Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

mai baieti, imi cer scuze pentru petele mele de pe senzor. De fapt pt particulele de praf (ca nu sunt niste pete propriu zise).


ma asteptam si preferam un comment constructiv vis a vis de fotografia in sine (ca-i proasta, ca-i prost incadrata, ca-i subexpusa, ceva util).

 

dar voi vad ca aveti chef de golaneala din asta ieftina cu praf pe senzor etc...

mai bine am avea ochiu format la fotografie si compozitie in general,decat la niste 'pete' :)

v-am pupat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai baieti, imi cer scuze pentru petele mele de pe senzor. De fapt pt particulele de praf (ca nu sunt niste pete propriu zise).

 

ma asteptam si preferam un comment constructiv vis a vis de fotografia in sine (ca-i proasta, ca-i prost incadrata, ca-i subexpusa, ceva util).

 

dar voi vad ca aveti chef de golaneala din asta ieftina cu praf pe senzor etc...

 

mai bine am avea ochiu format la fotografie si compozitie in general,decat la niste 'pete'

 

v-am pupat

 

Ne-ai aruncat praf in ochi :) . Nu te supara , dar unii critica si sub forma de gluma . Eu nu pot sa critic ptr ca imi stiu " capodoperele " mele . Din partea mea , este doar o poza care nu are ceva deosebit . Este ok , imi place ideea si atat . De incadrare si alte cele , pas ! Sunt altii care au un cuvant de zis . In schimb , despre suparare . . . . nu cred ca trebuie te superi . Omul ti-a gasit la o analiza scurta cateva probleme , ti-a zis de ele si atat . Este in folosul tau . Particulele de praf vor aparea si in alte poze si e pacat sa strici un cadru bun din cauza asta . O seara faina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

:) n-ai inteles Arthur. nu m-am suparat deloc, pt ca n-aveam de la ce.

 

dar ma asteptam la ceva critica mai constructiva (desi era o poza amarata/trista), decat ceva ce stiam/banuiam deja: ca am praf pe senzor :)



hai sa-l rugam pe Doctor X sa mai puna un peisaj ceva sa ne mai delectam :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) n-ai inteles Arthur. nu m-am suparat deloc, pt ca n-aveam de la ce.

 

dar ma asteptam la ceva critica mai constructiva (desi era o poza amarata/trista), decat ceva ce stiam/banuiam deja: ca am praf pe senzor

 

hai sa-l rugam pe Doctor X sa mai puna un peisaj ceva sa ne mai delectam :D

Sau un instantaneu de la Ekosektor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cererea telespectatorilor, un umil peisaj, Iezerul Mic, Iezerul Mare și Vf. Roșu, văzute de pe Plaiul Grădișteanu, în 14 februarie 1998! Foto pe film, evident :D!

 

167741_10150089602089637_7166015_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine ultimele cadre, inclusiv al' cu praf pe senzor si cel prea hdr-uit :)

 

Si daca tot o ardem in peisaje... :D

 

GOPR0120_fb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-l rugam pe Doctor X sa mai puna un peisaj ceva sa ne mai delectam :D

 

Balea Lac, week-end-ul asta. Nu-s Doctor X dar m-am conformat cererii de peisaj

 

Nu credeam ca o sa ajung referinta pentru peisaje. :D

Multam!

 

Ti-a iesit bine Balea, mie TF-ul din perspectiva asta nu prea:

 

9531636618_8dfe4201d9_b.jpg

 

 

Si daca tot o ardem in peisaje...

 

Ha ha, vad ca ai ajuns si tu in parcarea de la Podu Dambovitei. Nu te-a batut la cap eterna baba din parcare sa cumperi cas afumat? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a ha, vad ca ai ajuns si tu in parcarea de la Podu Dambovitei. Nu te-a batut la cap eterna baba din parcare sa cumperi cas afumat? :)

Cred ca s-a invatat ca motoristii nu prea au unde sa o care si ne lasa in pace :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am mai activat declansatorul la Nikon , de ceva timp dar vineri seara decolez in Muntenegru si sper sa pot trimite " live " cate o poza , doua . Tot in concediu voi lua cu mine si Zenit-ul si sper sa developez filmele imediat dupa intoarcere ! O zi faina tuturor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tot in concediu voi lua cu mine si Zenit-ul si sper sa developez filmele imediat dupa intoarcere !

 

Asta suna mai interesant decat pozele cu motociclete :D

 

In ultima vreme m-am tot gandit si eu sa revin din cand in cand pe film dar ma tenteaza pe un rangefinder nu pe un SLR. Si bineinteles ca lucrurile sa fie putin mai complicate de atat, caut o donatie de rangefinder pt reconditionat (sau maxim 30 ron) pe care sa-l desfac si sa-l curat si sa-l vopsesc daca si unde e nevoie. Bine, exclus un smena :) si de preferat un Zorki 4 sau ceva asemanator cu el la forma.

 

De 2 zile m-a apucat chestia asta... sa vad daca imi iese proiectu si daca gasesc un donator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta suna mai interesant decat pozele cu motociclete :D

 

De azi nu mai pozez motociclete . . . . intre 02:00 si 03:00 AM :) . Ai cumva vreo sugestie unde se poate curata un Zenit 11 ? Are cateva pete foarte urate pe interiorul vizorului . Am incercat sa surubaresc la el dar am renuntat ptr ca simt eu ca-l stric daca umblu prin el si ptr facut poze este foarte neplacut deoarece trebuie sa faci slalom cu pupila sa poti gasi un punct de reper ptr focalizare . Ptr concediu am schimbat doar obiectivele intre ele si voi lua cu mine doar Zenit E . Mai am si Smena Symbol dar cred ca va ramane acasa . Multumesc anticipat :)

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai cumva vreo sugestie unde se poate curata un Zenit 11

 

Nu... chiar nu stiu unde. eu daca l-as avea... l-as desface. sau poti sufla cu pompa pe focus screen si in vizor. da vezi sa nu pui praf pe senzor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu... chiar nu stiu unde. eu daca l-as avea... l-as desface. sau poti sufla cu pompa pe focus screen si in vizor. da vezi sa nu pui praf pe senzor :)

 

Dupa concediu , iau trusa de ceasornicarie , aparatul si un cearceaf mare alb sa vad piesele ce raman si cred ca ma infig putin in dansul :) . O seara faina la toata lumea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa te documentezi totusi inainte sa vezi de unde sa incepi si cat e necesar sa desfaci pentru a ajunge unde ai tu nevoie. Eu am spus ca l-as desface dar nu chiar asa dupa ureche :)



Uite, pe la 1.32 se poate observa ca tpu scoate din aparat tot ansamblu oglinda-pentaprisma

 

 

Totusi e posibil sa nu fie nevoie saajungi pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

am un bridge de la Fuji, si dupa vreo 15K cadre(cam devreme) a inceput sa se dezlipeasca cauciucul de unde il apuci cu mana. Ce lipiciuri/solutii exista pe piata pentru lipirea acaretului? Ma refer la solutii cat mai profi, nu silicon/prenandez sau alte chestii. Vreau ceva cu care sa muncesc o singura data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...