Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Zici tu bine ce zici!dca luam 5d III cred ca regretam tare mult..cel putin acum la inceput.Este un aparat destul de scump pe care nu'l poti explora daca nu ai cunostiinte puternice in materie.Pe langa faptul ca pozele lasa de dorit,la capitolul video stau si mai prost...foarte greu sa faci un video de Doamne ajuta' Pana la ora actuala nu am fost in stare sa fac un video care sa ma multumeasca macar pe mine.Am mare nevoie de trepied si un microfon dar am sa rezolv problema cu trepiedul sapt asta.Este mult de munca,ai nevoie de inspiratie si devotament!Lipsa de subiecte iarasi este o problema destul de mare si cred ca fotografia implica mult timp liber si multa calatorie.Plm totul a ajuns la un nivel prea complicat in era asta a noastra:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@todea: cauta cartea lu Bryan Peterson - Understanding Exposure, e o lectura excelenta. Si dupa ce prinzi bazele uita-te la fotografii&imaginile care iti plac si incearca sa faci si tu la fel.. nu trebuie sa reinventezi roata, mai ales la inceput



Imi fu.t singur o palma,sterg poza si-mi spun ca fotografia se face din aparat,nu din photoshop sau oricare alt soft...

 

Eu zic ca o fotografie o faci din cap.. aparatul, senzorul, obiectivul, filtrele, lightroom, photoshop sunt doar unelte - folosesti ce ai nevoie ca sa ajungi la rezultatul care il urmaresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

pai da bacosb, o faci din cap, n-am negat asta, dar daca din prima ai esuat in a compune/gandi un cadru, poza e esuata, iar tertipurile cu photoshop nu pot decat sa o faca mai ''ochioasa'' (Mai sharp, mai vivid, mai etc,dar ea in final tot o POZA slaba ramane).

 

Iei o matza care sta pe trotuar si o tragi cu o compacta. Vei avea un camp de profunzime f amplu,aproape totul in focus. Fa poza aia cu un 5D3 si un 85mm 1.2, care iti va izola perfect subiectul, va fi sharp,crisp,iar fundalul aruncat intr-un bokeh cremos. Culori vii,contrast etc. DAR in final tot o poza BANALA ramane (presupunand ca vei incadra identic, pt a putea sa le compari).

 

Insa daca pisica o prinzi intr-o anumita incadrare / ipostaza, nu prea mai conteaza ca-i prinsa cu o compacta sau ca e cu dslr high end.

Cam asta incerc sa spun..

Multora le fug ochii dupa shallow dof, bokeh,sharpness...si uita complet de compozitie. Asta o rezolva rapid prin "crop" :)



@ todea: La video o sa ai mai multa bataie de cap. Daca vrei ceva decent, fara nu trepied video si un slider sau ceva, nu o sa faci treaba... Stiu cand aveam si eu 5D mark II am avut 1-2 tentative de a ma juca pe video si mi-am bagat pwla :) pt ca stiam ca fara ceva scule in plus, n-o sa iasa nimic decat tiganeala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o poza mai mult funny decat profi :D nu sunt fotograf... Dubrovnik 2012

tare cadrul. Pacat ca a intrat si nenea ala in cadru :)

 

Am mare nevoie de trepied si un microfon dar am sa rezolv problema cu trepiedul sapt asta.

Pt video cred ca mai util ti-ar fi un steadycam decat trepiedul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare cadrul. Pacat ca a intrat si nenea ala in cadru :)

 

Rezon! :)

 

@todea: Cand am trecut de la bridge la DSLR am avut si eu senzatia tampita ca imi ieseau mai bine pozele cu bridge-ul. Cred ca mai intai trebuie sa iti inveti aparatul si sa te obisnuiesti sa controlezi deschiderea diafragmei si timpul de expunere, in functie de ce vrei de la un cadru. E nevoie de exercitiu, binenteles, dar dupa ce ajungi sa manevrezi aparatul fara sa te incurci in rotite si butoane vor aparea si rezultatele.

La fel, e bine sa cunosti atuurile si lipsurile obiectivelor folosite.

Ce am spus pana acum se refera la tehnica de fotografiere. Despre compozitie sunt multe de spus, dar gasesti bibliografie destula. Atentie la Bryan Peterson: in general le zice bine, insa nu lua toate recomandarile lui drept cuvant de lege. De exemplu, folosirea diafragmelor foarte mici (sub f/16) pentru peisaje (sau ceea ce numeste el "storytelling photos"). Chiar daca el considera ca difractia are efecte minime, e foarte posibil ca atunci cand folosesti un obiectiv slabut sa pierzi semnificativ din calitate la diafragmele alea. Parerea mea, binenteles...

Bafta la pozat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bryan asta nu are si el un dvd? :D inteleg mult mai repede din video'uri decat citit carti.Pentru video da stiu am nevoie de un steadycam dar inca studiez..sunt foarte multe si proaste.Pana acum cel mai convenabil ca pret si calitate este laing p-4.Multumesc de sfaturi tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu un Canon 1100, pe care invat inca sa il tin in mana. Obiectivul - Tamrom 70-300 fara IS, nu mai tin minte setarile.

 

Asadar, poza:

 

A mea! Ba, a mea!

 

 

post-10629-0-63627100-1394051084_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Louis, sa stii ca-i misto poza,si nu fac caterinca. (as fi scos omul cu gri si negru din cadru,dar in rest, chiar imi place, are un mesaj)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci fain de apreciere, cum sunt la inceput, chiar am nevoie de pareri si pro si contra.

Am scos omul din cadru, dar prea pare mingea lipita de marginea pozei.

 

post-10629-0-66694200-1394059937_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ai dreptate , ce sa zic,remarca mea era pur subiectiva (aia cu omu). Daca omul era mult mai in stanga, era usor de cropat si se pastra un oarecare spatiu intre minge si latura din stanga. oricum,ideea ramane aceeasi.

 

acum o perversiune:cum era ca baiatul din dreapta, sa fi avut echipamentul in rosu, iesea o smecherie,nu?:) mai ales ca era spontana.

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


ai dreptate , ce sa zic,remarca mea era pur subiectiva (aia cu omu). Daca omul era mult mai in stanga, era usor de cropat si se pastra un oarecare spatiu intre minge si latura din stanga. oricum,ideea ramane aceeasi.

 

acum o perversiune:cum era ca baiatul din dreapta, sa fi avut echipamentul in rosu, iesea o smecherie,nu? :) mai ales ca era spontana.

 

post-9248-0-63708500-1394063599_thumb.jpg

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare, boco! ))

 

Ce soft de editare folosesti?

Probabil vor urma si intrebari despre cum il folosesti...

 

Oricum, asta e strict pentru dixtractie, ca ar fi ciudat la baschet sa fie trei echipe in teren...

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bryan asta nu are si el un dvd? :D inteleg mult mai repede din video'uri decat citit carti.

 

http://videos.ppsop.com/index.html

 

Trebuie sa te inregistrezi pentru a avea acces la toate clipurile.

 

PS: Un amic motociclist mi-a impartasit albumul asta si m-am vazut intors in timp vreo 30 de ani:

 

http://lab.carbonmade.com/projects/2693265#1

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie fotografiile mi-au amintit de o copilarie fericita, fara griji, fara betoane si de-o libertate deplina. Cam asa mi-am petrecut eu o mare parte din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca isi merita titulatura de " viral " , dar pe langa albumul de familie mai sunt cateva unde se pot vedea cadre interesante ( reflexion autour du bassin sau Leica monochrom ) . Parerea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

E viral, pt ca tot vad postat pe facebook,si a ajuns si aici pe forum... e ceva tipic in ziua de azi. Daca ceva se propaga asa usor,nu inseamna neaparat ca-i si ceva spectaculos..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E viral, pt ca tot vad postat pe facebook,si a ajuns si aici pe forum... e ceva tipic in ziua de azi. Daca ceva se propaga asa usor,nu inseamna neaparat ca-i si ceva spectaculos..

da-ne tu ceva spectaculos, sunt curios.

pozele sunt bune, esti tu prea acru. pe bune, esti atat de acru cateodata ca ma mir cum naiba rezisti. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare, boco! ))

 

Ce soft de editare folosesti?

Probabil vor urma si intrebari despre cum il folosesti...

 

Oricum, asta e strict pentru dixtractie, ca ar fi ciudat la baschet sa fie trei echipe in teren...

 

In photoshop, e o operatiune destul de simpla - cum zice si captain_obvious

 

 

 

 

Mie imi plac majoritatea fotografiilor din album, unele sunt chiar geniale.. multe sunt regizate dar asta nu mi se pare neaparat un punct negativ - e doar fotografie conceptuala. Nu orice poza trebuie sa fie de tip fotojurnalistic ca sa aiba valoare artistica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu asa subiecti nu e greu sa-ti iasa poze interesante, multe sunt foarte tari pentru ca factorul inhibitie este zero. Albumul trebuia insa sa se numeasca "La famille rustre" (Redneck family) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-ne tu ceva spectaculos, sunt curios.

pozele sunt bune, esti tu prea acru. pe bune, esti atat de acru cateodata ca ma mir cum naiba rezisti. :))

daca-mi este permis, pun si eu un link. un fotograf foarte bun de la noi. merita sa aruncati un ochi

edward aninaru

http://edwardaninaru.com/

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...