Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cumpara cineva un Canon EOS Rebel GII cu obiectiv defect? Probabil se poate repara obiectivul,nu are lentile sparte doar ca nu mai focalizeaza cum trebuie.Eu nu il mai folosesc si ma gandeam ca o sa fie util cuiva.Pret foarte negociabil :D Pt detalii PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raven .... mai esti pe aici? bellbody? wallowar ???

felicitari tuturor care au postat in continuare pe acest topic si va rog frumos nu il lasati sa moara!!!

e o placere sa vezi fotografii cum vezi pe aici ...

asa ca va mai astept si pe voi si pe ceilalti .... equilibrum, toro, wan ted, crazy mobra etc ....

hai la pozat ca vine iarna !!! :) post-15988-1189161473_thumb.jpg

 

Mircea Vrajitoru in grila de start a etapei nationale de la Pleven Bulgaria ( :scratch: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hebe5p1n nu lasam topicul asta minunat sa moara :scratch: Cred ca unii sunt plecati in vacanta(concediu) cum am fost si eu. Anu asta am ales muntele>PLecat in muntii Apuseni :aer curat,mancare sanatoasa, peisaje superbe ,nu tu internet nu tu tembelizor ce mai a fost o sapt de relaxare :what:

 

Cateva poze (mi-am luat aparat meserias Canon S3):

post-6457-1189167197_thumb.jpg post-6457-1189167227_thumb.jpg post-6457-1189167253_thumb.jpg

post-6457-1189167280_thumb.jpg post-6457-1189167304_thumb.jpg post-6457-1189167335_thumb.jpg

post-6457-1189167374_thumb.jpg post-6457-1189167520_thumb.jpg :)

Editat de crazymobra50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hebe5p1n nu lasam topicul asta minunat sa moara :) Cred ca unii sunt plecati in vacanta(concediu) cum am fost si eu. Anu asta am ales muntele>PLecat in muntii Apuseni :aer curat,mancare sanatoasa, peisaje superbe ,nu tu internet nu tu tembelizor ce mai a fost o sapt de relaxare :D

 

Cateva poze (mi-am luat aparat meserias Canon S3):

post-6457-1189167197_thumb.jpg post-6457-1189167227_thumb.jpg post-6457-1189167253_thumb.jpg

post-6457-1189167280_thumb.jpg post-6457-1189167304_thumb.jpg post-6457-1189167335_thumb.jpg

post-6457-1189167374_thumb.jpg post-6457-1189167520_thumb.jpg :)

 

 

 

Ce este Photomatixu din ultima poza.

Le prelucrezi? Le mai dai culori? Ca parca nu sunt naturale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva poze dar nus deloc cine stie ce...din pacate nu am mai avut timp si am observat foarte repede ca aparatul meu la lumina redusa imi blureaza pozele, chiar uneori si pe stativ...iar daca e lumina buna nici macar daca misc aparatul nu ies asa. tre sa descopar motivul...

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva poze dar nus deloc cine stie ce...din pacate nu am mai avut timp si am observat foarte repede ca aparatul meu la lumina redusa imi blureaza pozele, chiar uneori si pe stativ...iar daca e lumina buna nici macar daca misc aparatul nu ies asa. tre sa descopar motivul...

draga raven e normal sa iasa miscate pozele la lumina redusa pt ca aparatul isi ia automat timpul de expunere mai mare.daca ai lumina redusa nu ezita sa folosesti blitzul(cred ca poti regla intensitatea blitzului din meniu)noaptea e indicat un trepied,dar si pe trepied pot iesi imagini miscate pt ca atunci cand apesi pe boton se misca inevitabil un pic aparatu cu tot cu trepiedu.dar exista functiunea Self timer in meniu care declanseaza mai tarziu aparatul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva poze dar nus deloc cine stie ce...din pacate nu am mai avut timp si am observat foarte repede ca aparatul meu la lumina redusa imi blureaza pozele, chiar uneori si pe stativ...iar daca e lumina buna nici macar daca misc aparatul nu ies asa. tre sa descopar motivul...

 

din cauza timpului de expunere. la settings folosesti auto iar la powershotul tau se mai intampla din cand in cand dude pe auto. de exemplu daca nu setezi corect scena sau focusezi multipoint isi alege singur un timp de expunere mai lung. Uita-te pe link, iti da cateva sugestii legate de autofocus si atentie la scena cand esti pe auto pentru ca in functie de ea iti regleaza timpii de expunere.

 

self timer nu intra automat iar dupa prima foto cu self timer trece automat pe off deci iese din discutie. la iso mic crazymobra are dreptate, baga blitz cu incredere dar atentie la distanta fata de obiecte, blitzul nu e tocmai bun si se declanseaza tarziu (6sec) iar iso sub 80 nu stie deci pozele din garaj chiar nu prea aveau cum sa iasa extraordinar.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pozele tale eu cred ca folosesti un ISO prea mare si ai zgomot de fond.

incearca sa faci o poza cu cel mai mic ISO posibil(probabil 100), si cresti mult timpul pana obtii ceva corect expus. Si bineinteles cu timer dar nu este obligatoriu caci la timp de 30 sec nici nu mai conteaza. Poti sa intorci aparatul 3 sec cel putin in orice directie si nu se va vedea pe poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pozele tale eu cred ca folosesti un ISO prea mare si ai zgomot de fond.

incearca sa faci o poza cu cel mai mic ISO posibil(probabil 100), si cresti mult timpul pana obtii ceva corect expus. Si bineinteles cu timer dar nu este obligatoriu caci la timp de 30 sec nici nu mai conteaza. Poti sa intorci aparatul 3 sec cel putin in orice directie si nu se va vedea pe poze.

 

a460 are zgomot mare de fond by default. este totusi un aparat stock de 5Mp. cel mai mic ISO posibil pe el este 80 dar in setarile automate nici nu il ia in calcul si foloseste minim 100. self timer este functia prin care iti permite sa faci poza dupa un timp prestabilit fara a apasa declansatorul, nu timpul de expunere. uite poza facuta in aprilie la 6 seara cu a460 iso 80

 

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a460 are zgomot mare de fond by default. este totusi un aparat stock de 5Mp. cel mai mic ISO posibil pe el este 80 dar in setarile automate nici nu il ia in calcul si foloseste minim 100. self timer este functia prin care iti permite sa faci poza dupa un timp prestabilit fara a apasa declansatorul, nu timpul de expunere. uite poza facuta in aprilie la 6 seara cu a460 iso 80

 

sal nu mai folosi modul automat ca aparatu face ce vrea el nu tu

iti recomand daca ai raw sa folosesti pt fotografii modul asta in rest pt poze orice alte programe numai automaticul nu ex al meu face in modul raw fotografiile de 10 mega desi senzurul e de 5 nu fura absolut de loc

apropo ascultati piesa asta :D beton pt altele mes mishu_dark

 

--- Mesaj completat în 11 Sep 2007 22:07 -------------
APROPO E O PRELUCRARE NU LA.. ORIGINALA HAHAHA

 

--- Mesaj completat în 11 Sep 2007 22:12 -------------

Ce sa fie oare? :)

post-6457-1189535826_thumb.jpg

 

UN GLOB AL BASTRU SI TRANSPARENT DE STICLA,,CEL MAI PROBABIL,, CU BULE DE AER ,,,,FOTO MACRO ,,,NU POT SATI SPUN CE OBIECTIV SI DIAFRAGMA A FOLOSIT :hurt: SAU ILUMINAT DE F.F APROAPE CU O BRICHETA DIN AIA CU LUMINA ALBASTRA

PS NU=MI DAU SEAMA DIN CE LEMN E MASA :)

02___Living_la_vida_loca.mp3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal nu mai folosi modul automat ca aparatu face ce vrea el nu tu

iti recomand daca ai raw sa folosesti pt fotografii modul asta in rest pt poze orice alte programe numai automaticul nu ex al meu face in modul raw fotografiile de 10 mega desi senzurul e de 5 nu fura absolut de loc

apropo ascultati piesa asta :) beton pt altele mes mishu_dark

 

<small>--- Mesaj completat în 11 Sep 2007 22:07 -------------</small><br/>APROPO E O PRELUCRARE NU LA.. ORIGINALA HAHAHA

 

<small>--- Mesaj completat în 11 Sep 2007 22:12 -------------</small><br/>

 

UN GLOB AL BASTRU SI TRANSPARENT DE STICLA,,CEL MAI PROBABIL,, CU BULE DE AER ,,,,FOTO MACRO ,,,NU POT SATI SPUN CE OBIECTIV SI DIAFRAGMA A FOLOSIT :hurt: SAU ILUMINAT DE F.F APROAPE CU O BRICHETA DIN AIA CU LUMINA ALBASTRA

PS NU=MI DAU SEAMA DIN CE LEMN E MASA :)

 

misu mersi de grija dar eu am un d70 pe care nu il tin pe automat :D

am pilotat de test un powershot in primavara si ilustram zgomotul teribil de fond al powershotului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...