Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

motivele deplasarii pot fi NUMEROASE

parerile la fel

 

pentru MINE unul, cu banii de o tura in alpi mi as putea satisface ...curiiozitatea ...... DAR SI CADO" Excursia primita As dau o mai departe

 

plajele plate ca n palma nu mi transmit nimic

soselele alea drepte si fara pic de relief la fel

LUXUL nu m a atras niciodata ...iar acolo nu e lux este OPULENTA ...Atentie!!!!!!

 

decat o casa in insulele alea artificiale!!!!!! mai bine o cabanuta in austria intre munti cu vedere la lac sau cocotata pe vreo stanca in Santorini Cu vedere la apus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nazi ioc, bre. doar român.

aveam niste pretentii de la tine nene ecosectoare. povesteai frumos...

ai uitat cuvintele acasa si-ai dat-o pe poze?

Pai inca mai povestesc dar asta e topic de poze. :)

Come on, sper ca nu te-a suparat poza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as da report pt. ca pui poze de-astea cind aici e o fleasca din asta scirboasa de iarna romaneasca X(

 

Una facuta acuma 9 ani cu o sapuniera care era ieftina si pt. vremea aia si fara vreo notiune de fotografie:

P8260045.JPG

Eu am tot vazut ca unii vorbesc de pixel peeping de parca e anatema, da' nu-i pricep pe astia. Ai rezolutie 9000x4000 sau cit mai e acuma... ca sa ce? Ca sa te uiti la 1600x1200? Si dupa aia tot aia vin si-ti zic ca un senzor ca Foveonul ere o rezolutie ridicola, cind iti da detaliu real pina la ultimul pixel.

Zic de Foveon ca recunosc la pozele tale coloritul pe care-l avea DP1. Bine, ala avea o vaga tenta rosietica, daca nu i-o scoteai, dar ca naturalete mi se parea net peste toate DSLR-urile e

 

Daca-i concurs eu o votez pe asta! Poti sa ai toata aparatura din lume daca nu ai ochiul si nu vezi momentul e degeaba. Intuitie , noroc sau notiuni solide de compozitie si culoare important e rezultatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-i concurs eu o votez pe asta! Poti sa ai toata aparatura din lume daca nu ai ochiul si nu vezi momentul e degeaba. Intuitie , noroc sau notiuni solide de compozitie si culoare important e rezultatul.

Pe cuvint ca 99% a fost noroc, singurul merit a fost ca i-am pindit oleaca pina i-am prins in pozitie.

Boco, ceva poze cu desertul n-ai?

 

Ianachim, in Dubai se merita sa mergi doar pentru afaceri - pentru vacanta si shopping nu se merita.

vrei sa spui cu ECLERUL??

l-am mincat

 

P7080190.JPG

P9020040.JPG

 

A doua-mi trezeste amintiri, vreo 200 km mersi prin desertul ala cu aerul conditionat de la masina stricat, va garantez ca-i mai nasol in realitate decit pare. Cu geamul deschis era ca si cum ti-ai tine foehnul in fata, not nice.

 

Na si una din seria tablou-romanesc-cu-cerb-adapindu-se-linga-cabana:

 

P7080372.jpg

 

(stiu ca nu-s bocosb, da' pina pune el...)

 

Si una facuta cu aparatul pe capota masinii din mers, mi-a placut cum se vad dunele alea, daca as fi stiut eu pe vremea aia ce-i aia distanta focala sau incadrare... :))

 

__imageedit_12_9698478590.jpg

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boco, ceva poze cu desertul n-ai?

Am si cu desertul ceva de anul trecut, dar de astea mai turistice.. am fost cu o agentie de excursii, nu imi plac chestiile astea organizate dar masina nu am avut si asta era singura varianta sa ajungem in desert, macar a blanit soferul toyota aia pe dune tot intr-un drift si ne-au dus si la ceva spectacol si mancare intr-o oaza.

 

post-9248-0-52086700-1391787580_thumb.jpgpost-9248-0-72994800-1391787581_thumb.jpgpost-9248-0-02308100-1391787583_thumb.jpgpost-9248-0-32175200-1391787584_thumb.jpgpost-9248-0-80931200-1391787585_thumb.jpg

 

 

 

LUXUL nu m a atras niciodata ...iar acolo nu e lux este OPULENTA ...Atentie!!!!!!

 

De acord.. se exagereaza cam in toate domeniile si multe chestii ies kitchoase. Opulenta este un mod de viata acolo, ce imi place e ca majoritatea investitiilor, tocmai prin dorinta asta de a epata se apuca de proiecte care sa fie "cel mai" din lume care poate ca nici nu au logica financiara - gen partia de ski din mall cu 5 trasee si pinguini sau acvariul de 32x8m de 10 mil litri. De masini nu mai zic nimic, singurul loc unde am vazut lamborghini in culoarea ambalajului de bomboane de pom :D

post-9248-0-22159600-1391787759_thumb.jpg

 

Nu pot sa zic ca recomand Dubaiul ca destinatie in comparatie cu un oras european sau locatii de pe coasta mediteranei. Daca as avea de ales intre o excursie grecia cu motorul sau una in dubai clar as alege grecia fara ezitare. DAR in acelasi timp, este un oras care trebuie vizitat macar odata in viata, si o sa fie din ce in ce mai interesant datorita proiectelor in desfasurare.

Si desi am stat in ultimul an aprox 2 luni acolo, tot mi se pare un loc unic, mai ales ca sunt unele chestii pe care numai acolo le poti vedea, cum ar fi burj khalifa care e cam mindfuck, mergi printre zgarie norii "normali" care oricum sunt impresionanti la 200-300m si cand dai de mastodontul de 830m ti se ridica parul in cap.. eu m-am uitat cred ca ore intregi la "blocul" ala in total si e f greu sa te impaci cu ideea ca e asa mare.

 

post-9248-0-27409100-1391788369_thumb.jpg

 

Ca si costuri de excursie, un bilet dus-intors la flydubai la oferta e 250 euro, viza pe o luna 60 euro. Cazarea si mancarea pentru toate buzunarele.. de la 50 euro/zi hotel ieftin, 200e/zi un ocean view in dubai marina pana la 3000e/zi in burj al arab.

Ce recomand cui ajunge pe acolo e sa faca o tura cu elicopterul, un traseu de vreo 20 min te duce din orasul vechi pana desupra palmului si inapoi pe langa khalifa - costa cam 100 euro dar merita sa vezi dubaiul de sus.

 

post-9248-0-52239700-1391788467_thumb.jpgpost-9248-0-16849100-1391788471_thumb.jpgpost-9248-0-54557300-1391788474_thumb.jpgpost-9248-0-50265000-1391788476_thumb.jpgpost-9248-0-17679000-1391788478_thumb.jpg

 

 

Ca si roman mai este un factor destul de deprimant.. in '90 orasul era o bucata de nisip cu 3 cladiri pe coasta marii si acuma dupa 24 de ani de exploatat resursele naturale si locatia geografica de nod comercial intre asia si europa a ajuns unde a ajuns. Pe cand la noi, cu toate resursele si dupa atatia ani.. nu s-a facut nici macar o autostrada care sa lege capitala de restul europei

 

post-9248-0-08835900-1391789027_thumb.jpg

 

Alte detalii despre oras poate ar trebui discutate intr-un topic separat sau la excursii ca sa nu il poluam pe asta de poze.

Eu mai am cateva poze pe un card pe care nu le-am descarcat inca, o sa le pun zilele astea daca sunt interesante si am terminat cu tarile calde.. pana incepe sezonul moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, asa cum exista grammar-nazis, asa exista si gestapovisti din astia de off-topic, cum vad o replica care nu-i 100% pe subiect, gata, si-au pus univorma cu zvastica pe mineca.

 

Dupa mine e bine-venit ca ai dat niste detalii, pret, atmosfera, impresii. Nu cred ca exista loc in lume care sa merite vazut, inclusiv ca exemplu negativ.

Prefer oricind un review de la un turist celor din ziare sau TV. In media pot fi facute si la comanda, daca vreau pot sa prezint Romania 100% pozitiv sau 100% negativ.

 

Legat de pozele "de turist", stai relax, bine ca asta nu-i topic de besini artistice.

 

Si mai bine e sa vezi Lamborghini verde-tipator-oglinda si sa nu-ti placa decit sa nu fi vazut.

 

Ca si roman mai este un factor destul de deprimant.. in '90 orasul era o bucata de nisip cu 3 cladiri pe coasta marii si acuma dupa 24 de ani de exploatat resursele naturale si locatia geografica de nod comercial intre asia si europa a ajuns unde a ajuns. Pe cand la noi, cu toate resursele si dupa atatia ani.. nu s-a facut nici macar o autostrada care sa lege capitala de restul europei

Aia au ce au pt. ca petrol. Stai linistit, cu o tara cu resursele Romaniei (btw, care-s alea?) ar fi fost mai rau ca noi. Chiar daca ma atrage orientul, arabii is orice, numai destepti nu.

 

dubai-91-05-1.jpg

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HDR ca HDR, dar mai multa atentie cu incadrarea la 3 si 5. Parerea mea...

La 3 eram atarnat in boscheti , spre coada lacului Cincis si singurul obiectiv de la mine a fost 35mm . La 5 . . . . nu am nici o scuza :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-acord cu Doctor X... si cred ca stiu ce greseala faci tu.

 

Te uiti la subiect rapid, iti place tie ceva acolo, apoi il pozezi rapid si te uiti la poza pe LCD. Incearca sa gandesti cadrul cu aparatul la ochi privind incadrarea prin viewfinder. In acest fel vei fii mult mai atent la detalii ca orizont inclinat sau crengi care aparar inaintea subiectului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 3 eram atarnat in boscheti , spre coada lacului Cincis si singurul obiectiv de la mine a fost 35mm . La 5 . . . . nu am nici o scuza :( .

 

No, pai daca tot te-ai chinuit sa procesezi, puteai sa faci rapid un crop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca o duda. Ia post-procesarea mai in serios. de multe ori cautand o postprocesare diferita vei intelege altfel cadru si vei invata lucruri noi. Vei intelege lumina altfel, vei intelege umbrele altfel, expunerea etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, pai daca tot te-ai chinuit sa procesezi, puteai sa faci rapid un crop.

Corect . Nu am alocat timp procesarii . Am folosit doar editarea in HDR si atat .

 

Cand scapa oaia in cucuruz sau amatorul in HDR , asta este rezultatul :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

HDR ca HDR, dar mai multa atentie cu incadrarea la 3 si 5. Parerea mea...

doc man

 

te rog fa un crop pe 3 si 5 in viziunea ta sa inteleg si eu cum ai incadra tu

abstractie facand de HDR care aici chiar e funy...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...