Sari la conținut

Ture pe Amckart - Bucuresti


Kata San
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Duminica asta s-a stabilit un record nedorit, un baiat cu 600F4 a intrat si a facut nici o tura, a accelerat pe linia dreapta, a ratat virajul de stinga si a cazut, nu rau. Daca mi se intimpla mie sa cad acuma nu-i nici o problema, ma ridic si merg mai departe dar pt cel de mai sus se pare ca era afectat psihic destul de rau. Incerca sa se linisteasca:" mai bine ca nu am cazut in sant". E si asta un punct de vedere dar sint convins ca nu si-a imaginat sa cada de la prima lui tura facuta vreodata pe Amck. De regula, cei care cad destul de rapid pe Amck. sint forjatorii de linii drepte, trag tare de tot pe liniutele nu tocmai lungi ,mai ridica si roata de fata, si ,...,pe iarba.

Citiva si-au zis mai demult ca am eu ceva pe creier,cind ajungeti pe la 1.16-1.15 incepeti sa gresiti si cadeti, s-a demonstrat live asta,sint destui patiti. Grija mare, daca dati gaz prin fata tribunei, riscati clavicula rupta si moto avariat rau! Daca ajungeti sa faceti 1.13 constant fara sa cadeti, e destul de ushor sa bateti 1.10. Greutatea e sa ajungeti la acel 1.14-1.13 constant. Mie mi-a luat 1 an jumate de munca si cazaturi fara numar(multumesc celui de Sus, fara urmari grave). Deci, atentie, daca va tine deja la 1.17 ,e cazul sa va puneti carene din acelea ieftine. Nu va bazati pe casco, pina va vin piesele, stati pe bara si 2 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt baiatul cu F4... sper ca i-ati spus sa mai incerce, sa nu se demoralizeze. Nu e primul (me included) si banuiesc ca nici ultimul. Din pacate, asa se intampla cand subestimezi "micul" Amckart. Nu oricine isi da seama ca in virajul ala intri cu aprox 100 la ora cu genunchiul pe jos si ca ai fix 2 metri pentru frana inainte de acul de par in care intri PE FRANE.

@ Jagi, treaba cu 1,17 era pt mine? vezi ca data viitoare stau in kurul tau, sa ma tragi la 1,15 ca m-am plafonat, nu scapi de mine. :laugh: Cel mai probabil joi.

Bafta!

 

 

Casco nu e valabil daca folosesti motorul in competitii sau pe piste...... sau te gandesti la frauda? Intr-o zi o sa-ti spun un secret..... :lol:

 

Dopeman, ce sa-i faci daca omul iese in decor pana pe Centura si cade acolo?!?!? :laugh: e clar, cazatura pe drum public...ce frauda?!?!? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kata San, eu i-am zis ca groapa cu pietris a vazut multi oameni si sa o ia putin mai incet. Oricum, tare mi-e teama ca el se uita in retrovizoare, dupa mine, sa vada daca/pe unde il depasesc. Lucru pe care intentionam sa-l fac dar nu acolo tocmai pentru ca nu prea e loc de frana dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kata San, eu i-am zis ca groapa cu pietris a vazut multi oameni si sa o ia putin mai incet. Oricum, tare mi-e teama ca el se uita in retrovizoare, dupa mine, sa vada daca/pe unde il depasesc. Lucru pe care intentionam sa-l fac dar nu acolo tocmai pentru ca nu prea e loc de frana dupa.

 

Daca esti frumusel, normal ca se uita dupa tine :crack: clar nu avea disciplina circuitului si tocmai de aceea trebuia sa o ia incet. Ar fi trebuit sa stie ca tu, care ai sute de ture acolo, nu o sa incerci sa-l depasesti in acel loc. Asta e, sper sa mai incerce.

Nisipul ala m-a vazut si pe mine nu demult, numa' ca eu nu ma uitam in oglinzi, ci la vitezometru "moooaaamaaa ce tare ma dau !!" si canci viraju'.... :laugh: din fericire nu am cazut...atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cateva intrebari: exista vreo disciplina pe circuit, reguli de bun simt, conduita preventiva etc ? Va intreb pentru ca eu cand intru pe circuit incerc sa fac abstractie de cei din jurul meu si ma concentrez la activitatea mea. In momentul in care simt pe cineva in spatele meu care vine mai tare mi se pare de bun simt sa-i fac loc sa treaca fara sa-l fortez indiferent ce moto are : ss, enduro, sau ce-o mai fi. Va spun toate astea pentru ca am intalnit pe circuit persoane extrem de "ambitioase", ce ,in momentul in care observau ca sunt prinse din urma, accelereaza, nu te lasa sa treci, te inchid destul de brutal. De regula aceste persoane sunt incepatori ce nu au prea multa experienta pe circuit pe care e greu sa-i depasesti pentru ca nu folosesc mereu aceeasi trasa, nu sti cand face stanga-dreapta si cel mai important mi-e frica sa nu-i sperii cand apar langa ei la interior. Ce faceti in aceste situatii ? Pana acum preferam sa ma opresc 10 -20 de secunde, sa dau distanta intre mine si ceilalti participanti pe circuit si apoi sa-mi reiau traseul. Credeti ca este indicat in aceste situatii sa incerc totusi depasirea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti suficient de mult mai rapid ca cel din fata, ar trebui sa poti sa-l depasesti fara sa-l incurci si fara sa te bagi pe tine in vreo belea (gen franat prea tarziu, intrat in viraj prea tarziu, luat o trasa proasta etc.). Cand mai am din astia pe care mi-e frica sa-i depasesc, stau si astept pana mi se ofera o ocazie clara (nu a durat niciodata mai mult de 3/4 de tur) si ma bag. De obicei la iesirea din ultimul viraj pe linia dreapta, cand ies tare si franez mai tarziu si imi iau trasa pe interior in primul viraj de stanga. Works every time.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Jagi, treaba cu 1,17 era pt mine? vezi ca data viitoare stau in kurul tau, sa ma tragi la 1,15 ca m-am plafonat, nu scapi de mine. :crack: Cel mai probabil joi.

Bafta!

Ai inceput sa mergi tura de tura 1.17??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai inceput sa mergi tura de tura 1.17??

 

:crack: Cand sunt "in vana" da ! Dar nu ma tine decat cateva ture, ca ma omoara lipsa conditiei fizice.. :laugh:

Mai am mult de lucru... :lol:

Dar este timp, si daca te mai prind si pe tine pe pista, cu atat mai bine, ma bag macar juma de tura la remorca :laugh:

Cum fu la unguri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Cand sunt "in vana" da ! Dar nu ma tine decat cateva ture, ca ma omoara lipsa conditiei fizice.. :laugh:

Mai am mult de lucru... :lol:

Dar este timp, si daca te mai prind si pe tine pe pista, cu atat mai bine, ma bag macar juma de tura la remorca :laugh:

Cum fu la unguri?

Superb :lol: .....circuitul e mult mai misto fata de cel de la Most.O sa iti povestesc in wk-ul asta pe amckart daca vii.

Cu conditia fizica si eu stau cam prost...asa ca am de tras cat se poate de mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb :crack: .....circuitul e mult mai misto fata de cel de la Most.O sa iti povestesc in wk-ul asta pe amckart daca vii.

Cu conditia fizica si eu stau cam prost...asa ca am de tras cat se poate de mult!

unde ati fost in ungaria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb :crack: .....circuitul e mult mai misto fata de cel de la Most.O sa iti povestesc in wk-ul asta pe amckart daca vii.

Cu conditia fizica si eu stau cam prost...asa ca am de tras cat se poate de mult!

Grasule :laugh: Ne dam ?:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...