Sari la conținut

Am dat si eu de asfalt ...


Ivan Dnepr
 Share

Postări Recomandate

Ce s-a intamplat?

Vineri seara, pe cand ma intorceam de la servici, pe la ora 19:30-20:00, ma pregateam sa intru in Pasajul Muncii dinspre Iancului si inainte cu vreo 30 metri inainte de trecerea de pietoni dinaintea pasajului, am dat de asfalt destul de temeinic, dar la viteza destul de mica 35-40 kmph .... [nasol e cand cazi de sus].

 

Ce s-a intamplat de fapt?

Tocmai trecuse stropitoarea de la REBU si umectase bine parful de iesise o mâzga de mai mare dragul, am intrat cu roata fata pe muchia din stanga a unei gropi, si cu roata spate pe muchia din dreapta a aceleiasi gropi (banalitate). DRu' a prins un mic dans, dar din cauza ca eram PREA OBOSIT, reflexele mele erau "la odihna" si am culcat-o. Eu m-am rostogolit vreo 6-7 metri, iar DRu' s-a dus târâs pe engine-guardul din stanga vreo 12-15 metri.

 

Cauza principala

Am condus obosit.

 

Cauze secundare

Mâzga de pe jos (multumesc REBU)

Groapa

 

Urmari

Eu: antebratul stang invinetit, intinderi usoare de ligamente la incheieturile ambelor maini, ambelor coate, umar stang, genunchi stang si calcâi stang, geaca de piele polizata (bine ca nu sunt destul de jmeker sa merg in bermude si maieu), blugii franjuri.

 

DR: ghidon indoit, maneta ambreiaj rupta, engine-guard stanga infundat, polizat, fisurat, semnal spate stanga rupt, saua sfasiata in trei locuri.

 

 

 

... si toate astea pentru ca m-am incapatanat sa merg pe motor, cu toate ca eram f. obosit ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau...

 

la intoarcere de la targu secuiesc au mai intins-o doi: pedala si ipman

 

scuze ca nu dau mai multe detalii dar nu am timp.

pasagera lui pedala are ceva la mana dar nu ff grav, pedala si ipman is ok

 

bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uff... bine ca voi sunteti intregi cu totii. Fiarele se repara. Nasol tare sa conduci obosit. Si eu din aceeasi cauza stau la repaos acum :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut inaugurarea: o tavaleala mica.

Combinatie de capace de canal si o pata de ulei, intr-o curba de 90 de grade unde un Matiz frina in fata mea.

Carena zgiriata, o ureche a carenei rupta si o oglinda sparta.

Plus un genunchi cam tare si umflat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de accidentele voastre.... ivane...

Daca si tu, cu atata experienta o "comiti" asa usor.. inseamna ca eu trebuie sa fiu pregatit de contact tot timpul :crack:

Asta inseamna echipament... o mie de vorbe s-au zis de echipament pe forum si cred ca am bagat si eu la cap. (finally)...

 

Oricum... bine ca a fost doar atat! Daca stai si te gandesti cate se puteau intampla rau, in momentul caderii, iti dai seama ce norocos ai fost :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, asta e, numai daca nu te dai nu cazi :duel:

Bine ca numai asa lejer de proba....fara d-alea nasoale ca ne supram :duel:

 

 

P.S. Si eu mi-am furat-o un pic la Tg Secuiesc: Am iesit la o etapa enduro ...si m-am ales cu o LABA :funny: :kali: ...umflata, mai pecis laba picioului drept. Ma ddeam cu Hasu pe un drum intre fanete si am lovit cu piciorul un bolovan de 10 kile ascuns in iarba, il pusesera taranii peste alt bolovan sa marcheze parcela :crack: :nono: :crack: L-am mutat un metru din fuga calului si am crezut ca mi-am facut picioul praf pt ca eram cu bocanci normali fara potectii/intarituri :crack:

Am oprit motorul, am pus cricul si m-am prabusit de pe el in iarba . Din feicire nu e nimic nasol, in cateva zile pot sa merg normal, dar voi vea glezna si degetele vinete o luna si probabil schimb vreo 2 unghii :D De aici deducem importanta cizmelor rigide de enduro, pentru care te zgarcesti ca nu le poti folosi si in oras la treburi :bounce: , dar cand a cazul te scot din cacao .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..multa sanatate iti doresc....!

 

ce imi place la tine este ca ai recunoscut cauza pricipala! RESPECT!

 

Multi injura vremea, lumina, focul , apa....dar nu recunosc sau nu-si dau seama ca si ei gresesc....!

 

eu am un DR ...vreau si eu bare de protectie...de unde sa fac rost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ca le spala n'are nimic....DAR LE "SPALA" CA DRAKU...si cand nu produc suficienta mazga adica praf +apa ...baga ceva detergenti asa ca sa fie bine pe trecerile de pietoni si alte marcaje.... :bounce: :crack: :crack:

P.S. Sa nu mai zic de liniile de tramvai + apa REBU.... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un DR ...vreau si eu bare de protectie...de unde sa fac rost?

200400[/snapback]

 

 

daca ai un DR 800 ... facem o treaba asa:

 

iei model de pe ale mele si mergi la Mr.Big sau la Just Him sa ti le confectioneze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este cu Rebu ce sa-i faci numai la noi se spala ziua.

Cat despre motor se repara bine ca nu ai patit tu ceva nasol

Ai grija de tine si nu mai merge obosit :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, uriesule! Bineinteles ca bine ca nu s-a intamplat mai rau dar asta tot nu ajuta cu nimic. Baga-mi-as brebu in REBU si in mania lor de a spala strazile!

200382[/snapback]

 

Nu te inteleg,vrei sa zici sa nu mai spele strazile :bounce: ?

..

Esti contra-curateniei strazilor ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te inteleg,vrei sa zici sa nu mai spele strazile  :bounce: ?

..

Esti contra-curateniei strazilor ? :crack:

200527[/snapback]

 

 

numai la noi le spala ziua

numai la noi doar uda de fapt, nu le spala, fapt care produce o mazga pe asfalt

 

sunt tari unde masina de intretinere care matura, aspira, uda, samponeaza, limpezeste si usuca trece noaptea, pentru a nu deranja traficul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...