Sari la conținut

Rulmenti Jug Honda F4


Postări Recomandate

salutare,

tocmai am vazut ca mi s au dus rulmentii de la jug, motorul e o honda cbr600f4 din `99

din ce am vazut in manualul tehnic nu par a fi rulmenti conici cu role, la care se poate lua din joc...si apar din aia coronitza cu bile(rulmenti de presiune)

din ce am rasfoit >>>>topicul ...Service .>>>> am vazut ca pot fi inlocuiti cei cu coroana pe bile cu rulmenti conici, dar nu am gasit codurile

daca stie cineva codurile mi ar fi de folos :crack:, (daca o sa mi iau o sa fie de la SKF ca am magazin in oras) :crack:

 

jocul nu e mare..dar uneori se aude un pocnet usor cand franez mai brusc.....daca stie cineva...si la rulm de presiune poate fi preluat jocul?..ca sa stiu

ori imi iau noi...ori curatz acolo frumos pun vaselina noua si o sa i strang putin mai tare

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

tocmai am vazut ca mi s au dus rulmentii de la jug, motorul e o honda cbr600f4 din `99

din ce am vazut in manualul tehnic nu par a fi rulmenti conici cu role, la care se poate lua din joc...si apar din aia coronitza cu bile(rulmenti de presiune)

din ce am rasfoit >>>>topicul ...Service .>>>> am vazut ca pot fi inlocuiti cei cu coroana pe bile cu rulmenti conici, dar nu am gasit codurile

daca stie cineva codurile mi ar fi de folos :crack:, (daca o sa mi iau o sa fie de la SKF ca am magazin in oras) :crack:

 

jocul nu e mare..dar uneori se aude un pocnet usor cand franez mai brusc.....daca stie cineva...si la rulm de presiune poate fi preluat jocul?..ca sa stiu

ori imi iau noi...ori curatz acolo frumos pun vaselina noua si o sa i strang putin mai tare

esti sigur ca pocnetul e din rulmenti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga codul asta pe Louis 10051207 si vezi

 

PS:am eu acasa rulmenti de jug tipul de presiune nu cu role,dar nu sant in Buc pana Joi seara ,nu stiu dimensiunile.Ii luasem pt SUZUKI TLR

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e sigur din rulmentii de la jug..pt ca am ridicat fata sus si am miscat din ambele telescoape fata-spate exact de langa axul rotii fata ...si se simte jocul

 

stiu si codul de pe louis.dar as vrea sa i iau din apropiere

 

chiar nimeni nu stie codurile.....ca momentan nu am timp sa desfac mobra

 

nu e nici un mecanic pe aici care stie codurile... care a mai schimbat?..sau e secret :crack:

 

 

nimeni? :crack:

 

 

:agree:

 

azi defac mobra si o sa pun eu codurile aici. :crack: .daca nimeni nu vrea :lol:

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o problema asemanatoare cu rulmentii la jug, dar m-am uitat in cartea tehnica si am vazut ca se pot strange. Chit ca sunt dint-aceia cum ai descris tu.

Sper sa se poata strange ca altfel trebuie sa-mi comand si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

am desfacut azi mobra are uzat rulmentul din partea superioara de la comenzi...uzura si o face pe colivia care vine fixata in lagar, aia mare exterioara, se vedea uzura in partea dinspre rezervor a colivieii..... am scos-o si am rotit o cu 180 de grade (partea buna am pus o in locul celei uzate.sa ma exprim mai plastic :kali: )

jos se prezenta bine rulmentul..codurile sunt pt KOYO, ca astia ii are mobra mea, acum am strans si am scapat de joc, dar ii iau cat de curand noi

partea de sus SAC 2647-1

partea de jos SAC 3055-1

atasesz si poze ....colivia de pe interior nu are poza ca am uitat sa i fac

 

daca mai stie cineva alte coduri compatibile cu asta de la alti producatori..si vrea se le puna aici .. :kali:

 

http://www.peterverdonedesigns.com/6000RR-CRASH.htm

aceiasi rulmenti si la 600 RR

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

am desfacut azi mobra are uzat rulmentul din partea superioara de la comenzi...uzura si o face pe colivia care vine fixata in lagar, aia mare exterioara, se vedea uzura in partea dinspre rezervor a colivieii..... am scos-o si am rotit o cu 180 de grade (partea buna am pus o in locul celei uzate.sa ma exprim mai plastic :jump: )

jos se prezenta bine rulmentul..codurile sunt pt KOYO, ca astia ii are mobra mea, acum am strans si am scapat de joc, dar ii iau cat de curand noi

partea de sus SAC 2647-1

partea de jos SAC 3055-1

atasesz si poze ....colivia de pe interior nu are poza ca am uitat sa i fac

 

daca mai stie cineva alte coduri compatibile cu asta de la alti producatori..si vrea se le puna aici .. :P

 

http://www.peterverdonedesigns.com/6000RR-CRASH.htm

aceiasi rulmenti si la 600 RR

 

Si pt 919, 929, 954, 1000rr. Pt compatibilitati cautati pe www.ronayers.com.

 

Aduc rulmenti cu role pt 2 amici , tocmai cei sus amintiti. Pretul e fix 75$ setul complet inclusiv acele garnituri (capace). Cei cu bile sint mai scumpi, 90$ kitul complet(cu garnituri incluse).

Cine mai vrea sa ma contacteze pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buei aceeasi problema o am si eu...azi mi'au veni rulmentii conici(tot setu..cu garnituri..tacam complet)..cei pe role...si astept sa le montez. mentionez ca m'au costat 1 500 000, exact cei de pe louis care sunt la 39.95 euro(made in japan, nush ce marca, o sa ma uit maine ca nu ii am la mine). si tot cbr f4 am si io din 2000. se potrivesc si cei de 900rr. pun poze maine? cata 30 mai esti interesat? da'mi pm sau add la yahoo si te pun in legatura cu pers care mi;a adus rulmentii.

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buei aceeasi problema o am si eu...azi mi'au veni rulmentii conici(tot setu..cu garnituri..tacam complet)..cei pe role...si astept sa le montez. mentionez ca m'au costat 1 500 000, exact cei de pe louis care sunt la 39.95 euro(made in japan, nush ce marca, o sa ma uit maine ca nu ii am la mine). si tot cbr f4 am si io din 2000. se potrivesc si cei de 900rr. pun poze maine? cata 30 mai esti interesat? da'mi pm sau add la yahoo si te pun in legatura cu pers care mi;a adus rulmentii.

 

 

pe ebay va costa 100roni maxim cu tot cu transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

depinde..rulmentii de la jug mai scot pocnete usoare..dar, mie, nu mi trepida continuu ghidonul..simti numai socul pe moment..poate ai vr un disc de frana dus...nu stiu ce sa zic..ulei in amortizoare ai, sau trebuie schimbat, ca atunci cand franezi..daca nu ai amortizoarele ok...nu ti tine roata pe asfalt cum trebe si si pierzi din aderenta, marindu-se spatiul de franare,.....daca ai joc la jug se poate verifica simplu...suspenzi fata la motor..si tragi de amortizoare, in fata si in spate ...din pozitia in care le tii tu cu mainile, vezi priza la ele sa o faci de la axul rotii..si scuturi usor..sau pui pe cineva care se pricepe.... la mine daca faceam asa se simtea jocul....

bafta :D

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...