Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

salutari! Imi puteti recomanda si mie un magazin de unde sa imi iau un aparat foto/video bunicel? ma interesa ceva pe la 200-300 de lei nu ceva performant ..10-12 Mpx si o rezolutie bunicica la filmare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutari! Imi puteti recomanda si mie un magazin de unde sa imi iau un aparat foto/video bunicel? ma interesa ceva pe la 200-300 de lei nu ceva performant ..10-12 Mpx si o rezolutie bunicica la filmare.

 

Aaa...vroiam sa zic ca F64.ro. Dar apoi am vazut ca un aparat incepe de la 400 lei. Asa ca, te-ai gandit la o varianta SH?

Si la asa pret mic, nu stiu daca vei gasi asa multi pixeli si mai ales sa filmeze bine(adica sa nu arate a camera vga de telefon)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da m-am gandit si la o varianta second, dar sa stii ca am gasit camera exact cum vroiam eu in carrefour si la emag! pana in 300 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci ce ai mai intrebat aici? Emag e cam cel mai ieftin loc din care poti lua electronice... :ok:

Si sincer m-am uitat la ce este emag la suma ta disponibila. Si sincer, in loc de poze de 10mpx care nici micsorate la 500px nu o sa arate prea bine, mai bine 5mpx da de calitate superioara.(parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci ce ai mai intrebat aici? Emag e cam cel mai ieftin loc din care poti lua electronice... :ok:

Si sincer m-am uitat la ce este emag la suma ta disponibila. Si sincer, in loc de poze de 10mpx care nici micsorate la 500px nu o sa arate prea bine, mai bine 5mpx da de calitate superioara.(parerea mea)

 

Pai am intrebat aici pentru ca sunt multi pasionati si ma gandeam ca poate voi cunoasteti mai multe magazine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trandafir din curte dupa ploaie :cheers:

 

post-26086-1276634005_thumb.jpg post-26086-1276634022_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am intrebat aici pentru ca sunt multi pasionati si ma gandeam ca poate voi cunoasteti mai multe magazine.

 

Sa nu iti iei sub nicio forma Benq. Sunt ieftine, cu multi mp, par ok dar sunt niste panarame, am reusit poze mai bune cu camerele de la telefoane(SonyEricsson) decat cu un Benq.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu iti iei sub nicio forma Benq. Sunt ieftine, cu multi mp, par ok dar sunt niste panarame, am reusit poze mai bune cu camerele de la telefoane(SonyEricsson) decat cu un Benq.

 

La asta ma gandeam si eu cand am vazut pretul si ce ofera...

 

Recomanad la camere compacte Canon, Nikon, Sony, Panasonic sau Olympus. Dar si printre ele sunt unele modele mai slabe. Oricum, camera e destul de proportionala cu pretul pe care il dai. Cel mai fericit caz e sa iei un aparat care scoate calitate suficient de buna la 1280px(cat un wallpaper pt monitor de 19") si fara 87379176 de functii pe care nu o sa le folosesti niciodata(ca sa nu platesti ceva ce nu o sa folosesti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schumy are dreptate. Nu va uitati la zecile de functii pe care le are un aparat. Invatati sa nu mai aruncati banii pe marketing aiurea.

Megapixelii multi si inghesuiti pe un senzor mic duc la zgomot mare de imagine. Pentru un aparat compact 6Mp sunt arhisuficienti. Din acesti 6 mega puteti printa format 20/30 fara probleme si chiar 25/38 la calitate ireprosabila(ma refer la printuri profesionale pe laborator foto nu pe imprimanta.)

 

Ceea ce conteaza mai mult la un aparat foto este sa nu stea o suta de ani pana isi face focusul, sa nu treaca o viatza intre momentul apasarii pe butonul de declansare si declansarea propriuzisa, sa nu aiba un zgomot de imagine foarte deranjant in lumina mai slaba (nu o sa faceti numai poze pe soare puternic) si sa nu aiba aberatii de culoare (purple-fringing) exagerate.

 

Testati toate cele de mai sus. Focusul si timpul de declansare le puteti verifica pe loc insa calitatea imaginii doar pe un calculator.

 

A, si inca un lucru foarte important. Cititi pe net review-uri. Vedeti cat tin bateriile caci va treziti ca luati aparate care dupa 20 de fotografii consuma bateriile si dati pe ele mai mult decat ati banui. Plus, cautati un aparat care sa foloseasca acumulatori tip 2A si nu acumulator dedicat. In felul asta daca vi se descarca vreodata acumulatorii si ati uitat incarcatorul acasa puteti sa bagati baterii normale altfel, o sa ramaneti fara poze.

 

Cele bune!

 

Pentru review-uri vizitati acest site

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomanad la camere compacte Canon, Nikon, Sony, Panasonic sau Olympus.

...si sa nu uitam de Fujifilm care au un raport calitate-pret foarte bun...oarecum omolog cu olympus. Sony sunt cam aiurea, cel putin cele care le-am folosit (dsc-w70, H2,H9). In general, sony si panasonic au senzori foarte mici si cu f. multi megapixeli ceea ce nu e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trandafir din curte dupa ploaie :D

Pareri personale (si constructive, neh? :10: ):

- nu par foarte sharp, dar sunt acceptabile.

- par putin cam prea luminoase

- culoarea trandafirului overall este cam prea uniforma, lipsesc zonele de contrast, umbrele

- in prima, butoiul ala albastru, apoi frunzele alea prea ruginii fura atentia, nu bun. A doua este mult mai reusita dpadv.

Hope these help.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru completari :cheers:

 

Uite asa sper ca am mai ajutat niste curiosi. Parerea mea este sa nu va lasati atrasi de preturile prea mici si de felul dragut in care arata un anumit aparat. Ceea ce cautati la el este calitatea imaginilor fiindca peste ani o fotografie buna calitativ o sa starneasca memorile mult mai simplu decat una facuta la o calitate slaba (de telefon mobil)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pareri personale (si constructive, neh? :D ):

- nu par foarte sharp, dar sunt acceptabile.

- par putin cam prea luminoase

- culoarea trandafirului overall este cam prea uniforma, lipsesc zonele de contrast, umbrele

- in prima, butoiul ala albastru, apoi frunzele alea prea ruginii fura atentia, nu bun. A doua este mult mai reusita dpadv.

Hope these help.. :cheers:

:10: nu au fost facute pozele cu prea mare indemanare , le-am facut fugitiv prin curte , le-am vazut asa cu stropi aia de apa si am zis sa le fac o poza! Stiu ca nu-s poze de pus la colectie , dar arata bine !

 

Ca si culori asa ii el... nu am modificat poza in nici un prog! Cum vezi in poza asa ii trandafirul :)

 

Acuma am modificat-o putin , i-am dat autocorect :D

post-26086-1276686588_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma am modificat-o putin , i-am dat autocorect :D

Acum arata mai binisor dpadv, are ceva mai multa dimensiune floricica.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca nu le schimbi ca pe sosete, cred ca mai bine cauti unul SH. Ori un 400-450D, ori un D60-D80.. Oricum obiectivele conteaza mai mult decat body-ul, si ochiul fotografului conteaza mai mult decat orice combinatie de body+obiectiv+blitz+cadru+fotomodel.. :cheers:

 

Din ce reviewuri am citit eu pana acum, se pare ca cele enumerate de mine sunt mult superioare celor de genu' 1000D, D3000.. Si sunt destul de sigur ca le gasesti la preturi asemanatoare. Numai sa nu aiba mai mult de 30-40.000 cadre trase, si sa se vada pe ele ca au fost intretinute..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general fotografia se bazeaza pe lumini si umbre. Daca nu ai umbre fotografia e terna, nu spune nimic. Tu ai fotografiae trandafirul intr-o lumina plata(nori sau umbra)> de aceea ar fi trebuit sa te axezi pe o compozitie deosebita pentru a evidentia trandafirul. Sau sa te folosesti de campul de profunzime pentru al-l scoate in evidentza. Si inca ceva. Nu mai pozitionati pe centru subiectul fotografiat. El se pozitioneaza in cele 4 puncte tari care se afla la intersectia treimilor. Se iese din tipar doar in anumite cazuri, pentru intarirea exagerata a importantei unui subiect sau pentru compozitii bazate pe simetrii.

Uite o mica prelucrare: post-47222-1276694288_thumb.jpg

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nup, se exclude varianta SH....asa ca pentru inceput raman undeva la nivelul 1000D ca bani sau alte variante de aparat...(nu e pt mine :cheers: )

 

Din ce am vazut, calitatea lui 1000D este sub 400-450-500D sau Nikon D60-D80 si sincer nu ti-l recomand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima meu set de poze RAW si prima tentativa de Adobe LightRoom3

 

Poza este facuta cu manual aperture/iso/shutter speed. Nu mai stiu daca focusul l-am tinut pe auto sau manual in aceasta poza. Oricum sunt doar un amator, mai am multe de invatat.

 

Pentax K7 cu un obiectiv de 2 bani: 18-55 f4.6-5.6

 

Aici va prezint: Somonul :cheers:

 

post-22-1276745708_thumb.jpg

 

 

 

 

Si aici inghetata: pozata cu focus manual direct in JPG, neprelucrata

 

post-22-1276746090_thumb.jpg

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia-s niste pescarusi de pe rhinn pan nemtia recunosc ca am avut si noroc...era iarna manile-mi erau inghetate batea vantul tare si pasarile zburau la mare viteza....nu puteam folosi focusarea ''predilecta'' asa ca am trecut pe focus manual... nu mi-a iesit cea mai clara poza insa incadrarea cu oleaca de noroc zic ca-i ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...