Sari la conținut

Primul meu accident


Requiem
 Share

Postări Recomandate

Mergeam spre intrunirea din gheorgheni, si la vreo 10 km inainte de toplita m-am am vrut sa depasesc un jeep cu numar de hargita, ca mergea relativ incet, adica cu vrei 50-60. chiar cand am ajuns in fata lui, sa termin depasirea el incepe sa accelereze.. ok, eu franez, sa intru in spatele lui, ca in fata urma o curba spre stanga, dar surpriza, franezeaza si el brusc, nu aveam de ales, am accelerat cat am putut, si am intrat in fata lui, ca venea o masina din fata, dar nu am mai reusit sa iau curba spre stanga, am iesit afara. acolo era un sant adanc de vre-un metru, si cum am incercat sa pun motorul pe partea stanga roata din fata s-a blocat, si m-am dat peste cap cu motor cu tot. precizez, ca avem aproximativ 90-100 la ora(nu am kilomertaj pe ETZ). am zburat vreo 3-4 m, si m-am trezit in santul cu apa adanca de vreo 20 cm, care a cam amortizat caderea.. am sarit pe picioare, si am ridicat motorul. atunci au ajuns si ceilalti acolo.. unii sau intors, ia altii erau in spatele meu. la 2 metri de mine pod din beton, si stalp. motorul: fata varza, ghidon, furca indoita, semnalizatoare, bord varza, roata descentrata, aripa fata rupta, aripa spate indoit. Eu: motorul a picat pe picior, inca mai am probleme la mers, mana lovita, durere de gat, cap, spate, casca julita.

Sunt ok, zic ca am scapat usor...

era sa uit: nenorocitul cu jeep a bagat viteza si si-a luat zborul!

Aveti grija pe drum, eu sigur o sa am!

Mulrumesc celor care m-au ajutat sa pun cat-de-cat la punct motorul la intrunire, adica Berchez, Feri si Ocsi

am si ceva poze , o sa le postez mai incolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc dupa asta daca din accidentele care nu s-au terminat asa de "bine" ( :kick: ), cu (chipurile) vina calaretului au fost si altele in care au fost implicati si conservari "disparuti in ceata"?! :birthday: Atitudinea lui kombat nu mi se mai pare deloc exagerata, dupa faza asta! :ok:

 

Fa-te bine omule, mergi la doctor!! Ai girja cu durerile de cap/spate... fa analize si tot tacmul.

 

Pur si simplu simt ca :kick: cand aud de asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analize si prostii nu fac.. ma redac eu cumva.. oricum la intrunire cand simteam ca ma doare ceva mai bagam o dusca de Palinca si trecea! Drum uscat, si fara accidente, incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si revin cu o precizare! Asta n-a fost accident! Tre' sa schimbi titlul in " PRIMA TENTATIVA DE OMOR ASUPRA MEA ". :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat si cu masina, exact aceeasi faza... De multe ori. Treaba e ca tampitul nu e atent, discuta sau umbla la casetofon, de aceea merge incet, si cand termina, accelereaza. Nu ii trece prin cap sa se uite in stanga, ca poate intre timp cineva s-a angajat in depasire. Apoi cand te vede in paralel cu el, se sperie si franeaza. De obicei se intampla fara intentie. Dar se poate sa mai existe si cate un criminal care ti-o face intentionat. Mai ales faptul ca ai intrat in sant in fata lui si nu a oprit arata ca a fost un nemernic. Pacat ca nu v-ati dus dupa el...

 

Bine ca nu ai patit-o mai rau... :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am ingrozit cand am citit, ai avut super-bafta, rar te ridici de jos fara rupturi la un astfel de accident :birthday: Cineva a vegheat deasupra ta :kick:

 

Nu te juca si du-te la un control daca nu ai facut-o deja , si da-l dracu de fier ca ala se repara.

 

 

 

 

 

Conservati tampiti...de-astia gasesti peste tot, santuri gasesti cat cuprinde dar asa noroc mai rar. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sa dezvolt un pic ideea lui Dragos, sa invatam ceva din asta.

 

Atentie mare la cei care nu merg cum "ar trebui" pe portiunea de drum respectiva. Cazului tau: merge prea incet. Trebuie sa ti se aprinda beculetul si sa anticipezi:

- poate face stanga brusc pe o strada laterala/drum laturalnic, cauta parcare

- poate cauta o casa/strada (in oras), se poate opri/vira brusc (mai ales daca e taxi(

- poate vorbeste le telefon (manevre aleatoare, nu e atent in general)

- poate are probleme cu masina (se poate opri brusc)

- vorbeste cu gagica din dreapta, cauta radio, schimba cd (manevre aiurea, nu e atent, se sperie repede)

 

In general cand depasesti, si in special in cazurile astea - asigura-te ca ai spatiu suficient in fata, mai ales daca nu ai motor cu demaraj f. bun. Binenteles, e ilegal sa accelerezi in timp ce esti depasit, dar trebuie sa-ti pazesti pielea in cazuri de-astea.

 

Nu strica sa faci un semn cu farul, un mic claxon sa dezmeticesti soferul. Daca tipul e orgolios (cazul soferului tau), poate demareaza si pleaca. Daca nu iti face loc, sau cel putin e atent la depasire.

 

Daca poti sa vezi in masina, incearca sa vezi ce misca soferul inauntru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa dezvolt un pic ideea lui Dragos, sa invatam ceva din asta.

 

Atentie mare la cei care nu merg cum "ar trebui" pe portiunea de drum respectiva. Cazului tau: merge prea incet. Trebuie sa ti se aprinda beculetul si sa anticipezi:

- poate face stanga brusc pe o strada laterala

- poate cauta o casa/strada (in oras), se poate opri/vira brusc (mai ales daca e taxi(

- poate vorbeste le telefon (manevre aleatoare, nu e atent in general)

- poate are probleme cu masina (se poate opri brusc)

- vorbeste cu gagica din dreapta, cauta radio, schimba cd (manevre aiurea, nu e atent, se sperie repede)

 

In general cand depasesti, si in special in cazurile astea - asigura-te ca ai spatiu suficient in fata, mai ales daca nu ai motor cu demaraj f. bun. Binenteles, e ilegal sa accelerezi in timp ce esti depasit, dar trebuie sa-ti pazesti pielea in cazuri de-astea.

205323[/snapback]

 

Ce spui tu e adevarat, dar se aplica NUMAI CAND E VORBA DE O PERSOANA CARE NU E RAU INTENTIONATA!!!!Jigodii din astea infecte :birthday: :ok: :kick: am intalnit si eu, culmea tot pe acolo, din fericire eram cu Scorpio si m-am (cuvant urat) pe ei, pe unul l-am inghesuit intr-o parcare sa ma tina minte(eram cu nasul meu care a fost cascador....)

Realitatea cruda e ca sunt (inca)multe zdrente din astea umane pe drum si pana cand nu se vor teme de motociclisti nu se vor potoli! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa dezvolt un pic ideea lui Dragos, sa invatam ceva din asta.

 

Atentie mare la cei care nu merg cum "ar trebui" pe portiunea de drum respectiva. Cazului tau: merge prea incet. Trebuie sa ti se aprinda beculetul si sa anticipezi:

- poate face stanga brusc pe o strada laterala/drum laturalnic, cauta parcare

- poate cauta o casa/strada (in oras), se poate opri/vira brusc (mai ales daca e taxi(

- poate vorbeste le telefon (manevre aleatoare, nu e atent in general)

- poate are probleme cu masina (se poate opri brusc)

- vorbeste cu gagica din dreapta, cauta radio, schimba cd (manevre aiurea, nu e atent, se sperie repede)

 

In general cand depasesti, si in special in cazurile astea - asigura-te ca ai spatiu suficient in fata, mai ales daca nu ai motor cu demaraj f. bun. Binenteles, e ilegal sa accelerezi in timp ce esti depasit, dar trebuie sa-ti pazesti pielea in cazuri de-astea.

 

Nu strica sa faci un semn cu farul, un mic claxon sa dezmeticesti soferul. Daca tipul e orgolios (cazul soferului tau), poate demareaza si pleaca. Daca nu iti face loc, sau cel putin e atent la depasire.

 

Daca poti sa vezi in masina, incearca sa vezi ce misca soferul inauntru.

205323[/snapback]

 

 

 

 

Crudul adevar..........dupa principiul asta merg si eu. Dar duminica intr-o localitate in fata mea rula o masina cu viteza mica, eu am decis sa nu ma mai ghidez dupa legile de mai sus si am inceput manevra de depasire......exact cand am trecut pe contrasens sa depasesc soferita a tras cu nonsalanta stanga (noroc ca nu a virat stnag de tot, doar a intrat in fata mea pe contrasens si si-a continuat drumul cativa metrii dupa care a iesit de pe drum in stanga) asta a fost norocul meu, am reusit sa franez in deplina siguranta in spatele ei. M-am oprit langa ea, nu avea habar de ce manevra a facut si de unde am aparut eu. A fost inca o dovada ca legile omului invizibil sunt biblia motociclistului roman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Ce spui tu e adevarat, dar se aplica NUMAI CAND E VORBA DE O PERSOANA CARE NU E RAU INTENTIONATA!!!!Jigodii din astea infecte :birthday:  :ok:  :kick: 

205332[/snapback]

Nu te grabi sa judeci oamenii. Poate ca nu era rau intentionat, pur si simplu era un om normal (o normalitate bolnava ce-i drept) si nu era atent. Cand a accelerat si si-a dat seama ca motorul era in depasire, s-a speriat si a franat. Ca tot romanul cu simt civic

 

E ceva ce se intampla destul de des, nu e corect/legal, dar trebuie sa fi pregatit pentru a preintampina situatiile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii sunt doar iresponsabili, altii insa te omoara sau schilodesc PREMEDITAT!!!!La cei din urma :ok: :kick: :kick: Instructorii auto, in loc sa le dea un numar tipelor, mai bine le-ar invata cum se circula in lumea reala, nu sa le pregateasca DOAR pentru examen, ca acum!!!! :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ti se aprinda beculetul si sa anticipezi:

- poate face stanga brusc pe o strada laterala/drum laturalnic, cauta parcare

- poate cauta o casa/strada (in oras), se poate opri/vira brusc (mai ales daca e taxi(

- poate vorbeste le telefon (manevre aleatoare, nu e atent in general)

- poate are probleme cu masina (se poate opri brusc)

- vorbeste cu gagica din dreapta, cauta radio, schimba cd (manevre aiurea, nu e atent, se sperie repede)

205323[/snapback]

:birthday: In peste juma' de milion de kilometri facuti cu masina, am intalnit toate aceste situatii. Daca la inceput eram mereu la un pas de accident (si chiar am avut cateva), cu timpul am invatat sa anticipez si sa previn chiar si greselile celorlalti. Asta inseamna conduita preventiva.

(Acu' sa nu credeti ca circul ca o momaie :ok: . Am o conserva cu 192CP si ii folosesc pe toti. Dar cu atentie.)

 

@pistruiatul: Sa stii ca foarte, foarte putini oameni fac rau intentionat. 99,99% din accidente se intampla din neatentie, nervi, lipsa aptitudinilor, bautura, etc. Asta nu ii face mai putin vinovati, dar partea buna e ca neatentii de obicei iti dau semnele necesare ca sa te poti feri. Daca stii sa le interpretezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pistruiatul: Sa stii ca foarte, foarte putini oameni fac rau intentionat. 99,99% din accidente se intampla din neatentie, nervi, lipsa aptitudinilor, bautura, etc. Asta nu ii face mai putin vinovati, dar partea buna e ca neatentii de obicei iti dau semnele necesare ca sa te poti feri. Daca stii sa le interpretezi.

205375[/snapback]

 

Iti respect punctul de vedere dar nu sunt DELOC de acord cu el!!! :blink: C amarea majoritate nu realizeaza urmarile e altceva, dar si in cazul asta si in multe altele a fost PREMEDITAT!!!Orice om normal oprea sa vada ce s-a intamplat, mai ales ca accidentul era extrem de grav!!!Ma mir ca nu te-ai intalnit pana acum cu situatii in care actiunile sunt cu evidenta rea-intentie!!! :birthday: :ok:

Eu sunt si pacifist si optimist din fire, dar momentan situatia e critica, in punctul de fierbere!!!Ca se va schimba in bine, sunt sigur, dar numai cu masuri dure!!!(legislatie respectata, numar mare, nu infim ca acuma de politisti in trafic etc.)

Numai bine!!! :kick: :kick: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Hit and run" am patit si eu cu masina. In timpul unei depasiri aparent lipsita de riscuri, am fost troznit lateral TIRul pe care tocmai il depaseam. Lovitura m-a facut sa derapez, m-a aruncat cu spatele masinii intr-un pom si in ciuda faptului ca era vizibil ca masina era terci si un pasager cazuse si zacea intins pe camp TIRistul a plecat mai departe fara sa ii pese.

Toate astea s-ai intamplat pentru ca in momentul in care a vazut o Dacie langa el, omul a considerat ca e de bon-ton sa accelereze in forta si a derapat lateral stanga suficient cat sa ma loveasca zdravan.

Mai misto a fost ca, fiind pe 22 decembrie, inainte de Craciun, politia din Caransebes nu a avut chef sa mai caute un faptas necunoscut. Asa ca in ciuda declaratiei mele, au decretat ca nu exista motive sa ia in considerare lovitura laterala, chiar daca gaura facuta de suportul cauciucului din spatele rotii tirului in aripa mea dreapta era evidenta.

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Hit and run" am patit si eu cu masina. In timpul unei depasiri aparent lipsita de riscuri, am fost troznit lateral TIRul pe care tocmai il depaseam. Lovitura m-a facut sa derapez, m-a aruncat cu spatele masinii intr-un pom si in ciuda faptului ca era vizibil ca masina era terci si un pasager cazuse si zacea intins pe camp TIRistul a plecat mai departe fara sa ii pese.

Toate astea s-ai intamplat pentru ca in momentul in care a vazut o Dacie langa el, omul a considerat ca e de bon-ton sa accelereze in forta si a derapat lateral stanga suficient cat sa ma loveasca zdravan.

Mai misto a fost ca, fiind pe 22 decembrie, inainte de Craciun, politia din Caransebes nu a avut chef sa mai caute un faptas necunoscut. Asa ca in ciuda declaratiei mele, au decretat ca nu exista motive sa ia in considerare lovitura laterala, chiar daca gaura facuta de suportul cauciucului din spatele rotii tirului in aripa mea dreapta era evidenta.

205395[/snapback]

 

Foarte nasol... :kick: Dar daca pur si simplu nu te-a vazut, iar devierea spre stanga s-a intamplat pt. ca a ocolit o groapa sau s-a intins dupa o caseta, suc, etc. ? :birthday: Cat despre politistii aia: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii intr-adevar sunt neatenti sau nervosi, insa ieri pentru prima oara de cand merg cu motorul mi-a fost dat sa vad cata rautate zace in unii si ca o fac intentionat. Zilele trecute m-am ars destul de rau la picior din cauza esapamentului. Am facut o infectie in fine era spre vindecare. Ieri am mers in Constanta sa-mi schimb pneul pe fata insotita de cative motocilcisti. La semafor ei s-au bagat in fata eu am intrat mai greu motorul fiind mai mare. Cand sa trec pe langa ultimele doua masini, cel din stanga mea, cu o Dacie, s-a uitat la mine si a intors volanul inspre partea mea si mi-a prins piciorul (cel cu arsura) intre motor si masina, a deschis fereastra si mi-a aruncat un " unde p..a mea crezi ca te bagi si tu?" A ramas asa inca vreo 10 secunde pana s-a facut verde apoi a plecat. Am avut noroc ca eram cu picioarele jos daca le aveam pe scarite picam. A fost un soc prima oara cand mi se intampla asa cev + ca a vazut f bine ca eram fata. Cata rautate poate fi in unii oameni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In timpul unei depasiri aparent lipsita de riscuri, am fost troznit lateral TIRul pe care tocmai il depaseam.

205408[/snapback]

 

Mie mi s-a intamplat la fel, m-a scos unul afara de pe carosabil in timp ce-l depasam. :birthday: M-am dus dupa el si l-am oprit, apoi :kick:. Omul era total nedumerit, se uita la mine cu ochii mari si nu pricepea ce vreau de la el. Habar nu avea ce se intamplase in laterala/spatele lui. :kick: Si nu cred ca era ata de bun actor, cred ca pur si simplu era doar aerian... :ok: Legea face deosebire intre fapta cu intentie si fapta din neatentie. Cred ca trebuie sa facem si noi.

Editat de DragosKTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica robi! imi pare rau sa aud asa ceva

 

nu are rost sa insir si eu pataniile cu soferii neatenti :birthday:

 

povestim cand ajung la cluj

 

 

btw: nu te juca cu sanatatea, du-te la medic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii intr-adevar sunt neatenti sau nervosi, insa ieri pentru prima oara de cand merg cu motorul mi-a fost dat sa vad cata rautate zace in unii si ca o fac intentionat. Zilele trecute m-am ars destul de rau la picior din cauza esapamentului. Am facut o infectie in fine era spre vindecare. Ieri am mers in Constanta sa-mi schimb pneul pe fata insotita de cative motocilcisti. La semafor ei s-au bagat in fata eu am intrat mai greu motorul fiind mai mare. Cand sa trec pe langa ultimele doua masini, cel din stanga mea, cu o Dacie, s-a uitat la mine si a intors volanul inspre partea mea si mi-a prins piciorul (cel cu arsura) intre motor si masina, a deschis fereastra si mi-a aruncat un " unde p..a mea crezi ca te bagi si tu?" A ramas asa inca vreo 10 secunde pana s-a facut verde apoi a plecat. Am avut noroc ca eram cu picioarele jos daca le aveam pe scarite picam. A fost un soc prima oara cand mi se intampla asa cev + ca a vazut f bine ca eram fata. Cata rautate poate fi in unii oameni?

205410[/snapback]

 

 

Rautate????Ala este un dobitoc si trebuie sa intelegi ca e plina lumea de ei!!Am fost mereu impotriva manifestarilor de forta , in astfel de cazuri, ,dar cand auzi de specimene de acest gen ,iti vine sa le spargi fetele alea de dobitoci!Oare cum trec astia testarile psihologice??? :ok: :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...