Sari la conținut

Marea Hoinareala


cristi 57
 Share

Postări Recomandate

...Apropos de 7 Scari, pune si tu o harta de localizare sa stim unde trebe sa ajungem, i-am intrebat pe multi si am primit informatii diferite :D , unii spun ca-i langa Brasov, alti dupa Timisul de sus :bounce: . Personal stiu vre-o 6-7 nipr-isti care vor sa vina acolo...

 

Uite harta aici.

Toate bune! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma "manaca" rau... :laugh: si ma tot gandesc la Transalpina. Am citit destule, dar n-am vazut nimic! Ar fi o chestie de cateva zile, corturi, tupeu, etc. Se spune ca-ti trebe un motor puternic, si pastile de dor de duca... le am pe toate(asa cred). Oare mai este cineva interesat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, trebuie sa vedem doar cand, cum facem cu serviciul. vorbim.
suna interesant
suna f. interesant!

s-o intindem cind o fi intilnirea de la 7 Scari, tot prin zona e.....

pot veni si io ???? :laugh: ,vin cu niprul desigur.stiti cumva se poate merge cu atas sau numai solo.numai bine

Interesant, asa-i! Cu 7 scari n-o putem lega(care va fii probabil prin septembrie, n-am v-bit inca cu Aleko), apoi acolo este o intilnire de comuniste. Eu preconizam undeva pe la inceputul lui iulie, in plina vara, avind in vedere altitudinea(peste 2100 m). In schimb putem face intoarcerea prin transfagarasean, ca sa punem "capac". Ramane de vazut ce decide grupul! Traseul are in jur de 600 km si este un test pt orice motor cu "sange in vine", asemeni si pt piloti, probabil 30% din drum sunt serpentine, se poate si solo si atas, sunt cateva portiuni (din ce am citit)care sunt mai grele, drumuri pavate, neasfaltate. Nu se pune problema de viteza ci de anduranta pilot/masina, in final o provocare. Regula de baza: plecam impreuna, ne intoarcem impreuna!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, asa-i! Cu 7 scari n-o putem lega(care va fii probabil prin septembrie, n-am v-bit inca cu Aleko), apoi acolo este o intilnire de comuniste. Eu preconizam undeva pe la inceputul lui iulie, in plina vara, avind in vedere altitudinea(peste 2100 m). In schimb putem face intoarcerea prin transfagarasean, ca sa punem "capac". Ramane de vazut ce decide grupul! Traseul are in jur de 600 km si este un test pt orice motor cu "sange in vine", asemeni si pt piloti, probabil 30% din drum sunt serpentine, se poate si solo si atas, sunt cateva portiuni (din ce am citit)care sunt mai grele, drumuri pavate, neasfaltate. Nu se pune problema de viteza ci de anduranta pilot/masina, in final o provocare. Regula de baza: plecam impreuna, ne intoarcem impreuna!

 

 

 

 

suna dumnezeieste toata treaba asta.......singurul impediment si cel mai important.....banii........ca pe motor m-as baza la drum lung...........dar asa moderat fara viteze excesive ca nu-i prea place :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se pleaca pana de pe data de 30iunie pana pe data de 3 iulie eu pot sa vin ca sunt liber si ...iau salariu:) mai tarziu nu stiu cum cad liber!

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna dumnezeieste toata treaba asta.......

Te cred! 30-40l benzina nu-i o avere, apoi drumul acesta-l faci poate o data in viata... mancarea-i mai ieftina decat acasa, un gratar la gramada, oua fierte si salata, mofturi si ridichi... Daca esti bazat pe motor, restu-i placere.. 1,5-2 mil daca nu esti pretentios ajung, chiria, apa si lumina la cort o platim noi :laugh:

 

daca se pleaca pana de pe data de 30iunie ...

Pe 30 e prea devreme, eu iau concediul pe 1. Apoi cred ca-i un drum de 4-5 zile(as zice 5 sa fie lejer). Ceilalti spun doar ca-i tentant! Un grup de 3-4 moto ar fii ideal. Daca alegem o perioada de weekend(la mine nu-i problema) ar fii doar 3 zile lucratoare... Daca s-ar forma grupul, am stabilii si detaliile. Mai asteptam, pune 200 deoparte, vedem ce-o iesii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita,va spun eu.Merge si cu atas,am vazut pe acolo si choppere(asta in partea sudica,unde drumul e din piatra).In acea zona,cele mai dificile portiuni sunt cele cu grogotis,dar cu atentie si rabdare merge.Daca vreti sa va intoarceti pe Transfagarasan (Sadu-Cartisoara),o sa dati de drumuri mai prafuite,noroioase,cateva pante mai grele,deci mai greu cu gume de strada.Si ar fi bun un GPS sau cineva care cunoaste traseul,altfel aveti sansa sa va rataciti.

Cand o sa mai am ocazia sa merg,o sa imi rezerv pentru asta macar trei zile,sa pot bate toate drumeagurile de pe acolo.

/index.php?...t&p=1329686

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau dar 1 iulie e prea devreme pt mine, singura sansa o am incepand cu 10(-11-12-13) iar pe 14 sa intru la munca la ora 14:00. Daca vi se pare ok eu incep sa ma rog de colegi sa fac schimb de ture. Sint sanse mari sa o rezolv si cu marti si sa fie 5 zile. Cam asta e tot ce pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...luativa-ti si mereti!Tot atata poveste , cu nu ma lasa mamica, nu ma lasa de la servici, nu ma lasa nevasta, nu m-i spalat ciuparul....

Nu trebuie sa fie uniform reprezentati, negrii , evreii, homosexualii, pensionarii, si fetele virgine....e suficient un om si un motor...sau doi oameni si un motor daca e de impins... :laugh:

 

...numai la televizor e atata poveste cu " cum ar fi daca ar fi?!"...

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma "manaca" rau... :disappointed: si ma tot gandesc la Transalpina. Am citit destule, dar n-am vazut nimic! Ar fi o chestie de cateva zile, corturi, tupeu, etc. Se spune ca-ti trebe un motor puternic, si pastile de dor de duca... le am pe toate(asa cred). Oare mai este cineva interesat?

 

Salut baieti ! Eu spun prezent la chestia asta, sunt pregatit fizic, psihic si financiar, insa dupa data de 6 iulie, eventual ceva legat cu weekend-ul 11-12 iulie.

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok vlad, cam pe atunci ne gandeam si noi, ma bucur sa mergem din nou impreuna :disappointed:

 

Salut Gabi ! Sper sa se lege ceva pana la urma... Si mie mi-ar face mare placere sa mergem iar in aceeasi formatie, mai cu seama ca, cel putin noi doi nu ne-am mai zarit de anul trecut...

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stabilit: pana acum eu, thvlad si bubaq, un grup de 3 nipre. Mai sunt 10 zile, trimp de gandit, daca mai intra cineva: plecarea vineri dimineata 10 iul, intoarcerea pe 13-14(perioada preferata de majoritatea). Traseul pitesti-rm.valcea, apoi spre sebes pe transalpina. Intoarcerea: 3-4 variante(valea/defileul oltului, transfagarasean, etc) dar stabilim atunci functie de vreme. Total intre 6 si 800 km. Corturi, haine de munte si de ploaie, restul nu mai conteaza... :disappointed: La intoarcere punem poze (pt clatit ochii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak ne intalnim la Brezoi si merg cu voi pe transalpina ma primiti? :kick: ,ca vin din Sibiu si merg pana la Sebes cu voi si ma intorc la Sibiu.poate va arat Sibiul sa vedeti ce fain e acum. :disappointed: numai bine

 

 

p.s.cristi 57 imi dai si mie te rog un nr de tel.pe PM sau cum doresti

Editat de lau dnepr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am primit PM de la cristi 57

astazi a inceput hoinareala din '09

 

traseul este: pitesti-rm.valcea-vidraru-sebes-sibiu-balea-tranfagarasean. 3 nipre si din pitesti a 4-a

 

Drum bun baieti, asfalt uscat si sa va intoarceti cu bine (si cu poze)

:lol: :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...