Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nimic spectaculos...

 

Este vorba de un concurs bilunar unde castigatorul are dreptul sa aleaga urmatoarea tema.. Se face un chestionar, se voteaza timp de vreo 3 zile, apoi se comenteaza pozele si se lanseaza noua tema... Timp de 11 zile ai timp sa trimiti moderatorului o poza care sa fie oarecum in "ton" cu tema propusa si cam asta e... :friends:

 

Tema la care poza de mai sus a participat, s-a numit "GALBEN", iar poza am denumit-o "Midnight Killer". Initial am vrut sa prind un fluture de noapte in zbor dar nu detineam eu aparatul si reflexele care trebuiau, astfel ca sarmana insecta, dupa vreo 3 ture in jurulu becului de pe cerdac (eram la tara), a nimerit in plasa paianjenului. Atunci m-am apropiat cat am putut, am setat p[e macro si am tras vreo 10 cadre. Din cauza luminii "calde" a becului, am observat acasa p[e calculator ca poza era puternic ingalbenita. Daca pe cerdac ar fi fost un neon, lumina ar fi fost "rece", alba.. si poza n-ar fi iesit asa...

 

Si cum tema propusa la acea data a fost, repet, "GALBEN", m-am gandit s-o atasez p-asta... cu tot cu poza originala unde in EXIF scrie clar modelul aparatului, data, ora, etc... ca sa nu fie dubii ca am luat-o de pe net... de pe siteul National Geographic sau Animal Planet... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor :laugh: ......nu am mai intrat de mult pe topicul "Motociclisti in timpul liber" si am observat ca "pasionatii de foto" au ajuns pe pagina a doua :laugh: ....si m-am gandit sa ma "postez" cu o veverita simpatica :wink: pentru a ajunge deasupra "motociclistilor alcolisti".....(sper sa nu supar pe nimeni dar suna foarte urat).. :friends: .... :wave:

 

 

uite inca o veveritza scumpa.

post-615-1191923998_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow, foarte tare poza, :wink: se vede ca ai zoom-ul si aparatul ok, dar vezi ca ai focusat mai mult pe coada veveritei, ca restul e un pic in ceata / blurata ! :laugh:

 

Inca una si de la mine din vara de la Eforie Sud...

Deci va rog frumos, :laugh: a se remarca pasarea aia pe care am tot asteptat s-o prind in cadru. Mai ceva ca la National Geographic ! :friends:

post-22957-1191925150_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am dat din intamplare de topic, am vazut primele 3-4 pagini. Pozele mi s-au parut superbe, eu o sa va pun link la PicasaWeb, unde am cateva albume.

 

Mare parte din poze sunt asa cum au iesit, doar cele din Bruxelles sunt un pic "tunate". Ce vreti, inca mai invatz fotografia digitala. Toate pozele sunt facute cu un Canon Digital Rebel XTI (Eos 400D, vers adusa din SUA).

 

Bruxelles

 

In vizita la bunici:

animale de prin curte

Poze de pe drum

Si primavara a venit

 

Nu va sfiiti sa lasati comentarii...

 

--- Mesaj completat în 09 Oct 2007 17:19 -------------

care mai ai o idee decenta despre fotografie spune-mi si mie de unde pot cumpara niste softbox'uri mai ieftine ? sau poate aduce careva din afara !!

 

Sal,

 

daca mai cauti inca... Poti sa incerci la Studio F64, dar nu stiu cat de ieftine sunt acolo. Sau SH e posibil sa gasesti in zona veche din centru (strazile de pe langa Lipscani, mai exact strada pe care e si pub-ul Amsterdam). Acolo erau vreo 3-4 magazine cu aparate foto (nu stiu cate din ele mai functioneaza acuma). De acolo mi-am cumparat primul aparat foto mai de doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate pozele sunt facute cu un Canon Digital Rebel XTI (Eos 400D, vers adusa din SUA).

 

Eu fotografiez cu un Cannon PowerShot G3, luat din Franta... Cu tot cu accesorii (teleconvertor, adaptor pt telecovertor, lentile, filtre, incarcator auto, carduri, 2 baterii litiu ion, telecomanda, geanta, etc), arata cam asa... :friends:

post-22957-1191992455_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fotografiez cu un Cannon PowerShot G3, luat din Franta... Cu tot cu accesorii (teleconvertor, adaptor pt telecovertor, lentile, filtre, incarcator auto, carduri, 2 baterii litiu ion, telecomanda, geanta, etc), arata cam asa... :laugh:

 

Si accesorii :friends:. Normal. Mai am un obiectiv zoom (80-200) vechi de vreo 6 ani, blitz extern, filtre UV/polarizare, trepied si alte alea. Daca le-as face poza ar arata cam la fel ca a ta :laugh:.

 

Dar daca tot ai investit banii in teleconvertor/adaptor si alte accesorii de ce nu ai ales un DSLR? Nu de alta dar obiectivele/accesoriile pt o marca se potrivesc la toate modelele din serie (Canon, Nikon). Asa ca trecerea la alt model necesita doar un nou "body".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow, foarte tare poza, :wave: se vede ca ai zoom-ul si aparatul ok, dar vezi ca ai focusat mai mult pe coada veveritei, ca restul e un pic in ceata / blurata ! :wink:

 

Inca una si de la mine din vara de la Eforie Sud...

Deci va rog frumos, :laugh: a se remarca pasarea aia pe care am tot asteptat s-o prind in cadru. Mai ceva ca la National Geographic ! :friends:

 

aparatul este un Minolta Z10 parca.. s-a cam stricat dupa lovituri repetate.

 

:laugh:

 

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca tot ai investit banii in teleconvertor/adaptor si alte accesorii de ce nu ai ales un DSLR? Nu de alta dar obiectivele/accesoriile pt o marca se potrivesc la toate modelele din serie (Canon, Nikon). Asa ca trecerea la alt model necesita doar un nou "body".

 

Hmm, nu e chiar asa... sa zicem ca am profitat de-o oferta facuta de fostul propietar si l-am luat asa... Nu ma intreba cat am dat pe toate ca nu spun, e secret.. insa cu tinpul, m-am gandit sa trec si la DSLR... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt ca nu stiam cum sa imi concentrez gandurile in seara asta, m-am jucat cu 3 poze ale mele si a iesit asta...

nu e cine stie ce dar m-am chinuit destul, pentru ca nu folosesc photoshop... dar mie imi place :bigstar:

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde repar un Canon in Bucuresti?

 

DA!

 

Pe Campia Libertatii.Pe acolo pe unde e punctul rosu.E o cladire la strada.In cladirea aia au si scutere de vanzare.Intrarea la service-ul Canon se face prin lateral dreapta(cel putin asa era cand am fost eu).

Sper sa gasesti.

post-11022-1192355477_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA!

 

Pe Campia Libertatii.Pe acolo pe unde e punctul rosu.E o cladire la strada.In cladirea aia au si scutere de vanzare.Intrarea la service-ul Canon se face prin lateral dreapta(cel putin asa era cand am fost eu). Sper sa gasesti.

 

Am fost si eu acolo cu 350D-ul unui prieten si au fost ok si la treaba si la bani. Deci service-ul il recomand, la Canon insa nu recomand decat SLR-uri. Restul digitalelor de noua generatie sunt praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Restul digitalelor de noua generatie sunt praf.

 

Spui asta din prisma unui fotograf profesionist presupun. Pentru ca omul de rand nu face diferenta intre un 1Ds care costa cat o masina sau un 5D si un S3 IS.

Iar din cate vad eu pe topicul asta majoritatea sunt amatori in fotografie, printre care si eu, ar fi fost chiar culmea sa fie majoritatea fotografi profesionisti "de meserie".

Mai bine ar merge un sfat, cum ar fi care dintre digitalele "praf" sunt cat de cat bune, ca sunt putini cei care ar da peste 1500-2000 RON pe un aparat foto. Sa nu mai vorbim de obiective si flash.

 

P.S. Mersi de adresa pentru service . . . :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...