Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La focalizarea 'ceea de n-a vazut Parisul o puteai realiza mai usor focalizand pe parbriz (chiar si automat) folosind un singur punct de focus. ;) Nu e greu, nu e mare minune, cere doar putin exercitiu si intelegere intru folosirea aparatelor foto. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

critici, pareri, sugestii.

daca aveai un filtru polarizator sa iasa un contrast mai puternic si un cer mai albastru cred ca iesea si mai faina ;), oricum, mie personal mi place

poate si un DOF mai mare sa iasa toata floarea clara

 

felicitari ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveai un filtru polarizator sa iasa un contrast mai puternic si un cer mai albastru cred ca iesea si mai faina ;), oricum, mie personal mi place

poate si un DOF mai mare sa iasa toata floarea clara

 

felicitari ;)

 

 

Asa te-au invatat pe tine? Ca filtru de polarizare da un contrast mai puternic? :P Poate daca folosesti aceeasi apertura si acelasi timp de expunere. Dar ai putea s-o faci direct din aparat daca subexpui cu 2-3 trepte (-0.7, -1.0). Filtrul de polarizare nu face decat sa elimine reflexiile de pe suprafetele nemetalice si chipurile intuneca cerul, dar aici explicatia e prea lunga si trebuie inteleasa altfel. Contrastul respectiv oricum este gradual, in functie de cum cade lumina pe lentila, de unde provine lumina (daca e directa si bruta - adio polarizare), etc.

 

Spor si lumina buna!

 

Iar poza cu floarea-soarelui... sincer: mai merita o incercare. Cauta pe net "how to photograph flowers". E un experiment, e interesant, dar rezultatul este slab.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La focalizarea 'ceea de n-a vazut Parisul o puteai realiza mai usor focalizand pe parbriz (chiar si automat) folosind un singur punct de focus. :P Nu e greu, nu e mare minune, cere doar putin exercitiu si intelegere intru folosirea aparatelor foto. ;)

nu, ma refeream la focalizarea apei de la tzasnitoarea aceea de baut apa, am vrut sa focalizez jetul de apa aruncat in sus, insa aparatul a focalizat o picatura mica de apa care era mai aproape de obiectiv ;)

post-56527-1278180754_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, ma refeream la focalizarea apei de la tzasnitoarea aceea de baut apa, am vrut sa focalizez jetul de apa aruncat in sus, insa aparatul a focalizat o picatura mica de apa care era mai aproape de obiectiv ;)

 

Exact d-aia vorbeam si eu. E lipita picatura aia pe o suprafata, dupa cum se poate observa in dreapta sus, unde e zgariat geamul sau plasticul respectiv. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact d-aia vorbeam si eu. E lipita picatura aia pe o suprafata, dupa cum se poate observa in dreapta sus, unde e zgariat geamul sau plasticul respectiv. ;)

hmm,,, asa sa fie oare? in dreapta sus era o scama ca am verificat lentila si nu e zgariat (slava D-lui) :D

si eu care credeam ca mi-a iesit o poza tare :D acu' m-am dezumflat :laugh:

Mesaj completat

am vazut multe poze interesante, asa ca pun si eu cateva, in tema cu inundatii si furtuni:p

am un sony dsc-w110 deci a fost mai mult noroc ca erau dese fulegerele

foarte fain, de mult astept si eu sa prind fulgere :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

mi-am cumparat un nikon d60 si nu prea am habar la setarile complicate de care dispune aparatul.

as ruga daca ma puteti ajuta cu un manual de incepator sau ceva dar sa fie in romana.Sau ceva sfaturi.

Am urmarit ieri niste filmulete pe net si din ce am prins am facut niste poze

Mesaj completat

fara somn , asa ca m-am pus pe joacadsc0077qy.jpgdsc0069o.jpgdsc0059t.jpgdsc0020a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixxxere, fa-le, tata, mai mici... un 1024 sau 800 pixeli pe latura cea mai mare nu deranjeaza pe nimeni. Nu face nimeni analiza de pixel aici sa sa pui pozele la rezolutia maxima. Cum a zis si infopasscom, incearca sa renunti la incadrarea centrala. Cauta si documenteaza-te un pic despre regula treimilor. Chiar daca nu ai incadrat corect, poti face un crop dupa aia, nu-i bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...