Sari la conținut

Accident Bd. Basarabia


MotoRocker
 Share

Postări Recomandate

Ak_Raptor tu mai mergi pe motocicleta aia sau doar pe forum si pe vreun circuit esti pe 2 roti !?

 

Cum sa mergi cu 50 km/h pe un bulevard unde toata lumea circula cu 70-80 km/h. Acolo s-au mai intamplat accidente si este vina celui care nu acorda prioritate. Chiar daca ai incetinit la 50 de km/h si persoana cu masina iti iese in fata uneori nu mai poti sa eviti.

- Nu zic ca motociclistul a procedat corect - dar nici tu pe forum nu mai fa analize FBI despre accident si sa judeci cand nu ai vazut cum s-au intamplat lucrurile si viteza sau momentul in care cea cu masina a efectuat manevra.

 

- Chiar si daca ai 50-60 km/h si esti pe accelerare este greu sa franezi daca o masina nu iti acorda prioritate ca s-a gandit ca opresti tu .

 

Si cum topicul asta e de invatat din el consider ca lucrul care poate fi morala aici :

* Daca vezi ca un participant la trafic are intentia sa faca o manevra care te poate pune intr-o situatie delicata - incearca sa reduci si sa conduci preventiv pana la depasirea respectivului participant (grup de participanti).

 

PS: Nu are rost sa dai reply AK_Raptor ca oricum nu mai scriu pe acest topic - ce am avut de zis am scris .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In primul rand eu am explicat varianta pe care am pus-o eu cap la cap, nu sunt un martor direct nu am vazut exact ce s-a intamplat

 

1. accidentul s-a intamplat in jurul orei 8 si era lumina

2. regulamentar, da regulamentar crede-ma ca nu sunt surd si aud un motor care merge cu viteza, in cazul de fata nu am auzit decat o frana si zgomot de metal lovit.

3. Nu este treaba mea sa comentez asupra masurilor de precautie pe care motociclistul trebuia sa le aiba in vedere; asta se pare ca este treaba ta...

4. Terasa la care eram se afla la aprox 40m de locul unde este facuta poza; pe partea cu parcul; impresia mea era ca duduia mergea tot in directia p-ta muncii si a facut dreapta sa intre in parcarea din fata teraselor.

5. nu am ce sa iti raspund; aberezi in voie...

4?? ai baut ceva domnu AK_Raptor parca vine 6 dupa 5 dar fie - ce spui tu are sens si este de bun simt dar imi da impresia ca tu consideri ca in acest accident motociclistul avea viteza mare, repet as fi auzit un motor care venea "in forja"

5?? ..

6. Nu ma cunosti, iti permiti sa faci afirmatii destul de drastice asupra mea, consideri ca eram baut - iti garantez ca nu eram, eram la terasa sa mananc...si nu, nu sunt prieten cu biker-ul.

in concluzie

- "relatarea" mea este cea pe care am considerat-o eu ca fiind corecta, asta nu inseamna ca si este.

- ai o atitudine de lup moralist care sincer ma dezgusta

- faci afirmatii urate si nefondate la adresa unui om pe care nu-l cunosti, si sincer nici nu-ti doresc sa o faci, pe baza unui post de doua randuri...ergo nu te duce prea mult neuronul.

si in final...flame on ca se pare ca doar asta stii sa faci

 

Lasa-l, asta este stilul lui Raptor. El este un fel de guru al motociclismului si trebuie sa plecam capetele in fata acestei zeitati.

 

Da bre, inteleg f. bine ce zici. . .Dar daca ai sti de ce m-am apucat eu de moto (99% din cei care ma cunosc nu stiu) . .care pana la varsta mea (de acum 4 ani) nici macar nu ma prea uitam dupa ele pe strada. .nu ai vrea sa treci prin ce am trecut eu de 6 ani incoace. .Si sincer nu doresc la nimeni. . .si totusi, ,desi puteam sa mor de multe ori in 4 ani, daca eram dus cu pluta, am avut taria de caracter sa ma mentin in viata, . .pentru ca am cea mai mare motivatie din viatza unui om. ..fuck the carrier, fuck the money, fuck everything, again and again . motivatia mea este. .cea mai importanta motivatie din viata unui om. .Nu cariera, nu banii, nu masinile, nu motocicletele, ci altceva. .mult mai pretios. . .

 

Ce vrei tu la 45 de ani? Detasaza-te putin si reciteste-ti posturile. Se vede de la o posta ca esti narcisist. Uite, suntem mai multi care iti spunem sa fii mai modest, mai putin arogant si sa ai posturi mai aproape de varsta ta. Daca aveai 20 sau na 26 (ca sa iau varsta mea) mai ziceam sa sari ca ars si sa fii zmeul zmeilor, atotstiutorul... Intr-adevar cred ca ai niste frustrari interioare vechi de cand lumea (apropo de durerea psihica), asa cum zicea un predecesor de-al meu.

 

Sanatate sotilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu zona, trec zilnic p'acolo si asa e, are 2 sau 3 benzi dar sunt o gramada de handicapati care intra/ies de pe la terasele alea, nu mai zic de pietonii care se arunca, ca vitele pe trecere de rupi frana de la conserva/mobra ca sa nu-i omori sau sa nu te urci p'ala din fata ta, oricum schema cu anticipatul e cea mai valabila in traficul de pe la noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si bine ca nu a fost mai rau.

 

 

Lasa-l, asta este stilul lui Raptor. El este un fel de guru al motociclismului si trebuie sa plecam capetele in fata acestei zeitati.

 

 

 

Ce vrei tu la 45 de ani? Detasaza-te putin si reciteste-ti posturile. Se vede de la o posta ca esti narcisist. Uite, suntem mai multi care iti spunem sa fii mai modest, mai putin arogant si sa ai posturi mai aproape de varsta ta. Daca aveai 20 sau na 26 (ca sa iau varsta mea) mai ziceam sa sari ca ars si sa fii zmeul zmeilor, atotstiutorul... Intr-adevar cred ca ai niste frustrari interioare vechi de cand lumea (apropo de durerea psihica), asa cum zicea un predecesor de-al meu.

 

Pot sa zic si eu ca e narcisist ca poate se duce la culcare :D Raptorul e raptor ce vrei ,nu conteza subiectul,adevarul sau orice altceva el este aici ca sa fie contra si superior.Nu zic ca la unele chestii ii dau dreptate si mi-ar placea un caine ca el :blink:

In rest numai bine si lasati-l sa-si faca treaba .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii recomand duduiei cu Opelul sa mearga pe circuit! Nu pe strada, unde e o jungla si vin din dreapta tot felul de motociclisti cand ti s-a nazarit tie sa faci stanga. Sau dreapta. Conservara trebuie sa faca , cursuri pe Amckart, sa invete sa puna genunchiul pe frana in curbe!!! Si voi nu mai comentati ba incepatorilor, ca nu v-ati dat pe circuit cu mine, semaforistii dracu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii recomand duduiei cu Opelul sa mearga pe circuit! Nu pe strada, unde e o jungla si vin din dreapta tot felul de motociclisti cand ti s-a nazarit tie sa faci stanga. Sau dreapta. Conservara trebuie sa faca , cursuri pe Amckart, sa invete sa puna genunchiul pe frana in curbe!!! Si voi nu mai comentati ba incepatorilor, ca nu v-ati dat pe circuit cu mine, semaforistii dracu'!

:blink:

 

Adevar graiesti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand eu am explicat varianta pe care am pus-o eu cap la cap, nu sunt un martor direct nu am vazut exact ce s-a intamplat

4?? ai baut ceva domnu AK_Raptor parca vine 6 dupa 5 dar fie - ce spui tu are sens si este de bun simt dar imi da impresia ca tu consideri ca in acest accident motociclistul avea viteza mare, repet as fi auzit un motor care venea "in forja"

5?? ..

 

F tare faza cu numerotatul, am ras de mi-au dat lacrimile.... eee se mai intampla...

 

Si eu stiu Basarabia, dar sa aibe 3 benzi ???? Doar la stop la Muncii se fac 3 benzi , in rest una si un pic pe toata lungimea lui.

Pe portiunea de la Muncii la Chisinau, sunt stradute pe dr din 100 in 100 de m, plus o garla de masini parcate aiurea... e un sport extrem de prima mana sa mergi pe acolo fara sa fii cu ochii in paispe.

 

Multa sanatate celor doi, iar data viitoare mult mai multa atentie si intuitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bre, inteleg f. bine ce zici. . .Dar daca ai sti de ce m-am apucat eu de moto (99% din cei care ma cunosc nu stiu) . .care pana la varsta mea (de acum 4 ani) nici macar nu ma prea uitam dupa ele pe strada. .nu ai vrea sa treci prin ce am trecut eu de 6 ani incoace. .Si sincer nu doresc la nimeni. . .si totusi, ,desi puteam sa mor de multe ori in 4 ani, daca eram dus cu pluta, am avut taria de caracter sa ma mentin in viata, . .pentru ca am cea mai mare motivatie din viatza unui om. ..fuck the carrier, fuck the money, fuck everything, again and again . motivatia mea este. .cea mai importanta motivatie din viata unui om. .Nu cariera, nu banii, nu masinile, nu motocicletele, ci altceva. .mult mai pretios. . .
ai credite la banca si nu vrei sa le dai teapa, m-am prins

(cred ca) se refera la un copil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut pe acolo in jurul orei 19:50 si accidentul era proaspat. Barbatul subtirel, cu chelie, de aprox. 40-42 de ani era intins pe jos, cu o geanta sub cap, aproape inconstient, ingrijit sau linistit atat cat se putea de doi baieti. Sotia lui, o doamna de aproximativ 40 de ani statea in sezut, langa barbat, cu piciorul stang sangerand in dreptul degetului mic, si cu singe ce-i curgea din nas si/sau gura, destul de debusolata, pierduta, absenta chiar. VITA cu Opelul Corsa vorbea de zor la telefon si-i explica interlocutorului ca ea a virat de pe linia de tramvai, venind dinspre Piata Muncii, catre intrarea in Complexul Olimpic si " nu l-am vazut pe ala cu motocicleta, a intrat ca boul in mine cand putea sa opreasca, te rog pisi vino repede aici ca astia se iau de mine " (acestea sunt vorbele vitei). Cu greu m-am abtinut sa nu-i carpesc doua labe peste botul ala format A4, predestinat parca pt anumite activitati. Nu am stat decat vreo 10-15 minute, dupa care am plecat pt ca incepusem sa nu ma simt bine fizic. Sper ca cei doi sa se vindece repede si fara sechele, multa sanatate le doresc. Iar vitei ii doresc ....asomare placuta si rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(cred ca) se refera la un copil

vreo pensie alimentara? :D glumesc.

bai, e funny omul asta, nu stiu de unde le scoate, dar cred ca fumeaza iarba de calitate. Insa nu stiu daca ar mai rade uarioru' daca ar avea un accident si ar comenta vreunul despre viata lui sexuala de la andropauza. :blink: unele chestii nu se spun, nenea, tin de bun simt. in rest.. funny.

 

ONTOPIC: Multa sanatate riderului si sotiei sale. Sunt convins ca avea viteza adaptata traficului, ca daca era mare mobra nu ar fi aratat asa, s'ar fi dat cu RIP pe topic si, cel mai rau, ar fi ramas un copil orfan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut pe acolo in jurul orei 19:50 si accidentul era proaspat. Barbatul subtirel, cu chelie, de aprox. 40-42 de ani era intins pe jos, cu o geanta sub cap, aproape inconstient, ingrijit sau linistit atat cat se putea de doi baieti. Sotia lui, o doamna de aproximativ 40 de ani statea in sezut, langa barbat, cu piciorul stang sangerand in dreptul degetului mic, si cu singe ce-i curgea din nas si/sau gura, destul de debusolata, pierduta, absenta chiar. VITA cu Opelul Corsa vorbea de zor la telefon si-i explica interlocutorului ca ea a virat de pe linia de tramvai, venind dinspre Piata Muncii, catre intrarea in Complexul Olimpic si " nu l-am vazut pe ala cu motocicleta, a intrat ca boul in mine cand putea sa opreasca, te rog pisi vino repede aici ca astia se iau de mine " (acestea sunt vorbele vitei). Cu greu m-am abtinut sa nu-i carpesc doua labe peste botul ala format A4, predestinat parca pt anumite activitati. Nu am stat decat vreo 10-15 minute, dupa care am plecat pt ca incepusem sa nu ma simt bine fizic. Sper ca cei doi sa se vindece repede si fara sechele, multa sanatate le doresc. Iar vitei ii doresc ....asomare placuta si rapida.

 

Si dupa o descriere din asta, cat de idiot poti fi incat sa legi acest accident de viata de cuplu a celor de pe motor????? :D

 

Multi tampiti mai sunt pe forumul asta (chiar daca pun genunchiul, capul sau limba jos in curbe).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa o descriere din asta, cat de idiot poti fi incat sa legi acest accident de viata de cuplu a celor de pe motor????? :D

 

Multi tampiti mai sunt pe forumul asta (chiar daca pun genunchiul, capul sau limba jos in curbe).

 

:blink: unde vezi tu ma ca s-a legat omu de viata lor de cuplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VITA cu Opelul Corsa vorbea de zor la telefon si-i explica interlocutorului ca ea a virat de pe linia de tramvai, venind dinspre Piata Muncii, catre intrarea in Complexul Olimpic si " nu l-am vazut pe ala cu motocicleta, a intrat ca boul in mine cand putea sa opreasca, te rog pisi vino repede aici ca astia se iau de mine " (acestea sunt vorbele vitei). Cu greu m-am abtinut sa nu-i carpesc doua labe peste botul ala format A4, predestinat parca pt anumite activitati.

Iti inteleg perfect frustrarea de a nu o casapi in direct. :blink: :D

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stii ca viata lor sexuala nu ajunsese la a doua plafonare, si a fost nevoit sa dea o mega-forja pentru resuscitarea simturilor salbatice in viatza de cuplu??!

 

Aici de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai AK-Raptor se pare ca nu vezi bine pozele!!!! Ai probleme cu vederea??? Nu observi ca masina e lovita in portiera fata DREAPTA??? Masina venea dinspre Piata Muncii si a facut stanga dupa semafor.

 

Ba da tu numai comentarii De cacao faci pe toate forumurile????

 

Mare BIKER esti si si tu!!!

 

SIKTIR ca dezgusti lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti inteleg perfect frustrarea de a nu o casapi in direct. :( :)

 

 

M-am abtinut cu greu pt ca era destul de multa lume adunata deja si riscam sa iasa un macel. Si cu atat mai mult cu cat eu personal am patit o faza similara pe bd.Dinicu Golescu saptamana trecuta, pe sensul catre Basarab, dupa intrarea in Gara de Nord, in dreptul statiei de autobuz. Eu veneam pe aceasta directie mergand linistit si in limite. Din sens invers vine un.... nici nu stiu cum sa-i spun...cu un Ford Mondeo, pe linia de tramvai, cu viteza relativ mica (30-40). Parca presimtind ceva nu am accelerat, ci stateam undeva tot pe la vreo 30-40 km/h . Ma trezesc brusc cu el in fata, individul virand pt a parca masina in statia de autobuz. Am reusit sa franez atat de violent incat m-am ridicat cca 10 cm cu roata din spate. Trece vitzelul, parcheaza in statie, dupa care coboara si zice : "N-ai vazut mai baiatule ca virez, de ce nu te-ai oprit, nu tii la viata ta ? " Atat de uimit am fost de cele spuse de crretinul asta incat nu am reusit decat sa-l intreb daca are permis de conducere. Fara nici o umbra de regret isi continua activitatea si intra in Gara, protejat verbal de doua cucoane ce-l asigurau ca tatal lui, dl procuror X ar fi rezolvat orice problema legata de un eventual accident. Eu va spun sincer ca am ramas uimit dupa acest incident. Norocul meu este ca am suficient de multi km facuti cu masini incat am reusit pana acum sa anticipez ce ar putea face respectivul de la volan aflat in fata mea, in lateral, sau in spate. Sper sa nici nu am ocazia sa simt asfaltul sau tabla pe pielea mea, desi e foarte periculos traficul cel putin din Capitala. Am impresia ca sunt foarte multi cei care au luat permisul in judetul Arges sau Arad precum primarul de la 4, dl."Piedone".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am abtinut cu greu pt ca era destul de multa lume adunata deja si riscam sa iasa un macel. Si cu atat mai mult cu cat eu personal am patit o faza similara pe bd.Dinicu Golescu saptamana trecuta, pe sensul catre Basarab, dupa intrarea in Gara de Nord, in dreptul statiei de autobuz. Eu veneam pe aceasta directie mergand linistit si in limite. Din sens invers vine un.... nici nu stiu cum sa-i spun...cu un Ford Mondeo, pe linia de tramvai, cu viteza relativ mica (30-40). Parca presimtind ceva nu am accelerat, ci stateam undeva tot pe la vreo 30-40 km/h . Ma trezesc brusc cu el in fata, individul virand pt a parca masina in statia de autobuz. Am reusit sa franez atat de violent incat m-am ridicat cca 10 cm cu roata din spate. Trece vitzelul, parcheaza in statie, dupa care coboara si zice : "N-ai vazut mai baiatule ca virez, de ce nu te-ai oprit, nu tii la viata ta ? " Atat de uimit am fost de cele spuse de crretinul asta incat nu am reusit decat sa-l intreb daca are permis de conducere. Fara nici o umbra de regret isi continua activitatea si intra in Gara, protejat verbal de doua cucoane ce-l asigurau ca tatal lui, dl procuror X ar fi rezolvat orice problema legata de un eventual accident. Eu va spun sincer ca am ramas uimit dupa acest incident. Norocul meu este ca am suficient de multi km facuti cu masini incat am reusit pana acum sa anticipez ce ar putea face respectivul de la volan aflat in fata mea, in lateral, sau in spate. Sper sa nici nu am ocazia sa simt asfaltul sau tabla pe pielea mea, desi e foarte periculos traficul cel putin din Capitala. Am impresia ca sunt foarte multi cei care au luat permisul in judetul Arges sau Arad precum primarul de la 4, dl."Piedone".

 

 

 

Ai fost fraier ca nu ai scos casca si nu i-ai f....t una in gura

sa vedem ce facea tacs-o ala procuror cand il vedea cu m...a mare acasa batut ca e prost

iti zic eu ii mai dadea si tacs-o una ca e dobitoc.

 

bine ca ai scapat asa

 

"prosti e multi"

 

"N-ai vazut mai baiatule ca virez, de ce nu te-ai oprit, nu tii la viata ta ? "

ii aratai atunci cat tii la viata ta incat ii rupeai m...a!

Editat de dumistef
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trece vitzelul, parcheaza in statie, dupa care coboara si zice : "N-ai vazut mai baiatule ca virez, de ce nu te-ai oprit, nu tii la viata ta ?"

Asta e culmea nesimtirii, asemenea specimene nu merita sa traiasca intre oameni civilizati, ci in jungla.

Deci el te vazuse, dar l'a durut in popic de viata ta. Trebuia numarul luat, aflat unde sta si rupt la moaca in intimitate, apoi intrebat: Auzi, da' tu nu prea tii la viata ta, nu'i asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IcemaN, tu ai o karma sa fii pe langa accidente. i

dap..se pare ca da...ar trebui sa ma fac doctor...dar la cat invata pretina la medicina, eu as tine-o din restanta-n restanta.

 

Coana din Opel era arhetipul tarancii de oras: butoias, in treling bleo si fardata strident...urata cu spume....pisi al ei era un arab sau turcalete ceva... vroia sa ma convinga pe mine ca "fata condus corect".

Imi place sa le zic vinovatilor la accident: "Ala e la urgenta.... ai belit-o, dosar penal...si puscaria te mananca daca moare."

Sa vezi ce ochi belise la mine la mine butelca asta ambulanta. i se cam taiasera picioarele.

 

Bulevardul ala "californian" e al dracu de strabatut, merg aproape zilnic pe acolo si nu exista zi sa nu pun o frana de urgenta pe Basarabia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu trec pe acolo destul de des, desi prefer sa il evit atunci cand se poate. Se circula ca dracu'. Numai masini parcate aiurea, care ies din sau intra in parcare fara sa se asigure, pietoni care traverseaza dupa cum ii taie capul, iar benzi daca ai una jumate libera e bine. Sanatate multa celor doi.

P.S. trebuiau chemati aia de la emigrari pt. "PISI":))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...