Sari la conținut

Fiabilitatea Kawasaki


Sergiu 30
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 577
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

verde era saracul,dar nu m-am uitat la proprietati oricum decat deloc e bun.Multumesc pentru ajutor my friend :D

 

Nu trebuie neaparat sa fie verde, ci doar ce spune acolo...eu mi-am facut schimbu iarna trecuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am schimbat absolut toate lichidele in primavara,dar eu am vasul de expansiune putin fisurat si mai scapa pe acolo

 

 

kawasakiiiiiiii

 

am glumit... :D ia niste poxilina, sau il dai jos si il lipesti cu un letcon, sau pistol de lipit. practic gaura aia o acoperi cu plasticu din jurul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nu , nu este de la Kawasaki fisura , :D este de la ultima tranta de anul trecut,dar tot am ignorat pt ca nu a pierdut lichid pana acum.Oricum cand am completat aseara ,nu cred ca am pus 200ml. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawasaki.... :D

Fara suparare toate pe care le stiu is cu probleme.

da pe proprietari ii stii?nu de alta, da ia uite ce zice colegu forumist in quote-ul de mai jos, si zice bine:

 

majoritatea care mai sunt pe drumuri au stapani care niciodata nu au citit cartea de service si nu au facut ce scrie acolo.... fisurile in cadru au aparut pt ca ala a fost adus dupa un "mic " incident reparat si vandut ca "bun"......

:P

 

ce tot la deal la vale.......... sunteti invidiosi ca hondele sunt mai bune si gata. faceti un sondaj si sa vedem care iese first.

'onda e 'onda, asa e, dar nu poti spune ca sunt mai bune...depinde la ce te referi cand zici "bun"...viteza?fiabilitate in exploatare, frane, stabilitate in viraje, blablabla...

sondaj facut in romania?hahaha :D

 

cand in tara asta, aproape jumatate care se apuca de motociclism habar n-au cu ce se mananca un motor, ce inseamna intretinere, si mai se dau si mari si tari ca ei sunt mari motociclisti ca baga kilometrii, iar la 40 de mii le vand ca nu mai merg ca inainte(adica dau tepe), nu are rost un asa sondaj...nu de alta da vorba cuiva de pe acest topic...duzina de motoare la service si la vanzari, care n-au pupat intretinere si s-au stricat...motoare de diferite marci

 

asculta ce zice @Baiazidu, ce zici altii din strainatate referitor la marcile de motoare si la clasament(nimeni nu se plange).de ce?pt ca oamenii din alte parti se pare ca nu numai ca-s mai civilizati, dar poarta si un respect mai mare fata de motorul pe care il calaresc

 

orice motor e bun daca e intretinut si folosit cum trebuie, si spun asta din prisma unui om care inafara de o jawa din 94, cea mai noua motoreta este din 80 si ceva, iar cea mai batrana din 60...si cu aia din 60 am mers pana sa intre in restaurare, si mergea foarte fain :P

 

ma repet: de ce se strica honda mai rar decat kawa la noi in tara?pai, nu trage de jos :D

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da pe proprietari ii stii?nu de alta, da ia uite ce zice colegu forumist in quote-ul de mai jos, si zice bine:

 

 

:P

 

 

'onda e 'onda, asa e, dar nu poti spune ca sunt mai bune...depinde la ce te referi cand zici "bun"...viteza?fiabilitate in exploatare, frane, stabilitate in viraje, blablabla...

sondaj facut in romania?hahaha :D

 

cand in tara asta, aproape jumatate care se apuca de motociclism habar n-au cu ce se mananca un motor, ce inseamna intretinere, si mai se dau si mari si tari ca ei sunt mari motociclisti ca baga kilometrii, iar la 40 de mii le vand ca nu mai merg ca inainte(adica dau tepe), nu are rost un asa sondaj...nu de alta da vorba cuiva de pe acest topic...duzina de motoare la service si la vanzari, care n-au pupat intretinere si s-au stricat...motoare de diferite marci

 

asculta ce zice @Baiazidu, ce zici altii din strainatate referitor la marcile de motoare si la clasament(nimeni nu se plange).de ce?pt ca oamenii din alte parti se pare ca nu numai ca-s mai civilizati, dar poarta si un respect mai mare fata de motorul pe care il calaresc

 

orice motor e bun daca e intretinut si folosit cum trebuie, si spun asta din prisma unui om care inafara de o jawa din 94, cea mai noua motoreta este din 80 si ceva, iar cea mai batrana din 60...si cu aia din 60 am mers pana sa intre in restaurare, si mergea foarte fain :D

 

ma repet: de ce se strica honda mai rar decat kawa la noi in tara?pai, nu trage de jos :P

 

 

cineva pe la 40-50 de ani care e plecat de dinainte de 89, acum are zx 10r, a avut numai motoare noi. el mi-a zis ca toate sunt bune. asta daca le iei tu noi si stii tu pe ce pui mana. daca iei una sh, nu ii poti sti istoria, din germania da ca au carte service etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iei una sh, nu ii poti sti istoria, din germania da ca au carte service etc etc.

au pe dracu, cu cativa euro ii fabrici o carte de toata frumusetea.. :P

nu vezi ca toate motoarele sunt pana in 29.999? Ai naibii, niciunul nu are timp de mers cu mobra, ba are nevasta si nu il mai lasa, ba a nascut catzeaua, ba ploua cam des. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva pe la 40-50 de ani care e plecat de dinainte de 89, acum are zx 10r, a avut numai motoare noi. el mi-a zis ca toate sunt bune. asta daca le iei tu noi si stii tu pe ce pui mana. daca iei una sh, nu ii poti sti istoria, din germania da ca au carte service etc etc.

asa e, dar mai e o smecherie de care multi nu tin cont...

un motor, cand ti-l cumperi, se asculta, si i se fac unele probe pe loc...sunetul si uleiul spun tot despre mobra aia, iar din pacate multi care habar n-au mecanica(e si normal sa nu stie, ca doar nu suntem toti mecanici) se duc singuri, fara a lua cu ei pe cineva care stie sa asculte un motor, si isi iau teapa.motor cu batai in ambielaj, cu zornaiala la distributie, cu ambreiaju dus, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, dar mai e o smecherie de care multi nu tin cont...

un motor, cand ti-l cumperi, se asculta, si i se fac unele probe pe loc...sunetul si uleiul spun tot despre mobra aia, iar din pacate multi care habar n-au mecanica(e si normal sa nu stie, ca doar nu suntem toti mecanici) se duc singuri, fara a lua cu ei pe cineva care stie sa asculte un motor, si isi iau teapa.motor cu batai in ambielaj, cu zornaiala la distributie, cu ambreiaju dus, etc...

 

 

spre exemplu.... la a mea... cand am luato, motorul rece, nu batea nu nimic. am ascultat motorul la rece, nu la cald. nu se auzea nimic, si am fost si cu baiazid si motorul a fost okei. acum se aude un pic distributia, acest sunet aproape dispare cand e cald motorul. asta e boala lor, distributia. :D in rest toate bune si frumoase. deci daca vrei sa stai fara griji,ori iti iei nou, ori ti-l iei de la cineva care l-a avut de nou si stii cei de capu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce pe topicul unde se spune cat de proaste sunt Kawa, scriu numai posesori de cbr-uri?

Deoarece cei cu kawa au o frustrare fata de honda... Ar trebui sa va iubiti si sa va respectati motocicletele asa cum sunt ele, adica cele mai bune in ochii vostrii. Mie mi-a placut honda, logic ca n-o sa zic niciodata ca e mai misto kawa deodata ce nu mi-am cumparat asa ceva, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece cei cu kawa au o frustrare fata de honda... Ar trebui sa va iubiti si sa va respectati motocicletele asa cum sunt ele, adica cele mai bune in ochii vostrii. Mie mi-a placut honda, logic ca n-o sa zic niciodata ca e mai misto kawa deodata ce nu mi-am cumparat asa ceva, nu ?

Aberatie mai mare decat asta cu frustrarea nu cred ca puteai sa debitezi, te contrazici singur in declaratii. Eu as spune mai degraba ca fiabilitatea asta, e un pretest inventat pt a masca performantele si personaliatea care lipsesc la Honda. Am service moto, stiu ce zic, daca mi-as lua Honda vreodata, asta ar fi numai noul Fireblade pe care sa-l tin cel mult pana apare urmatorul, ca sa nu bag bani in el prea mult. Si sa stii ca nu-mi place deloc cum arata, dar cica merge bine si e singurul lucru care ma intereseaza. Daca vorbiti de motoare mai vechi de 3 ani, e o prostie sa va referiti la fiabilitate, rar am vazut motor cu km reali adus de afara si care sa nu aiba probleme indiferent de marca. Ce-i drept la Honda e mai simplu, ca nu are decat vreo 5 probleme cu care sa te confrunti, dupa ce ai schimbat de vreo 3 ori fiecare reper, vine de la sine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce pe topicul unde se spune cat de proaste sunt Kawa, scriu numai posesori de cbr-uri?

 

Pentru ca posesorii de honda sunt cei care zic kawa in sus, kawa in jos - honda e honda frate...uite-te cati din posesori fac mistouri, fa un calcul si impartei in 2 tabere kawa si honda si o sa vezi ca mai mult hondisti sunt cei care au frustrari d-astea de fiabilitate. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut honda, am avut kawa si suzuki (sa nu mai aud de suzuki).

 

 

Acum am honda, am si kawa. Merg impecabil. Terminati cu prostiile. Pana nu detineti un model care n-a fost rupt anterior de un prost, nu comentati.

 

Cum isi ia unu honda, zice: kawa e proaste. Valabil si pt ce care au kawa: zic ca honda e proaste, kawa e bune.

 

 

Cand mi-am luat primul kawasaki, 80% mi-au zis: bah esti prost, n-ai auzit ca "e" proaste?

Am raspuns: ma doare in lula de ce cred altii... fiecare este bine sa isi vada de felia lui....

 

Concluzia este ca unii se plictisesc rau ...

 

...later add-on

 

Vad ca razboiul honda-kawa e in floare, fara dovezi clare care e mai buna sau mai proasta.

 

 

Hai sa va dau o tema noua de gandire: Triumph Daytona 675. Anii 2007-2008. Poreclita regina circuitului. A RUPT TOT acolo. Kawe si honde la un loc.

 

post-22-1218628451_thumb.jpg

 

Asta da motor. Toate review-urile sunt numai de bine.

 

Este urmatoarea mea tinta in materie moto.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un pic ma amuza acest topic. ideea in sine de fiabiliate la SS.ce va fi urmatoarea viteza de varf la cruisere sau cat de bune sunt choperele pt enduro?

 

parerea mea ca fiabilitatea uni motor nu depinde de marca ci de ideea de constructie. motor care lucreaza la turatii mari si cilindree mai mica mai putin fiabil ca motor de cilendree mare si turatie mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...