Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Frumos colaj, frumoasa compozitie, curajoasa cromatica, superb colorize-ul portii (ma ajuta mult si brush-ul de color scapat in exteriorul conturului portii peste cerul ala apocaliptic) doar cu lumina am ceva probleme pentru ca par a avea 2 surse de lumina si nicio umbra. Te-ar ajuta si sa mai atenuezi din veselia tufisurilor din fata casei. Bravo!

 

Lumina este uniforma si plata si nu exista umbre, asta a fost efectul pe care am mizat. Atentie, nu e colaj. O sa pun si imaginea initiala pentru comparatie. Am facut HDR-uri, tehnica e foarte controversata, unele imagini arata mai bine asa, altele nu.

Merci tuturor pentru sfaturi si aprecieri. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lumina este uniforma si plata si nu exista umbre, asta a fost efectul pe care am mizat. Atentie, nu e colaj. O sa pun si imaginea initiala pentru comparatie. Am facut HDR-uri, tehnica e foarte controversata, unele imagini arata mai bine asa, altele nu.

Merci tuturor pentru sfaturi si aprecieri. :eek:

 

Tehnica nu e controversata deloc, e doar foarte dificil de utilizat tone mapping-ul. E clar ca sunt 3 expuneri dar nu-mi spune ca nu ai recompozitat si ca nu ai bagat un brush ca nu te cred :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tehnica nu e controversata deloc, e doar foarte dificil de utilizat tone mapping-ul. E clar ca sunt 3 expuneri dar nu-mi spune ca nu ai recompozitat si ca nu ai bagat un brush ca nu te cred :ok:

 

Brush la ce? Nu e niciun brush. E asa:

 

Pasul 1. Photoshop: File->Automate->Merge to HDR.

Pasul 2. Photomatix -> Tone mapping

Pasul 3. Photoshop: 3 layere separate -> baza si 2 layere cu colorize, sterse selectiv pentru efectul dubios de cer si pentru a crea o baza sepia in prim plan si a pierde fundalul in alb/negru.

 

:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brush la ce? Nu e niciun brush. E asa:

 

Pasul 1. Photoshop: File->Automate->Merge to HDR.

Pasul 2. Photomatix -> Tone mapping

Pasul 3. Photoshop: 3 layere separate -> baza si 2 layere cu colorize, sterse selectiv pentru efectul dubios de cer si pentru a crea o baza sepia in prim plan si a pierde fundalul in alb/negru.

 

:ok:

 

Deci layer de colorize sters selectiv cu brushul. qued erat demonstrandum. Te cred pe cuvant ca e o singura baza chiar daca lumina mi se pare dubioasa (probabil de la tone mapping). Eu as fi incercat si sa simulez o adancime de camp de focus iar tufisurile le-as fi blurat big time. Poate ma insel, in fond e o chestie de inspiratie cat sacrifici din detalii pentru efect. Eu as mai fi sacrificat din lumina si detalii doar pentru a exagera perspectiva. Iti atasez ceva facut la rapid sa iti explic exact la ce ma refer.

>

 

--- Mesaj completat în 22 Oct 2007 16:54 -------------
Draga Dan_06,

am apreciat sfaturile tale de pe acest forum si le-am pus in aplicare. Am invatat lucruri interesante: cum se foloseste emoticonul, ca ai fi interesat de un curs de fotografie, ca tot intrebi pe toata lumea cu cine face cursul, ca insecta e prea pe mijloc, ca orizontul e prea pe mijloc, ca sepia la zapada e o idee tampita, ca cerul, copacii, padurea, rasaritul si apusul sunt niste banalitati care iti lezeaza retina, ca ar fi bine sa te ascultam si sa ne uitam mai des la pozele alora pe care ii apreciezi si sa mai invatam, ca orice poza modificata nu e fotografie, ca daca poza ta nu e artistica, ce a altora e?, ca ti-e scarba cu developatu, ca asta e ideea cu pozele: faci poza doar la cauciuc sau doar la radiator, ca de fapt cel mai performant aparat este creierul, ochiul este doar obiectivul, ca nu intelegi la ce se folosesc ramele foto, ca ai auzit ca ies niste poze extraordinare dpdv al calitatii, detaliu, pe format 6x6 sau 6x9 si ca o sa incerci asta cand te apuci de fotografiat, ca nu ortografiezi corect, ca noi nu avem cultura foto, ca cel mai mult ai postat la motociclisti in timpul liber si ca esti un pusti de 22 de ani cu maniere de cocalar puber care nu stie decat sa ii jigneasca pe ceilalti si de asta iau eu warn. Imi va fi sters, desigur si acest post pentru ca mie imi place sa o ard offtopic mai mereu si voi mai lua un warn. Ma bucur ca locuim in acelasi cartier pentru ca e foarte posibil sa ne intalnim fata in fata si vom avea ocazia sa detaliem.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos! Suna a discutie la cafea, si e o tema superba! Fotografia evident.

De dragul discutiei si al lucrarilor voastre, mai pun si eu ceva destul de modest,

pentru care, daca se merita, astept comentarii.

Mica ei istorie: nunta unui verisor, eu la aparat, cautand momente importante. In timpul unei mici pauze

(nu a preotului, ci a mea) ii vad cum se tin de mana si actionez.

 

post-9417-1193138430_thumb.jpg

 

ps: eu am trecut cu vederea textura pielii miresei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog si eu ceva ca deja imi scoate peri albi si ma enerveaza la culme... cu ce program editati pozele? Dar exclus Photoshop pentru ca mi se pare greu si f zapacit... ;)

Daca stiti ceva programe usurele care au ceva posibilitati, va rog sa imi spuneti si mie!

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog si eu ceva ca deja imi scoate peri albi si ma enerveaza la culme... cu ce program editati pozele? Dar exclus Photoshop pentru ca mi se pare greu si f zapacit... ;)

Daca stiti ceva programe usurele care au ceva posibilitati, va rog sa imi spuneti si mie!

 

Sal,

 

Eu am folosit Picasa pt chestii usurele, gen indreptat, crop, resize, sepia, saturation, etc. E free si e de la Google, este softul de desktop folosit pt a-ti publica pozele pe picasaweb. Pana acuma am rezolvat cam toate problemele marunte cu el.

 

Da' am vazut ca si tu pui "rame" la pozele tale, tu ce folosesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa schimbi spot meteringul la center si sa compensezi pozitiv 2/3 (sau sa pui flash).

 

Poate ne spui si ce aparat ai... in felul asta poti primi sfaturi de la cineva care foloseste un apara+obiectiv asemanator/identic.

Editat de Mave
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

betzigash: wow...foarte...unice aceste poze! unele amuzante. cu ce program le editezi?

photoshop shi/sau corel

 

--- Mesaj completat în 24 Oct 2007 01:45 -------------

Va rog si eu ceva ca deja imi scoate peri albi si ma enerveaza la culme... cu ce program editati pozele? Dar exclus Photoshop pentru ca mi se pare greu si f zapacit... ;)

Daca stiti ceva programe usurele care au ceva posibilitati, va rog sa imi spuneti si mie!

 

 

sa nu deschizi corelu'...risti sa faci atac de panik....dak n-ai pe cineva sa te "initzializeze"...imbatranesti pana afli tot ce poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

photoshop shi/sau corel

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Oct 2007 01:45 -------------</small><br/>

sa nu deschizi corelu'...risti sa faci atac de panik....dak n-ai pe cineva sa te "initzializeze"...imbatranesti pana afli tot ce poate...

 

Corelul e bun la vectorizari, machetari si alte nebunii legate de vectori. Da, face minuni daca stii ce sa-i ceri. Corelul lureaza cu poze "importate" carora mare lucru nu ai ce sale faci. Doar daca te refereai la Corel Photopaint... pe care nu prea-l recomand ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raven, imi place mult a doua ta lucrare. Mai exact imi plac culorile, profunzimea imaginii si faptul ca au pe ce sa mi se opreasca ochii astia obositi; cand pe camion, cand pe casuta, cand pe buruienile alea din stanga. Fain! Spor inainte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms frumos, adevarul e ca m-am luptat destul cu acele culori ca sa iasa asa. uite originalul: si ce a iesit:

 

Cat despre Corel, mi-am bagat nasul in el, e oarecum ok, dar nu m-a impresionat. nu are chestii foarte diferite de programul meu, decat ca e mai greu de utilizat.

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Specificati va rog despre care Corel vorbiti ? Despre Corel Draw sau despre Corel Photopaint ? Pentru ca Photoshop-ul si Corel-ul Draw sunt programe TOTAL diferite !

 

In alta ordine de idei, ce ai facut mai sus seamana mai mult a pictura. Daca asta ai vrut sa iasa, e ok si iti respect decizia, dar daca ai vrut s-o mai "colorezi" un pic, sa dai o tenta de "caldura" pozei, trebuia sa mergi pe ceva de genul asta... ;) (vezi atach)...

 

Mai intai am facut-o CMYK dupa care am reconvertit-o in RGB ca sa poata fi vizualizata "corect" de catre browserele de internet. In poza de mai jos este un pic mai mult Cyan dar si Yellow. Nu este cine stie si poate o sa ma "acuzi" ca am prea multa Magenta, insa am facut-o mai devreme in cateva minute, doar ca sa iti arat ca e ceva mai calda... :D

 

Programul: Photoshop CS (versiunea 8)

post-22957-1193205804_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmm, e ceva diferenta! Culorile probabil le poti scoate si din aparat, daca mergi intr-o dimineata devreme ori mai spre sfarsitul unei zile insorite. Dupa cum ma uit eu acum la imagine... e ceva de genul 'toate drumurile duc la Roma' (adica stalpii , casa cu tufisurile de langa ea si strada, toate duc privirea la camion), dar buruinile alea din stanga ...hm, daca le-ai putea sterge ar fi minunat. Mai am o usoara impresie ca orizontul e inclinat, dar cred ca ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dana: da e putin inclinat, acum am observat si eu acest detaliu.

catalin: ce ai facut tu cu poza, e prea usor, adica asta a fost primul pas/idee. dar am vrut sa iasa ceva mai deosebit. si eu zic ca a iesit. mie una imi place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...