Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat.

Am gasit un Olimpus e 420 cu obiectiv 17,5-45mm la un pret bun, de la 15 mil redus la 10 mil (nou), si ma bate gandul sa il iau.

Chestia e ca nu e foarte mare si ar fi bun pt turele cu motoru.

Rog pe cei care pot si se pricep, sau au, sa imi zica dc e o afacere buna.

 

Tnx

 

Pai, avand in vedera ca la F64 pretul e de 15.000.000 numai body (link) , eu zic ca la 10 mil kit nou e chiar chilipir. Daca mai ai si garantie la el, atunci go for it. Accesorii se gasesc destule pentru el, asa ca nu-ti face griji de obiective in plus sau mai stiu eu ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat.

Am gasit un Olimpus e 420 cu obiectiv 17,5-45mm la un pret bun, de la 15 mil redus la 10 mil (nou), si ma bate gandul sa il iau.

Chestia e ca nu e foarte mare si ar fi bun pt turele cu motoru.

Rog pe cei care pot si se pricep, sau au, sa imi zica dc e o afacere buna.

 

Tnx

 

Go for it! :( Simplu. E un aparat super-fain, micut, usor, doar ca ai grija la obiectiv. In general, kit-ul vine cu un 14-42, care e un obiectiv mai nou. 17,5-45 asta se dadea kit la aparatele Olympus mai vechi. Uita-te bine la zgarieturi, la cum se misca zoom-ul si cum se aude autofocusul. In mod normal, ar trebui sa fie silentios. Si nu te speria: they're all made in China (asta ca sa nu ai surprize). Intreaba cate cadre are aparatul (probabil l-a resetat). Si ai rabdare cu el, ca sunt usor alterate si functiile unui aparat compact, dar si ale unui DSLR (crop factor 2x - obtii mai greut un DOF ca lumea) si iso pana la 800 (dupa 800 e nerecomandat).

 

Un aparat foarte bun de calatorii, concediu si familie fiind usor, micut si simplu. Are si live-view chiar, asta pentru sotiile care nu se pot uita prin vizorul camerei foto. :D

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma pun si eu o intrebare mai "tampita"

DSLR-urile de obicei nu fac si captura video? Pt ca ma uitasem la modelul de care intrebam ieri(Olimpus e 420 ) si nu face. Asta m-a lasat un pic pe ganduri pt ca parca ar fi fost mai bine daca ar fi facut. Exista si dslr-uri care fac?

 

Tnx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma pun si eu o intrebare mai "tampita"

DSLR-urile de obicei nu fac si captura video? Pt ca ma uitasem la modelul de care intrebam ieri(Olimpus e 420 ) si nu face. Asta m-a lasat un pic pe ganduri pt ca parca ar fi fost mai bine daca ar fi facut. Exista si dslr-uri care fac?

 

Tnx

 

 

Da. Exista, dar sunt mai scumpe si filmarea la ele e complicata si/sau precara. De obicei autofocusul e lent si trebuie sa-l faci tu manual (ceea ce inseamna ca vei pierde de multe ori subiectul din imagine si va fi blurrata, zoomul care e pe inel, senzorul care se incinge mai tare si mai repede - asta afecteaza rezistenta camerei in timp dar si durata de timp care va fi redusa la cateva minute de filmare). In rest, e misto un DSLR care filmeaza daca vrei sa faci filmari profesionale, cu fade-in si fade-out din blur, cu bokeh misto, o calitate cu mult mai buna a imaginii, focusul selectiv (fiind manual, combinat cu apertura deschisa da niste efecte de hollywood).

 

Sper ca te-am lamurit. E-420 ala e bun la banii aia. Dar mai gandeste-te... daca vrei filmare si poze multe, ia-ti o compacta tip bridge (Nikon P100, Canon SX-1, Panasonic FZ-38).

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi da-ti si mie niste sugestii ?

Urmeaza sa-mi iau un alt body, am 2 sticle, 70-300 vr si 17-50 2.8 vc.

Am banii pt un d90 , sh evident, sau sa vand 17-50 si sa cumpar 18-105 vr in locul lui si sa merg pe D300 cu diferenta ? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi da-ti si mie niste sugestii ?

Urmeaza sa-mi iau un alt body, am 2 sticle, 70-300 vr si 17-50 2.8 vc.

Am banii pt un d90 , sh evident, sau sa vand 17-50 si sa cumpar 18-105 vr in locul lui si sa merg pe D300 cu diferenta ? Multumesc.

 

depinde ce vrei sa faci cu el...as lua D300 clar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am jucat zilele astea cu D200-le unui prieten (eu am D80) si mi-a placut la nebunie. Extrapoland un pic, cred ca mi-ar placea mai mult D300 decat D90. Pe de alta parte, D90 cu 17-50 2.8 vs D300 cu 18-105 VR...

 

17-50 2.8 e Tamron?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce vrei sa faci cu el...as lua D300 clar

 

Poze, doar pasiune (plimbari, personale). nu-mi ies toate, insa cu una-doua ma mai laud :)

Mesaj completat

Si eu m-am jucat zilele astea cu D200-le unui prieten (eu am D80) si mi-a placut la nebunie. Extrapoland un pic, cred ca mi-ar placea mai mult D300 decat D90. Pe de alta parte, D90 cu 17-50 2.8 vs D300 cu 18-105 VR...

 

17-50 2.8 e Tamron?

 

D90 cu 17-50 2.8 vs D300 cu 18-105 VR...

Deci care ar fi alegerea mai buna?

 

17-50 2.8 varianta VC este un obiectiv chiar bun, luminos.

Stie cineva ce am de pierdut/castigat intre acele 2 combinatii ?

 

Florin, si eu tot D80 am avut, si m-am cam saturat de el, adica m-am jucat cu d90 si nu se compara,

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa zicem un vot pentru D300 cu 18-105 f3.5-5.6 VR... cu conditia sa-ti mai cumperi cel putin un 50mm f1.8 :) 17-50-ul de la Tamron nu e asa de scump, deci, ai putea vinde la o adica 18-105 VR, cu ce babani mai strangi si-l iei inapoi.

D200-le cu care m-am jucat avea pe el un Tamron 28-75 f2.8. Misto combinatia.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uitasem la cel fara stabilizator, care-i vu vreo 5-6 mil mai ieftin. Poate, cand o sa ai scula-n mana, o sa vezi exact de ce o sa ai nevoie, si s-ar putea ca acel 18-105 sa nu fie chiar asa de rau. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt mine e scump.

http://www.f64.ro/tamron-sp-af-s-17-50mm-f...ntru-nikon.html

Atat timp cat nu produci de pe urma lor.

O sa ma gandesc la D300 cu 18-105

Sunt binevenite si alte pareri.

 

Eu zic sa iti vinzi sufletul si sa pastrezi 17-50 pentru D300 fiindca pe acest aparat se va vedea diferenta intre el si 18-105.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa iti vinzi sufletul si sa pastrezi 17-50 pentru D300 fiindca pe acest aparat se va vedea diferenta intre el si 18-105.

 

Asa e, un aparat bun cu un obiectiv bun , insa pretul.... is si eu necajit :)

Multumesc pt sfaturi !

Mesaj completat

In tranvai, in parc...

post-47564-1279961087_thumb.jpg

post-47564-1279961092_thumb.jpg

post-47564-1279961096_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxxer, Mie imi plac doar 2 poze, penultimele 2, cea cu doamna ce bea apa si chiuveta simpla, insa cu un efect old sau ruginiu, parerea mea ca arata mai bine.

Toate pozele sunt frumoase, dar acum depinde ce vezi tu in ele.

Apropos, pe viitor daca pui 2-3-4 poze este suficient sa putem vorbi despre ele.

Succes la fotografiat !

post-47564-1279983835_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxxer, Mie imi plac doar 2 poze, penultimele 2, cea cu doamna ce bea apa si chiuveta simpla, insa cu un efect old sau ruginiu, parerea mea ca arata mai bine.

Toate pozele sunt frumoase, dar acum depinde ce vezi tu in ele.

Apropos, pe viitor daca pui 2-3-4 poze este suficient sa putem vorbi despre ele.

Succes la fotografiat !

 

 

mersi...:) am pus mai multe pentru ca am reusit sa surprind o poveste.Cosasul care statea la pozat a sarit si a ajuns in plasa paianjenului care a ajuns si el sa fie pozat pentru ca era mare cat o cutie de chibrite.

 

Eu tot incerc sa fac pozele in asa fel incat sa nu ajung sa le modific ulterior.Ca mai dau un crop sau modific contrastul dar mai mult nu prea imi place sa ma bag.Desi am inteles ca fiecare le mai modifica putin.Apropo... efectul asta cum se poate produce?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare a fi un HDR. Faci 3 poze expuse diferit (ex: -1 / 0 / +1 EV), apoi le aliniezi cu un tool (descarca) iar la urma cu Photomatix realizezi poza din cele 3 buc. Dureaza cateva minute toata treaba.

 

PS : daca ai trepied, nu va mai trebui sa le aliniezi. Daca ai dslr, e posibil sa ai functia exposure bracketing. La mine se seteaza treapta de supra/subexpunere (folosesc +/-1) si pun pe burst. Imi face automat cele 3 poze de care ziceam mai sus.

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Apropo... efectul asta cum se poate produce?

Cu ajutorul unei doze incredibil de mari de prost-gust.. In afara cerului, pe care l-am surprins si eu in astfel de colorit in unele imagini, peisajul mi-aduce aminte de o lucrare de-a lui Picasso: fara noima, fara simt artistic, fara balanta culorilor.. O mizerie (dpmdv) considerata opera de arta de unii..

 

Majoritatea "incepatorilor" in HDR (si nu numai) exagereaza prelucrarea, iar rezultatele sunt de cele mai multe ori amuzante, indiferent cat de buna e compozitia.. Alta greseala comuna incepatorilor este prelucrarea HDR a unor imagini care nu beneficiaza deloc de acest tip de procesare..

Vorbesc atat din citite/auzite, cat si din proprie experienta.. si nu ma consider nici pe departe "avansat", nici macar in fotografia "clasica", dar'mite in prelucrare HDR!

 

Cat despre procedura in sine, a explicat SubInfluenta umpiculescu mai sus.. :)

@ SubInfluenta: Sunt scumpe in draci jucariile alea (ca cea din avatarul tau), pana la 2-300 euro bucata.. ca initial voiam sa-mi cumpar macar una, ca sa incep o serie de 365 cu o "poveste ilustrata" pe zi.. dar m-am lasat pagubas.. mai bine pun banii aia pentru un obiectiv, ceva.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFFTOPIC : La ce te referi John ? La "Joker" ? N-am inteles ideea cu avatarul si jucariile scumpe.

Exact.. Imaginea din avatarul tau este a unei jucarii. Mai exact ACEASTA.. :)

 

..si ASTA e cea pe care mi-o doream cu cea mai mare ardoare!! :D (uite de ce - posibilitatile de "acting" pentru fotografie sunt nelimitate)

 

Scuze de off-topic.. :)

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact.. Imaginea din avatarul tau este a unei jucarii. Mai exact ACEASTA.. :)

 

..si ASTA e cea pe care mi-o doream cu cea mai mare ardoare!! :D (uite de ce - posibilitatile de "acting" pentru fotografie sunt nelimitate)

 

Scuze de off-topic.. :)

 

M..da, e tare costumatia.

Si mie mi`ar placea sa pozez un model imbracat in hainele alea :P

Editat de Ecko72t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just John: e faina ideea ta de proiect 365, dar deja am vazut-o pusa in practica cu soldatii din Star Wars.

In plus, ceea ce era fain la stormtrooper e ca nu aveau o fata ce sa exprime exact o chestie, iar ceea ce exprimau era dat doar orin pozitile si actiunile lor. Cand ai un Blade sau Jocker cu o singura figura e mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...