosteti pe motociclist, de ce scrieti in nestire la fiecare topic de accidente ?

- daca nu cunosteti exact conditiile in care a avut loc accidentul, de ce va dati cu parerea ? si invariabil, ca soferul e de vina ?

- e adevarat ca femeile sunt mai 'catastrofa' in trafic decat barbatii, dar ele sunt mai prudente si mai previzibile; statistic vorbind, barbatii sunt mai periculosi, pentru ca sunt mai agresivi si mai imprevizibili, motiv pentru care ei sunt mult mai des implicati in accidente decat femeile.

- este adevarat ca in unele situatii nefericite, efectiv nu mai ai ce sa faci ca sa eviti accidentul (asta din perspectiva motociclistului), DAR cred cu tarie ca, daca esti atent si daca ai conduita preventiva, accidentele pot fi evitate intr-o proportie mult mai mare decat se reuseste acum. Iar viteza chiar conteaza !

 

Si, ca sa fiu on-topic, ma bucur ca motociclistul nu a patit nimic grav si ii doresc insanatosire grabnica si, totodata, sper ca acest accident sa nu o afecteze foarte tare pe viitoarea mamica (vinovata sau nu) si pe bebe, astfel incat amandoi sa fie sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ciudat ca parerea ta este conforma cu parerile noastre si totodata cu legea :cheers:

Motociclistul a fost foarte norocos ca a scapat asa de "ieftin". Insanatosire grabnica!

Din pacate nu e in totalitate conforma cu legea si nu prea e conforma nici cu fizica.

E conforma cu legea daca tu mergi cu 50 si dobitocu' nu iti da prioritate. Dar daca tu mergi cu 180, de exemplu pe Antiaeriana, iar nefericitu' care vrea sa circule si el pe aceeasi artera venind dintr-o strada laterala nu te vede in momentul cand se pune in miscare pentru ca tu esti pe la 600-700m. Ala, saracu' te putea vedea in timp util... prin binoclu. Scuza-ma dar nu prea e acelasi lucru.

Dane, in urma explicatiilor s-a lamurit treaba. Poate ca in locul tau faceam acelasi lucru. Nu m-ai jignit cu nimic. Discutam doar. Nu trebuie sa fim obligatoriu de aceleasi pareri doar pentru ca suntem motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
@ iollele, icecube, marian_ucigasu

 

Eu sunt soferita de 9 ani si de cand am permisul, am condus in continuu; acum am si permisul categoria A si in scurt timp o sa am si motocicleta.

Mie nu mie se pare in regula atitudinea celor care scriu pe topicurile de accidente si care nu fac altceva decat sa ii injure in toate felurile pe 'conservarii' implicati in accidentele cu motociclisti; iar daca cumva soferul era, de fapt, soferita, ca in cazul asta, totul e terminat.

Eu stiu cazuri cand motociclistii au fost de vina in accidentele respective, dar pe forum toti vitejii injurau de mama focului soferul, desi habar n-aveau cum s-a intamplat accidentul respectiv.

 

Deci, problemele ar fi :

- nu mai vorbiti urat si nu mai injurati pe forum, ca nu e dovada de inteligenta; se vorbeste in cel mai ordinar mod, mai ales la adresa femeilor....

- daca nu il cunosteti pe motociclist, de ce scrieti in nestire la fiecare topic de accidente ?

- daca nu cunosteti exact conditiile in care a avut loc accidentul, de ce va dati cu parerea ? si invariabil, ca soferul e de vina ?

- e adevarat ca femeile sunt mai 'catastrofa' in trafic decat barbatii, dar ele sunt mai prudente si mai previzibile; statistic vorbind, barbatii sunt mai periculosi, pentru ca sunt mai agresivi si mai imprevizibili, motiv pentru care ei sunt mult mai des implicati in accidente decat femeile.

- este adevarat ca in unele situatii nefericite, efectiv nu mai ai ce sa faci ca sa eviti accidentul (asta din perspectiva motociclistului), DAR cred cu tarie ca, daca esti atent si daca ai conduita preventiva, accidentele pot fi evitate intr-o proportie mult mai mare decat se reuseste acum. Iar viteza chiar conteaza !

 

Si, ca sa fiu on-topic, ma bucur ca motociclistul nu a patit nimic grav si ii doresc insanatosire grabnica si, totodata, sper ca acest accident sa nu o afecteze foarte tare pe viitoarea mamica (vinovata sau nu) si pe bebe, astfel incat amandoi sa fie sanatosi.

 

 

TOTUSI, femeile sunt vai de capul lor la volan sau la ghidon (dar pe cele la ghidon le admir), o recunosc chiar ele, cel putin cele din anturajul meu, toate au recunoscut ca au dat spaga sa ia traseul.

 

PS: Si sunt si destui barbati care...

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evident ca motoru avea viteza cam mare. daca nu avea nu se implanta asa ferm in matiz. de asemenea evident ca femeia a fost de vina. dar cum mai ziceam de cateva zeci de ori inca n-am vazut accident moto in care moto sa mearga prudent. asta insemnand sa merga cu o astfel de viteza care sa-i permita evitarea imbecililor de tot felul.

si mai bagati ma si un accident de chopper ca deja de vitezani ne ies bube pe tot corpu. pana mea, macar un accident cu chopper pe luna. ca vitezanii vad ca baga productie de minim unu pe zi si cam 2-3 pe zi in weekend.

bag pedala-n ei vitezani. tot timpu se trag pe jos si se cred foarte inocenti. tot timpu numa ei apar pe sticla. discriminare.

acu la modu serios io zic ca vitezanele si masinile sport ar trebui interzise in tari cu popoare lovite la creier cum e si minunatu nostru bopor.

nu le avem noi pe astea cu bunu simtz, autocontrolu etc. de infrastructura necesara pt vitezane si masini sport nu mai vorbesc.

Editat de albastru.vertical
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relaxa se fac pe langa Ploiesti ,in Norvegia le fac unii de la Jusk de le zice, de fapt este o multinationala scandinava.Iar ai aparut frate cu morala ta de doi bani ?

 

Este o intersectie idioata si unul dintre cele mai groaznice segmente de drum.

Intersectia aia nu are nimic deosebit din punctul meu de vedere.Alte locuri sunt mult mai periculoase.

 

... voi ce masuri luati sa nu fiti accidentati? Daca esti pe un drum prioritar te crezi praslea si mergi cu 200, ca sa intoarca pasaricile privirea...

Eu de exemplu cand nu vreau sa fiu accidentat stau acasa si cant la chitara...O zi,doua,pana imi dispare sentimentul.In rest..ce pot spune despre postul tau...decat..ca esti VARZAAAAAAAAAAAA !! DU-TE LA CULCARE !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Eu sunt soferita de 9 ani si de cand am permisul, am condus in continuu; acum am si permisul categoria A si in scurt timp o sa am si motocicleta.

Cu tot respectul , poate ar fi bine sa postezi despre situatii de trafic in care este implicat un motociclist dupa ce conduci si motocicleta.Nu este o experienta asemanatoare ca si cum ai conduce un autovehicul.

 

....dar cum mai ziceam de cateva zeci de ori inca n-am vazut accident moto in care moto sa mearga prudent.

Cum dreaq ai zis asta de zeci de ori daca ai doar 15 posturi ?? Huh ?...Poate ai visat.Normal ca nu aveai cum sa vezi....doar nu esti martor ocular la toate.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Intersectia aia nu are nimic deosebit din punctul meu de vedere.

 

Nu intersectia este periculoasa ci oamenii si felul in care trec prin acea intersectie, este foarte posibil ca baiatu' sa nu fi avut viteza in intersectie ci Matizu' sa fi virat brusc si in viteza, trec zilnic prin aceasta intersectie si de fiecare data sunt foarte atent deoarece majoritatea celor care vin dinspre Gara de Nord si vor sa faca stanga spre Chitila vireaza brusc si in viteza iar cei care vin dinspre Chitila si o iau spre Gara nu acorda prioritate celor care vin dinspre Laromet spre Gara, este o dementa totala.

 

PS. Daca ar fi avut viteza cred ca accidentul ar fi fost mult mai grav.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intersectia este periculoasa ci oamenii si felul in care trec prin acea intersectie, este foarte posibil ca baiatu' sa nu fi avut viteza in intersectie ci Matizu' sa fi virat brusc si in viteza, trec zilnic prin aceasta intersectie si de fiecare data sunt foarte atent deoarece majoritatea celor care vin dinspre Gara de Nord si vor sa faca stanga spre Chitila vireaza brusc si in viteza iar cei care vin dinspre Chitila si o iau spre Gara nu acorda prioritate celor care vin dinspre Laromet spre Gara, este o dementa totala.

PS. Daca ar fi avut viteza cred ca accidentul ar fi fost mult mai grav.

Raman la parerea mea. Intersectia nu are nimic (era o sintagma oricum si in cazul atevorbitorilor mei) si nici oamenii care trec prin ea .Sunt aceeasi care continuindu-si drumul ii poti intalni in tot Bucurestiul.Nu ?Doar nu sunt aceasi tampiti care se rotesc acolo zilnic in cerc....Eu zic ca nu are nimic deosebit.Sau poate oi fi eu vreun talentat.

 

In rest este asa cum ai descris tu.Mai putin treaba cu viteza.Poate daca avea 5 km/h,plus,minus, trecea si nu se intampla nimic.We never know...

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am decat scoala de A facuta examen o sa dau in iulie, permis B de 10 ani si condus in bucuresti de 4 ani asa zi de zi.

femeile in afara de trafic mai apar si pe youtube...vorbesc acum asa procentual ca sunt praf anumite procente :cheers:

treaba e ca de cand urmeaza sa iau si eu cat A, nu mai trec cu masina pe linia continua, ma urc in taxi si ii spun ca mi-e ok sa ocoleasca decat sa intoarca pe linia continua, ma uit in oglinda si de cele mai multe ori ii aud intai si apoi ii vad pe cei cu motorul ca sa incerc nu sa nu ii incurc si sa nu ii lovesc, ma uit ca vecina mea a dat in hoasca mea de dacie cu un CLK si ca cei mai multi lasa de la ei daca e o tipa la volan.

 

oare conteaza toate astea cand se raneste sau cand din cauza ta e lovit un om pe motor/scuter care poate isi castiga painea cu livrari de pizza sau colete ?

 

fiarele sunt fiare si le risc mereu indiferent de situatie decat sa fac rau unui om, oricum ar fi el, pe scuter, motor sau pieton.

sincer, de cand am inceput sa citesc pe aici pe forum cate accidente se intampla si sa trec ca pieton mi-e teama si prefer sa ma urc in masina si sunt cel mai fericit daca pot sa evit 3 ore de stat in trafic cu 30 de minute cu metroul ( si-mi permit un leasing de masina + motor lejer, deci nu e vorba de ceva benzina in plus )

bafta tuturor si sper ca sa nu mai auzim de atatea accidente.

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am decat scoala de A facuta examen o sa dau in iulie, permis B de 10 ani si condus in bucuresti de 4 ani asa zi de zi............................................

........de cand am inceput sa citesc pe aici pe forum cate accidente se intampla si sa trec ca pieton mi-e teama si prefer sa ma urc in masina si sunt cel mai fericit daca pot sa evit 3 ore de stat in trafic cu 30 de minute cu metroul ( si-mi permit un leasing de masina + motor lejer, deci nu e vorba de ceva benzina in plus )

 

Deci iti iei motor sau nu ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AVETI MARE DREPTATE CU TOTII!

SINGURA PROBLEMA ESTE A NU SE OCUPA NICI DRACU DE SUPRAVEGHEREA TRAFICULUI INDIFERENT DE CE ORAS VORBIM DIN TARA ASTA. BANII PUBLICI SUNT CHELTUITI AIUREA, PE MILITIENI DE 20 DE ANI CARE NU AU CE CAUTA ORICUM IN TRAFIC, MAI MULT INCURCANDU-L. AR TREBUI SA SE IMPLEMENTEZE MAI MULTE CAMPANII DE PREVENIRE A ACCIDENTELOR CU MOTOCICLETE IN SPECIAL PENTRU CA ACESTEA NU BENEFICIAZA DE VREUN PRIVILEGIU TIMP DE 6 LUNI (MAXIM), CAT E SEZONUL. CU TOTII AVEM NEVESTE, FRATI, PARINTI ETC CU PERMISE DE CONDUCATOR AUTO... DACA II SIMTITI CA SUNT VARZA SI NEATENTI, PANA UNA ALTA, INSTRUITII VOI. EU ASA FAC. SA CASTE IN PUII MEI OCHII DIN TIMP!!!!

CA CINE STIE? POATE DA MAMA PESTE MINE INTR-O ZI...NU?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Raman la parerea mea. Intersectia nu are nimic (era o sintagma oricum si in cazul atevorbitorilor mei) si nici oamenii care trec prin ea .Sunt aceeasi care continuindu-si drumul ii poti intalni in tot Bucurestiul.Nu ?Doar nu sunt aceasi tampiti care se rotesc acolo zilnic in cerc....Eu zic ca nu are nimic deosebit.Sau poate oi fi eu vreun talentat.

 

In rest este asa cum ai descris tu.Mai putin treaba cu viteza.Poate daca avea 5 km/h,plus,minus, trecea si nu se intampla nimic.We never know...

 

Asa este, in trecut aceasta intersectie nu-ti dadea deloc emotii, nu erau nici atatea masini si nici permise pe bani nu se dadeau (a se vedea scandalul permiselor pe bani din jud. Arges), eu am luat permisul in 1996, "o tempora, o mores".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo dupa ce se intamplase (nu stiu daca trecusera 5 sau 10 minute). Eram cu un amic, cu masina, am vazut accidentul, am tras pe dreapta si m-am dus sa vad daca pot ajuta cu ceva mai ales ca cei ce se stransesera ca la urs il ridicau pe baiat in fund, il puneau pe jos, faceau abdomene cu el :cheers: . Cum am ajuns langa el, a sosit o ambulanta de la Smurd si m-am gandit sa o iau din loc deoarece nu mai aveam ce sa fac. Parerea mea este ca legal femeia e vinovata dar ca motociclist numai el este de vina. Era trafic destul de mare in momentul ala si la cum aratau si motocicleta si masina, 40 km/h nu avea cu siguranta. Este numai treaba lui cum merge insa poate sunt eu mai prost si mai fara cojones dar mereu ma gandesc ca daca ceva rau se poate intampla, se va intampla. Eu sincer sper sa imbatranesc pe doua roti si asa ii doresc si lui, asa va doresc si voua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca mai toata lumea a da sus si tare ca s-a schimbat ceva in atitudinea soferilor din Romania. Probabil asa a o fi dar este muuuult prea putin.Cred ca mai degraba soferii iti fac loc la semafor doar ca sa nu le zgarii masina.Eu circul destul de mult in Bucuresti cu moto sau scuterul si ii vad cum isi strang oglinzile cand ma apropii de ei ( ma rog, cei care se uita in oglinda la semafor si nu vorbesc la tel ), dar mi se pare un gest normal.

 

Eh, uite, eu daca as fi doar soferita si as citi parearea asta a ta nu m-as mai da in veci la o parte sa iti fac loc sa treci cu motorul! :cheers:

 

Afla ca "nu este normal" ca un sofer sa-si plieze oglinzile doar ca sa ai loc tu sa treci cu motorul! Este un gest pe care alege sa il faca sa iti usureze tie calatoria, un gest frumos pentru care se multumeste de obicei (asta in cazul in care nu ti se pare "normal" si de la sine inteles :) )...

 

Iar cand mi se face loc sa trec, chiar nu ma intereseaza motivul pentru care soferul face gestul respectiv..ca-i e de propria masina, ca vrea sa fie dragut...conteaza gestul...insa probabil unii asteapta de la conservari sa deschida si geamul si sa le spuna: "treceti, respectabile, suntem datori sa va facem loc"

 

PS: Femeile soferite sunt insa calamitatea pe care , daca as putea, as extirpa-o din Bucuresti...chit ca n-as mai conduce masina nici eu, ca sa fiu corecta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum e bine gagiu.. avea ceva doar la piciorul drept din cauza ca avea adidasi., probabil buza sau limba muscata in rest era uimitor de bine..................daca vreti sa mai vedeti poze ..mai pun ca am mai facut cateva

 

Off topic: Pai cand te dai pe motoreta incaltat nu Nike 6 Series (pe verificatea) e bine sa te astepti la bube...

On Topic: sanatate motociclistului si minte tuturor flamerilor de pe aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo dupa ce se intamplase (nu stiu daca trecusera 5 sau 10 minute). Eram cu un amic, cu masina, am vazut accidentul, am tras pe dreapta si m-am dus sa vad daca pot ajuta cu ceva mai ales ca cei ce se stransesera ca la urs il ridicau pe baiat in fund, il puneau pe jos, faceau abdomene cu el :cheers: . Cum am ajuns langa el, a sosit o ambulanta de la Smurd si m-am gandit sa o iau din loc deoarece nu mai aveam ce sa fac. Parerea mea este ca legal femeia e vinovata dar ca motociclist numai el este de vina. Era trafic destul de mare in momentul ala si la cum aratau si motocicleta si masina, 40 km/h nu avea cu siguranta. Este numai treaba lui cum merge insa poate sunt eu mai prost si mai fara cojones dar mereu ma gandesc ca daca ceva rau se poate intampla, se va intampla. Eu sincer sper sa imbatranesc pe doua roti si asa ii doresc si lui, asa va doresc si voua.

 

din poze pare accident frontal, cred ca si la 20km/h ar fii aratat la fel si nu zic asta sa ii iau apararea desi il cunosc si e un baiat cumintel, nu l-am vazut niciodata sa mearga cu mai mult de 70km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...