Sari la conținut

vitezometru electronic!


Vizitator stress_L&P
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

cine se baga sa faca un vitezometru electronic si un torometru??? pt. jupiter (2 scantei/rotatie)! platesc foarte bine! imi trebuie 2 afisaje separate, aventual in 2 cutii mici ca sa le pot integra intr-un bord pe care o sa-l fac in functie de afisajele astea! va asteapta o surpriza mare cu un ij! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ai vazut bordul meu, dar eu mi-am pus vitezometru de bicla si turometru de olcit.

Momentan turometru nu mai merge dar a mers, acum cred ca are un contact imperfect pe care nu-l gasesc deocamdata.

Turometru cu afisaj numeric nu are nici un farmec si nici vreun rol functional decat la reglaje daca vrei sa vezi exact turatia. In mers nu e bun pt ca valorile turatiei se schimba rapid si tu nu reusesti sa procesezi atat de repede valorile citite de pe afisaj; din acest motiv se folosesc cam peste tot ( ma refer la masini,motociclete etc.) turometre cu ac sau cu un indicator grafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

si turometru de bicla pana la cat merge? ca daca nu trece de 90 degeaba! eu vreau unu' care sa ajunga macar pana la 150!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si turometru de bicla pana la cat merge? ca daca nu trece de 90 degeaba! eu vreau unu' care sa ajunga macar pana la 150!

201508[/snapback]

de ce? tregi sperante de atat?

pt turometru foloseste cu incredere unul de oltcit. e ieftin si simplu de montat, se leaga la o singura bobina, la masa si la baterie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt turometru foloseste cu incredere unul de oltcit. e ieftin si simplu de montat, se leaga la o singura bobina, la masa si la baterie

201598[/snapback]

 

Merge si la un cilindru, 2T turometrul de oltcit ? Sunt curios cat se tureaza scuterul meu :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
de ce? tregi sperante de atat?

pt turometru foloseste cu incredere unul de oltcit. e ieftin si simplu de montat, se leaga la o singura bobina, la masa si la baterie

201598[/snapback]

 

daca il conectez la o singura bobina nu tre' sa-i dublez eu ceea ce imi arata avand in vedere ca am 2 scantei/rotatie??? :bounce: ca nu mi-ar fi greu sa citesc 6000 in loc de 3000 dar intreb si eu sa nu mor prost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Io am vitezometru electronic si indica pana la 300 km/h  :bounce:

201647[/snapback]

 

ce vitezometru? l-ai facut tu??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !...parere mea este ca mai indicat este cel putin ca turometru sa fie analog ...pt. ca cele electronice sunt "puturoase " ca si vitezometrele electronice (cel putin cele de bicla si ieftine !au o intarziere cam de 3 sec intre viteza reala si cea pa care o interpreteaza vitezometru electronic!)!...oricum cele de bicla au 3 digiti asa incat merge pana la cat vrei tu...oricum toata ceoaca este sa il seteze corect ! (ma refer la circumferinta rotii !) + instalarea senzorului magnetic fata de cititor (sa nu fie mai mare distanta intre ele de cativa mm)

 

 

p.s. Si eu sunt curios cum s-ar monta mai exact un turometru de olcit pe moto si daca trebuie citit intr-un anumit fel ! (ma refer la 2T in 2 cilindrii )...eu am jupiter 4

 

pps si eu mi-am montat un vitezometru de bicla dar de jeaba pt. ca din cauza parazitilor nu pot sa-l folosesc !(se inchide (pana opresc motorul !) si se restarteaza )

Editat de scaf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la oltcit ai 4 pistoane si 4 timpi, deci ai 2 scantei pe rotatie.

pe un piston de jupiter ai o scanteie pe rotatie, deci va indica turele la jumate, adica in loc de 3000 va arata 1500

asta daca am calculat eu bine. din bobinutele din interior se poate modifica sensibilitatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

treaba cu turometrul fiind rezolvata ma intereseaza in continuare vitezometrul!!! eventual unul analog electronic! treaba e ca schimb rotile cu unele dublu-disc fata si disc spate (bine, asta nu conteaza) si nu mai am unde sa-i bag cablul!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai stai ca atunci arata bine mai! 2 scantei/rotatie are si jupiterul!!!

201913[/snapback]

daca legi d la ambele bobine tre sa pui diode, e putin mai complicat montajul dar merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vitezometrul de bicicleta, cel putin al meu indica pana la 999km/h, deci cred ca e suficient pt tine. ( simulat l-am facut sa arate 406km/h deci merge fara probleme)

Turometrul de olcit l-am modificat dupa ureche ca n-am schema, adica i-am montat un semireglabil in loc de 2 rezistente in paralel cu rol de calibrare , ce erau montate in interior pe 2 cose. Calibrarea am facut-o montand turometru pe dacie, in paralel cu cel de pe masina si am reglat semireglabilul pana cand imi arata jumatate din turatia reala a motorului de dacie.

Aceasta metoda nu e f. buna deoarece cam introduce neliniaritati in afisarea turatiei. Normal trebuia inlocuit un grup R-C da neavand schema am facut si eu cum am putut.

Are cineva o schema de turometru de olcit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca incalc vreo regula, dar...

pe forumul electronistilor de pe izatech.ro se exista un topic despre realizarea unui bord electronic (e adevarat, pt masina) cu tot felul de scheme, mai mult sau mai putin complicate

poate va inspirati de acolo

@binox: pt schema de turometru de oltcit, poti intreba pe forumul de pe oltcit.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
:bounce: :crack: :crack: :nono: nu sunt din banii de bautura! ca nu am mai baut de 2 zile e altceva! sunt din banii pe care-i primesc pentru a modifica un motor de jupiter 4 de la o fata! in paralel il fac si pe al danutzei! :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu-i mai dati lu' Stressu solutii d'astea costisitoare ca pe urma chiar ca ramane fara bani de :bounce: si nu mai pot ciorile sa-i fure atasu' :crack:

202197[/snapback]

 

pai poate-l duce singur la remat, sa faca rost de bani pe el.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai terminat pana la urma de montat turometrul cela de oltcit? la planeta mea nu ash pune un turometru ca "simt" cand e nevoie sa schimb dupa cum trage, cum se aude si cum vibreaza. :birthday:

 

dar vroiam si io solutzia aia cu turometrul pt pseudomashina mea (ca shi jupiterul: 2 cilindri, 2 timpi dar 594 cc) :blink: .

 

m

 

PS: shtie cineva d c imi "penduleaza" acul de la vitezometru? la orice viteza bate in stg si dr si imi e cam greau sa calculez pe unde vine mijlocul ca sa aflu viteza reala... :kick: :kick: :P ... asta dak dansa mai e acolo :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

e putin uzat sistemul mecanic al vitezometrului si bate de la vibratii! daca iti iei nou sa nu crezi ca o sa te tina fara bataie mai mult de 3000 de km! lasa-l asa ca asta e boala lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rupt pana acum firul de la kilometraj de 3 ori pana acum.Tot se misca senzorul ala tampit,dar o sa pun magnet de Hard Disk daca nici cu asta nu merge treaba ii dau foc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...