Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Adolf, stiu ca nu e la indemana oricui un blitz extern, dar incearca sa faci un efort si ai sa vezi ce inseamna asta. Evita sa folosesti blitul de pe aparat la asemenea poze, puri si simplu le sparge, nu mai ai nici un pic de volum. Poti fi inventiv cu o veioza cu cap mobil si cu un bec cu luminca calda sau rece. Incearca sa-ti cumperi sau confectionezi ASA si ai sa vezi cum se schimba datele problemei.

 

Un close-up cu noul obiectiv :)

N-am iesit din casa azi, asa ca am pozat ce am gasit si eu pe aici. Inca ne imprietenim.

post-20786-0-49518600-1318717516_thumb.jpg

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am achizitionat acest model phbjw0h4_114851_11485.jpg cu pozitionare si la 90 grade si talpa pt. detasare rapida ....... trepiedul e teapan cu exceptia sistemului de prindere a talpii care cam se slabeste si joaca aparatul pe suport ...... garantie este la el asa ca ma sa merg cu el inapoi sa vedem ce iese .

am ales acel model pentru ca strans compact incape in rucsac si este usor , inca un lucru ar fi ca imi inspira incredere pentru a aseza un aparat de cateva zeci de milioane pe el ......

 

@ Metal_Heart .... sunt deschis oricarei idei/sfat .

nu am folosit pana acum blitz extern pentru ca nu am facut multe cadre in-door , am incercat sa exploatez lumina naturala dar vreau sa experimentez si cu lumini artificiale numai ca momentan sunt in criza de subiecte ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, diseara o sa incerc ceva: blitzul de pe aparat vs blitzul extern in conditii normale de iluminat in camera (un bec de 75W). Ai sa vezi despre ce vorbesc. Chestia pe care ti-am aratat-o pe pagina anterioara se poate confectiona din niste sarma de cupru si hartie de calc.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa cumpar o husa de piele de genul asta (modelul clasic de husa de piele foto) pentru D5100.

 

Stiti cumva daca se gaseste asa ceva aici sau n-am nicio sansa decat daca o comand online?

Oricum ies mai ieftin comandand-o online (22 USD si transport gratuit), cu toate taxele pe care le voi plati suplimentar (taxe vamale, tva, etc.), daca iau in calcul ca o husa NIKON cf-dc2 este 154 RON si e facuta din nimic, nici macar curea nu-ti dau la ea... :scratch:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot nu m.am dat cu 2 roti am trecut la 4

si am pus mana si pe un nikon

 

diferenta dintre baiat si barbat nu o face decat PRETUL JUCARIILOR

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Metal_Heart .... sunt deschis oricarei idei/sfat .

nu am folosit pana acum blitz extern pentru ca nu am facut multe cadre in-door , am incercat sa exploatez lumina naturala dar vreau sa experimentez si cu lumini artificiale numai ca momentan sunt in criza de subiecte ....

Uite diferenta dintre blitz extern si blitzul de pe aparat. Aceleasi setari, blitzul pe full automat (50 mm, 1/60, f1.8, iso100, flash auto). Si asta este cel mai simplu exemplu. Practic, avantajele blitzului extern sunt nelimitate.

Poza 1 - blitzul de pe aparat

Poza 2 - blitz extern Nikon SB600 cu cap rotativ, fara bounce montat.

post-20786-0-25681200-1318885985_thumb.jpg

post-20786-0-46419200-1318885992_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pricep la asta dar nu obtii un rezultat mai bun daca folosesti un proiector in loc de blitz ? poti sa-mi spui care ar fi diferenta intre lumina de la blitz si cea de la proiector sau lampa .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adolf, evident! Dar alea-s mari, sunt greu de carat, umbli cu grija cu ele. Practic, alea te limiteaza la un anumit tip de fotografie - foto de studio, de produs, artisticareli. Pentru all day use nu cred ca ai ce face cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adolf, evident! Dar alea-s mari, sunt greu de carat, umbli cu grija cu ele. Practic, alea te limiteaza la un anumit tip de fotografie - foto de studio, de produs, artisticareli. Pentru all day use nu cred ca ai ce face cu asa ceva.

foarte adevarat , uneori nu pot face cadrul din unghiul dorit pt ca lumina nu este buna . cred ca o sa incerc si eu metoda cat de curand ...

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: da , faci cinste ?

lumina e perfecta .... glazura de ciocolata luceste exact cat e nevoie sa se stie ca e proaspata

 

@ fizo-flr : de cand sunt pozele ca eu in august am prins vreme mai urata decat tine , nu a dat inca zapada pe Ranca

 

DSC00151.JPG

 

de cand aveam suportul foto pe Monster

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: da , faci cinste ?

lumina e perfecta .... glazura de ciocolata luceste exact cat e nevoie sa se stie ca e proaspata

 

@ fizo-flr : de cand sunt pozele ca eu in august am prins vreme mai urata decat tine , nu a dat inca zapada pe Ranca

 

DSC00151.JPG

 

de cand aveam suportul foto pe Monster

 

 

sfarsit de septembrie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura arata bine, DAR portocala aia iti taie toata pofta! Nu puteai pune una mai proaspata si mai suculenta?

nici mie nu mi-a placut portocala, dar n-am zis nimic. e fotografie de produs. daca asa au facut ei prajitura...

mie nu mi se pare destul de clara prajitura insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...