Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

ok. hai ca subiectul principal sa fie: NATURA

 

cred ca fiecare poate fotografia natura il splendoarea ei. peste tot sunt copaci (ceva mai putini in ro) peste tot sunt pasari, animale...

 

sper totusi ca maine sa-mi ajunga obiectivul, sa am cu ce prinde bine in natura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sugestie : un cadru cu ceva ce sa reprezinte localitatea in care va aflati

 

Uite idee: fotografiatul unui element de arhitectura care reprezinta orasul in care te aflii, pe timp de noapte.

 

 

Ideea era mai mult pentru cei care au chef de plimbare in uichend, dar care s-au plictisit de acelasi drumuri batute de n' ori.

Tara-i mica, chef de plimbare e, dorinta de a redescoperi locurile vechi exista.

Franta din cate stiu e destul de mare :D.

 

Asa, de exemplu, Dobrogea e o comoara dpdv fotografic. Si rutier (drumurile sunt foarte pitoresti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Dobrogea e o comoara dpdv fotografic. Si rutier (drumurile sunt foarte pitoresti).

Acum doua saptamani am colindat vreo 7 zile cu bicicleta pe acolo. E o zona de poveste, frumoasa si inca traditionala (cel putin partea de la Ostrov spre mare).

In viitorul apropiat o sa fac un uichend la muntele Macin.

 

Atunci asa ramane, arhitectura nocturna :peace:

Sa vedem fiecare cu ce vine dupa uichendul asta :D

 

Sugestii pentru viitor: viteza, vintage, nostalgie, sport, poduri, culori, traditii, drumuri, gastronomie, porti, fotografie de strada, muzica, geometrie, efecte (hdr, ir, etc.) - la cate substantive si adjective avem in dictionar nu cred ca ne ajunge o viata pentru a cuprinde tot.

Si ca singura regula, fotografia sa fie facuta in uichendul (saptamana) in care se vorbeste despre ea.

 

PS. subiectul de genul "natura" e mult prea generalist, subiectul ar trebui sa fie cat de cat mai concis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai lejer ar fi sa avem ca subiect ceva banal, usor de gasit pentru toata lumea, gen o doza de cola.

Good enough ? :D

 

coke_chick.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de accord , atunci ramane arhitectura nocturna ( poze facute doar in acest week end ) si sa alegem o idee ptr urmatorul week end din din multitudinea de ideei oferite de Ravishing :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe partea de munte Macin, recomand Cramele Macin (au un Aligote de iti sta mintea in loc...).

De asemenea, inspre Greaca e o zona foarte buna in care poti pune cortul si sa te bucuri de apusuri si mai ales rasarituri superbe (si de o o groaza de popandai :D).

 

Ar merge o tura moto-foto pe la Macin-Enisala-Adamclisi...

Acum doua saptamani am colindat vreo 7 zile cu bicicleta pe acolo. E o zona de poveste, frumoasa si inca traditionala (cel putin partea de la Ostrov spre mare).

In viitorul apropiat o sa fac un uichend la muntele Macin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Pe partea de munte Macin, recomand Cramele Macin (au un Aligote de iti sta mintea in loc...).

De asemenea, inspre Greaca e o zona foarte buna in care poti pune cortul si sa te bucuri de apusuri si mai ales rasarituri superbe (si de o o groaza de popandai :D).

 

Ar merge o tura moto-foto pe la Macin-Enisala-Adamclisi...

 

Gata m-ai linistit pentru maine, din cauza ploilor nu stiam unde s-o apuc.

Ma duc la Enisala, au pensiune la 1,5 km de cetate. Prind apusul cat si rasaritul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu mai demult sa anim un pic topicul asta si sa propun o tema, fiecare posteaza o poza (indiferent daca era din arhiva sau facut atunci) si apoi se alegea castigatorul. Castigatorul alegea urmatoarea tema. Am venit si cu niste reguli de bun-simt: se accepta prelucrarea in fotosop, corectii de culoare, dar nu se accepta poze trucate. S-au postat vreo 3 poze si dupa aia a inceput circul tipic forumistic, asa ca am lasat-o balta!

 

PS: eu n=am arhitectura nocturna, ca o tai spre tara cum se opreste ploaia :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu. eu nu sunt deacord cu niciun fel de interventie asupra calitatii. . nu mi se pare corect. pai asa toti facem poze profi.. eu unu nu-mi place si nici nu stiu sa modific. nici macar sa pun un text. pozele care le fac, sunt pozele originale, fara alte interventii. cred ca asta ar defini calitatea.. originalitatea.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Crazy-devil:

 

E ok. Poti face imagini reusite direct din camera. Mai greu dar poti.

 

Acum, sa nu crezi ca te iau in balon sau ceva, dar, in momentul capturii imaginii, ea este o insiruire de numere fara mare sens. Aceasta insiruire de numere este apoi prelucrata de un algoritm in camera ca sa ajunga imaginea finala ce o vezi pe monitor. Acest algoritm este scris de un chinez platit cu 30$ pe luna si gandit sa functioneze cat mai rapid pe un procesor echivalent ca putere cu un Nokia 3310 (exagerez un pic de dragul exprimarii, dar cam asta e situatia).

Acum, este alegere fiecaruia... Tu preferi ca in imaginile tale originale sa isi bage ghearele chinezul si procesorul lui de 3310.

Eu unul prefer ca in imaginile mele originale doar eu sa imi bag ghearele si quad-core-ul meu de acasa.

 

Si ca sa nu postez degeaba, ca tot s-a vorbit de Macin, atasez o mandra locuitoare a acestei zone a tarii:

 

 

 

post-71849-0-08771900-1370626872_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu mai demult sa anim un pic topicul asta si sa propun o tema, fiecare posteaza o poza (indiferent daca era din arhiva sau facut atunci) si apoi se alegea castigatorul. Castigatorul alegea urmatoarea tema. Am venit si cu niste reguli de bun-simt: se accepta prelucrarea in fotosop, corectii de culoare, dar nu se accepta poze trucate. S-au postat vreo 3 poze si dupa aia a inceput circul tipic forumistic, asa ca am lasat-o balta!

 

 

+1

 

ar merge facut topic separat (cu anumite reguli...ales tema si lasat o saptamana sa se posteze pozele..tot ce e offtopic sters)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu mai demult sa anim un pic topicul asta si sa propun o tema, fiecare posteaza o poza (indiferent daca era din arhiva sau facut atunci) si apoi se alegea castigatorul. Castigatorul alegea urmatoarea tema. Am venit si cu niste reguli de bun-simt: se accepta prelucrarea in fotosop, corectii de culoare, dar nu se accepta poze trucate. S-au postat vreo 3 poze si dupa aia a inceput circul tipic forumistic, asa ca am lasat-o balta!

 

PS: eu n=am arhitectura nocturna, ca o tai spre tara cum se opreste ploaia :(

Ia si camera cu tine . Nu cred sa nu poti gasi ceva demn de fotografiat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu. eu nu sunt deacord cu niciun fel de interventie asupra calitatii. . nu mi se pare corect. pai asa toti facem poze profi.. eu unu nu-mi place si nici nu stiu sa modific. nici macar sa pun un text. pozele care le fac, sunt pozele originale, fara alte interventii. cred ca asta ar defini calitatea.. originalitatea.

Si cand nu exista photoshop sau calculator iar fotografia era doar argentica (pe film) se facea procesare a imaginii :)

Ceea ce iti iese tie din camera nu e nimic original si nici nu reflecta realitatea. E o imagine care ARE NEVOIE de retusari.

Dar don't worry, nu esti primul si nici ultimul care zice ca nu vrea si ca nu ii place si ca poza nu trebuie atinsa :) Pe masura ce studiezi problema iti schimbi punctul de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca da, doar ca-mi place cat mai mult originalul. e ca si cum ai avea o femeie frumoasa, fara niciun machiaj. e greu de gasit una, dar nu imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

@Metal Heart - mi nu-mi place ideea de concurs cu castigatori. Faptul ca n-a mers in trecut, banuiesc ca tocmai din motivul asta n-a iesit asa cum ati vreut.

Fotografia e doar un hobby si trebuie tratata "light", fara incruntari de genul "EU am castigat".

Chiar si in competitiile cu reguli stricte apar ciudati care strica atmosfera, tocmai ca nu stiu sa piarda.

Cel mai frumos e sa fie precum pasiunea moto, doar din placere. Cine vrea sa puna poze, pune. Cine nu, nu.

 

@Crazy-devil - daca nu stiai, anul asta in concursul National Geographic, a castigat o poza nu procesata, ci de-a dreptul modificata. Cu lumini, umbre si tot felul de efecte.

Pana la urma e o chestie de gusturi. Eu nu vreau sa pierd mai mult de cateva minute in procesarea unei fotografii.

De photoshop nici nu mai vorbesc, il consider o mare pierdere de timp. Dar cine are timp de el, n-are decat sa-l foloseasca.

Mai nou eu imi procesez fotografiile cu telefonul, in Android - Pixlr Express.

 

 

poate ca da, doar ca-mi place cat mai mult originalul. e ca si cum ai avea o femeie frumoasa, fara niciun machiaj. e greu de gasit una, dar nu imposibil.

Aveam la asta o replica, dar intru intr-un offtopic rau de tot :D

Editat de Ravishing
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Crazy-devil - daca nu stiai, anul asta in concursul National Geographic, a castigat o poza nu procesata, ci de-a dreptul modificata. Cu lumini, umbre si tot felul de efecte.

Pana la urma e o chestie de gusturi. Eu nu vreau sa pierd mai mult de cateva minute in procesarea unei fotografii.

De photoshop nici nu mai vorbesc, il consider o mare pierdere de timp. Dar cine are timp de el, n-are decat sa-l foloseasca.

Mai nou eu imi procesez fotografiile cu telefonul, in Android - Pixlr Express.

 

 

Aveam la asta o replica, dar intru intr-un offtopic rau de tot :D

nu stiu ce sa zic. traim intr-o lume in care originalitatea prea putini o observa si apreciaza.

 

poti s-o dai replica, merge si un offtopic strecurat intre discutii. doar nu-i biserica..

 

legat de tema, pana la urma ce decidem. ? haideti sa stabilim un minim de regulament, care sa-l respectam de buna voie. nu avem nimic de castigat incat sa urmarim un scop. fiecare pune ce crede el c-a focalizat mai bine, apoi apreciem si criticam poza fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca da, doar ca-mi place cat mai mult originalul. e ca si cum ai avea o femeie frumoasa, fara niciun machiaj. e greu de gasit una, dar nu imposibil.

Da, dar si femeia aia frumoasa, cand se duce la o cumetrie isi da cu putin rimel si atunci devine ravisanta :)

Nu exista fotografia care direct din camera sa fie perfecta. Poate fi buna sau foarte buna, cu o incadrare geniala, un subiect wau etc. Dar tot ai ce corecta la ea. Camera nu "vede" si nici nu poate reda ceea ce vede ochiul uman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, corect. bineinteles ca uneori anumite retusuri trebuie facute. sunt femei carora le sta bine si cu un ochi mov...si ala e un retus :haha:

 

cateva si de la mine. fara nicio interventie.

post-59565-0-75126700-1370639200_thumb.jpg

post-59565-0-77889500-1370639213_thumb.jpg

post-59565-0-07334600-1370639245_thumb.jpg

post-59565-0-13937100-1370639259_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na c-am uitat sa pun si o poza... a trebuit sa-i dau balansul de alb cum trebe ca am led-uri si albe dar si albastre si il pacaleste pe aparat. Am trisat doar putin :D

post-68793-0-15054600-1370640551_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...