Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Spui asta din prisma unui fotograf profesionist presupun. Pentru ca omul de rand nu face diferenta intre un 1Ds care costa cat o masina sau un 5D si un S3 IS.

Iar din cate vad eu pe topicul asta majoritatea sunt amatori in fotografie, printre care si eu, ar fi fost chiar culmea sa fie majoritatea fotografi profesionisti "de meserie".

Mai bine ar merge un sfat, cum ar fi care dintre digitalele "praf" sunt cat de cat bune, ca sunt putini cei care ar da peste 1500-2000 RON pe un aparat foto. Sa nu mai vorbim de obiective si flash.

 

P.S. Mersi de adresa pentru service . . . :bigstar:

 

Incep prin a iti spune ca imi pare rau, nu scriu review-uri, nu fac teste comparative, nu am profil pe deviantart, flickr sau alte hotomanii, nu castig bani facand poze frumusetilor patriei, nu lucrez cu reviste. Fotografia e un domeniu auxiliar meseriei mele, atat de auxiliar incat am avut pe mana pana acum cateva zeci de aparate. Unele le cunosc foarte bine, altele le-am testat doar, astfel incat din experienta mea limitata nu pot veni cu atatea recomandari pe care le poate face o revista de profil ca Photo, de exemplu.

 

Sfatul meu este sa nu pui botul la reclama desantata din revistele de profil, din review-uri sau la sfaturi de pe forumuri. Sa nu iti alegi aparatul in functie de calitatea materialului de pe el ci in functie de cat de bine ti se muleaza pe podul palmei si cat de bine sta acolo. Sa nu iti alegi aparatul in functie de brand ci de cat de familiarizat esti cu meniul. Nu il alege in functie de pret fiindca pretul aparatelor digitale nu reflecta calitatea ci noutatea, nu reflecta performanta ci marketingul.

 

Restul e poezie, am vazut cretini cu mark2 care nu fac nici macar incadraturi corecte si pasionati care fac poze superbe cu orice le pica in mana. Cat despre profesionalism, asta nu e un domeniu in care nu cred ca poti fi vreodata profesionist. Fotografii "profesionisti" de care auzi sunt fotografi mai mult sau mai putin buni in functie de cat de bine se vand, notorietatea lor e tot o poveste de marketing, nu de talent. Lasi pasiunea asta sa iti devina meserie, esti un pervers de fotograf de nunta cu talent de negustor. Si in asta poti sa excelezi si atunci devii "profesionist".

 

PS. Scoate-ti pozele de pe deviantart sau alte rahaturi de site-uri pentru ca exact cretinii cu mark2 de care iti vorbeam mai sus iti vor copia conceptul si il vor executa mai mult sau mai putin corect, vor baga putin photoshop si vor face un river de coco pe talentul tau sau pe ideea ta. Crede-ma pe cuvant ca asta se intampla, eu ii vad in actiune in fiecare zi si nu cred ca ai mei sunt singurii destepti (art directori) din lumea asta care procedeaza asa (risarci cica). Lasa poza la rezolutie mare si atunci ai toate sansele sa nu o vezi in urmatorul print de succes al unei agentii obscure de creatie din Africa de Sud sau pe eticheta din magazinul din Singapore. In rest, succes si maxima inspiratie!

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vezi ca cei de la serviceul Canon (Crisprofessional) sunt cam cu dus-intors. cand am fost cu 20D-ul pentru un curatat de senzor, am fost multumit, dar am avut inima cat un purice. au destule review-uri negative, personal cunosc pe cineva care a patit-o cu un 5D la ei (i-au zgariat senzorul cand i l-au curatat, iar dupa ceva timp, s-a blocat declansatorul), pe Computergames sunt destui fotografi, unii mai profi, altii mai putin, care ar avea cate ceva de spus despre cei de la service. din pacate, sunt cam singurii autorizati.

 

ca tot vb de service, stie careva unde este serviceul pentru nikon?

 

(posesor de D40X, 18-55, SB-600, SD 2Gb - in curand bounce si battery grip)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda pai am fost la ei cu un S1 IS si se pare ca problema este la blitz si costa intre 100-300 RON ca s-o repare. Mai mult ca sigur imi vor lua 300 RON peste 2 saptamani cand ma voi duce sa-l iau, si uite asa dau pentru reparat aproape pretul unuia nou, dar e pacat sa lasi un lucru stricat pur si simplu aruncat printr-un sertar. Mai bine il repar si il dau cadou cuiva caruia ii place fotografia dar nu-si permite nici macar asa ceva.

 

Oricat de naspa ar lucra, macar lucreaza. Eu cel putin nu am gasit alt service in Bucuresti. Si nu-l gaseam nici pe asta daca nu ma ajuta Dan 06 caruia ii multumesc inca o data pe aceasta cale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ca tot vb de service, stie careva unde este serviceul pentru nikon?

 

(posesor de D40X, 18-55, SB-600, SD 2Gb - in curand bounce si battery grip)

 

Erau idiotii de la mtil rom de care te sfatuiesc sa te feresti. Uita-te aici si incearca. Da-ne de stire daca sunt ok. Am si eu un D70 dar nu am avut pana acum probleme cu el chiar daca l-am hiperfolosit si nu intotdeauna in conditii ideale si ar fi bine de stiut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt poze din Malmo, Suedia? sau poate doar seamana structura aceea futurista....

poza e in uk... in Portsmouth... daca dai un search pe google gaseshti... posibil sa semene... mie mi-a placut shi am pozat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hellryder pozele de pe acest site sunt foarte frumoase, artistice si mai ales profesionale. Nu exista termen de comparatie si deja ma simt mica pe langa fotografiile profesionistilor.

Mi-ar placea sa ma joc si eu cu un site al meu...e interesant. Dar momentan nu ma pricep la asa ceva, incat imi pastrez fiecare lucrare pe deviant, un loc unde imi pun pozele mai mult pt mine, sa le stiu adunate undeva.

Oricum cert e ca sunt persoane pe aici care pot da lectii de fotografie.

Mult succes in continuare si subiecte de fotografiat!

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu cu inca o poza. Am folosit formatul RAW, dupa care am bibilit-o un pic la "temeratura" in utilitarul din Photoshop. Cine se pricepe un pic, stie la ce ma refer... Raw, Crw, etc... Apoi a ajuns jpg... logic :ok: Sper sa nu ma injurati insa se va incarca mai greu... Se vad pana si texturile din petale... :eek:

 

--- Mesaj completat în 18 Oct 2007 15:53 -------------
Hai ca uitasem de poza..

post-22957-1192712014_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

@Raven30hell: multumesc pentru aprecieri. Site-ul e abia la inceput, sper sa evolueze si sa pot sa schimb destul de des pozele de pe el. Oricum, nu ma pot incadra in categoria profesionistilor.

 

Uite, un site pe care eu il venerez, unde participarea este restransa si limitata la profesionisti este:

 

http://www.weeklyshot.org

 

Hop si eu cu inca o poza. Am folosit formatul RAW, dupa care am bibilit-o un pic la "temeratura" in utilitarul din Photoshop. Cine se pricepe un pic, stie la ce ma refer... Raw, Crw, etc... Apoi a ajuns jpg... logic :ok: Sper sa nu ma injurati insa se va incarca mai greu... Se vad pana si texturile din petale... :eek:

 

 

@Catalin S.: Din pacate ce se vede nu sunt texturile de la petale ci zgomotul de imagine (noise), perfect normal de altfel pentru ca probabil ai facut-o intr-o lumina destul de slaba si cu o valoare mare de ISO.

 

Am pus si eu o poza, strict pentru a se vedea detaliile. Si asta e facuta cu un ISO destul de ridicat, 400, dar compenseaza senzorul mare.

 

Succes in continuare!

post-877-1192718931_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalin, nu ar strica sa citesti ceva despre compozitie. Te-ar ajuta.

National Geographic a scos mai demult o cartzulie f instructiva pt amatori. Vezi poate faci rost de ea. Am auzit ca ar mai fi disponibila prin librarii la pretul de 50 RON (Diverta?). Te-ar ajuta sa vezi de ce nu iti ies pozele asa cum vrei...

 

Hellryder, e mult spus fotografi profesionisti... poate-s profesionali [nu generalizam]

Editat de Baazalung
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, stiu de cartea aceea. Cica prin vara costa 35 RON si nicidecum 50 RON. In fine, poate o fi vorba de alta... Ref. la poze... Este doar un hobby, nimic mai mult. Probabil daca mi s-ar oferi ocazia sa castig bani frumosi din asta, m-as implica ceva mai mult. Deocamdata sunt un mic paparazi (numai) in timpul liber... Oooppsss... hai c-am deviat... Am inchis pliscul... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu cu inca o poza. Am folosit formatul RAW, dupa care am bibilit-o un pic la "temeratura" in utilitarul din Photoshop. Cine se pricepe un pic, stie la ce ma refer...

 

De mult nu am mai ras in halul asta.

 

Am pus si eu o poza, strict pentru a se vedea detaliile. Si asta e facuta cu un ISO destul de ridicat, 400, dar compenseaza senzorul mare.

 

Bravo! E senzor CMOS si sunt 10,1 Mpixeli puri iar ISO e decent si la 800. Abia la 1600 incepe zgomotul urat de imagine. S-ar putea sa iti faca figuri la contrast mare si in contre-jour ca nu are spot metering. 400D ar fi fost ideal daca as fi putut sa imi ajustez Auto ISO (parea sa se regleze dar nu imi afisa nimic iar cu meniul de canon niciodata nu am fost prieten) si nu mi-ar fi alunecat din mana carcasa (plastic de 350D). Dar e un aparat grozav, sa il stapanesti sanatos!

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...