Sari la conținut

Accident Usor + Tentativa De Omor !


DaKiLLeR
 Share

Postări Recomandate

Va salut cu respect frati motociclisti, :jump:

 

Nefericitul eveniment s-a intamplat ieri pe DN6 (Bucuresti-Alexandria) la aprox. 1.5 km de intrarea in comunca Ghimpati.

 

Ce si cum s-a intamplat ? Imediat va detaliez si sper sa nu va plictisesc...

 

Duminica, o prea frumoasa zi de vara (care nu anunta nimic neplacut), cer senin si muuuuult chef de plimbare. :jump:

Saturati de DN1 si de destinatiile comune spre care duce acest drum, eu impreuna cu bunul meu prieten (LifeOwner pe forum) ne decidem sa facem o plimbare spre Alexandria, cu scopul de a manca 2-3 mici si a bea o apa plata rece si sa revenim sanatosi acasa si multumiti de plimbare.

Numai ca, cu aprox. 1,5 km de intrarea in comunca Ghimpati, un criminal de sofer de pe o masina de transport persoane (asa-zisele Maxi Taxi intrajudetene) s-a gandit ca noi mergem prea incet pt. el (aveam aprox. 80 km/h in afara localitatii) si a socotit el ca daca ne "preseaza", apropiindu-se periculos de mult de motocicleta, ne forteaza sa mergem mai repede.

Tin sa mentionez ca noi mergeam pe mijlocul benzii, unul in spatele celuilalt, la aprox. 10 m distanta (eu in fata).

Sa reluam. Vazand ca ne mentinem viteza constanta (in fata noastra era un Mercedes care mergea tot regulamentar) se hotaraste sa forteze o depasire pe partea dreapta, dar neavand loc, a revenit pe banda. In acest moment, prietenul meu, simtindu-se in pericol, ia decizia sa depaseasca pt. a "scapa" de el. Ma depaseste si pe mine si pe cel cu Mercedesul din fata, iar in urmatoarea fractiune de secunda, surprind cu coada ochiului ceva mare si alb "lipit" de mine, ma simt lovit si aruncat pe contra-sens. Instincul de conservare a functionat PERFECT, reusind sa ma tin "in picioare", sa redresez mobra si sa revin in siguranta pe banda de mers inainte. MARE noroc am avut ca in momentul acela nu venea nimeni din contra-sens, ca nu stiu daca va mai puteam relata acum aceasta povestioara.

Imediat ce am realizat ce s-a intamplat si vazand ca individul isi continua cursa nebuna fara nici o remuscare (incercand in continuare sa-l depaseasca si pe cel cu Mercedesul tot pe partea dreapta) ma hotarasca sa-l urmaresc cu scopul de a-l face sa se opreasca (ma gandeam ca nu si-a dat seama ce-a facut). Pana la intrarea in Ghimpati, aprox. 1 km, am mers in spatele lui claxonand incontinuu si facand flash-uri, dar individul nici macar nu s-a deranjat.

Imediat dupa ce a intrat in Ghimpati a facut dreapta spre Letca si s-a oprit pt. a lua pe cineva in masina.

M-am oprit in dreptul portierei, am pus mobra pe cric si m-am dus in dreptul geamului urland la el si explicandu-i ca m-a lovit, i-am aratat urmele de zgarieturi pe echipamentul de protectie plus daunele produse mobrei (scarita rupta, maneta si oglinda dreapta indoite). Tipul ma ignora TOTAL, statea cu spatele la geam cu privirea catre usa din dreapta, moment in care nu m-am putut abtine si i-am dat o palma dupa ceafa ca sa-l fac atent ca eu cu el ma cert.

Dupa palma respectiva, a reactionat, am reusit sa-i captez oarecum atentia, s-a intors catre mine afisand un fel de zambet pe fata si mi-a zis foarte clar: "Pleaca bah d'aci, da-te in p@#$ mea".

A dat a intaia si a plecat.

Va dati seama ca instincul primar a fost sa ma duc dupa el (ceea ce am si facut) si sa-l rup cu bataia (ceea ce n-am facut), dar m-am calmat imediat gandidu-ma ca poate dau in altele, vatamare corporala etc.

Drept urmare, i-am notat nr. de inmatriculare B 47 EXR, marca IVECO, culoare alba si m-a dus la Politia Ghimpati.

Am dat o declaratie cu cele intamplate, iar ei mi-au dat o dovada pt. pagubele mobrei.

In timp ce se completau aceste acte, politistul de serviciu, a chemat un echipaj de la rutiera, pt. ca tinea mai mult de ei.

Au ajuns destul de repede pt. burtile lor (cam in 20 min.) si spre surprinderea mea unul dintre ei s-a "infipt" direct in mine uraland ca eu sunt cel care l-a agresat si batut pe sofer... si sa-i descriu cum este posibil ca un motociclist sa fie depasit, ca el nu a mai auzit asa ceva :jump: si ca in mod cert eu l-am depasit pe dubist si am dat in el cand am revenit pe banda... :jump:

Sincer, timp de 2 secunde am ramas blocat, nu stiam daca glumeste sau vb serios... dar tipul chiar vorbea serios... :P

Ma rog, din cate am realizat, politaiul asta mi-a cam dat impresia ca tinea cu soferul... de ce ? n-am nici cea mai vaga idee..

Dupa ce au constatat si pt.deja a 4-a oara daunele, cei de la Circulatie si-au suit burtanele in masina si au plecat spre Letca in cautarea soferului criminal.

Cel care a ramas in continuare de serviciu la sectie, mi-a inmanat toate actele urandu-mi drum bun spre casa si ca ma vor suna ei cand dau de sofer...

Este pentru prima oara si sper pentru ultima cand ma aflu in asemenea situatie si drept urmare am facut cam tot ce am stiut eu sa fac, asa ca daca este cineva cu mai multa experienta in asemenea situatii neplacute, astept un sfat/parere de la el si eventual pareri despre ce ar trebui eu sa fac in continuare.

Stiu ca majoritatea o sa ziceti "Hai sa-i rupem capul !!!" si credeti-ma ca va dau dreptate, dar as vrea ca tipul sa plateasca legal fapta pe care a facut-o care dupa parerea mea se poate numi chiar tentativa de omor (banuiesc ca omul are ceva impotriva motociclistii), iar daca legea nu se poate impune in fata lui... stam de vorba pe privat :jump:

 

Multumesc anticipat tuturor care isi vor spune parerea aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din pacate n-o sa te sune nimeni, am patit-o eu cu atv-ul, cand un "sofer" (sa nu zic altceva) intr-un logan alb(modelul acela mai nou de marfa gen papuc) la podul baneasa s-a gandit sa se urce pe mine, omul intr-adevar bagase semnal, dar nu cred ca a vrut sa ma depaseasca pentru ca mergea cu acceasi viteza cu cat mergeam si eu, si dupa nici 10metri mai era un pic si ma arunca pe pod.

m-am dus la el l-am intrebat de ce a facut acel gest si dupa cateva "cuvinte de bine" la adresa mea, mi-a spus ca am iesit cam tare din benzinarie si a vrut sa ma atentioneze.

 

cand eu am iesit din benzinarie de la petrom, tipul cu loganul era aproape sub pod pe banda a treia, iar pe celelalte benzi de circulatie numai era nimeni. oare cu ce l-am deranjat, chiar daca sa spunem iesisem tare(dar n-a fost cazu)

in intersectie era un logan de politie le-am explicat ce mi-a facut acel "sofer" mi-au luat datele... dupa care au spus ca ma suna cand il vor prinde pe sofer.

dupa vre-o doua luni, inca astept telefonul lor.

 

deci stai linistit si nu-ti pune baza in telefonul acelor oameni care culmea sunt platiti din bani nostri.

Editat de sadixkid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dubita IVECO B-47-EXR care transporta PERSOANE!! a mers cam 1-2 Km in spatele meu dupa care i s-a pus pata neagra pe ochi si a incercat sa ma depaseasca prin dreapta ... evident ca nu avea loc decat daca ma scotea pe contrasens . NU a luminat ... NU a semnalizat NU a claxonat .. eu cred efectiv ca a vrut sa ne omoare ( fara sa exagerez) . Cand l-am vazut in depasire pe partea dreapta am accelerat , l-am depasit pe Dakiller si l-am claxionat ... speram sa se uite in oglinzi si speram ca dubita sa nu-l depaseasca si pe el tot pe dreapta .... restul il stiti din postul lui. Oricum este de condamnat si lipsa de reactie a pasagerilor din dubita care au vazut perfect toata faza si nu au ripostat. Eu iau initiativa cu bataia si daca soferul nu plateste legal ... ma imbrac in civil, iau conserva si stau pe ruta lui spre Letca la "ia-ma nene". Daca mai sunt doritori sa-i aplicam o corectie ... sunt bineveniti. Mi se pare incalificabila fapta sa lovesti un motociclist ... sa il scoti pe contrasens , sa nu opresti si sa nu mergi la politie pt. constatare ... Mai avea un pic si trecea peste noi cu duba fara sa-i pese de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer... eu nu aveam cumpatul tau :P

 

Pentru acest lucru RESPECT!

 

Dar in Romania nu merge pe respect...inca, poate niciodata :jump:

 

Cred ca-l scoteam afara din mashina si-l puneam sa linga esapamentul incins... :jump:

 

Numai bine, si bafta in continuare...

:jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate n-o sa te sune nimeni, am patit-o eu cu atv-ul, cand un "sofer" (sa nu zic altceva) intr-un logan alb(modelul acela mai nou de marfa gen papuc) la podul baneasa s-a gandit sa se urce pe mine, omul intr-adevar bagase semnal, dar nu cred ca a vrut sa ma depaseasca pentru ca mergea cu acceasi viteza cu cat mergeam si eu, si dupa nici 10metri mai era un pic si ma arunca pe pod.

m-am dus la el l-am intrebat de ce a facut acel gest si dupa cateva "cuvinte de bine" la adresa mea, mi-a spus ca am iesit cam tare din benzinarie si a vrut sa ma atentioneze.

 

cand eu am iesit din benzinarie de la petrom, tipul cu loganul era aproape sub pod pe banda a treia, iar pe celelalte benzi de circulatie numai era nimeni. oare cu ce l-am deranjat, chiar daca sa spunem iesisem tare(dar n-a fost cazu)

in intersectie era un logan de politie le-am explicat ce mi-a facut acel "sofer" mi-au luat datele... dupa care au spus ca ma suna cand il vor prinde pe sofer.

dupa vre-o doua luni, inca astept telefonul lor.

 

deci stai linistit si nu-ti pune baza in telefonul acelor oameni care culmea sunt platiti din bani nostri.

Noi stim numarul masinii , ruta pe care circula , moaca soferului .....ala nu scapa. CREDE-MA.

 

Sincer... eu nu aveam cumpatul tau :P

 

Pentru acest lucru RESPECT!

 

Dar in Romania nu merge pe respect...inca, poate niciodata :jump:

 

Cred ca-l scoteam afara din mashina si-l puneam sa linga esapamentul incins... :jump:

 

Numai bine, si bafta in continuare...

:jump:

Nu cred ca-l doare de mashina. Este luata in leasing , nu-i a lui , e a firmei de transport. El e doar un sofer criminal ... care nu are voie sa transporte OAMENI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuia sa il bati.(punct)

Pe moment am facut bine ca nu l-am batut. In timp ce il urmaream a sunat la 112 si a reclamat ca e urmarit de 2 motociclisti care vor sa-l bata. Noroc ca l-am lasat in plata lui si ne-am intors catre politie. Altfel ne-o furama si noi. Mie personal imi pare rau ca nu i-am rupt mainile pe bordura sa nu mai puna mana pe volan in viatza lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii nr stii masina

 

poti afla firma care o are in dotare

 

politia.................. o gluma proasta

 

bila de rulment e sfanta

 

 

Masina e in leasing, de la Express Leasing. Adresa completa o pot afla de la militianul de serviciu, ca el a scotocit dupa ea.

Momentan astept sa se faca cele 48h legale (eu stiam de 24, dar...) dupa care iau decizia finala in ceea ce-l priveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe moment am facut bine ca nu l-am batut. In timp ce il urmaream a sunat la 112 si a reclamat ca e urmarit de 2 motociclisti care vor sa-l bata. Noroc ca l-am lasat in plata lui si ne-am intors catre politie. Altfel ne-o furama si noi. Mie personal imi pare rau ca nu i-am rupt mainile pe bordura sa nu mai puna mana pe volan in viatza lui.Dar inca nu e timpul pierdut.

 

 

Dar de ce nu va strangeti vreo 20 de insi si suiti-va in maxi taxi ca pasageri si rupeti-l in bataie....martori n-o sa fie.

Exact asta incerc eu sa initiez aici . Sa strangem cativa baieti sa facem autostopu ... si cand ramanem cu el, sa-l casapim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi stim numarul masinii , ruta pe care circula , moaca soferului .....ala nu scapa. CREDE-MA.

 

 

Nu cred ca-l doare de mashina. Este luata in leasing , nu-i a lui , e a firmei de transport. El e doar un sofer criminal ... care nu are voie sa transporte OAMENI.

 

 

FOARTE probabil nu se va intampla nimic. Daca sunai in acelasi timp la 112, erau sanse sa se intample ceva, pentru ca apelurile sunt inregistrate si se montorizeaza si rezolvarea sesizarilor. Asa fiind anuntati doar "localii", poti fei perfect sigur ca "autorul faptei este cautat in continuare, din pacate pana in prezent ramanand necunoscut"

Pe de alta parte, pe rutele "sensibile", soferii de maxi taxi platesc "cotizatia" la militia rutiera - patrulele din zona.

Zone sensibile: Buc - Alexandria, Buc - Giurgiu, Bucuresti - Buzau.

 

Asa a ramas doar reclamatia lui inregistrata..ce ati dat voi la militieni, egal cu zero... din pacate

 

Parerea mea.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lumea din microbuz nu o sa fie niciodata de acord cu motociclistii, si cei de la tara in general, pentru ca merg pe principiul ca "omul ala e om in toata firea la 40-50 de ani si munceste pentru o paine, iar motociclisti sunt niste putzoi de bani gata carora le arde de plimbari in loc sa munceasca sau sa faca ceva util". din pacate asta e mentalitatea romaneasca, si am vazut-o nu numai odata.

 

aveti grija pe viitor, majoritatea celor cu firme de transport au "uns" politistii de pe rutele pe care le folosesc, si de asta politia inchide ochii la incalcarile flagrante ale codului rutier. majoritatea transportatorilor astia sunt niste kamikaze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta incerc eu sa initiez aici . Sa strangem cativa baieti sa facem autostopu ... si cand ramanem cu el, sa-l casapim.

 

Pai altfel nu se mai poate...daca ne punem baza in politisti nu mai rezolvam noi cu nimic. Ramanem cu mobrele lovite sau in cel mai rau caz cine stie prin ce spitale.

Din cate am vazut politistii cu moto ne iau apararea, dar restul sunt praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lumea din microbuz nu o sa fie niciodata de acord cu motociclistii, si cei de la tara in general, pentru ca merg pe principiul ca "omul ala e om in toata firea la 40-50 de ani si munceste pentru o paine, iar motociclisti sunt niste putzoi de bani gata carora le arde de plimbari in loc sa munceasca sau sa faca ceva util". din pacate asta e mentalitatea romaneasca, si am vazut-o nu numai odata.

 

aveti grija pe viitor, majoritatea celor cu firme de transport au "uns" politistii de pe rutele pe care le folosesc, si de asta politia inchide ochii la incalcarile flagrante ale codului rutier. majoritatea transportatorilor astia sunt niste kamikaze.

Nu trebuie sa fii de la orash sa-ti dai seama ca un sofer de 40-50 de ani care "castiga si el o paine" nu are dreptul sa omoare 2 plimbareti fie ei si pe motoare. Mai ales ca nu il incomodasem pe prost cu nimic, nu era linie continua si putea depasi lejer pe contrasens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai altfel nu se mai poate...daca ne punem baza in politisti nu mai rezolvam noi cu nimic. Ramanem cu mobrele lovite sau in cel mai rau caz cine stie prin ce spitale.

Din cate am vazut politistii cu moto ne iau apararea, dar restul sunt praf.

 

Din pacate asa e, ai mare dreptate... nu suntem deloc ajutati de politisti.

Am realizat si eu acum acest lucru, cand badaranul ala de la rutiera incerca sa ma convinga ca eu am dat in dubist dupa ce in prealabil tot eu l-am depasit :P

Cei de pe moto ne iau apararea fiindca sunt mult mai apropiati de realitatea rutiera in ceea ce priveste motociclismul si stiu si ei mult prea bine pericolele la care suntem expusi zi de zi in trafic.

Fratilor, cert este ca trebuie sa facem ceva cu astia... ca au ajuns sa dea in noi cu masinile pe strada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa fii de la orash sa-ti dai seama ca un sofer de 40-50 de ani care "castiga si el o paine" nu are dreptul sa omoare 2 plimbareti fie ei si pe motoare. Mai ales ca nu il incomodasem pe prost cu nimic, nu era linie continua si putea depasi lejer pe contrasens.

 

man, eu stiu asta, tu stii asta, cei care citesc aici stiu asta, dar Tzatza Floarea care merge si da soferului 1 Ron (bineinteles acesta ii baga in buzunar) pentru o cursa intre doua sate nu gandeste ca noi, merge pe principiul "uite-i pe p'astia doi, lor le arde de plimbare si noi nu ne mai vedem capul de treburi". asta e tara in care traim, vezi partea cu

Au ajuns destul de repede pt. burtile lor (cam in 20 min.) si spre surprinderea mea unul dintre ei s-a "infipt" direct in mine uraland ca eu sunt cel care l-a agresat si batut pe sofer... si sa-i descriu cum este posibil ca un motociclist sa fie depasit, ca el nu a mai auzit asa ceva :jump: si ca in mod cert eu l-am depasit pe dubist si am dat in el cand am revenit pe banda... :jump:

Sincer, timp de 2 secunde am ramas blocat, nu stiam daca glumeste sau vb serios... dar tipul chiar vorbea serios... :P

Ma rog, din cate am realizat, politaiul asta mi-a cam dat impresia ca tinea cu soferul... de ce ? n-am nici cea mai vaga idee..

Dupa ce au constatat si pt.deja a 4-a oara daunele, cei de la Circulatie si-au suit burtanele in masina si au plecat spre Letca in cautarea soferului criminal.

Cel care a ramas in continuare de serviciu la sectie, mi-a inmanat toate actele urandu-mi drum bun spre casa si ca ma vor suna ei cand dau de sofer...

 

din punctul de vedere al politiei rutiere, erai din start vinovat, nu tu ai fost lovit, ci tu ai comis-o si acum vii sa te dai lovit la politie. din pacate, cu asa mentalitate, ore cum ne putem baza pe politie in caz de ceva.

fie ca forta Zeului Kevlar si Atotputernicului Carbon sa fie cu voi

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai altfel nu se mai poate...daca ne punem baza in politisti nu mai rezolvam noi cu nimic. Ramanem cu mobrele lovite sau in cel mai rau caz cine stie prin ce spitale.

Din cate am vazut politistii cu moto ne iau apararea, dar restul sunt praf.

 

politia rutiera nu stie decat sa iti traga loganul in fatza si in loc sa te duca la un spital sa te si lege ca esti periculos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa suni la 112. Sansele tale sa se miste ceva se triplau.

 

 

true...suni la capitala..nu te duci la amarastenii aia d'acolo care SE CUNOSC toti intre ei...

 

si daca suni la 112 problema ta se inregistreaza iar maidanezii aia comunali tre sa dea raportu cu ce au facut...pt solutionarea cazului...una alta

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...